12/08/2021

Czym jest kompensacja ekspozycji w fotografii?

Udostępnij teraz w social media:

Używając aparatu w niektórych trybach automatycznych, takich jak Program – lub jednym z trybów półautomatycznych, takich jak Priorytet przysłony lub Priorytet czasu otwarcia migawki – nie tracisz całkowitej kontroli nad wszystkim: nadal możesz kontrolować ekspozycję za pomocą kompensacji ekspozycji. Oto jak to działa.

Co widzi światłomierz aparatu

Kiedy twój aparat oblicza, jakich ustawień ekspozycji użyć, przyjmuje jedno duże założenie: kiedy uśredniasz wszystko, to, co jest przed nim, jest prawie szare. Innymi słowy, wszystkie światła i ciemności w pewnym sensie równoważą się do średniej szarości.

To jest zdjęcie, które próbuje zrobić Twój aparat.

I to całkiem niezłe przybliżenie. Oto kilka moich zdjęć z uśrednionymi poziomami jasności.

To nie jest idealne dopasowanie, ale twój aparat, zakładając, że próbuje zrobić zdjęcie nudnej szarej ściany, będzie odpowiedni dla wielu scen.

Sprawdź -   Jak naprawić oprogramowanie Adobe nie jest oryginalne w systemie Windows 10

Ale nie do każdej sceny. Oto kilka moich uśrednionych zdjęć.

Tym razem wszystkie sceny są trochę jaśniejsze niż średni szary. Kiedy tak się stanie, jeśli zostawisz aparat w trybie automatycznym, niedoświetlenie ujęcia, więc otrzymasz coś w rodzaju obrazu po prawej stronie, a nie tego po lewej, który jest prawidłowo naświetlony.

Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ w tych ciemnych czarnych cieniach stracisz znaczną ilość danych obrazu. Tutaj pojawia się kompensacja ekspozycji.

Korzystanie z kompensacji ekspozycji

Kompensacja ekspozycji to sposób na to, by aparat zmienił ekspozycję, którą sugeruje światłomierz, jeśli uważasz, że nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów. Jeśli scena jest jaśniejsza niż środkowa szarość, należy nieco prześwietlić obraz. Jeśli jest ciemniej, musisz niedoświetlić ujęcie.

Sprawdź -   Co to jest wygładzanie ruchu w telewizorze i dlaczego ludzie go nienawidzą?

Jak wszystko, co ma związek z ekspozycją, kompensacja ekspozycji jest mierzona w krokach. Pojedynczy przystanek oznacza podwojenie ilości światła padającego na czujnik – chociaż nie musi to oznaczać, że zdjęcie będzie dwukrotnie jaśniejsze.

W większości aparatów kompensacja ekspozycji jest dostępna w trybach priorytetu przysłony, priorytetu czasu otwarcia migawki i programu. Możesz także używać go w trybie w pełni automatycznym, ale nie jest to gwarantowane.

Kiedy spojrzysz przez wizjer lub na tylny ekran, zobaczysz wykres kompensacji ekspozycji.

0 to zmierzona wartość sceny bez kompensacji. -1, -2 i -3 to jeden, dwa lub trzy stopnie niedoświetlenia, a +1, +2 i +3 to jeden, dwa lub trzy stopnie prześwietlenia. Aby wyregulować kompensację ekspozycji, zwykle przytrzymujesz przycisk kompensacji ekspozycji – jest to pół-czarny pół-biały kwadrat na powyższym obrazku – i obracasz pokrętło ustawień podstawowych, chociaż proces ten może się różnić w zależności od aparatu. Sprawdź instrukcję, jeśli nie masz pewności.

Sprawdź -   Jak zaplanować nocną zmianę w systemie macOS

Na powyższym obrazku zatrzymuję się niedoświetlenie. Oto, jak w praktyce wyglądają różne wartości kompensacji.

Jeśli wszystko jest naprawdę jasne, niedoświetlone przez jeden przystanek; jeśli rzeczy są naprawdę ciemne, prześwietl je przez zatrzymanie. Jeden lub dwa stopnie kompensacji ekspozycji zwykle wystarczają, aby dostosować się do dowolnej sceny. Nie jestem pewien, czy kiedykolwiek musiałem używać kompensacji ekspozycji plus-minus trzy.

x