Czy wiedziałeś? Windows nigdy nie miał „zasobnika systemowego”

Windows nigdy nie miał „zasobnika systemowego”. Od 25 lat wszyscy się mylimy. Microsoft twierdzi, że te ikony znajdują się w „obszarze powiadomień”. Skąd więc wzięło się określenie „tacka systemowa”? I dlaczego Windows 10 nazywa to „zasobnikiem systemowym” – ale tylko raz?

To jest obszar powiadomień, dziękujemy!

Jeśli przeglądasz system Windows 10 – lub Windows 7, Windows Vista, Windows XP lub Windows 98 – w interfejsie systemu Windows nie znajdziesz żadnych odniesień do terminu „zasobnik systemowy”.

W ustawieniach paska zadań systemu Windows 10 (Ustawienia> Personalizacja> Pasek zadań) ustawienia ikon „na pasku zadań” pojawiają się w obszarze „Obszar powiadomień”.

Opcje obszaru powiadomień na ekranie ustawień paska zadań systemu Windows 10.

Termin „taca systemowa” prawdopodobnie doprowadził do powstania Bloatware

Czy to naprawdę ma znaczenie, jak to się nazywa – „obszar powiadomień” czy „taca systemowa”? Może. Być może chodzi tutaj o większą filozoficzną różnicę.

Przez dziesięciolecia wiele aplikacji komputerowych systemu Windows używało „zasobnika systemowego” jako miejsca do ukrycia się. Często kupujesz nowy komputer i znajdujesz wiele preinstalowanych narzędzi działających w tle, zwykle ukrytych w „zasobniku systemowym”.

Problem stał się tak poważny, że system Windows pozwolił ukryć ikony za małą strzałką, aby nie wypełniały całego paska zadań – a nawet automatycznie ukrywa wiele z nich za Ciebie! Nawiasem mówiąc, nazywa się to „obszarem przepełnienia” lub „sekcją przepełnienia” – Microsoft nie nazywa tego tacą.

Rozwinięto obszar powiadomień paska zadań.

Ma to sens, jeśli jest to uważane tylko za „zasobnik systemowy”, do którego programiści mogą wrzucić wszystko, na przykład szufladę na śmieci.

Jednak Microsoft naprawdę chce, aby programiści myśleli o tym jako o „obszarze powiadomień” przeznaczonym do wyświetlania powiadomień i informacji o stanie.

Microsoft dokumentacja dla programistów jest jasne na ten temat: „To… nie jest przeznaczone do szybkiego dostępu do programu lub polecenia”.

Oczywiście komputer z systemem Windows nie jest iPhonem. Chociaż Apple może zmusić programistów do przestrzegania wytycznych dotyczących najlepszych praktyk lub zakazania ich aplikacji ze sklepu App Store, Microsoft nie może wymagać od programistów przestrzegania jego wytycznych. Ale może – tylko może – gdyby wszyscy pomyśleli o tym jako o „powiadomieniu”, deweloperzy byliby mniej skłonni do umieszczania tam ikon.

Dlaczego wszyscy myślą, że nazywa się to zasobnikiem systemowym?

Dlaczego więc tak wiele osób nazywa to „zasobnikiem systemowym”? Prawdopodobnie masz wrażenie, że widziałeś kiedyś, jak Microsoft nazywa to gdzieś „zasobnikiem systemowym”, prawda? Czy Microsoft nie nazwał tego tak?

Tak, pracownicy Microsoftu przez lata wielokrotnie nazywali to „tacą systemową” w różnych dokumentach w różnych dokumentach, ku pozornej konsternacji zespołu zajmującego się powłoką Windows, nazwanego tak, ponieważ są odpowiedzialni za „powłokę” pulpitu Windows, która obejmuje pasek zadań.

Raymond Chen z Microsoftu pisał o tym problemie w 2003 roku. Co zabawne, ludzie nadal nazywają to „zasobnikiem systemowym”, a zamieszanie trwa nadal 17 lat później.

Opowiadając oficjalną historię zasobnika systemowego, Chen zwraca uwagę, że wczesne wersje rozwojowe systemu Windows 95 miały „zasobnik” zamiast paska zadań:

We wczesnych wersjach systemu Windows 95 pasek zadań pierwotnie nie był paskiem zadań; było to okno folderu zadokowane na dole ekranu, do którego można było przeciągać / upuszczać rzeczy do / z, coś w rodzaju tacki organizatora w górnej szufladzie biurka. Stąd nazwa „tacka”. (Niektórzy mogą twierdzić, że posunęło to metaforę pulpitu trochę za daleko).

Microsoft odrzucił ten pomysł i zastąpił go paskiem zadań systemu Windows 95. Jak mówi Raymond, Microsoft usunął z dokumentacji powłoki wszystkie wzmianki o „zasobniku”. Nigdy więcej tacy.

Później firma Microsoft dodała ikony powiadomień do paska zadań. Te ikony zostały umieszczone w „obszarze powiadomień” paska zadań. Prosty.

Więc co się stało? Jak słowo „taca” pojawiło się ponownie? Chen przedstawia swoją najlepszą teorię:

Myślę, że powodem, dla którego ludzie zaczęli nazywać to „tacą systemową”, jest to, że w Win95 był program o nazwie „systray.exe”, który wyświetlał kilka ikon w obszarze powiadomień: regulacja głośności, stan PCMCIA (jak to wtedy nazywano), stan baterii metr. Jeśli zabiłeś systray.exe, straciłeś te ikony powiadomień. Ludzie pomyśleli więc: „Ach, systray musi być komponentem zarządzającym tymi ikonami, i założę się, że nazywa się„ taca systemowa ”. Tak narodziło się błędne przekonanie, które staramy się wyplenić od ponad ośmiu lat… [Editor’s note: It’s been over 25 years now!]

Obszar powiadomień na pasku zadań Windows 95.Obszar powiadomień w systemie Windows 95. Wygląda trochę jak taca, prawda?

Więc ludzie nazywali to niewłaściwą rzeczą. Przynajmniej sam Microsoft komunikował się jasno, prawda? Cóż, o tym….

Co gorsza, inne grupy [at Microsoft] (nie powłoka) podchwycili to błędne określenie i zaczęli odnosić je do tacy we własnej dokumentacji i próbkach, z których niektóre nawet błędnie twierdzą, że „taca systemowa” to oficjalna nazwa obszaru powiadomień.

Więc to jest to. Jeśli nawet pracownicy Microsoftu nie mogą nawet znaleźć oficjalnej nazwy poprawnie w oficjalnej dokumentacji, nic dziwnego, że wszyscy inni są zdezorientowani.

Czy uważamy, że to ma znaczenie? Nie całkiem. newsblog.pl jest pełen artykułów nazywających tę funkcję „zasobnikiem systemowym”, ponieważ ludzie tak to nazywają – nawet wielu ludzi w firmie Microsoft! Ale staramy się też nazywać to „obszarem powiadomień”.

Jeśli jesteś tym zainteresowany, zachęcamy do lektury Cały wpis na blogu Raymonda Chena. Jego blog, Stara Nowa Rzecz, jest pełen takich interesujących faktów, których po prostu nie można znaleźć nigdzie indziej poza firmą Microsoft. Na przykład istnieje post na blogu, który wyjaśnia, dlaczego system Windows przechowuje czas systemowy w czasie lokalnym zamiast skoordynowanego czasu nieodwracalnego (UTC), podobnie jak inne systemy operacyjne.

Windows 10 nazywa to „zasobnikiem systemowym”… Raz

Jeśli zagłębisz się w ustawienia systemu Windows 10, zauważysz, że wszędzie jest on nazywany „obszarem powiadomień”. Jego ustawienia znajdują się w Ustawienia> Personalizacja> Pasek zadań> Obszar powiadomień. Nazewnictwo jest bardzo precyzyjne.

Z wyjątkiem… Jeśli wybierzesz Ustawienia> Łatwość dostępu> Narrator, znajdziesz opcję o nazwie „Zminimalizuj stronę główną Narratora do zasobnika systemowego”.

Opcje Narratora systemu Windows 10 odnoszące się do pliku

Więc co nam to mówi? To całkiem jasne – programiści pracujący nad funkcją czytnika ekranu Narratora są niezależni od zespołu pracującego nad powłoką Windows w firmie Microsoft.

25 lat po Windows 95, Microsoft nadal nie może wewnętrznie wyrównać nazwy „zasobnika systemowego”. Nazwij to „zasobnikiem systemowym”, jak tylko chcesz. Wszyscy wiedzą, co to oznacza.

Czy to naprawdę ma znaczenie? Znowu nie. Ale to całkiem zabawne.

(I być może oprogramowanie Windows nadużywałoby go mniej, gdyby zamiast tego było wyraźnie przeznaczone do powiadomień).

Nawiasem mówiąc, zrobiliśmy zrzut ekranu ustawień Narratora w aktualizacji systemu Windows 10 z maja 2020 r. Nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby Microosft wyczyścił interfejs i usunął termin „tacka systemowa” w przyszłej aktualizacji. Jednak prawdopodobnie pojawi się ponownie w przyszłości.