Czy tryb gry w systemie Windows 10 zapewnia lepszą wydajność w grach?

Mimo że ludzie wolą jedną platformę od drugiej niemal religijnie – nawet najbardziej hałaśliwi fani mogą zgodzić się co do jednego; Windows to najlepsza platforma do gier. Domyślnie, dopóki SteamOS nie zyska większej przyczepności, to znaczy, że Windows prawdopodobnie będzie królował. Aby naprawdę doprowadzić ten punkt do domu, Microsoft wprowadził tryb gry w systemie Windows 10 z aktualizacją Creators Update. Mówi się, że tryb gry może zwiększyć wydajność gier po włączeniu. Zamierzamy nadać temu wir i zobaczyć, jak dokładne jest to twierdzenie.

Tryb gry

Tryb gry w systemie Windows 10 zapewnia, że ​​wszystkie zasoby systemowe są przeznaczone na wyciskanie każdego kawałka soku ze sprzętu, aby gra działała z optymalną wydajnością. Chociaż będzie domyślnie włączony, chcesz się upewnić, że jest włączony. Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do Gry.

W menu po lewej stronie zobaczysz „ Tryb gry ”, kliknij na to i zobacz, czy jest włączony. Po włączeniu powinieneś uzyskać wzrost wydajności.

Możesz także sprawdzić, czy działa, naciskając Win + G podczas gry, a pasek gry wyskakuje. Możesz także wyskoczyć pasek gry za pomocą ikony X na dowolnym kontrolerze Xbox One podłączonym do komputera. Z tego paska gry możesz nagrywać grę podczas gry. Możesz nawet nagrać własny komentarz, a nawet przesłać strumieniowo całą sesję, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to przydatne dla wszystkich graczy, którzy chcą umieścić swoje treści w Internecie. Możesz również robić zrzuty ekranu z tego menu. Zapewnia przydatne narzędzie konfiguracyjne, dzięki czemu można uzyskać do niego dostęp w grze.

Porównanie wydajności

Aby przetestować skuteczność tego trybu (jeśli w ogóle), musimy zagrać w kilka gier i zobaczyć, jak sobie radzą z włączonym i wyłączonym trybem gry.

Stanowisko testowe: laptop Alienware 15R3. Intel Core i7 7700HQ, 16 GB DDR4 2400 MHz RAM, Nvidia 1070 (laptop), 1080p G-Sync Display @ 120 Hz. Nakładka to MSI Afterburner.

Gry uruchomione na tym sprzęcie prawdopodobnie nie będą wykazywać zauważalnej utraty wydajności. Możemy jednak porównać liczbę klatek na sekundę, aby sprawdzić, czy tryb gry oferuje wymierną przewagę. Mimo że narzędzie do monitorowania, MSI Afterburner, może pobierać niezliczone odczyty, skupimy się na zużyciu procesora, pamięci RAM i klatkach na sekundę.

Testowane gry: Hitman, Dishonored 2, Witcher 3 i Fallout New Vegas.

Te gry zostały wybrane tak, aby obejmowały stare i nowe. Przetestowaliśmy nawet Skyrim Legendary Edition, ale jest ono zablokowane przy 60 klatkach na sekundę (FPS), więc nie ma sensu tego testować. Wszystkie testowane gry działają w Ultra (lub najwyższych możliwych ustawieniach) przy rozdzielczości 1920 x 1080. Z monitorem pracującym z częstotliwością 120 Hz jesteśmy ograniczeni do 120 kl./s, ale szczerze mówiąc, uruchamianie nowoczesnych gier w ultra oznacza, że ​​powinniśmy oczekiwać przedziału wydajności 60 i 90 FPS.

Aby przetestować skuteczność trybu gry, Google Chrome i inne oprogramowanie działały w tle. Z tym wszystkim. Uzyskaliśmy następujące wyniki.

Wynajęty morderca

Gra ukazała się w 2016 roku i plasuje się tam wśród najlepszych strzelanek skradających się wszechczasów. Przetestowaliśmy to w misji paryskiej.

Tryb gry wyłączony

Liczba klatek na sekundę oscylowała wokół wczesnych lat 80-tych, czasami sięgając nawet połowy lat 60-tych.

Tryb gry włączony

Gra działała średnio w późnych latach 80-tych i wczesnych 90-tych. Był to widoczny wzrost wydajności w przypadku Hitmana.

Wiedźmin 3

Wiedźmin 3 jest grą zbyt popularną, by trzeba ją było przedstawić.

Tryb gry wyłączony

Podczas walki gra unosiła się na przełomie lat 60. i 70., a podczas spokojnego spaceru na świeżym powietrzu osiągała 80 kl./s.

Tryb gry włączony

W przypadku Wiedźmina 3 nastąpił wzrost o około 2 FPS między włączeniem i wyłączeniem, nic w tym przypadku przełomowego, ale wciąż poprawa.

Fallout New Vegas

To może być najlepsza gra Fallout, jaką Bethesda kiedykolwiek wydała. Wyszło w 2010 roku. Ta wersja, którą testowaliśmy, zawiera modyfikacje graficzne i inne aktualizacje wizualne, ale nadal jest dość stara.

Tryb gry wyłączony

Liczba klatek na sekundę była na początku lat 90-tych, osiągając czasami limit 120 klatek na sekundę.

Tryb gry włączony

Ponownie, przy tak lekkiej grze nie spodziewano się znaczącego wzrostu wydajności i tak właśnie jest. Mimo że renderuje się z dodatkową klatką na sekundę, nie nazywamy tego przyspieszeniem.

Dishonored 2

Dishonored 2 było niespodziewanym hitem końca 2016 roku, jest to fajna gra z bardzo innowacyjnym projektem poziomów i elementami RPG, które zapewniają fantastyczne wrażenia z gry.

Tryb gry wyłączony

Gra miała tendencję do utrzymywania FPS w późnych latach 70-tych i wczesnych 80-tych. W ciągu pierwszych kilku sekund nowego poziomu specyfikacje spadły do ​​późnych lat 60-tych na sekundę i od razu się podniosły.

Tryb gry włączony

Przy włączonym trybie gry Dishonored 2 dodał również kilka klatek na sekundę do swojej wydajności. Znowu nie przełomowy, ale to coś.

Wniosek

Istota tego polega na tym, że twój system ma ograniczenie wydajności. Tryb gry w systemie Windows 10 nie sprawi, że Twój sprzęt będzie działał lepiej niż to, do czego jest przeznaczony. Zwolni to jednak wszelkie związane zasoby, aby w pełni wykorzystać to, co pakujesz. W naszych testach zauważyliśmy, że przy włączonym trybie gry zużywa się więcej pamięci RAM, ale uzyskujesz lepszą wydajność. Więc jeśli jesteś graczem, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest pozostawienie go włączonego podczas gry, ale nie zrobi to żadnych cudów. Aby zwiększyć wydajność, warto przyjrzeć się undervoltingowi lub podkręcaniu.

x