Czym są zapory stanowe i bezstanowe?

Udostępnij teraz w social media:

Ochrona sieci firmowej stała się niezbędna bardziej niż kiedykolwiek.

Ponieważ świat, w którym żyjemy, jest zaawansowany cyfrowo, Internet wkradł się do naszego życia w niemal każdym aspekcie. Trudno sobie wyobrazić dzień bez Internetu lub urządzeń, które mogą z nim współpracować.

Chociaż Internet ułatwił nam życie, jest również otwarty na mnóstwo zagrożeń internetowych, które mogą zaszkodzić organizacji na różne sposoby. Hakerzy szukają luk w zabezpieczeniach, w których mogą wprowadzać wirusy i inne złośliwe zamiary, co kosztuje firmę ogromne pieniądze i sławę.

Giganci technologiczni, tacy jak Google i Facebook, również ucierpieli z powodu takiej kradzieży. A CNBC Raport cytuje, że oszuści podjęli kreatywny obrót, aby ukraść ponad 100 milionów dolarów z Google i Facebooka w latach 2013-2015.

Wszystko dzięki nowoczesnym udoskonaleniom, które zostały wprowadzone w celu ochrony przed zagrożeniami cyfrowymi. Zostały zaprojektowane w celu ochrony urządzeń i cennych danych poprzez monitorowanie i kontrolowanie ruchu sieciowego przychodzącego i wychodzącego.

Jednak hakerzy i ich zagrożenia ewoluują na bieżąco. Dlatego zapory ogniowe muszą być również inteligentniejsze, aby stawić czoła nowym wyzwaniom.

Czy wszystkie zapory sieciowe są takie same?

Nie, wszystkie zapory nie są zbudowane tak samo. Przeszli długą drogę od lat 80. XX wieku i można usłyszeć o ich różnych typach, takich jak:

W tym artykule omówię stanowe i bezstanowe zapory ogniowe, które są mylące dla ludzi. Każdy z nich ma pewne zalety i wady oraz zastosowanie, ale oba są rzeczywiście ważne dla ochrony sieci.

  Jak grupować czat wideo na Snapchacie

Przejdźmy więc od razu do poznania ich!

Co to jest zapora stanowa?

Stanowe zapory ogniowe są w stanie monitorować wszystkie aspekty ruchu sieciowego, w tym ich kanały komunikacyjne i charakterystykę. Nazywa się je również dynamicznymi filtrami kieszonkowymi, ponieważ filtrują pakiety ruchu na podstawie kontekstu i stanu.

Co oznaczają te konteksty i stany w języku połączeń sieciowych?

 • Kontekst – obejmuje metadane pakietów, w tym porty i adresy IP przynależne do punktu końcowego i docelowego, długość pakietu, informacje warstwy 3 związane z ponownym składaniem i fragmentacją, flagi i numery dla sekwencji TCP warstwy 4 i więcej.
 • Stan – zapory stosują swoją politykę w oparciu o stan połączenia. Aby zrozumieć ten stan, weźmy przykład komunikacji opartej na protokole TCP. W protokole TCP 4 bity kontrolują stan połączenia – SYN, ACK, FIN i RST.

Kiedy połączenie jest inicjowane przez 3-kierunkowe uzgadnianie, wówczas TCP wskazuje flagę SYN, której zapora używa do wskazania nadejścia nowego połączenia. Następnie połączenie otrzymuje od serwera flagę SYN+ACK. Dopóki klient nie powróci z potwierdzeniem ACK, połączenie nie zostanie nawiązane.

Podobnie, widząc pakiet FIN+ACK lub RST, połączenie jest od razu zaznaczone do usunięcia wraz z przyszłymi pakietami.

Korzyści

 • Wydajna pamięć do zachowania kluczowych aspektów ruchu
 • Wysokie umiejętności wykrywania sfałszowanych wiadomości lub nieautoryzowanego dostępu
 • Inteligentny system do podejmowania lepszych decyzji na podstawie obecnych i przeszłych ustaleń
 • Szersze możliwości rejestrowania i silniejsze łagodzenie ataków
 • Potrzebuje mniejszych portów do komunikacji

Oznacza to, że stanowe zapory sieciowe analizują każdy pakiet danych, który próbuje dostać się do sieci. Gdy zapora stanowa zatwierdzi żądanie ruchu, może swobodnie podróżować w sieci.

Jednak stanowe zapory ogniowe mogą być podatne na ataki DDoS. Powodem tego jest zwiększone zapotrzebowanie na połączenie oprogramowania z siecią i intensywna moc obliczeniowa do implementacji.

Co to jest zapora bezstanowa?

Zapory bezstanowe wykorzystują wskazówki z kluczowych wartości, takich jak źródło, adres docelowy i inne, aby sprawdzić, czy występuje jakiekolwiek zagrożenie. Po wykryciu potencjalnego zagrożenia zapora blokuje je. Istnieją pewne ustalone reguły, które firewalle egzekwują przy podejmowaniu decyzji, czy ruch musi być dozwolony, czy nie.

  Co mówi każda karta w Menedżerze zadań systemu Windows 7

Ponieważ zapory bezstanowe nie uwzględniają tylu szczegółów, co zapory stanowe, są mniej rygorystyczne.

Na przykład bezstanowa zapora ogniowa nie może wziąć pod uwagę pełnego wzorca napływu pakietów. Zamiast tego sprawdzi każdy pakiet z osobna. Co więcej, nie rozróżnia również różnych rodzajów ruchu na poziomie aplikacji, w tym HTTPS, HTTP, SSH, FTP, VolP itp.

W rezultacie zapory bezstanowe są podatne na ataki online rozprzestrzeniające się na różne pakiety.

Korzyści

 • Dobrze sprawdza się w przypadku dużego natężenia ruchu
 • Szybko
 • Ogólnie rzecz biorąc, tańsze niż zapory stanowe.

Dobrze zgadłeś, bezstanowa zapora ogniowa nie sprawdza całego ruchu ani pakietu i nie może zidentyfikować typów ruchu.

Która zapora ogniowa jest lepsza — stanowa czy bezstanowa?

Teraz nadchodzi interesująca część!

Ponieważ już przeczytałeś o zaletach obu typów zapór ogniowych, możesz kupić dowolną na podstawie swoich potrzeb.

Ale jeśli nadal masz wątpliwości co do tego, zawęźmy to w oparciu o wymagania osobiste lub biznesowe.

Mały biznes

Dla małych firm głównym celem zakupu zapory ogniowej jest ochrona systemów i dokumentów przed złymi graczami. Ponadto mają również ograniczony budżet.

Ponieważ natężenie ruchu jest przeważnie mniejsze w przypadku mniejszych firm, oznacza to, że nadchodzące zagrożenia również będą mniejsze lub można powiedzieć, że będą dalej.

W związku z tym bezstanowe zapory ogniowe mogą być odpowiednią opcją dla Ciebie, jeśli prowadzisz małą firmę. Jego szybka wydajność w połączeniu z możliwością zarządzania dużym ruchem może być najlepszą wartością Twoich ciężko zarobionych pieniędzy.

Przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa mają wiele systemów i danych, w tym bardzo wrażliwe, na które nigdy nie mogą sobie pozwolić. Może to odbić się na ich reputacji i pieniądzach. Nie wspominając o tym, że mają też większy ruch domniemany i wychodzący, który wymaga monitorowania.

  12 zasobów do nauki Pythona dla początkujących

Dla nich zapora sieciowa mogłaby załatwić sprawę. Potężne zapory ogniowe o zaawansowanych możliwościach mogą lepiej chronić swoje rozległe zasoby, zapewniając grubą warstwę zabezpieczeń w celu złagodzenia ataków.

Inne scenariusze

 • W przypadku małego biura składającego się z kilku zaufanych pracowników wymagających możliwości routingu można zastosować zapory bezstanowe.
 • Możesz użyć zapory bezstanowej w zaufanej sieci, która znajduje się między VLAN, upewniając się, że zapora stanowa już monitoruje ruch zewnętrzny.

Niektóre często zadawane pytania

Czy pojedynczy firewall może działać jako stanowy i bezstanowy?

Nie. Zapora może być stanowa lub bezstanowa.

Czy HTTP jest bezstanowy czy stanowy?

Bezpaństwowiec. Serwer zapomina wszystko o stanie przeglądarki lub klienta. Ze względu na aplikacje internetowe HTTP wygląda praktycznie jak stanowy, ale w rzeczywistości jest bezstanowy.

Czy zapora systemu Windows jest zaporą stanową czy bezstanową?

Zapora systemu Windows (WF) jest stanowa. Automatycznie monitoruje twoje połączenia, aby upewnić się, że dozwolone są tylko wiarygodne dane.

Wniosek

Wybierz, co odpowiada Twoim wymaganiom, aby zabezpieczyć sieć za pomocą zapór ogniowych i chronić wszystkie swoje systemy i dane.

x