01/18/2022

Czym jest efekt bokeh w fotografii i jak go tworzysz?

Udostępnij teraz w social media:

Bokeh to termin, który fotografowie często używają. Odnosi się do kształtu i jakości nieostrego obszaru na zdjęciu. Jest to najbardziej widoczne w tym, jak renderowane są zwierciadlane światła i światła punktowe, ale jest obecne wszędzie.

Jak wymówić „Bokeh”

Termin wymawiany jako „boh-keh” pochodzi od japońskiego słowa „boke”, które oznacza coś bliskiego rozmazaniu lub zamgleniu, chociaż jest o wiele bardziej wyrafinowane. W 1997 r. „H” zostało dodane przez redaktora Photo Techniques, Mike’a Johnstona, więc forma pisemna bardziej przypominała wymowę.

Oba sylaby są jednakowo akcentowane – to nie jest „boke” (rymowanie z poke) ani „boh-kee”. „Boh-kay” jest dość zbliżony, ponieważ, jak każdy język, japoński ma również różnice regionalne. Możesz sprawdzić ten film usłyszeć właściwy (i prawie każdy zły) sposób na określenie efektu bokeh.

Głębia ostrości i Bokeh

W tle tego portretu znajduje się bokeh.

Bokeh to tak naprawdę subiektywna ocena jakości obiektywnie nieostre obszary obrazu. Obraz, na którym nieostre obszary wyglądają dobrze i dodają estetyki, ma „dobry efekt bokeh”.

O obrazie, na którym nieostry obszar rozprasza lub odbiera estetykę, można powiedzieć, że ma „zły efekt bokeh”. Ponownie jednak, ponieważ jest to subiektywne, ludzie mogą nie zgadzać się co do tego, czy zdjęcie ma dobry, czy zły efekt bokeh.

Ponieważ efekt bokeh ma znaczenie tylko wtedy, gdy duże fragmenty obrazu są nieostre, zwykle kojarzy się go z fotografią, w której pożądana jest niewielka głębia ostrości, jak portret lub fotografia przyrodnicza. Jest również kojarzony z fotografią makro i sportową, ponieważ może być efektem ubocznym sprzętu lub okoliczności.

Oczywiście zdjęcie wykonane dla dowolnego stylu fotografii może mieć efekt bokeh. Jakość bokeh zajmiemy się później, ale na razie porozmawiajmy o głębi ostrości.

Portret kobiety po lewej stronie z małą głębią ostrości i narciarza zjeżdżającego z góry po prawej stronie o dużej głębi ostrości.

Głębia ostrości to wielkość płaszczyzny ogniskowej, która jest akceptowalnie ostra dla widza. To decyduje o tym, co jest ostre lub nieostre w obrazie. Na zdjęciu z małą głębią ostrości, takim jak portret po lewej stronie powyżej, tylko niewielka część (w tym przypadku zaledwie kilka milimetrów) płaszczyzny ogniskowej jest ostra. Zauważysz, że nawet uszy modelki są lekko rozmyte.

Sprawdź -   Jak naprawić błąd związany z naciśnięciem klawisza MacBooka

Na zdjęciu z dużą głębią ostrości, takim jak zdjęcie po prawej stronie powyżej, wszystko jest ostre. Na głębię ostrości wpływa ogniskowa obiektywu, przysłona, na którą obiektyw jest ustawiony, odległość obiektu od aparatu oraz rozmiar czujnika aparatu.

W przypadku efektu bokeh nie chodzi o to, że obrazy mają nieostre obszary, ale raczej o sposób ich renderowania. Kiedy coś znajduje się poza głębią ostrości, zamiast być odwzorowywane dokładnie na matrycy aparatu, jest odtwarzane jako rozmyte koło.

Zjawisko to nazywa się „krąg zamieszania. ” Jest to najbardziej widoczne w przypadku punktowych źródeł światła, dlatego światła i inne zwierciadlane światła są tak widoczne, gdy są nieostre.

Jednak, podobnie jak wszystko, co ma związek z optyką, jest w tym trochę więcej niuansów. Punktowe źródła światła są tylko teoretycznie renderowane jako koła. To, jak faktycznie wyglądają, zależy od projektu i konstrukcji soczewki. A więc to również decyduje o jakości bokeh.

Czynniki wpływające na efekt bokeh

Na wygląd efektu bokeh wpływa kilka elementów konstrukcyjnych obiektywu. Pierwsza to liczba listków przysłony w obiektywie. Te z mniejszą liczbą ostrzy przysłony będą renderować więcej wielokątnych okręgów pomieszania. Na przykład obiektyw z siedmioma listkami przysłony tworzy siedmiokąty, podczas gdy obiektyw z dziewięcioma (lub więcej) zapewnia bardziej zaokrąglony efekt bokeh.

Kieliszek koktajlowy na barze z wielokątnym bokeh pośrodku. Zwróć uwagę na wielokątny efekt bokeh w okręgu.

Przesłona obiektywu również wpływa na efekt bokeh. Szerszy otwór przysłony zapewni większy, bardziej okrągły efekt bokeh. Przy węższych otworach kształt tęczówki jest bardziej określony, niezależnie od tego, czy jest to okrąg, czy wielokąt, a okręgi zamieszania będą mniejsze.

Pies toczący się w piasku na plaży.Fotografowany szeroko przy f / 5,6 obiektywem zmiennoogniskowym konsumenckim, efekt bokeh jest tutaj mniej wyraźny.

Aberracja sferyczna występuje we wszystkich obiektywach fotograficznych. Kroki, które wykonujesz, aby to skorygować, wpływają również na efekt bokeh obrazu. Soczewka silnie korygująca aberrację sferyczną będzie miała koła zamętu, które są jaśniejsze na zewnątrz niż w środku, co jest nazywane efektem „bańki mydlanej”. Soczewka, która w mniejszym stopniu koryguje aberrację sferyczną, będzie miała odwrotny skutek: okręgi zamętu z jasnymi środkami i wyblakłymi krawędziami.

Sprawdź -   Jak osadzić wideo z YouTube w programie PowerPoint

Kąt, pod jakim światło wpada do obiektywu, również wpływa na efekt bokeh. W pobliżu krawędzi obrazu okręgi zamętu są często renderowane bardziej jako elipsy niż okręgi, co nazywa się efektem „kociego oka”. W przypadku niektórych obiektywów efekt kociego oka jest tak ciężki, że efekt bokeh wygląda tak, jakby wiruje w kółko.

Dobry Bokeh, Zły Bokeh, Brzydki Bokeh

Prawdopodobnie jest to już całkiem jasne, ale fotografowie oszaleli na punkcie bokeh. Toczy się wiele dyskusji na temat tego, co sprawia, że ​​efekt bokeh jest dobry, a co zły, ale jest kilka punktów, które warto podkreślić.

Bokeh to subiektywna ocena jakości obiektywnie nieostrych obszarów obrazu. Dobry efekt bokeh niekoniecznie oznacza dobre zdjęcie. Nudny obiekt z przyjemnym efektem bokeh nadal będzie nudnym zdjęciem, obszary nieostre będą po prostu wyglądać przyzwoicie.

Unikaj używania najszerszej przysłony tylko po to, aby ścigać efekt bokeh, myśląc, że poprawi to Twoje zdjęcia – jest w tym o wiele więcej.

Czarno-biały portret kobiety z bokeh w tle.

Fotograf jest tym, co sprawia, że ​​efekt bokeh jest dobry lub zły. Niektórzy ludzie nienawidzą efektu bańki mydlanej, podczas gdy inni kupują soczewki specjalnie po to, aby go stworzyć. Ogólnie rzecz biorąc, gładki, okrągły efekt bokeh jest uważany za lepiej wyglądający, ponieważ jest najmniej skłonny do odwracania uwagi od obiektu.

Naszym zdaniem powyższy obraz ma to, co uważamy za dobry bokeh, podczas gdy poniższy obraz ma zły. Nieostre obszary są po prostu zbyt teksturowane i przyciągają wzrok, a efekt bańki mydlanej jest bardzo widoczny.

Portret kogoś ze złym, rozpraszającym efektem bokeh.

Przechwytywanie efektu Bokeh na Twoich obrazach

Chociaż generalnie nie zalecamy robienia zdjęć rozmytego tła (w tym momencie jest to trochę banalne). Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, jeśli chcesz poprawić jakość efektu bokeh na zdjęciach lub przynajmniej mieć nad nim większą kreatywną kontrolę.

Korzystanie z stałoogniskowego obiektywu z szerokim maksymalnym otworem przysłony daje zazwyczaj lepszy efekt bokeh niż zwykłe obiektywy zmiennoogniskowe, zwłaszcza jeśli zostały zaprojektowane do fotografii portretowej lub makro.

Sprawdź -   Jak scalać kształty w programie PowerPoint

Portret kobiety w tunelu na rozmytym tle.

Fotografuj przy możliwie najszerszej przysłonie, która nadal zapewnia pełną ostrość obiektu. Czasami oznacza to szerokie otwarcie, ale w innych trzeba użyć nieco węższej przysłony, aby uzyskać ostrość wszystkiego, co chcesz.

Pomyśl też o swoim pochodzeniu. Światła punktowe i jasne, zwierciadlane światła (takie jak krople deszczu odbijające się od liści) zapewniają najbardziej wyrazisty efekt bokeh, podczas gdy ciemne cienie mają tendencję do niewyraźnego renderowania.

Jeśli maksymalnie zwiększysz odległość między obiektem a tłem, uzyskasz najbardziej rozmyte tło, a tym samym płynniejszy efekt bokeh. Dłuższe teleobiektywy również wzmocnią ten efekt, o ile można zachować dobrą odległość między obiektem a tłem.

Czarno-biały portret kobiety na całkowicie rozmytym tle.

Ważne jest również, aby nauczyć się dokładnie ustawiać ostrość aparatu. Niektóre sytuacje prowadzące do dobrego rozmycia tła utrudniają działanie systemu autofokusa aparatu.

Eksperymentuj i baw się. Uchwycenie dobrego efektu bokeh to jedna z tych rzeczy, których naprawdę można się nauczyć tylko dlatego, że jest to subiektywne.

Dlaczego Twój smartfon musi udawać Bokeh

Portret mężczyzny z fałszywym bokeh w tle.

Większość nowoczesnych smartfonów ma tryb portretowy, który między innymi rozmywa tło, aby naśladować efekt bokeh obiektywu o szerokiej przysłonie. To, czy efekt wygląda dobrze, czy nie, zależy od Ciebie, ale dlaczego trzeba go udawać, jest interesujące.

Ponownie, aby uzyskać dobry efekt bokeh, obraz wymaga nieostrej części przedniego lub tła. Jak omówiliśmy powyżej, przysłona, ogniskowa i rozmiar czujnika wpływają na głębię ostrości.

Podczas gdy aparaty w smartfonach mają szerokie, stałe otwory przysłony (często f / 1,8 lub f / 2,0), ogniskowa obiektywów jest naprawdę krótka (zwykle między 2-6 mm). Ponieważ mają również bardzo małe czujniki, współczynnik kadrowania oznacza, że ​​mają ten sam kąt widzenia, co obiektyw szerokokątny lub normalny w pełnoklatkowej lustrzance cyfrowej.

Oto jednak haczyk: współczynnik kadrowania wpływa tylko na pozorne pole widzenia, a nie na głębię ostrości. Liczy się rzeczywista ogniskowa obiektywu, aw smartfonach obiektywy mają bardzo krótkie ogniskowe. To z kolei oznacza, że ​​istnieje bardzo duża głębia ostrości, a tym samym brak efektu bokeh.

x