Czy warto kupować dodatki do obiektywów aparatu do smartfonów?

Jeśli Twój smartfon nie ma trzech obiektywów (takich jak iPhone 11 Pro), możesz ulec pokusie zakupu zestawu przystawek. Umożliwiają one dodanie ogniskowych teleobiektywu, ultrawide i rybiego oka do praktycznie każdego aparatu w smartfonie. Ale czy są warte swojej ceny, czy zamiast tego powinieneś ulepszyć swój telefon?

Jak działają dodatki do obiektywu aparatu?

Dodatki do obiektywów mocowane są do obiektywu aparatu smartfona i zwiększają lub zmniejszają jego ogniskową. Większość smartfonów ma co najmniej jeden obiektyw szerokokątny. Ten na iPhonie 11 odpowiada około 26 mm na prawdziwym aparacie, który jest nieco szerszy niż ludzkie oko.

Dodatki do obiektywów dają większe możliwości fotograficzne, gdy telefon nie ma wbudowanych dodatkowych obiektywów. Obiektywy teleobiektywowe mogą podwoić lub potroić ogniskową (a tym samym poziom powiększenia), podczas gdy obiektywy typu rybie oko są tak szerokie, że proste linie na zdjęciu wydają się zakrzywione.

Jeśli jesteś fanem fotografii za pomocą smartfonów, nieoryginalne obiektywy pozwolą Ci wyjść poza to, co jest możliwe na Twoim urządzeniu. Istnieje nawet kilka przypinanych obiektywów, które można zamontować z przodu urządzenia, aby robić bardzo szerokie selfie lub wykonywać połączenia FaceTime z efektem rybiego oka.

Na tańszym końcu spektrum znajdują się kieszonkowe plastikowe soczewki, które można w razie potrzeby przypiąć lub zdjąć. Nie jest niczym niezwykłym znalezienie wielu opcji soczewek w tym samym systemie przypinania. Znajdziesz setki tych uniwersalnych opcji na stronach takich jak Amazon, Wish czy AliExpress.

Są też „profesjonalne” systemy przypinane, wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów, takich jak szkło i metal. Niektóre z nich wymagają specjalnej obudowy, która zapewnia prawidłowe ustawienie obiektywu i pozostanie na miejscu.

Te droższe opcje mogą być znacznie większe niż proste soczewki z klipsem. Wiele z nich jest również wyposażonych w futerał do przenoszenia i osłony obiektywów, aby zapewnić im bezpieczeństwo.

Zestaw adaptera obiektywu EnCinema SLR Mk 2.

Wreszcie, niektóre systemy mocowania nie są dostarczane z soczewkami. Są raczej przeznaczone do użytku z lustrzankami jednoobiektywowymi i obiektywami bezlusterkowymi producentów takich jak Canon, Nikon i Sony. Mają one sens tylko wtedy, gdy masz już arsenał obiektywów, których chcesz używać ze smartfonem.

Możesz wydać od kilku do kilkuset dolarów na dodatkowy system soczewek. Niestety żadnemu z nich nie dorównuje natywny, wbudowany teleobiektyw czy ultraszerokokątny obiektyw, jak w najnowszych i najlepszych smartfonach.

Soczewki Snap-On mają ograniczenia

Dodatek do obiektywu aparatu jest tak dobry, jak główny obiektyw aparatu w smartfonie. Oznacza to, że wszelkie obrazy przechodzące przez dodatek do obiektywu muszą również przechodzić przez istniejący obiektyw tego telefonu Apple lub Samsung (wstaw tutaj producenta urządzenia).

Jest to wyraźna różnica w porównaniu z systemem lustrzanek cyfrowych lub lustrzanek cyfrowych. Kiedy zmieniasz obiektyw w aparacie modułowym, wymieniasz jedyny kawałek szkła przed czujnikiem. Tak więc jakość obrazu jest tak dobra, jak pozwala na to ten obiektyw.

Jeśli aparat Twojego smartfona jest już wątpliwej jakości, dodatek do obiektywu nie oczyści zdjęć – nawet jeśli wydajesz dużo pieniędzy. Spodziewaj się tych samych miękkich detali na krawędziach i odblasków lub odblasków w miejscach, w których ich nie chcesz.

Układ obiektywów iPhone'a 11 Pro Max

Co więcej, aparat w smartfonie jest również związany podstawowym ograniczeniem czujnika. Ostatecznie czujnik decyduje o jakości obrazu, ograniczając ilość światła, jaką można uzyskać podczas jednej ekspozycji. Większe czujniki, takie jak te, które można znaleźć w pełnoklatkowych aparatach, mają znacznie lepszą wydajność w natywnym słabym świetle. Oferują również bardziej ogólne szczegóły, ponieważ do uchwycenia sceny używana jest większa powierzchnia.

Inną wadą dodatków do obiektywów jest ich rozmiar – niektóre z większych znacznie wystają. Smartfony są często preferowane przez ulicznych fotografów ze względu na ich niepozorny charakter. Jeśli uderzysz obiektywem w tylną ściankę, stracisz powód, dla którego tak wielu preferuje fotografię smartfonem.

Dodatki do soczewek mają legalne zastosowania

Do tej pory prawdopodobnie myślisz, że dodatki do obiektywów to strata czasu i pieniędzy, ale niekoniecznie tak jest. Wszystko zależy od tego, co próbujesz osiągnąć.

Tanie soczewki z klipsem to świetna zabawa, a wiele z nich ma odpowiednią cenę. Nie zdobędziesz tytułu Fotografa Roku Dzikiej Przyrody, ale możesz zrobić kilka zabawnych zdjęć, na które będziesz mógł spojrzeć w nadchodzących latach.

Jeśli lubisz estetykę lo-fi lub posiadasz plik Aparat Holga, prawdopodobnie pokochasz niespójności, które można uzyskać podczas fotografowania tanim obiektywem z klipsem.

Apple stworzył sztukę, aby przekonać ludzi, że mogą kręcić wysokiej jakości filmy, takie jak filmy na swoim telefonie.

W najnowszej kampanii Shot on iPhone (XS) Auston Matthews z Maple Leafs nagrywa swojego kolegę z drużyny, Mitcha Marnera. Nadaje dziś wieczorem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. pic.twitter.com/DypX3kWLow

– Darren Rovell (@darrenrovell) 10 kwietnia 2019 r

Niektóre smartfony i tablety (szczególnie iPhone i iPad) są używane do kręcenia filmów. Całe filmy niezależne zostały nakręcone i wyprodukowane za pomocą iPhone’ów, podczas gdy inni filmowcy używają tabletów, takich jak iPad Pro, do rejestrowania filmów B i przerywników. Szerszy zakres ogniskowych może tylko poszerzyć te horyzonty.

Dotyczy to również transmisji na żywo – w końcu nie ma prostszego sposobu na transmitowanie wideo w Internecie niż za pomocą smartfona.

Dostajesz to, za co płacisz

Najtańsze dodatki do soczewek są wykonane z tworzywa sztucznego. Ponieważ nie są one szklane jak prawdziwe soczewki, obrazy będą miękkie, a odblaski będą stanowić problem. Plastik jest również miękki i dość łatwo ulega uszkodzeniu, co dodatkowo obniża jakość obrazu.

Niektóre z najtańszych obiektywów mogą nawet zakłócać autofokus, zwłaszcza jeśli próbujesz ustawić ostrość na obiekcie znajdującym się blisko krawędzi kadru. Obraz zawsze będzie najostrzejszy w środku. Plastik jest również złym wyborem ze względu na ogólną jakość obrazu, kontrast i reprodukcję kolorów.

Amazon jest pełen tanich zestawów z klipsami (np ten i ten inny). Nie zapewnią niesamowitej jakości obrazu, ale możesz uzyskać różne ogniskowe do zabawy za jedyne 10 USD.

Przypinany teleobiektyw na iPhonie.

Droższe soczewki są wykonane ze szkła i metalu. Najlepsze będą miały niewielki wpływ na jakość obrazu, a niektóre opcje średniego pasma mogą być nieco miękkie, szczególnie na krawędziach. Systemy z dopasowanymi etui zapewniają, że obiektyw nie przesuwa się ani nie ślizga, a ergonomiczne uchwyty zaprojektowano z myślą o fotografowaniu.

Jednym z najdłużej działających producentów obiektywów do smartfonów jest Olloclip. Najnowsza oferta firmy wykorzystuje również wysokiej jakości konstrukcje szklane i metalowe, ale za wyższą cenę niż poprzednie produkty. Podstawowy klips i obiektyw kosztują około 100 USD, a zestaw trzech soczewek i klip kosztuje zaledwie 200 USD.

Prawdopodobnie najlepsze dostępne obiektywy do smartfonów są produkowane przez Za chwilę. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość obrazu. Zapłacisz co najmniej 70 USD za obiektyw, a wsporniki montażowe i etui kosztują więcej.

Zestaw z obiektywem Moment.

Być może najlepszym rozwiązaniem jest użycie adapterów do istniejących obiektywów 35 mm, chociaż są one niesamowicie nieporęczne, gdy są załadowane czymś większym niż zwykły obiektyw kitowy. Ponieważ smartfony są lekkie i cienkie, nie ma nic, co mogłoby zrównoważyć wagę pełnowymiarowego tubusu obiektywu. Jednak jakość obrazu jest niezrównana, a statyw znacznie ułatwia fotografowanie.

Możesz dostać Zestaw adaptera do obiektywu EnCinema SLR za od 80 do 300 USD, w zależności od potrzebnego mocowania i adapterów. Jest też Beastgrip System mocowania iPhone’a, który umożliwia montaż szerokiej gamy obiektywów (w tym mniejszych, specjalnie skonstruowanych).

Systemy te mogą znajdować się w kieszeni kogoś, kto chce używać smartfona do pracy produkcyjnej, transmisji na żywo, dziennikarstwa gonzo, a nawet niezależnego kręcenia filmów.

Aplikacje też mogą przynieść duże korzyści

Czasami wystarczy odpowiednia aplikacja, aby zabłysnąć fotografią smartfona. Właściwa „ręczna” aplikacja aparatu, która zapewnia kontrolę nad takimi elementami, jak przysłona (głębia ostrości), czułość ISO i czas naświetlania, może przynieść wspaniałe rezultaty, jeśli wiesz, jak z niej korzystać. Możesz nauczyć się obsługi smartfona ręcznie lub, aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, fotografowania w formacie RAW.

Podobnie dla filmowców aplikacje takie jak FiLMiC Pro (iOS, Android) może uwolnić pełny potencjał aparatu w sposób, w jaki nie mogą tego robić aplikacje giełdowe. FiLMiC Pro może być używany do ręcznego sterowania parametrami kamery, ustawiania ostrości, nagrywania z przepływnością wyższą niż standardowa, ustawiania niestandardowego balansu bieli i nie tylko. Te aplikacje są tanie w porównaniu do ceny fantazyjnego zestawu obiektywów.

Wreszcie jest coś do powiedzenia na temat korzystania z aplikacji do zdjęć stockowych z wbudowanymi obiektywami ultraszerokokątnymi. Smartfony, takie jak iPhone 11, stosują korekcję obrazu, aby zniwelować zniekształcenia wizualne spowodowane przez szerokie ogniskowe (takie jak zakrzywione linie proste). To kolejny powód, dla którego soczewki wbudowane w urządzenie są prawie zawsze najlepszym wyborem.

x