Czy sztuczna inteligencja może tworzyć poezję? (ChatGPT i inne przetestowane)

Jakie są szanse, że AI może być (dobrym) poetą? Dowiedzmy Się!

Poezja jest prostą emocjonalną kreatywnością. Jest to coś, z czym zmagamy się nawet my, ludzie, i gdyby ktoś powiedział mi, żebym spróbował tego z narzędziem AI w świecie sprzed GPT, wyśmiałbym ten pomysł.

Jednak ChatGPT jest inny. Jest bardziej kreatywny i może natychmiast zawstydzić elementarne ludzkie umiejętności.

Może kodować, szkicować e-maile, wykonywać obliczenia, tłumaczyć, podsumowywać i ma o wiele więcej asów w rękawie.

Jak głęboko może być poeta w ChatGPT?

CzatGPT i poezja

ChatGPT OpenAI to zdecydowanie najbardziej kreatywna publicznie dostępna sztuczna inteligencja. Chociaż oczekiwanie, że będę tworzyć jak wybitny poeta, może być marzeniem na zawsze niewyobrażalnym, może z łatwością przewyższyć „standardowych” ludzi, takich jak ja.

Ergo, zaczniemy od kilku podpowiedzi, łatwych do skomplikowania, i spróbujemy znaleźć, gdzie (lub czy) się rozpada. Ponadto zobaczymy jeszcze kilka alternatyw.

Zaczynajmy.

Laugh poetically on the irony that a human is asking artificial intelligence to do poetry. (4 paragraphs maximum)

Z wyjątkiem Stworzenia życia… poetyckiego trudu, wydawało się to dość proste i przyjmowanie podpowiedzi takimi, jakimi są. Poza tym zdaje się brać „ironię” za tworzenie wierszy, które nie mają większego sensu.

Iść dalej. Spróbujmy wprowadzić jeszcze kilka danych.

Teraz wydawało mi się to o wiele bardziej… poetyckie. Nie tak poetycko głęboki, ale wciąż da się wytrzymać.

I szczerze mówiąc, dobra poezja jest na ogół następstwem (dobrych lub złych) emocjonalnych turbulencji, których maszyna nie może doświadczyć, chyba że stanie się świadoma, co jest zupełnie innym terytorium.

Do tego czasu nie powinniśmy spodziewać się Roberta Frosta z ChatGPT.

W każdym razie.

Ale nie mogłem zignorować tego, że poetyckie kreacje ChatGPT zawsze się rymują. Nie żeby rymowanie było złe czy coś. W rzeczywistości brzmi najlepiej dla każdego, kto nie mówi po angielsku, jak ja.

Mimo to wiersz wolny jest równie ważny, podobnie jak inne formy poezji.

Dlatego zapytałem ChatGPT, jakie schematy poezji są mu znane, i okazało się, że większość z nich jest całkiem pewna.

Cholera, nawet o tym wszystkim nie słyszałem! Czas sprawdzić, czy ta sztuczna inteligencja może prowadzić rozmowę.

Generate a limerick about a little girl wishing for a chocolate tree in her bedroom.

Co myślisz?

Cóż, to na przykład limeryk. I idealnie pasował do struktury, w tym liczby wersów i schematu rymów AABBA, co też jest świetne.

A dostawa wydaje się bezbłędna.

Przechodząc do poważnego tonu, zadzwoniłem do ChatGPT, aby spróbować wolnej zwrotki.

Write a free verse as a Hiroshima bombing survivor, appealing to all nuclear-armed nations to denuclearise themselves (4 paragraphs maximum).

Wzruszające. Jednak po prostu nie może uwolnić się od rymowania. Struktura rymów AABB jest widoczna we wszystkich akapitach z wyjątkiem trzeciego.

CzatGPT i rymowanie

Och! Więc są też inni. I wygląda na to, że ChatGPT jest wyszkolony do rymowania, jeśli chodzi o poezję.

Ale ponieważ jest oparty na uczeniu maszynowym, co oznacza, że ​​​​będzie potrzebował swoich programistów do wprowadzenia poprawek, aby pomóc mu zrobić coś nowego, i tak będzie, dopóki aktualizacja nie zwiększy jego zdolności poetyckich.

Alternatywnie, mogą oprzeć przyszłe wersje ChatGPT na głębokim uczeniu się (oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić), aby zautomatyzować uczenie się jak ludzie.

Aby potwierdzić, wypróbowałem jeszcze kilka wskazówek i każda reakcja wydaje się cierpieć z powodu jakiegoś rytmicznego przedawkowania.

Wreszcie coś zadziałało (i może dlatego szybka inżynieria to kariera).

Więc w końcu to wolny wiersz. Mimo to nie jest tak przedstawiony. Ostatecznie potrzeba było jeszcze jednego impulsu, aby uzyskać to, co znamy jako prawdziwą poezję wolnych wierszy.

Wyrwanie ChatGPT z rytmicznego uzależnienia było niczym innym jak osiągnięciem.

W szczególności możesz zawrzeć w monicie coś w rodzaju wolnego wiersza bez wewnętrznych lub zewnętrznych rymów.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to wielkie osiągnięcie dla sztucznej inteligencji. I z radością przyznam, że ten poziom poezji mi odpowiada i naprawdę cieszyłbym się z większej ilości takich kreacji.

Do tej pory widzieliśmy, jak ChatGPT wykonuje darmowe wiersze i limeryki. Rym i nie rym. I przekroczył te bariery z godną uwagi kreatywnością.

A teraz zakończmy ocenę poezji ChatGPT ostatnim małym testem.

Sonet.

Write down a sonnet about a mother looking at the clouds and trying to picture her upcoming twins as a boy (Ryan) and a girl (Emma).

Nie ma już sensu kwestionować poetyckiej sprawności ChatGPT. Dla mnie jest to wystarczająco dobre, by się radować, i wyznacza poziom, który życzę wszystkim poetom, aby z łatwością go pokonali.

Alternatywne narzędzia poezji AI

Chociaż ChatGPT jest dobry (a czasem świetny), odpowiedzi, które widziałeś powyżej, pochodziły z GPT 4, jego najnowszej i najlepszej (płatnej) wersji.

Więc jeśli wykonasz te same podpowiedzi z GPT-3.5, która jest wersją darmową, jakość może ucierpieć.

Dlatego istnieje kilka opcji, które możesz wypróbować. I chociaż kilka z nich opiera się na samym ChatGPT, możesz z nich korzystać bez konta OpenAI.

# 1. Generator wierszy AI

To mówi, że używa „technologii AI z OpenAI” w sekcji Informacje, co najprawdopodobniej wskazuje na jej podstawę ChatGPT.

Najlepsze w tym jest to, że możesz zacząć od razu. Rejestracja nie jest wymagana.

Jest to całkowicie darmowe narzędzie, które wyraźnie wspomina o generowaniu rymowanych wierszy. I nawet z podpowiedziami, które dały nam nie rymowane wolne wiersze z ChatGPT (4), dało to rymowane odpowiedzi.

W związku z tym podejrzewam, że jest to oparte na darmowej wersji ChatGPT, która nie jest tak kreatywna. I nie przechowuje historii, którą możesz uzyskać dzięki darmowemu kontu ChatGPT.

Wreszcie, jedynym powodem korzystania z tego generatora wierszy jest szybkie uzyskanie wiersza lub dwóch bez konieczności rejestracji.

#2. Płótno

Canva jest najbardziej znana z elementarnego projektowania graficznego. Jednak niedawno uruchomiono Magic Write, pisarz AI, którego można również używać do tworzenia wierszy.

Jest to płatne narzędzie z 25 darmowymi kredytami, aby zasmakować jego poetyckich talentów.

Jeśli chodzi o jakość, rymowanie wierszy było w porządku. I nie mogłem go zmusić do wygenerowania wolnego wiersza bez rymów.

Jednak będąc płatnym produktem Canva, możesz spodziewać się poprawy w nadchodzących aktualizacjach.

#3. baza narzędzi

Ten z ToolBaz jest znacznie lepszy z przełączaniem kreatywności i wprowadzaniem głosowym. Jest to całkowicie bezpłatne i działa bez pytania o rejestrację.

Poza tym możesz przeglądać ostatnie kreacje. Nie ma jednak informacji o tym, przez jaki czas przechowuje dane. Dlatego mądrze jest tworzyć kopie zapasowe ważnych danych. I podobnie jak inni na tej liście, tworzenie poezji bez rymów jest również trudne dla ToolBaz.

Wreszcie, daje opcję jednego kliknięcia, aby skopiować dzieło i przeczytać je na głos.

#4. Bard Google

Bard jest w 100% darmową opcją i pochodzi od znanej potęgi technologicznej, Google.

Po Bardzie można spodziewać się kilku dobrych rzeczy. Po pierwsze, zachowuje wcześniejsze odpowiedzi. Po drugie, wymaga wprowadzania głosowego. I wreszcie, daje trzy wersje dowolnej odpowiedzi z jednym monitem, co jest ogromnym plusem przy tworzeniu poezji.

Poza tym możesz eksportować odpowiedzi jako wersje robocze e-maili w Gmailu i Dokumentach Google.

Może też pisać poezję nierymowaną. Jedyny problem polega na tym, że kazałem mu wygenerować dwa akapity, a on odpowiedział siedmioma! Więc nie jest dobrze w liczeniu.

Chociaż istnieje więcej darmowych narzędzi do pisania wierszy, wydaje się, że większość z nich ma podobne ograniczenia. A ChatGPT (nawet darmowa wersja) to najlepsze, co mogłem znaleźć.

Poezja i maszyna!

Nawet przy tych wszystkich niedoskonałościach sztuczna inteligencja przeszła długą drogę. A jeśli pierwsza generacja generatywnej sztucznej inteligencji jest tak dobra, przyszłość z pewnością przyniesie poważny cios.

Jeśli nadal czytasz, być może znalazłeś Google Bard jako godną konkurencję ChatGPT.

Aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję, mamy jeszcze dwa przewodniki: pierwszy, w którym możesz zobaczyć Google Bard vs. ChatGPT za pomocą kilku monitów, a drugi w przekonujący sposób kradnie show. Po drugie, rzeczy, w których Bard jest lepszy niż ChatGPT.

Czekać na dalsze informacje!