Czy to źle mieć komputer stacjonarny na podłodze?

Wbrew nazwie komputer stacjonarny nie musi leżeć na biurku. Oczywiście, ten ogromny komputer typu tower PC ładnie zmieściłby się na podłodze. Ale powinieneś pomyśleć o wentylacji i kurzu, aby komputer do gier się nie przegrzał.

Dywan może blokować przepływ powietrza

Nowoczesne obudowy komputerów osobistych zwykle nie są całkowicie płaskie na spodzie. Mają stopy tak, że ich podstawa jest nieco nad podłogą. Pod obudową przepływa powietrze. Wszystkie obudowy komputerów wyposażone są w wentylatory, które wydalają gorące powietrze i otwory wentylacyjne, które umożliwiają dostęp do chłodnego powietrza; niektóre obudowy mają nawet dodatkowe wentylatory wlotowe, które dodatkowo ułatwiają zasysanie chłodnego powietrza.

W każdym razie tak to powinno działać. Jeśli umieścisz walizkę na grubym pluszowym dywanie, dywan może zablokować część przepływu powietrza. Jest to bardzo złe, jeśli powietrze ma wpływać do lub z komputera przez spód obudowy. Jest to jednak złe, nawet jeśli powietrze nie wpływa tutaj ani nie wypływa z obudowy – jeśli komputer zapadnie się nieco w dywanie, pod spodem może gromadzić się ciepło z powodu braku przepływu powietrza.

Oczywiście, jeśli masz krótki dywan na podłodze, komputer może usiąść na tym dywanie z dużą ilością powietrza pod spodem. A jeśli w ogóle nie masz żadnego dywanu, nie stanowi to problemu. Twój komputer będzie po prostu w domu, siedząc na płaskiej podłodze, tak jak na płaskim biurku.

Przed umieszczeniem komputera na podłodze należy pomyśleć o przepływie powietrza. Unikaj umieszczania komputera typu tower na grubym dywanie. Jeśli dywan jest problemem, rozważ umieszczenie go na platformie lub stań na dywanie. Możesz kupić stojaki na kółkach właśnie w tym celu, które również ułatwiają poruszanie się po pulpicie. Heck, nawet położenie kawałka drewna na podłodze i umieszczenie komputera na drewnianej platformie rozwiąże ten problem, chociaż może nie być ładny.

Twój komputer zassie więcej kurzu z podłogi

Twoja podłoga prawie na pewno zawiera więcej kurzu, włosów i innych zanieczyszczeń niż biurko czy stół. To ma znaczenie – wentylatory Twojego komputera wciągają i wydmuchują powietrze. Te wentylatory mogą wessać kurz, brud i inne śmieci do komputera.

Dzieje się tak bez względu na to, gdzie umieścisz komputer. Nawet jeśli masz komputer na pulpicie, od czasu do czasu będziesz chciał go odkurzyć skompresowane powietrze. Ale Twój komputer prawdopodobnie zassie więcej kurzu i zanieczyszczeń, gdy będzie leżał na podłodze. Kurz przeszkadza w chłodzeniu komputera i będzie się nagrzewał, jeśli trzeba go wyczyścić.

Łatwiej jest też odkurzać i czyścić komputer na biurku. Jeśli jest w rogu, jak często będziesz przenosić obudowę komputera, odkurzać i odkurzać kable tam z powrotem? Łatwo jest odłożyć czyszczenie, a kurz gromadzi się w miejscu, w którym znajduje się komputer.

Jeśli trzymasz komputer typu tower na podłodze, pamiętaj o regularnym odkurzaniu go – prawdopodobnie częściej niż będzie to konieczne, jeśli trzymasz go na biurku. To zależy od tego, jak zapylona jest Twoja podłoga, ale warto sprawdzać ją co kilka miesięcy. Należy również pamiętać o czyszczeniu wokół i za obudową, aby uniknąć gromadzenia się kurzu.

Poza tym podłoga jest w porządku

Problemy z wentylacją i kurzem – z których oba prowadzą do przegrzania – są głównym powodem, dla którego maniacy zwykle odradzają umieszczanie komputera stacjonarnego na podłodze. Ale jeśli masz pod kontrolą obie te rzeczy i przemyślałeś to, czy naprawdę jest problem z pozostawieniem komputera na podłodze? Nie, wcale. W porządku.

W niektórych sytuacjach podłoga może być nawet lepsza. Jest duża szansa, że ​​masz więcej miejsca na podłodze niż biurko, a umieszczenie wieży na podłodze zwolni trochę miejsca. Niektóre osoby z ciężkimi wieżami komputerowymi mogą obawiać się, że spadną z biurka i spadną na dzieci lub zwierzęta.

Oczywiście twoje okoliczności mogą być inne. Jeśli na przykład istnieje ryzyko powodzi, Twój komputer jest bezpieczniejszy, jeśli jest poza podłogą.

Wszystkie te kwestie są najważniejsze w przypadku komputera do gier lub stacji roboczej, które generują dużo ciepła. Jeśli masz komputer stacjonarny o małej mocy, który nie generuje dużo ciepła, wentylacja nie jest tak dużym problemem. Nowoczesne, lekkie komputery stacjonarne to często małe pudełka, które i tak z łatwością zmieszczą się w rogu biurka.

x