Czym jest i jakie ma możliwości?

Robotyka w chmurze umożliwia twórcom rozwiązań sprzętowych i programowych dla robotyki produkcję przystępnych cenowo robotów do zastosowań biznesowych lub domowych.

Przetwarzanie w chmurze stało się kolejną wielką rzeczą w spektrum technologii IT. Wszystkie te zrzędliwie wyglądające programy komputerowe są teraz dostępne w chmurze z lepszym wyglądem i obsługą.

Podobnie projektanci i programiści robotów również zdecydowali się przenieść część procesów robotyki do chmury, aby na wiele sposobów zaoszczędzić na kosztach produkcji.

Jeśli interesujesz się robotyką, przetwarzaniem w chmurze i Internetem rzeczy (IoT), musisz przeczytać ten artykuł do końca, aby poznać podstawową wiedzę na temat robotyki w chmurze.

Przetwarzanie w chmurze i robotyka

Wyścig o lepszą infrastrukturę technologiczną przetwarzania w chmurze rozpoczął się od sfinansowania projektu MAC w MIT w stanie Massachusetts przez National Science Foundation (NSF) i Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (DARPA) w Stanach Zjednoczonych w 1963 roku.

Projekt miał położyć podwaliny pod rasę komputerów, które umożliwiłyby jednoczesne korzystanie z nich wielu osobom.

Później rozwój i opublikowanie sieci ARPANET w 1969 r. sprawiło, że udostępnianie zasobów i danych między komputerami za pośrednictwem sieci rozległej pomogło w rozwoju technologicznym nowoczesnego przetwarzania w chmurze.

Oficjalnie nowoczesne usługi przetwarzania w chmurze rozpoczęły się wraz z uruchomieniem oprogramowania Salesforce w chmurze w 1999 roku. Od tego czasu nastąpił szybki rozwój tej niszy technologicznej wraz z pojawieniem się rozwiązań chmurowych, takich jak Microsoft Azure, Google Cloud, Amazon AWS i inne.

Historia i rozwój robotyki sięgają 1954 roku, dekady przed pierwszą ideą przetwarzania w chmurze. Robotyka rozpoczęła się od robota Unimate sprzedanego General Motors przez pierwszą w historii firmę robotyczną na świecie, Unimation.

Unimate było hydraulicznym, mechanicznym ramieniem, które mogło podnosić i przenosić ciężkie ładunki, których pracownicy fabryki nie byli w stanie zrobić. Od tego czasu robotyka przeszła długą drogę do dnia dzisiejszego, a teraz dostępne są roboty usługowe produkowane przez zaawansowane firmy z branży robotyki, takie jak Robotnik, KUKA Robotics, Triowin i tak dalej.

Te roboty serwisowe mogą być w pełni lub częściowo zautomatyzowane i wykonywać różne zadania szybciej i bezbłędnie.

Bez wątpienia przetwarzanie w chmurze w znacznym stopniu pomogło w rozwoju branży robotyki. Obecnie eksperci w dziedzinie robotyki i chmury rozważają wykorzystanie robotyki w chmurze, aby uczynić roboty wysoce dostępnymi dla każdej potrzeby.

Czym jest robotyka w chmurze?

Robotyka w chmurze to potężne i udane połączenie technologii chmury i robotyki. Tutaj roboty mogą wykorzystywać infrastrukturę przetwarzania w chmurze do korzystania z zasobów obliczeniowych, takich jak przetwarzanie danych, wgląd w dane, wirtualne systemy operacyjne, IoT, przechowywanie danych online i inne, do wykonywania swoich zwykłych zadań.

Wraz z nadejściem robotyki w chmurze twórcy sprzętu i oprogramowania dla branży robotyki nie muszą już polegać na pokładowych możliwościach opracowywanego robota.

Przemysł robotyki będzie w stanie ograniczyć użycie chipów półprzewodnikowych oraz komponentów elektrycznych i elektronicznych podczas produkcji robotów do użytku biznesowego lub domowego. Te roboty staną się mniejsze, lżejsze i bardziej zwinne.

W robotyce w chmurze główna idea jest bardzo podobna do korzystania z Adobe Express, Canva, Salesforce, Procreate, YouTube, biznesowych CRM, ERP itp. w chmurze przy użyciu tylko przeglądarki internetowej. Podobnie roboty mogą uzyskiwać dostęp do danych z Internetu, intranetu i urządzeń IoT, aby wykonywać swoje zadania.

Nie muszą być dostarczane z ciężkimi komputerami pokładowymi i pamięciami, aby samodzielnie wykonywać obliczenia. Mogą pożyczać inteligencję od opartych na chmurze rozwiązań sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML).

Możliwości robotyki w chmurze

# 1. Outsourcing procesów wymagających obliczeń

Programista robotów może skupić się na projekcie, mechanice, funkcjach, zwinności i niezawodności, jednocześnie zlecając przetwarzanie możliwości platformie robotyki w chmurze. W ten sposób więcej firm może wejść do branży rozwoju robotów.

#2. Szybkie wdrażanie robotów usługowych

Firmy mogą teraz szybciej wdrażać roboty na pierwszej linii, ponieważ robotyka w chmurze umożliwia zmianę przeznaczenia jednego robota do wielu zadań.

#3. Rozwiązywanie problemów w Internecie

Dzięki takim możliwościom rozwiązania robotyki w chmurze firma nie musi zatrudniać wewnętrznego zespołu techników robotyki.

Producent może rozwiązywać problemy z robotami za pomocą rozwiązań w chmurze. Umożliwia to również wykorzystanie robotyki w trudno dostępnych miejscach, gdzie dostępny jest Internet. Jeśli roboty ulegną awarii z innego powodu niż fizyczne zniszczenie wbudowanego sprzętu/oprogramowania, technicy producenta mogą naprawić robota online.

Znaczenie robotyki w chmurze

Robotyka w chmurze jest potrzebą chwili z następujących powodów:

Po pierwsze, brakuje surowców do produkcji układów półprzewodnikowych i innych delikatnych elementów elektronicznych. Jeśli robotyka w chmurze może zmniejszyć wymagania sprzętowe dla robota, to robotyka w chmurze jest niezbędną technologią dla branży robotyki.

Po drugie, produkcja samowystarczalnego robota jest kosztowna. Nie dodaje to jednak żadnej wartości do globalnego łańcucha dostaw robotów wykorzystywanych w biznesie. Firmy potrzebują masowo przystępnych cenowo robotów do zarządzania dużymi magazynami, pakowaniem, produkcją itp. Nie potrzebują samowystarczalnych systemów; potrzebują zwinności i możliwości kontrolowania tysięcy robotów z jednego komputera za pomocą sieci w chmurze.

Wreszcie, dzięki dostawcom rozwiązań robotyki w chmurze, którzy zajmują się programowaniem, uczeniem maszynowym i inteligencją robotów, producenci robotów mogą po prostu skupić się na ulepszaniu projektu i dodawaniu większej liczby funkcji.

Komponenty Cloud Robotics

Poniżej przedstawiono standardowe komponenty do zbudowania skutecznego rozwiązania robotyki w chmurze:

  • Fizyczna i programowa sieć do ustanowienia łączności maszyna-maszyna lub M2M oraz maszyna-chmura lub M2C. M2M i M2C pomogą operatorowi rozwiązania robotyki w chmurze kontrolować poszczególne roboty i wszystkie roboty w grupie.
  • Globalna baza danych treści cyfrowych zrozumiałych dla maszyn, takich jak obrazy, teksty, liczby, formuły, dane binarne, filmy, współrzędne, dane nawigacyjne, bazy wiedzy i tak dalej.
  • Gigantyczne superkomputery, które mogą obsłużyć wiele żądań połączeń przychodzących, aby dostarczać im dane statystyczne, instrukcje ruchu, harmonogramy, instrukcje zadań i koordynację.
  • Programy silników neuronowych w robotach, aby były kompatybilne z uczeniem maszynowym.
  • Otwarte i zastrzeżone oprogramowanie lub kody do rozwiązań robotyki w chmurze.
  • Konsola GUI dla techników nadzorujących roboty w chmurze i interweniujących zdalnie w razie potrzeby.

Przyjrzyjmy się teraz różnicy między automatyzacją a robotyką w chmurze.

Automatyzacja vs. Robotyka w chmurze

Chociaż automatyzacja i robotyka w chmurze mogą wyglądać podobnie, istnieją pewne fundamentalne różnice. Są one przedstawione w tej tabeli:

FunkcjeAutomatyzacjaCloud RoboticsDefinitionAutomation to zastąpienie ludzi maszynami w celu efektywnego rozwiązywania powtarzalnych i ręcznych zadań Robotyka w chmurze to platforma łącząca roboty z chmurą i dostarczająca tym maszynom wgląd w dane i instrukcje z chmuryScopeAutomation może być wszędzie, na przykład w świecie wirtualnym lub rzeczywistym robotyka worldCloud jest w większości rzeczywista. CelAutomatyzacja służy wyłącznie do organizowania i usprawniania nudnych, powtarzalnych zadań. Chociaż roboty są skuteczne w rozwiązywaniu powtarzalnych zadań, są również przydatne do obsługi delikatnych zadań, jak również zadań wymagających ogromnej siły.Wymagania sprzętoweAutomatyzacja może wymagać sprzętu lub nie. Na przykład automatyzacja realizowana za pomocą Zapier, IFTTT i Power Automate automatyzuje zadania cyfrowe Roboty w chmurze mówią konkretnie o robotach usług fizycznych, które zawsze wymagają sprzętu

Zalety robotyki w chmurze

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych zalet robotyki w chmurze:

# 1. Rozwój oparty na współpracy

Kilku twórców oprogramowania i producentów sprzętu dla branży robotyki może wygodnie tworzyć konsorcja w celu szybkiego rozwoju i wdrażania robotów usługowych.

Producenci sprzętu mogą pracować nad elementami fizycznymi, podczas gdy programiści mogą pracować nad chmurową częścią robotów.

Różne strony mogą stworzyć własny system przychodów i zapewnić sobie dostęp do wspólnego budowania robotów, a jednocześnie czerpać zyski po zasłużonej stawce.

#2. Rozwój rozwiązań i outsourcing

Firmy dobre w projektowaniu, formowaniu i produkcji sprzętu mogą wejść do branży robotyki bez zagłębiania się w rozwój oprogramowania lub oprogramowania sprzętowego.

Mogą uzyskać wymaganą infrastrukturę chmurową od agencji outsourcingowych, zainstalować narzędzia na robotach i połączyć je z Internetem w celu analizy danych podczas operacji pierwszej linii.

#3. Spraw, aby roboty były tanie i dostępne

Kiedy roboty mogą uzyskiwać dostęp do potrzebnych im danych i instrukcji z komputera w chmurze, nie muszą zawierać zaawansowanych zasobów obliczeniowych na pokładzie.

Wystarczy minimalny komputer, który może analizować dane w chmurze i instruować pokładowe siłowniki i czujniki, aby wykonywały swoje zadania. W ten sposób roboty będą zawierać mniej sprzętu, a cena również będzie niższa.

#4. Zwinność w robotach

Wczesne roboty wyglądały okropnie i masywnie. Ponieważ musieli pomieścić wiele maszyn na swoich podwoziach. W dzisiejszych czasach, dzięki robotyce w chmurze, roboty stają się małe, zwinne i atrakcyjne.

#5. Recykling

Firmy nie muszą kupować wyspecjalizowanych robotów do różnych celów. Mogą uzyskać uniwersalne roboty usługowe, które można modyfikować za pomocą rozwiązań w chmurze, aby dopasować je do określonych wymagań zautomatyzowanego procesu.

Oczywiście linia produkcyjna również powinna być odpowiednio zaprojektowana. Wszelkie wymagania dotyczące nowego sprzętu w robocie nie będą służyły recyklingowi robotów tylko przy użyciu infrastruktury chmury. Technicy muszą uzyskać dostęp do robota i zmodyfikować jego fizyczne komponenty.

Wyzwania robotyki w chmurze

Ponieważ robotyka w chmurze jest wciąż na początkowym etapie rozwoju, oczywiste jest, że nisza będzie borykać się z wyzwaniami i przeszkodami.

Poniżej znajdziesz kilka typowych problemów związanych z robotyką w chmurze, które możesz rozwiązać, aby tworzyć i sprzedawać nowatorskie rozwiązania, które mogą przynieść fortunę:

# 1. Dostępność sieci

Nieodłącznym problemem sieci internetowej jest brak przepustowości, gdy wiele urządzeń próbuje uzyskać dostęp do tego samego zasobu w chmurze.

W związku z tym roboty usługowe obsługujące robotykę w chmurze mogą przestać działać, jeśli infrastruktura sieci ulegnie awarii podczas prac konserwacyjnych i planowanych przestojów.

#2. Analiza krawędzi

Głosiciele robotyki w chmurze znaleźli bezpieczne rozwiązanie dla robotów opartych na chmurze dzięki opracowaniu analiz brzegowych. Uważa się, że system przetwarzania brzegowego może dostarczać robotom zlokalizowane dane, których potrzebują do działania, gdy sieć w chmurze jest niedostępna.

Jednak to ponownie zwiększyłoby zależność od większej ilości sprzętu. Robotyka w chmurze została wprowadzona w celu ograniczenia wykorzystania lokalnego sprzętu i zwiększenia wykorzystania inteligencji sieciowej dostarczanej przez intranet lub Internet.

#3. Bezpieczeństwo w chmurze

Najbardziej niepokojącym wyzwaniem związanym z bezpieczeństwem w chmurze jest bezpieczeństwo sieci. Rozumie się, że wszystko w sieci może zostać zhakowane. W związku z tym rozwiązania robotyki w chmurze staną się obiektem poważnych ataków phishingowych, hakerskich, socjotechnicznych itp.

Jeśli hakerzy nie będą mogli dostać się do konsoli chmury, która kontroluje tysiące robotów, mogą uczynić całą sieć celem ataku Denial-of-service (ataku DoS).

#4. Szybkość robotów

Roboty działające w chmurze mogą wykazywać różną zwinność na tym samym urządzeniu w różnych warunkach. Na przykład, gdy sieć w chmurze jest zajęta, roboty mogą reagować wolniej niż oczekiwany wskaźnik odpowiedzi. Wręcz przeciwnie, te same roboty mogą zapewnić optymalną szybkość i dokładność, gdy sieć w chmurze nie jest już obciążona.

W związku z tym zakłady produkcyjne będą musiały dostosować zautomatyzowany proces do aktualnego poziomu opóźnienia reakcji robotów w akcji.

Zasoby edukacyjne

Robotyka w chmurze: kompletny przewodnik

Ta książka na temat robotyki w chmurze pomoże ci stać się ekspertem w zakresie tworzenia rozwiązań dla procesów robotów opartych na chmurze.

Pomaga również zrozumieć, jak zmodernizować istniejący proces opracowywania robotów, aby pasował do jego odpowiednika w chmurze.

Wdrażanie robotyki w chmurze

W książce Implementing Cloud Robotics omówiono obecne przeszkody we wdrażaniu robotyki w chmurze z pełnym zakresem usług oraz sposoby rozwiązywania takich typowych problemów.

Zaproponowano również metodologię opracowywania funkcjonalnych robotów usługowych przy użyciu gotowych robotów i modyfikowania ich oprogramowania układowego za pomocą zastrzeżonych lub otwartych rozwiązań robotyki w chmurze.

Podsumowanie

Do tej pory powinieneś mieć podstawowe i średniozaawansowane pojęcie o robotyce w chmurze. W skrócie jest to rozwijająca się technologia w automatyzacji procesów.

Dlatego giganci IT, tacy jak Microsoft, Amazon Robotics, IBM Corporation, C2RO Cloud Robotics, Hit Robot Group, V3 Smart Technologies, Intel, Google, Omron Adept Technologies, Fetch Robotics itp., już teraz zwiększają swoje wpływy na rynku robotyki w chmurze.

Według niedawnego raportu Research and Markets branża robotyki w chmurze była branżą wartą 7,52 miliarda dolarów. Ale do 2026 roku wzrośnie do rynku przynoszącego dochody w wysokości 23,59 miliardów dolarów.

W związku z tym nisza stworzy więcej miejsc pracy i możliwości biznesowych.

Jeśli jesteś osobą poszukującą kariery, indywidualnym programistą lub firmą, która chce wykorzystać robotykę chmurową na swoją korzyść, aby zarobić fortunę, musisz przygotować się już teraz.

Następnie możesz sprawdzić Robotic Process Automation (RPA).