Czym są słuchawki Dolby Dimension?

Dolby to marka ciesząca się zaufaniem w branży audio, ale jej najnowszy produkt jest nieco inny. „Słuchawki Dolby Dimension”Nie jest standardem audio, takim jak 5.1 Surround czy Dolby Atmos, ale nowy bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, który można kupić.

Dolby wypchnął słuchawki Dimension pełne ich technologii audio, zarówno licencjonowanych (technologia sprzedawana innym producentom do wykorzystania w ich produktach), jak i wyłącznych dla tego rzadkiego wydania sprzętu. Może się tak stać, albo nie: przy 600 $ za sztukę Dolby prawdopodobnie nie sprzeda tak wielu słuchawek Dimension, że nie będzie rozważać licencjonowania części tej nowej technologii. W związku z tym warto wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi.

Niezwykle potężny sprzęt

Słuchawki Dimension wykorzystują standardową łączność bezprzewodową Bluetooth, ale w środku dzieje się więcej niż jakakolwiek inna para puszek na rynku. Elektronika w środku zawiera procesor Qualcomm Snapdragon – taki, jaki zwykle można spotkać w smartfonach z Androidem – do obsługi całej magii audio, która jest w środku. Zestaw obsługuje profile Bluetooth 4.2 i Low Energy, a także standardowe połączenia ze smartfonem przez pięć mikrofonów, wysokiej jakości dźwięk APTX i zasięg działania 100 stóp.

Słuchawki Dolby Dimension na podstawie ładującej.

Audiofile z przyjemnością usłyszą, że zestaw zawiera mocne 40-milimetrowe przetworniki o zakresie częstotliwości 20-20 000 Hz – dość standardowe w tej ekskluzywnej części rynku. Możesz sparować zestaw słuchawkowy z trzema różnymi źródłami jednocześnie, takimi jak telefon, laptop i zestaw kina domowego – jest nawet przycisk szybkiego przełączania, aby przeskakiwać między nimi. Sterowanie dotykowe umożliwia przesuwanie w stylu telefonu do regulacji głośności i śledzenia.

Możesz ładować zestaw w zwykły sposób za pomocą kabla MicroUSB, ale Dobly zawiera również elegancką magnetyczną ładowarkę w pudełku.

Dolby LifeMix to Advanced Noise Cancellation

Słuchawki Dimension są wyposażone w aktywną redukcję szumów, system elektroniczny, który wykorzystuje mikrofony i przetwarzanie dźwięku do eliminacji uporczywych dźwięków o niskiej częstotliwości. To nie jest nowa funkcja; aktywna redukcja szumów istnieje od dziesięcioleci. Ale LifeMix to nowa sztuczka w słuchawkach Dimension i nowatorskie podejście do tej funkcji.

Aplikacja Dolby Dimension LifeMix.

LifeMix umożliwia zmianę poziomu redukcji szumów, od całkowitego wyłączenia do „wzmocnienia” na poziomie 11 (dokładnie odwrotność starego żartu z Spinal Tap). Ale oprócz blokowania dźwięków wokół Ciebie, LifeMix może zamiast tego podkreślać dźwięki zewnętrzne. Pozwala to ludziom skupić się na muzyce lub filmie, jednocześnie nasłuchując zewnętrznych dźwięków, takich jak niania czy dzwonek do drzwi. Zaawansowane algorytmy dźwiękowe izolują częstotliwości ludzkich głosów w celu uzyskania szczególnej przejrzystości.

Możesz sterować funkcją LifeMix za pomocą touchpada na słuchawkach lub dostroić ją za pomocą sparowanej aplikacji Dimension na smartfony. A propos…

Parowanie wielu urządzeń kontrolowane za pomocą telefonu

Przyciski przełączania urządzeń Dolby Dimension Headphones.

Te słuchawki mogą obsługiwać trzy jednoczesne połączenia, ale każdy, kto chce wrzucić na nie 600 USD, prawdopodobnie ma jeszcze więcej gadżetów, które chciałby podłączyć. Aplikacja Dimension na smartfony może obsłużyć dodatkowe pięć połączeń, zamieniając je jednym dotknięciem na fizyczne elementy sterujące puszek bez konieczności rozparowywania i ponownego parowania samych słuchawek. To przydatna funkcja, pod warunkiem, że masz Android lub iPhone to jedno z urządzeń, z którym zawsze chcesz się łączyć (i wydaje się, że jest to bezpieczny zakład).

Head Tracking zawsze ma właściwy kąt

Słuchawki Dimension są wyposażone w funkcję śledzenia głowy. Czemu? Odpowiedź jest trochę nieortodoksyjna, przynajmniej poza sferą VR. System wykorzystuje wirtualizację dźwięku kierunkowego – tę samą technologię, która napędza „wirtualny” dźwięk przestrzenny z zaledwie dwóch sterowników do gier wideo – w celu symulowania dźwięku pochodzącego z pojedynczego źródła kierunkowego, takiego jak telewizor.

W połączeniu z wirtualnym dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos, który jest dostępny w większości nowszych domowych wydań wideo Blu-ray i domowych odbiorników stereo, komponent śledzenia głowy tworzy spójny profil z dźwiękiem filmu pochodzącym z telewizora, niezależnie od tego, w którą stronę głowa jest faktycznie spiczasta. Więc jeśli nagle odwrócisz głowę w prawo, aby usłyszeć dźwięk otoczenia, który usłyszysz przez LifeMix – powiedzmy, elektroniczną nianię – dźwięk, który ma być w środkowym kanale surround, będzie pochodził głównie z lewego sterownika słuchawek, a nie z obu.

Słuchawki Dolby Dimension są wyposażone w funkcję śledzenia ruchu głowy, która zapewnia spójny dźwięk przestrzenny.

To zgrabna sztuczka, która nie byłaby możliwa bez oprogramowania Dolby i całkiem wyrafinowanego sprzętu działającego na obu końcach. Ale może to być również trochę dezorientujące, jeśli spodziewasz się standardowego słuchania przez słuchawki, więc dobrze, że jest opcjonalne.

Czy inne słuchawki będą miały te funkcje?

To jest niejasne. Dolby zazwyczaj nie sprzedaje sprzętu bezpośrednio konsumentom, preferując licencjonowanie swojego oprogramowania i usług na wszystko, od producentów elektroniki po stadiony i kina. Pomijając radykalną zmianę kierunku firmy, wydaje się mało prawdopodobne, aby Dolby był chętny do konkurowania z takimi firmami jak Sony, Bose i Sennheiser.

W związku z tym nie zdziwiłbym się, gdyby część zastrzeżonej technologii ze słuchawek Dimensions wyciekała do innych producentów słuchawek, szczególnie w zestawach z wyższej półki przeznaczonych bardziej do użytku domowego niż podróży lub sportu. Dolby może używać swojego zestawu marki do testowania niektórych z tych funkcji, ponieważ opracowuje jeszcze więcej standardów, które partnerzy mają uwzględnić w przyszłych produktach.

Albo Dolby może sprzeciwić się naszym oczekiwaniom i uczynić Dimensions własną linią konsumenckich produktów audio. Działy się dziwniejsze rzeczy. Prawdopodobnie zobaczymy pod koniec 2019 lub na początku 2020 roku, kiedy pojawi się nowy zestaw słuchawek Dolby Dimensions lub podobne produkty od partnerów Dolby zaczną się pojawiać.