Dlaczego aplikacje znikają z App Store i Play Store?

Czy kiedykolwiek próbowałeś szukać aplikacji i zdałeś sobie sprawę, że jej tam nie ma? Oto powody, dla których aplikacja może zniknąć ze sklepu Apple App Store lub Google Play Store.

Problemy z kompatybilnością i aktualizacją

Jednym z najczęstszych powodów zaginięcia aplikacji jest po prostu to, że Twoje urządzenie nie jest już z nią zgodne.

Jeśli używasz starszego urządzenia z przestarzałą wersją Androida, iOS lub iPadOS, aplikacja może zniknąć ze sklepu lub nie można jej odinstalować. To samo dotyczy sytuacji, gdy programista aplikacji nie aktualizował jej od bardzo dawna. Dzienniki w dokumencie App i Play Store, kiedy nastąpiła ostatnia aktualizacja.

W takim przypadku nie ma innego rozwiązania niż zakup nowego urządzenia lub poszukanie innej aplikacji.

Apple lub Google usuń to w całości

Najczęstszym powodem awarii aplikacji jest naruszenie co najmniej jednej z reguł sklepu Apple lub Google. Istnieje wiele powodów, dla których Apple lub Google mogą zdecydować o usunięciu aplikacji ze swoich oficjalnych sklepów. Oto niektóre z najczęściej cytowanych:

Naruszenie zasad dotyczących treści: obie firmy mają zasady blokujące aplikacje, które zawierają nieodpowiednie lub szkodliwe treści, promują nielegalne usługi, handlują zakazanymi towarami lub narażają ludzi na niebezpieczeństwo. Oba zakazują również wszelkich treści seksualnych, w szczególności nagości i pornografii.
Własność intelektualna: aplikacje naruszające własność intelektualną innej osoby mogą zostać usunięte. Dotyczy to zwłaszcza gier, które używają postaci lub ustawień z popularnych obiektów bez ich zgody. Aby te aplikacje zostały usunięte, pierwotny posiadacz IP składa petycję do Apple lub Google.
Złośliwe oprogramowanie: Zabronione są również aplikacje, które mogą zagrozić Twojemu urządzeniu lub informacjom osobistym. Przykłady szczególnie złośliwego zachowania obejmują zapisywanie kontaktów, przesyłanie danych osobowych do Internetu lub fałszywe przedstawianie działania aplikacji. W niektórych przypadkach te aplikacje mogą monitorować korzystanie z telefonu i sprzedawać te dane reklamodawcom.
Brak funkcjonalności: może to mieć miejsce, gdy aplikacja całkowicie przestaje działać lub nie zapewnia obiecanej funkcjonalności.
Oprogramowanie reklamowe: ten termin opisuje oprogramowanie z bardzo natrętnymi reklamami, które prawie blokują podstawową funkcjonalność aplikacji. Oprogramowanie reklamowe narusza zasady reklamowe Apple i Google.
Regulacja: czasami przepisy lub zmiany w prawie mogą spowodować usunięcie aplikacji. Na przykład zgodnie z Reuters, Chińskie organy regulacyjne niedawno usunęły grę Plague Inc z App Store w Chinach.

Deweloper to eliminuje

Flappy Bird Gra na telefon komórkowy

Innym częstym powodem jest to, że programista usuwa aplikację. Niektórzy programiści robią to, jeśli aplikacja jest stara, słabo sprawdzona lub została zastąpiona lepszą aplikacją. Mogą również usunąć aplikację, jeśli uważają, że może to spowodować problemy prawne, takie jak naruszenie praw autorskich.

W jednym przypadku aplikacja została usunięta, ponieważ generowała zbyt wiele uwagi dla programisty. W 2014 roku Dong Nguyen, twórca Flappy Bird, usunął grę zarówno z App Store, jak i Play Store. Powiedział, że czuje, że ludzie są od tego niebezpiecznie uzależnieni i chciał wyjść z centrum uwagi mediów.

Jest zamknięty w regionie

Innym powodem, dla którego możesz nie być w stanie znaleźć aplikacji, jest to, że jest ona dostępna tylko w niektórych regionach.

Dotyczy to zwłaszcza radia, strumieniowego przesyłania multimediów, gier i aplikacji muzycznych. Są one często ograniczone do regionu, ponieważ nie są przeznaczone dla osób spoza Stanów Zjednoczonych. Na przykład nowa usługa przesyłania strumieniowego Disney + nie może zostać pobrana z aplikacji lub Sklepu Play przez nikogo, kto nie znajduje się w jednym z krajów w którym został uruchomiony.

W przypadku osób korzystających z urządzeń z Androidem potencjalnym obejściem tego problemu może być pobranie i zainstalowanie pliku APK na telefonie. Jednak aplikacja może odmówić działania poza swoim regionem. Na przykład może nie być możliwe strumieniowe przesyłanie programów telewizyjnych i filmów, które są ograniczone geograficznie do niektórych krajów.

Jak znaleźć aplikację, której brakuje w sklepie

Jeśli używasz Androida, uzyskanie aplikacji, której nie ma w App Store, jest stosunkowo łatwe. Wiele witryn internetowych posiada obszerne bazy danych plików APK różnych aplikacji i ich wersji. Należy jednak uważać, którym stronom internetowym ufasz. Niektórzy mogą oferować pliki APK zawierające złośliwe oprogramowanie.

Ufamy i polecamy APKMirror. Pobierz plik APK aplikacji, a następnie zainstaluj go na swoim urządzeniu. Jeśli jest kompatybilny z twoim telefonem, powinieneś móc go używać bez problemów.

Jeśli używasz iPhone’a lub iPada i pobrałeś tę aplikację w przeszłości, możesz ją pobrać, przechodząc do ekranu „Kupione” w App Store.

W przeciwnym razie może być trudniej. Urządzenia Apple nie pozwalają na boczne ładowanie aplikacji na telefonie po wyjęciu z pudełka. Jeśli chcesz dodać starą aplikację, możesz załadować plik aplikacji, jailbreakując swój telefon. Jednak nie zalecamy tego.