01/18/2022

Czym oni są i czy są dla Ciebie odpowiednie?

Udostępnij teraz w social media:

Routery VPN mają mnóstwo narzędzi i istnieje wiele powodów, dla których warto je skonfigurować. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, dzisiejszy przewodnik jest dla Ciebie; nauczymy Cię powyżej VPN, jak zainstalować je na routerach, a następnie jak używać routera VPN do ochrony całej sieci domowej lub biurowej.

Sieci VPN nie są obecnie postrzegane jako niszowe oprogramowanie techniczne. Dzięki niezliczonym zagrożeniom dla naszego bezpieczeństwa i prywatności w Internecie, od coraz odważniejszych hakerów po nowe informacje o rządowym nadzorze, VPN stały się głównym nurtem. Ale nawet większość użytkowników VPN nie zawsze wykorzystuje je w pełni. Oprócz posiadania VPN na twoim komputerze, większość teraz oferuje również dedykowane aplikacje, które pozwalają chronić twój smartfon i tablet. Ponieważ w przypadku większości subskrypcji dostępnych jest wiele równoczesnych połączeń, możliwe jest zabezpieczenie wszystkich urządzeń za pomocą jednego konta VPN.

Ale wraz ze wzrostem liczby urządzeń z dostępem do Internetu, z których korzystamy na co dzień, nie wspominając o przybyciu Internetu Rzeczy (IoT), w którym połączenia internetowe są dodawane do prawie każdego elementu w domu, nawet to nie jest zawsze wystarczy, aby zagwarantować, że jesteśmy całkowicie bezpieczni w Internecie.

To gdzie Routery VPN wejdź. Uruchomienie połączenia VPN za pośrednictwem routera pozwala zapewnić bezpieczeństwo i prywatność VPN na wszystkich podłączonych urządzeniach. W tym przewodniku pokażemy, jak to zrobić, a także wszystko, co musisz wiedzieć o routerach VPN, i zaleciliśmy najlepszego dostawcę VPN, z którego możesz skorzystać.

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Co to jest router VPN?

Router VPN jest (w większości przypadków) zwykłym routerem internetowym z zainstalowanym oprogramowaniem klienta VPN. Każdy router zawiera coś, co nazywa się „oprogramowaniem układowym”, czyli zasadniczo systemem operacyjnym routera. Jeśli to oprogramowanie jest wystarczająco zaawansowane, aby umożliwić zainstalowanie na nim oprogramowania, możliwe jest dodanie oprogramowania VPN do routera i uruchomienie VPN przez router w taki sam sposób, jak w przypadku smartfona lub komputera.

Oznacza to, że sam router został skonfigurowany do bezpośredniego połączenia z VPN. Nadal wyrzuci twój sygnał Wi-Fi jak zwykle, ale ten sygnał jest teraz chroniony przez VPN. To z kolei oznacza, że ​​wszystkie urządzenia łączące się z połączeniem Wi-Fi routera są automatycznie chronione przez VPN. To naprawdę jest tak proste. Korzystanie z routera VPN w porównaniu z konwencjonalnym oprogramowaniem VPN ma wiele zalet, ale ma też pewne wady:

Główne zalety korzystania z routera VPN

 • Każde urządzenie łączące się z routerem jest chronione przez VPN. Dotyczy to wszystkich komputerów, smartfonów i tabletów, ale także wszelkich innych gadżetów i gadżetów w domu, które również mają dostęp do Internetu.
 • Nie musisz się martwić połączeniem z usługą VPN lub logowaniem się za każdym razem, gdy będziesz online. Po dodaniu VPN do routera jest to stałe połączenie, co oznacza, że ​​masz pewność, że jesteś chroniony przez VPN 24/7.
 • Urządzenia, które zwykle nie mogą uruchamiać oprogramowania VPN, mogą być nadal chronione. Obejmuje to telewizory Smart, konsole do gier, dekodery i inne urządzenia z Internetem rzeczy.
 • Połączenie routera liczy się tylko jako jedno połączenie w większości subskrypcji VPN, co oznacza, że ​​możesz chronić każde urządzenie z dostępem do Internetu w domu i nadal używać oprogramowania VPN do ochrony urządzeń mobilnych, gdy jesteś poza domem.
Sprawdź -   Jak ustawić grupowanie plików dla folderu w Finderze na macOS

Wady korzystania z routera VPN

Korzystanie z routera VPN ma tylko jeden znaczący minus, a mianowicie szybkość połączenia. Szyfrowanie i deszyfrowanie danych, podobnie jak VPN, to wielka sprawa i może zużyć dużo mocy procesora. Większość współczesnych komputerów i smartfonów ma wystarczająco duże procesory, aby bez problemu poradzić sobie z zadaniem. Ale nie zawsze tak jest w przypadku routerów.

POWIĄZANE CZYTANIE: Dlaczego moja sieć VPN jest taka wolna?

Wiele routerów, zwłaszcza nowe mini-VPNy, które pojawiły się w ostatnim czasie, nie są wystarczająco mocne, aby dobrze wykonywać tę pracę. Rezultatem dla użytkowników może być znaczny spadek prędkości łącza internetowego. Może to być dużym problemem, gdy próbujesz robić rzeczy takie jak pobieranie, przesyłanie strumieniowe lub granie w gry online.

Istnieją jednak pewne solidne routery VPN, które są w stanie sprostać zadaniu i które powinny dobrze utrzymywać prędkość połączenia. Tak więc, jeśli planujesz używać routera VPN, zaleca się wybranie jednego z nich.

Co sprawia, że ​​dobry VPN?

W chwili obecnej na rynku nie brakuje dostawców VPN. Ostatnie szacunki wskazują, że liczba ta wynosi około tysiąca. W związku z tym może wydawać się trudne zadanie wyboru dostawcy VPN. Wielu z tych dostawców oferuje przewodniki i porady dotyczące konfiguracji sieci VPN na routerach. Jednak są one często bardzo techniczne i mogą całkowicie zniechęcić użytkowników, którzy nie znają się na technologii. Inne oferują oprogramowanie, które po prostu musi być zainstalowane na routerze z obsługą VPN, aby działać. Jednak to oprogramowanie jest często dostępne tylko dla bardzo małej liczby urządzeń, co może naprawdę ograniczyć wybór klienta.

Ale jest jeden dostawca VPN, który stoi na głowie, jeśli chodzi o obsługę potrzeb użytkowników routera VPN. Opracowali swoją aplikację do pracy na wielu różnych routerach z obsługą VPN. Oferują także przewodniki na temat ręcznego konfigurowania sieci VPN na prawie każdym dostępnym routerze z obsługą VPN. A tym dostawcą VPN jest ExpressVPN.

Najlepsza sieć VPN dla routerów – ExpressVPN

ExpressVPN oferuje kompleksową usługę VPN, dzięki czemu są jednym z wiodących dostawców VPN dla wszystkich klientów, nie tylko tych, którzy chcą korzystać z routera VPN. Specjalizują się w superszybkich prędkościach połączenia, które idealnie nadają się do użycia z routerem VPN. Prędkości te są również spójne i niezawodne niezależnie od tego, z którym serwerem chcesz się połączyć. Jest też wiele do wyboru, z ponad 3000 serwerów w 94 krajach na całym świecie.

Doskonałe są także ich zabezpieczenia i ochrona prywatności. Szyfrowanie ExpressVPN jest tak samo dobre jak każdy inny dostawca premium na rynku. Lokalizacja na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych oznacza, że ​​ExpressVPN może skorzystać z doskonałych lokalnych przepisów dotyczących prywatności, aby zagwarantować, że nie będą gromadzone żadne dzienniki aktywności ani połączeń. Nie mają ograniczeń przepustowości ani typów plików, co oznacza, że ​​nie ma ograniczenia co do tego, ile możesz użyć ich usługi lub co możesz zrobić online. Są nieco droższe niż niektórzy z ich konkurentów, ale wyższy poziom usług, które oferują użytkownikom routerów VPN, sprawia, że ​​jest to opłacalna inwestycja.

Przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

Co ExpressVPN oferuje użytkownikom routera VPN

Aplikację Express VPN można pobrać bezpośrednio na więcej routerów z obsługą VPN niż jakikolwiek inny dostawca w tej chwili. W momencie pisania jest kompatybilny z następującymi popularnymi routerami, a kolejne są ciągle dodawane:

 • Asus RT-AC56 (U / R / S)
 • Asus RT-AC68U
 • Asus RT-AC87U
 • Linksys EA6200
 • Linksys WRT1200AC
 • Linksys WRT1900AC (S)
 • Linksys WRT3200ACM
 • Netgear R6300
 • Netgear R7000
 • Netgear Nighthawk R7000

Oprócz tej listy można również ręcznie zainstalować ExpressVPN na wielu innych routerach. Dokładny proces wykonania tego będzie się różnić w zależności od używanego routera. Ale jeśli przejdziesz na stronę ExpressVPN, klikając jeden z łączy w tym artykule, znajdziesz szczegółowe przewodniki dla wielu różnych routerów następujących producentów:

 • D-Link
 • Netduma
 • Sabai
 • TP-LINK
 • Inne Asus

Jak uzyskać router z obsługą VPN

Należy pamiętać, że nie wszystkie routery mogą mieć dodane VPN. Liczba routerów zgodnych z VPN znacznie wzrosła w ostatnich latach, ale nadal stanowią one niewielką mniejszość rynku routerów typu over-router. Istnieje jednak kilka różnych sposobów na uzyskanie routera z obsługą VPN. Głównymi są:

Kup gotowego routera zgodnego z VPN

Nadal mogą stanowić mniejszość całego rynku routerów, ale nadal istnieje wiele routerów, które można kupić z półki (a raczej przez Internet), które są już kompatybilne z VPN. Jest to bez wątpienia najłatwiejszy sposób na uruchomienie VPN na routerze, ponieważ wystarczy pobrać aplikację VPN i jesteś daleko. Lista routerów powyżej, które mogą akceptować aplikację ExpressVPN, jest dobrym miejscem startowym, jeśli zastanawiasz się, które routery to obejmuje.

Istnieje jednak kilka wad gotowego routera zgodnego z VPN, o którym użytkownicy powinni również pamiętać. Najważniejsze jest to, że są one droższe niż zwykły router. Kupowanie routera zgodnego z VPN może spowodować, że wrócisz gdzieś w granicach średnio 200 USD – 300 USD. Niektóre są dostępne za mniej. Ale będziesz mógł uzyskać zwykły router z szybszymi połączeniami za mniej niż połowę tego. Jest warte dodatkowych pieniędzy za ochronę i łatwość użytkowania oferowaną przez taką sieć VPN, ale dla niektórych użytkowników dodatkowe koszty będą zniechęcające.

Flash nowe oprogramowanie routera

Jak wyjaśniliśmy na początku tego artykułu, wszystkie routery są fabrycznie zainstalowane z oprogramowaniem znanym jako oprogramowanie układowe, które zasadniczo działa jako system operacyjny urządzenia. W przypadku wielu routerów można albo wymienić to oprogramowanie, albo dodać do niego nowe oprogramowanie, co zwiększa wydajność routera VPN. Ten proces jest znany jako flashowanie i chociaż może zabrzmieć technicznie, w rzeczywistości jest dość prosty. Istnieją dwa główne elementy oprogramowania układowego, które można „flashować” na routerze, aby dodać możliwość podłączenia VPN. To są:

DD-WRT

DD-WRT to oprogramowanie typu open source, które ma na celu otwarcie routerów na nowe funkcje, w tym dodanie możliwości uruchamiania na nich VPN. Po zainstalowaniu DD-WRT na routerze powinieneś być w stanie regulować siłę sygnału Wi-Fi, zarządzać ustawieniami jakości usług routera, aby nadać priorytet określonym rodzajom ruchu, a nawet zdalnie uzyskać dostęp do sieci domowej . Jest to darmowe oprogramowanie, które zasadniczo aktualizuje istniejący router do specyfikacji routera klasy biznesowej. Podstawowa platforma dla DD-WRT obsługuje protokół OpenVPN, który jest najsilniejszym i najczęściej stosowanym protokołem VPN. Jest to jednak procesor najbardziej obciążający, dlatego wiele routerów nie może sobie z tym poradzić. W rezultacie najczęściej stosuje się DD-WRT z protokołem PPTP, który jest mniej bezpieczny, ale wymaga mniej procesora.

Sprawdź -   6 najlepszych dystrybucji Linuksa dla Raspberry Pi

Pomidor

Jedynym najczęściej używanym oprogramowaniem do flashowania jest Pomidor. Tomato to oprogramowanie układowe oparte na systemie Linux, które działa w podobny sposób jak DD-WRT. Jest także darmowy, ale nie jest kompatybilny z tyloma routerami, jak DD-WRT. Oferuje jednak lepsze funkcje w niektórych obszarach, w tym lepsze monitorowanie przepustowości i przełączanie wielu sieci VPN. Wiele routerów obsługuje jedno lub drugie oprogramowanie układowe, więc często decydujesz, który z nich wybrać.

OpenWRT

Nie dla osób o słabych nerwach OpenWRT jest niezwykle wszechstronnym oprogramowaniem układowym routera typu open source. Zawiera OpenVPN bezpośrednio w swoim oprogramowaniu, otwierając drzwi do wszelkiego rodzaju dostosowań. Napisaliśmy pełny przewodnik na temat używania i konfiguracji VPN z OpenWRT, więc sprawdź to.

Kup router z pamięcią flash

Istnieje wiele przewodników online, które pokazują, jak flashować oprogramowanie routera DD-WRT lub Tomato. Ale jeśli uważasz, że proces jest poza tobą lub po prostu nie możesz się tym przejmować, istnieje inny sposób. Możesz kupić router z pamięcią flash. Istnieje wiele witryn sprzedających routery, które zostały już sflashowane przy użyciu odpowiedniego oprogramowania układowego, aby były zgodne z VPN. Flashrouters jest najlepiej znanym z nich, chociaż zazwyczaj są one drogie i możesz zaoszczędzić trochę, jeśli poświęcisz czas na przeszukiwanie Amazon, eBay lub podobnej strony. Wstępnie flashowany router oszczędza kłopotów związanych z procesem flashowania i często przychodzi z wybraną VPN już włączoną i gotową do użycia od razu po wyjęciu z pudełka. Ale musisz zapłacić dodatkowo za ten przywilej.

Wniosek

Istnieje wiele istotnych powodów, dla których korzystanie z routera VPN ma sens w dzisiejszych czasach. Ponieważ Internet przedmiotów (IoT) szybko się rozwija i coraz więcej urządzeń w naszym domu jest podłączonych do Internetu, naturalne jest, że chcemy chronić je przed różnymi zagrożeniami dla prywatności i bezpieczeństwa. VPN jest najlepszym sposobem, aby to zrobić, ale wiele z tych urządzeń nie może mieć zainstalowanego oprogramowania VPN. Router VPN oferuje rozwiązanie tego problemu. Umożliwia ochronę wszystkich urządzeń z dostępem do Internetu przez całą dobę.

Ale jeśli chcesz korzystać z routera z obsługą VPN, wiąże się to z pewnymi kosztami. Musisz albo zapłacić trochę więcej za router, który ma już obsługę VPN lub który ma flashowane oprogramowanie, które pozwala na dodanie do niego oprogramowania VPN. Lub musisz to zrobić samodzielnie, co może być nieco techniczne dla niektórych użytkowników. Ostatecznie korzyści z korzystania z routera VPN przewyższają te dodatkowe koszty, ale nie ma wątpliwości, że to właśnie one powstrzymują rynek routerów VPN w tej chwili. W tej chwili nie ma wątpliwości, który dostawca VPN najlepiej stosować z routerem obsługującym VPN. ExpressVPN jest obecnie najważniejszy dla routerów i jeśli zdecydowałeś się na użycie routera VPN, zdecydowanie zalecamy wybranie ich jako dostawcy.

Czy masz router VPN? Czy sflashowałeś oprogramowanie układowe czy kupiłeś je z istniejącymi możliwościami? Jak znalazłeś go używać? Czy masz jakieś problemy z szybkością połączenia lub inne problemy? Czy poleciłbyś innym czytelnikom wybór routera VPN? Zawsze jesteśmy zainteresowani przemyśleniami i doświadczeniami wszystkich naszych czytelników, więc dlaczego nie podzielić się nimi z nami za pomocą pola komentarza poniżej?

x