Czym jest cyberszpiegostwo i jak mu zapobiegać

Cyberszpiegostwo jest coraz większym problemem dla osób prywatnych, firm i rządów. Dowiedz się o tym tutaj, aby przygotować się na cyberszpiegostwo.

Wraz z rozwojem technologii informatycznych rośnie również cyberprzestępczość. Cyberszpiegostwo to jedno z najciemniejszych cyberprzestępstw, w którym nikt nie jest bezpieczny przed złymi aktorami.

Cyberszpiegostwo nie ogranicza się tylko do organizacji. Dotknęło to również indywidualnych internautów. Musisz się więc przygotować, inaczej Twoje dane mogą trafić do ciemnej sieci na sprzedaż w mgnieniu oka.

Czym jest cyberszpiegostwo?

Cyberszpiegostwo to rodzaj cyberprzestępczości, w ramach którego hakerzy uzyskują niezauważony dostęp do systemów cyfrowych, które są zawsze podłączone do Internetu.

Stosując niejasne taktyki, źli aktorzy najczęściej kradną dane osobowe i zawodowe, które mogą przynieść pieniądze w ciemnej sieci, uzyskać przewagę konkurencyjną nad rywalami biznesowymi lub nadszarpnąć reputację rywali politycznych.

Ma wiele nazw, takich jak cyberszpiegostwo, cyberwywiad, cyberpodsłuchiwanie, cyberogon i wiele innych. Niezależnie od tych nazw, celem jest kradzież tajnych lub prywatnych danych firmy lub osoby.

Następnie sprzedaj dane rywalowi celu, użyj danych do kradzieży pieniędzy/dochodowych aktywów lub zdestabilizowania rządów, sił zbrojnych i tak dalej.

Celem takich cyberataków jest pozostanie w ukryciu tak długo, jak to możliwe, i obserwowanie każdej transakcji w Internecie Twojej lub Twojej organizacji. Kiedy nadejdzie właściwy czas lub zostanie zauważony odpowiedni tajny zasób, ukradnij go i przenieś do skarbca danych zespołu cyberszpiegów.

Eksperci zajmujący się wykrywaniem, zapobieganiem i badaniem cyberprzestępczości zwykle nazywają takie ataki hakerskie zaawansowanymi trwałymi zagrożeniami (APT).

Jak sama nazwa wskazuje, grupy hakerskie wyposażone w zaawansowane algorytmy i elektroniczne systemy nadzoru uzyskują niewykryty dostęp do urządzeń rządowych, biznesowych i indywidualnych przez miesiące, lata i dziesięciolecia. Kiedy nadejdzie właściwy czas, uderzają, aby wywołać jedną lub wszystkie z poniższych sytuacji:

  • Zakłócaj komunikację i operacje użyteczności publicznej w miejscowości lub regionie
  • Zamykaj działalność biznesową i jednostki produkcyjne oraz uszkadzaj używane maszyny
  • Dezaktywuj swoje konta bankowe, karty kredytowe, karty debetowe i inne, aby narazić się na kłopoty finansowe
  • Wyciągaj niewykryte pieniądze z kont firmowych lub osobistych

Różnica między cyberszpiegostwem a cyberwojną

Zarówno cyberszpiegostwo, jak i cyberwojna to przestępstwa z udziałem ludzi za pośrednictwem Internetu i urządzeń komputerowych. Oto jednak następujące różnice między tymi dwoma:

  • Cyberszpiegostwo może dotyczyć jednej osoby, określonej organizacji, rządu lub całego kraju. Wręcz przeciwnie, celem wojny cybernetycznej jest zawsze cały kraj.
  • Cyberszpiegostwo może być motywowane przez rywalizację osobistą, biznesową lub na szczeblu rządowym. Z drugiej strony wojna cybernetyczna zawsze czerpie paliwo z konfliktu między dwoma lub więcej krajami.
  • Cyberpodsłuchiwanie może pozyskać sponsorów od szczebla indywidualnego po rządowy. Przeciwnie, rywalizujący rząd w większości sponsoruje wojnę cybernetyczną przeciwko narodowi przeciwnemu.
  • Cyberszpiegostwo jest ukryte i niewykrywalne. Z drugiej strony wojna cybernetyczna jest głośna, a jej celem jest zniszczenie narzędzi, telekomunikacji, systemów obronnych, gospodarki i nie tylko kraju docelowego.

Cele cyberszpiegostwa

# 1. Osoby fizyczne

Cyberszpiedzy mogą atakować pojedynczych użytkowników Internetu z różnych powodów. Najbardziej oczywista jest rywalizacja osobista. Na przykład ktoś wynajął grupę hakerów, aby zaszkodzić reputacji i finansom danej osoby.

Czasami rywalizujące ze sobą zagraniczne państwa mogą atakować intelektualistów z innego państwa i wysysać od nich dokumenty badawcze lub doradcze, aby wyrządzić krzywdę.

#2. Biznes

Cyberszpiegostwo na poziomie prywatnym jest bardzo popularne w środowiskach korporacyjnych i biznesowych. Rywale biznesowi zatrudniają hakerów z ciemnej sieci do kradzieży poufnych informacji od innych firm. W takich przypadkach głównym celem cyberszpiegostwa są:

  • Wewnętrzne informacje firmy, takie jak hierarchia, e-mail dyrektora generalnego itp.
  • Tajemnice handlowe, patenty, zgłoszenia IPO, transakcje biznesowe, oferty przetargowe i nie tylko
  • Dokumenty, pliki, multimedia i inne dane dotyczące bazy klientów firmy, ceny dla klientów, pomysły na nowe produkty itp.
  • Raport wywiadu rynkowego firmy kupiony lub wykonany wewnętrznie jest lukratywnym celem dla innej konkurencyjnej firmy
  • Komputery laboratoryjne i bazy danych przechowujące dane dotyczące badań i rozwoju
  • Struktura wynagrodzeń konkurencyjnej firmy w celu kradzieży jej utalentowanych pracowników
  • Odkrywanie powiązań politycznych i społecznych przedsiębiorstw
  • Dostęp do kodu źródłowego zastrzeżonego oprogramowania opracowanego przez konkurencyjną firmę

#3. rządy

Na dużą skalę celem cyberszpiegostwa są głównie rządy. W rządach kraje takie jak USA, Wielka Brytania, Izrael, Iran, Rosja, Chiny, Korea Południowa, Korea Północna itp. są popularnymi nazwami w spektrum cyberszpiegostwa.

Na szczeblu krajowym głównymi celami cyberpodsłuchu są:

  • Jednostki operacyjne rządów, takie jak ministerstwa, administracja, wymiar sprawiedliwości itp.
  • Węzły usług użyteczności publicznej, takie jak elektrownie, gazociągi, reaktory jądrowe, stacje satelitarne, stacje meteorologiczne, infrastruktura kontroli ruchu itp.
  • Tajemnice rządowe, które mogą ją zdestabilizować
  • Postępowanie wyborcze

#4. Organizacje non-profit (NGO)

Organizacje pozarządowe zazwyczaj działają na poziomie publicznym; w związku z tym grupy cyberszpiegowskie często atakują takie podmioty w celu kradzieży danych publicznych. Ponieważ takie agencje zwykle nie inwestują dużo w cyberbezpieczeństwo, stają się łatwiejszym celem długoterminowej kradzieży danych.

Przykłady: Cyberszpiegostwo

SEABORGIUM

W 2022 roku Microsoft poinformował, że po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej grupa cyberszpiegowska SEABORGIUM prowadzi kampanie szpiegowskie przeciwko krajom NATO. Grupa próbowała ukraść wywiad obronny, operacje obronne i działania międzyrządowe w krajach NATO, aby pomóc Rosji.

Tytanowy deszcz

W latach 2003-2007 chińscy hakerzy wojskowi prowadzili kampanie szpiegowskie na aktywach rządu USA i Wielkiej Brytanii, takich jak ministerstwa spraw zagranicznych, ministerstwa obrony, obiekty rządu federalnego itp.

Operacje GhostNet

Grupa szpiegowska GhostNet wykryła w 2009 roku lukę w komputerach sieciowych biur Dalajlamy. Wykorzystała ten dostęp do szpiegowania zagranicznych ambasad komunikujących się z zainfekowanymi komputerami. Kanadyjski zespół badawczy poinformował, że GhostNet zainfekował komputery w 103 krajach.

Badania COVID-19

Grupa chińskich hakerów przeprowadziła cyberszpiegostwo w wielu hiszpańskich laboratoriach, które pracowały nad szczepionkami Covid-19. Grupa wykorzystała atak SQL injection, aby dostać się do bazy danych laboratorium. Złośliwe oprogramowanie następnie przesyłało dane badawcze do grupy za pośrednictwem niestandardowej powłoki sieciowej.

Incydent General Electric (GE).

Chińskie firmy, a mianowicie Nanjing Tianyi Avi Tech Co. Ltd., Liaoning Tianyi Aviation Technology Co. Ltd. oraz chińska osoba prywatna Xiaoqing Zheng zostały oskarżone przez amerykański departament sprawiedliwości o kradzież tajemnic technologii turbin z General Electric w USA.

Jak cyberszpiegostwo wpływa na prywatność i bezpieczeństwo danych?

Biorąc pod uwagę jego zróżnicowany i tajny tryb operacyjny, zawężenie sposobu działania cyberszpiegostwa jest wyzwaniem. Może to być wielomilionowy projekt prowadzony przez konkurencyjne korporacje lub rządy, skierowany do pojedynczej osoby, małej grupy profesjonalistów lub całego regionu.

Jednak następujące główne sposoby działania cyberszpiegostwa powodują poważne szkody dla prywatności i bezpieczeństwa danych:

# 1. Podstępne taktyki hakerskie

Jednocześnie cyberszpiegostwo ma na celu znalezienie luki w systemie docelowym, uzyskanie nieautoryzowanego dostępu i zrobienie wszystkiego, co w jego mocy, aby ukryć swoją aktywność przed zainfekowanym urządzeniem.

Nawet po zakończeniu ataku zespół hakerski usunie jego historię aż do poziomu bajtów i bitów danych, aby analityka danych nie mogła wykryć ataku.

Aby to osiągnąć, grupy cyberszpiegowskie używają niestandardowego złośliwego oprogramowania i aplikacji naśladujących popularne oprogramowanie, takie jak portale bankowe, aplikacje do projektowania graficznego, aplikacje do edycji tekstu itp. Używają również narzędzi do ataków typu zero-day, których aplikacje antywirusowe nie są w stanie wykryć.

#2. Nieautoryzowany dostęp do tożsamości osobistych lub firmowych

Celem cyberpodsłuchiwania jest zawsze podstępny dostęp do systemów komputerowych i baz danych. Te systemy cyfrowe często zawierają krytyczne dane, jak wspomniano poniżej:

  • Osobiste dokumenty tożsamości, bankowe dokumenty KYC i hasła do kont
  • Tajemnice handlowe organizacji, patenty, raporty z badań i rozwoju, nadchodzące produkty, dane księgowe firmy itp.
  • Plany rządu dotyczące sił zbrojnych, usług komunalnych itp.

#3. Kradnij poufne i cenne zasoby cyfrowe

Cyberszpiegostwo również powoli i systematycznie kradnie dane z komputera docelowego. Atakujący mogą wykorzystać takie dane do uzyskania krótkoterminowych korzyści, takich jak kradzież pieniędzy lub zamknięcie zakładu produkcyjnego rywala.

Alternatywnie, mogą istnieć długoterminowe plany, takie jak nadszarpnięcie reputacji jednostki w społeczeństwie, skorumpowanie firmy na dobre lub obalenie rywalizujących rządów.

#4. Motywowane działania

Podstawą takich ataków są zawsze silne motywacje, o których mowa poniżej:

  • Konflikt między dwiema osobami, zwykle o randze VIP
  • Rywalizacja podmiotów gospodarczych
  • Konflikt między krajami

Grupy cyberszpiegowskie wykorzystują powyższe taktyki, aby uzyskać dostęp do osobistych lub zawodowych tajemnic. Następnie wystawiają dane do licytacji w ciemnej sieci. Alternatywnie, grupa sama wykorzystuje dane, aby wyrządzić szkodę stylowi życia, finansom, aktywom, a nawet życiu. Dotyczy to osoby, firmy lub rządu.

Jak się dowiedzieć, czy jesteś ofiarą cyberszpiegostwa

Wykrycie cyberszpiegostwa przez Twoją firmę jest prawie niemożliwe, chyba że zatrudniasz eksperta. Oto jak należy zaplanować wykrywanie podsłuchu w sieci:

  • Zainstaluj aplikacje czujników oparte na oprogramowaniu, które wykrywają anomalie w aplikacjach używanych na komputerze. Przejrzyj anomalie, aby podejmować świadome decyzje.
  • Utwórz bazę danych wskaźników kompromisu (IOC) i przeskanuj swoje stacje robocze pod kątem takich wskaźników.
  • Wdróż aplikację do zarządzania informacjami o zabezpieczeniach i zdarzeniami (SEIM) na wszystkich biznesowych stacjach roboczych
  • Zbieraj raporty analizy zagrożeń od różnych twórców programów antywirusowych i skanuj swoje systemy w poszukiwaniu tych zagrożeń.
  • Zatrudnij niezależnych lub wewnętrznych łowców nagród zajmujących się cyberszpiegostwem, którzy będą często skanować komputery Twojej organizacji pod kątem infekcji złośliwym oprogramowaniem i oprogramowaniem szpiegującym.
  • Korzystaj ze stron internetowych, takich jak Czy zostałem wysłany, aby skanować wiadomości e-mail.

Jak zapobiegać cyberszpiegostwu

Przyjmij politykę zerowego zaufania

Wdrażaj w całej organizacji politykę zerowego zaufania w odniesieniu do danych biznesowych. W tym przypadku zespół ds. bezpieczeństwa cybernetycznego musi wziąć pod uwagę, że każde wewnętrzne i zewnętrzne urządzenie powiązane z firmą zostało naruszone. Obowiązkiem pracownika powinno być udowodnienie, że urządzenie nie jest zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem szpiegującym, trojanem i innymi.

Edukuj siebie i swoich pracowników

Ty i Twój zespół musicie przechodzić ciągłe szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Sektor IT ewoluuje codziennie, więc musisz być na bieżąco z aktualnymi taktykami cyberpodsłuchu.

Stwórz kulturę bezpieczeństwa

W organizacji biznesowej lub rządowej wszyscy pracownicy muszą pielęgnować kulturę bezpieczeństwa danych cyfrowych. Pracownicy nie powinni nikomu udostępniać swoich haseł, używać firmowej poczty e-mail do celów osobistych, pozostawiać odblokowanych komputerów ani wstrzymywać aktualizacji zabezpieczeń urządzeń.

Zezwalaj na minimalny dostęp

Zapewnij jak najmniejszy dostęp do danych Twojej firmy. Korzystaj z zaawansowanych platform pamięci masowej w chmurze, aby zapewniać natychmiastowy dostęp do wymaganych danych biznesowych i cofać dostęp po zakończeniu pracy.

Zaimplementuj uwierzytelnianie wieloskładnikowe

W całej organizacji, dla każdego rodzaju dostępu do systemu i obiektu, używaj protokołów uwierzytelniania wieloskładnikowego. Pomaga to śledzić odpowiedzialność i źródło naruszenia bezpieczeństwa.

Zmieniaj hasła najczęściej

Upewnij się, że zmieniasz hasła do kont online co tydzień, co dwa tygodnie lub co miesiąc. Egzekwuj także politykę biznesową, aby pracownicy również przestrzegali tej cyfrowej higieny bezpieczeństwa.

Zatrzymaj phishing i spamowanie za pośrednictwem wiadomości e-mail

Używaj zaawansowanych protokołów bezpieczeństwa poczty e-mail, takich jak rekordy DKIM, do uwierzytelniania przychodzących wiadomości e-mail. Jeśli niektóre przychodzące wiadomości e-mail nie pozwalają na uwierzytelnianie DKIM, przenieś je do piaskownicy na swoim serwerze pocztowym.

Jeśli masz zasoby, ręcznie skontroluj e-maile przed przekierowaniem ich do pracowników. Lub po prostu blokuj e-maile, które nie uwierzytelniają ich za pomocą podpisów DKIM.

Przejrzyj kod źródłowy oprogramowania

Przed zainstalowaniem jakiegokolwiek oprogramowania zatrudnij inżyniera oprogramowania, aby przejrzał kod źródłowy od początku do końca. Zapewni to, że rywal biznesowy nie sabotuje żadnych dostaw oprogramowania, aby spowodować uszkodzenie stacji roboczych lub maszyn Twojej firmy.

Przestań używać pirackiego oprogramowania

Pirackie oprogramowanie zawiera złamane kody źródłowe, które nie proszą o weryfikację kodu podczas instalacji. Dlatego są to najłatwiejsze narzędzia do dostarczania złośliwego oprogramowania, oprogramowania szpiegującego i trojanów. Trzymaj się z dala od takich aplikacji na poziomie osobistym i zawodowym.

Kopie zapasowe baz danych

Musisz tworzyć kopie zapasowe biznesowych baz danych w wielu centrach danych w różnych krajach. Pomoże Ci to odzyskać dane biznesowe ze źródła zapasowego, jeśli padniesz ofiarą nadmiernego cyberszpiegostwa, a następnie cyberwojny.

Podsumowanie

Wykwalifikowani hakerzy lub osoby z wewnątrz są zawsze dostępne, aby zaszkodzić organizacjom rządowym, podmiotom gospodarczym, a nawet osobom fizycznym poprzez cyberszpiegostwo. Internetowi źli aktorzy robią to z chciwości pieniężnej lub w celu wygrania konkursu biznesowego.

Jeśli chcesz chronić się na poziomie osobistym lub organizacyjnym, musisz zapoznać się z podstawami cyberszpiegostwa. Możesz także zastosować powyższe wskazówki dotyczące wykrywania i zapobiegania cyberszpiegowi, aby dobrze przygotować się na wszelkie przyszłe zagrożenia bezpieczeństwa cybernetycznego, zwłaszcza w przypadku kradzieży danych biznesowych lub osobistych.