Czy usługi monitorowania kredytu ochronią mnie po naruszeniu danych?

Po poważnym wycieku danych trudno jest wiedzieć, czy Twoje dane zostały naruszone i jak się później chronić. Pojawiły się firmy, które oferują usługi monitorowania kredytów – spokój ducha za odpowiednią cenę. Ale czy powinieneś za nie zapłacić, czy nawet zarejestrować się na bezpłatny okres próbny?

Co to są usługi monitorowania kredytu?

Usługi monitorowania kredytu, takie jak LifeLock lub Identity Guardoferują szereg „planów” monitorowania, które kosztują od 10 do 30 USD miesięcznie. Chociaż te różne plany mają różne korzyści, wszystkie robią jedną podstawową rzecz – rutynowo sprawdzają raporty kredytowe i ostrzegają Cię, gdy pojawi się podejrzana aktywność. Zgadza się; Usługi monitorowania kredytu nie chronią przed kradzieżą Twojej tożsamości, po prostu informują Cię, kiedy została skradziona.

Jeśli założyłeś, że usługi monitorowania kredytów premium istnieją w celu proaktywnej ochrony Twojej tożsamości, to nie jesteś sam. Firmy oferujące monitorowanie kredytów wydają się celowo oszukiwać klientów, aby uwierzyli, że ponad 120 dolarów rocznie ochroni ich przed oszustwami i kradzieżą tożsamości. Robią to, łącząc monitorowanie kredytów z usługami, które brzmią bardzo nowocześnie i stosunkowo tajemniczo, takimi jak oprogramowanie antywirusowe lub skanowanie w ciemnej sieci. Ale oprogramowanie antywirusowe nie uchroni Twojej tożsamości przed kradzieżą, ponieważ hakerzy atakują bazy danych gigantycznych korporacji, a nie Twój komputer. A usługi takie jak skanowanie w ciemnej sieci są po prostu bzdurami, które mają dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Firmy, które oferują monitorowanie kredytów, zwykle oferują również formy zwrotu pieniędzy, ponieważ, jak wiesz, nie są w stanie zapobiec występowaniu oszustw. Podobnie jak ubezpieczenie samochodowe lub zdrowotne, niedrogi „plan” monitorowania kredytu zwróci Ci jedynie niewielką kwotę szkód, podczas gdy droższy plan zwróci większą kwotę. Cóż, to brzmi nieźle, prawda? Możesz ulec pokusie zarejestrowania się w usłudze monitorowania, aby nie musieć płacić za nieuczciwe opłaty. Możesz nawet ulec pokusie zapisania się na kosztowny plan, który oferuje większy zwrot kosztów, na wszelki wypadek.

To jest ta rzecz. Masz już ustawowe prawo do zwrotu kosztów w ramach Ustawa o uczciwych rozliczeniach. Jeśli zgłosisz oszukańczą opłatę w ciągu 60 dni, ponosisz odpowiedzialność za maksymalnie 50 USD. Fałszywe opłaty dla karty debetowe są nieco trudniejsze, ale nadal masz prawo do pełnego zwrotu kosztów, jeśli szybko zgłosisz oszukańczą opłatę. Jeśli sprawdzasz swoje raporty kredytowe raz w miesiącu (co jest łatwe do zrobienia za darmo), nigdy nie poniesiesz znacznych strat za oszukańcze obciążenie.

Cokolwiek robisz, nigdy nie zapisuj się na bezpłatny okres próbny monitorowania kredytu

Udawajmy, że jesteś właścicielem firmy, w którą właśnie uderzył potężny wyciek danych. Miliony Twoich klientów zostały naruszone, a wielu z nich pamięta firmę, która pozwoliła, aby ich informacje wpadły w niepowołane ręce. Nie ma sposobu, aby chronić te miliony tożsamości – zostały już skradzione! Ale możesz zaoferować ludziom następną najlepszą rzecz: spokój ducha.

Jak zapewniasz swoim klientom spokój ducha? Cóż, możesz założyć centra obsługi telefonicznej, wysłać miliony e-maili i zaoferować bezpłatne wersje próbne usługom monitorowania kredytu. To miły sentyment, ale jest zastrzeżenie. Czy kiedykolwiek zapisałeś się na bezpłatną wersję próbną do Netflix lub Xbox Live, tylko po to, aby po cichu zostać obciążonym opłatą za odnowienie? Cóż, firmy, które dobrowolnie decydują się na bezpłatną wersję próbną swoich usług monitorowania kredytów po naruszeniu danych, liczą na to, że ludzie albo zdecydują się kontynuować swoją usługę, albo po prostu zapomną ją anulować.

Niektóre firmy oferują bezpłatne wersje próbne, które nie wymagają informacji debetowych ani kredytowych, więc nie musisz się martwić o ich automatyczne odnowienie. Na przykład WebWatcher usługa obecnie oferowana przez Marriott nie wymaga podania danych karty. W rzeczywistości nie ma wersji premium usługi WebWatcher; jest opłacany przez Marriott. Należy jednak pamiętać, że Marriott oferuje tylko usługę WebWatcher w celu złagodzenia skutków ubocznych mediów. WebWatcher nie ochroni Cię przed oszustwami; powie ci tylko, jeśli twoja tożsamość została już skradziona.

Wypróbowanie usługi monitorowania kredytu po naruszeniu może wydawać się dobrym sposobem na szybkie sprawdzenie stanu kredytu, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie sprawdzałeś raportów kredytowych. Możesz jednak monitorować swój kredyt samodzielnie, za darmo i nie zajmuje to tak dużo czasu, jak można by się spodziewać.

Możesz samodzielnie monitorować swój kredyt, za darmo

Firmy oferujące usługi monitorowania kredytów zwykle kierują reklamy do konsumentów, których mogą wprowadzić w błąd. Obejmuje to osoby, które potrzebują natychmiastowej ochrony przed naruszeniami danych, oraz osoby, które nie wiedzą, jak uniknąć kradzieży tożsamości lub jak nimi zarządzać. Wiedzą, że ludzie są gotowi zapłacić za spokój ducha, zwłaszcza gdy nie wiedzą, jak monitorować lub zamrażać własny kredyt.

Cóż, możesz być zadowolony, wiedząc, że monitorowanie własnego kredytu jest łatwe dzięki usługom takim jak Credit Karma i FreeCreditScore.com. Są bezpłatne, łatwe w użyciu i można uzyskać do nich dostęp z telefonu lub komputera.

Kiedy logujesz się do Credit Karma lub FreeCreditScore.com, zobaczysz wiele przydatnych danych osobowych. Możesz zobaczyć, ile kont jest otwartych na Twoje nazwisko, ile pieniędzy jesteś winien pożyczkodawcom, a nawet zobaczyć, ile trudnych zapytań zostało złożonych pod Twoim nazwiskiem. Rzut oka na te informacje co miesiąc wystarczy, aby stwierdzić, czy nie została skradziona Twoja tożsamość. Możesz również skonfigurować te usługi, aby wysyłały Ci e-maile w przypadku jakichkolwiek zmian w raportach kredytowych, co jest dokładnie tym, co robi usługa płatna.

Nie zapominaj, że monitorowanie kredytu nie przeszkodzi ludziom w otwieraniu nowych kredytów w Twoim imieniu. Dowiesz się, że ktoś ukradł twoją tożsamość, ale dopiero po wyrządzeniu szkody. Jedynym sposobem, aby uniemożliwić innym otwarcie nowego kredytu na Twoje nazwisko, jest jego zamrożenie.

Jeśli chcesz ochrony, zamroź swój kredyt. Jest wolne.

Jeśli chcesz uchronić się przed kradzieżą tożsamości, możesz zamrozić swój kredyt. Proces zamrażania (i odmrażania) jest stosunkowo łatwy i jest teraz całkowicie bezpłatny.

Zamrożenie kredytu zapobiega wszelkim

x