Czy Twój stary router nadal otrzymuje aktualizacje zabezpieczeń?

Badacze bezpieczeństwa z Fortinet niedawno odkryto luki w zabezpieczeniach niektórych routerów D-Link. Wiele z tych routerów jest nadal sprzedawanych online, ale firma D-Link już ich nie produkuje i nie będzie ich łatać. Jak więc sprawdzić, czy twój router jest nadal obsługiwany?

Dlaczego aktualizacje oprogramowania sprzętowego routera są ważne

Aktualizacje routera są szczególnie ważne. Router bezprzewodowy to zazwyczaj jedyne urządzenie, które łączysz bezpośrednio z Internetem. Działa jako zapora sieciowa i chroni wszystkie inne urządzenia przed ruchem przychodzącym dzięki translacji adresów sieciowych (NAT).

Luki w zabezpieczeniach routerów mogą doprowadzić do ich zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie i dołączenia do botnetu. Wyłączenie zdalnego dostępu do routera to krytyczna wskazówka dotycząca bezpieczeństwa, ponieważ chroni interfejs administracyjny routera przed dostępem do Internetu. Konieczne jest jednak zainstalowanie najnowszych aktualizacji zabezpieczeń.

Niestety, wiele routerów nie instaluje automatycznie aktualizacji zabezpieczeń i wymaga ręcznej instalacji aktualizacji zabezpieczeń. Można je zainstalować z interfejsu sieciowego routera lub aplikacji mobilnej, jeśli router oferuje aplikację.

Dlaczego producenci są tacy źli z aktualizacjami?

Bezprzewodowy router D-Link DIR-655, który nie otrzymuje już aktualizacji zabezpieczeń.

Kiedy zostanie znaleziona luka w zabezpieczeniach – czy to przez badaczy bezpieczeństwa, czy przez przestępców, którzy chcą zainfekować router i uczynić go częścią botnetu – chcesz, aby router miał aktualizacje zabezpieczeń. Ale nie zawsze są dostępne.

Producenci nie są zmuszani do aktualizowania routerów na zawsze – ani przez określony czas. Wielu producentów routerów wytwarza wiele różnych modeli routerów. Po znalezieniu dziury łatanie jej we wszystkich różnych routerach, które mają różne oprogramowanie układowe (oprogramowanie), może wymagać pewnego wysiłku.

Co gorsza, wielu producentów routerów dość mocno konkuruje ceną. Jeśli ludzie kupują najtańsze możliwe routery, producent routerów będzie musiał gdzieś iść na skróty, aby konkurować na rynku. Długoterminowe wsparcie to łatwe miejsce do przerwania – w końcu ile osób kupi router, ponieważ producent obiecuje rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń lub uniknie routera, ponieważ producent nie ma ustalonej polityki?

Jak sprawdzić, czy router jest nadal obsługiwany

Czy twój router jest nadal obsługiwany? Jedynym sposobem, aby się upewnić, jest sprawdzenie witryny internetowej producenta routera. Najpierw spójrz na swój router i zanotuj jego producenta i numer modelu, aby sprawdzić, czy znajduje się na liście wycofanych z eksploatacji.

Apple: stacje bazowe AirPort firmy Apple nadal wyglądają obsługiwane z aktualizacjami oprogramowania układowegochociaż firma już ich nie produkuje.
Asus: Recenzja lista produktów wycofanych z eksploatacji na stronie internetowej Asusa. Jak podają oficjalne strony internetowe, oprogramowanie sprzętowe routera „nie będzie aktualizowane” po osiągnięciu końca jego żywotności.
Cisco: Cisco wymienia różne pliki produkty wycofane z eksploatacji i produkty wycofane z sprzedaży na swojej stronie internetowej.
D-Link: Skonsultuj się z urzędnikiem lista starszych produktów na stronie internetowej D-Link. Routery z tej listy nie będą otrzymywać aktualizacji zabezpieczeń.
Netgear: Wydaje się, że Netgear nie ma listy produktów wycofanych z eksploatacji – tak, to całkiem absurdalne. Tutaj jest lista zewnętrzna to prawdopodobnie niekompletne.
Linksys: oferty firmy Linksys lista przestarzałych produktów. To tylko pierwsza strona – koniecznie sprawdź Strona 2 i strona 3 listy też.
Google: routery Wi-Fi Google są nowe i wszystkie wydają się obsługiwane przez aktualizacje. Jednak wydaje się, że Google ma zrezygnował prowadzenie aktualnej listy aktualizacji oprogramowania sprzętowego na swojej stronie internetowej.
Synology: Synology oferuje stan wsparcia produktu witryna zawiera listę swoich urządzeń i informacje o tym, jakie wsparcie otrzymują.

Jeśli Twojego producenta nie ma na tej liście, sprawdź jego witrynę internetową, aby znaleźć listę produktów wycofanych z eksploatacji lub listę obsługiwanych urządzeń. Możesz również znaleźć oficjalną stronę pomocy technicznej dla konkretnego modelu routera i sprawdzić, czy są tam informacje o wsparciu.

Czy Twój router nie jest już obsługiwany? Czas to wymienić. Zaktualizuj do nowego routera, a otrzymasz szybsze Wi-Fi i bardziej niezawodne połączenie, a także zwiększenie bezpieczeństwa.

x