Udostępnij teraz w social media:

Sławny „Rok Linux Desktop” nigdy się nie zmaterializował i prawdopodobnie nigdy się nie wydarzy. Czy to oznacza, że ​​Linux na komputerze stacjonarnym nie ma znaczenia? Ani trochę! Desktopowy Linux jest nadal niesamowity.

Rok Linux Desktop?

Dirk Hohndel, który był wówczas głównym technologiem Linuksa i oprogramowania open source w firmie Intel, przewidział, że w 1999 roku Linux wejdzie na rynek komputerów stacjonarnych i wyprze Windows. Przypisuje mu się wymyślenie wyrażenia „rok pulpitu Linuksa”.

Dwie dekady później wciąż czekamy. Mniej więcej co roku specjalista z branży wystawia szyję i ogłasza ten rok jako rok Linuksa. To się po prostu nie dzieje. O dwa procent komputerów stacjonarnych i laptopów używa Linuksa, a było ich ponad 2 miliardy w użyciu w 2015 r. To około 4 milionów komputerów z systemem Linux. Liczba ta byłaby oczywiście teraz wyższa – prawdopodobnie około 4,5 miliona, co w przybliżeniu odpowiada populacji Kuwejtu.

Jednak Linux rządzi światem: ponad 70 procent stron internetowych działają na nim i ponad 92 procent serwerów Amazon EC2 platforma korzysta z Linuksa. Wszystkie 500 plików najszybsze superkomputery na świecie działa Linux. Jest nawet Linux lub FreeBSDpochodne jądra w smartfonie, niezależnie od tego, czy działa na iOS, czy Androidzie, i już jest 2,5 miliarda smartfonów z Androidem.

Wszystkie inteligentne gadżety w Twoim domu prawie na pewno obsługują wbudowany system Linux i przełączniki sieciowe, routery i punkty dostępu bezprzewodowego.

Oprócz komputerów stacjonarnych dominuje Linux – ale czy to w ogóle ma znaczenie?

Dlaczego tylko 2 procent?

Często przemawiam na imprezach, a potem rozmawiam z wieloma ludźmi o technologii. Nie dziwię się już, że większość ludzi nawet nie słyszała o Linuksie, ani nie wie, ani nie obchodzi, czym jest system operacyjny. Spotkałem właścicieli komputerów Mac, którzy myśleli, że ich komputer działa w sposób „Apple”, i właścicieli Chromebooków, którzy myśleli, że używają Androida. Oczywiście zarówno Android, jak i Chrome OS są zbudowane na jądrze Linuksa.

Sprawdź -   Dlaczego nie powinieneś używać menedżera haseł swojej przeglądarki internetowej

Wygląda na to, że większość ludzi – nawet ci na rozmowach technicznych – nie zastanawia się ani chwili nad tym, co jest w ich komputerze. Chcą eleganckiego sprzętu, szybkiej wydajności i długiej żywotności baterii. Przede wszystkim chcą mieć możliwość uruchamiania tego samego oprogramowania co ich znajomi lub tego, czego używają w pracy.

Kupują komputer lub laptop i domyślnie otrzymują system Windows lub kupują komputer Mac. Ludzie mówią mi, że kupili Maca, ponieważ powiedziano im, że jest „prostszy w użyciu” lub ponieważ podoba im się ich iPhone, więc kupili komputer Apple. Ludzie kupują komputery tak, jak kupują kuchenki mikrofalowe. Nie obchodzi ich, co ich zmusza, chcą tylko odgrzać jedzenie.

Oczywiście są inni, którzy są bardziej zaznajomieni z technologią. Mogą podejmować świadome decyzje dotyczące sprzętu, który kupują lub samodzielnie montują, ale są w mniejszości. Ludzie używający komputerów stacjonarnych z systemem Linux należą do tej kategorii, ale stanowimy mniejszość w tej mniejszości.

Kiedy rozmawiam z ludźmi, którzy rozumieją trochę więcej na temat systemów operacyjnych, powody, które podają, że nie używają Linuksa, to różne warianty zestawu następujących tematów:

Gry: Gry w systemie Linux poprawiły się skokowo w ostatnich latach, ale w świecie Windows wciąż jest większy wybór. Przekonanie, że łatwiej jest uruchomić najwyższej klasy, zoptymalizowany sprzęt do gier w systemie Windows, również się utrzymuje.
Linux nie uruchomi określonego oprogramowania: czy tak Photoshop, AutoCADlub Microsoft Office, dla wielu osób jest to przełom. Nie są zainteresowani alternatywami ani prowadzeniem spraw Wino.
Strach przed linią poleceń: nie chcą się uczyć czegoś nowego.
Nie chcą być inni: chcą używać tych samych rzeczy, których używają ich przyjaciele i rodzina.
Nie mają zdania na temat wolności osobistych: takich jak wolne oprogramowanie i otwarte oprogramowanie.
Nie chcą majstrować: chcą po prostu kontynuować swoją pracę.

Sprawdź -   Jak skopiować pliki za pomocą polecenia „install” w systemie Linux

Czy sprzęt jest odpowiedzią?

Laptop Dell XPS 13 dla programistów jest dostarczany z preinstalowanym Ubuntu.

Dell i HP oferują opcje sprzętowe preinstalowane w systemie Linux odpowiednio od 2007 i 2004 roku. System76 dostarcza zaprojektowane dla Linuksa, wysokiej klasy laptopy i komputery od 2005 roku. Pojawiła się nowa fala wysyłek sprzętu komputerowego z Linuksem jako systemem operacyjnym, podobnie jak szereg potężnych maszyn z Smoking oraz przyjazna dla budżetu linia z Pine64.

Ale kto kupuje te urządzenia? Czy zdobywają nowych konwertytów czy sprzedają istniejącą bazę Linuksa? Trudno wyobrazić sobie cokolwiek innego niż to drugie dla krajowego tłumu, chociaż mogą w nie inwestować również firmy i inne organizacje.

W 2004 roku Monachium, które słynie z przejścia z Windowsa na Linuksa, powróciło 10 lat później. Są teraz w trakcie powrotu do Linuksa.

Obecnie trwa przejście Barcelony z Windowsa na Linuksa. Zastępują wszystkie aplikacje desktopowe alternatywami typu open source. Przełączą się na Linuksa, gdy jedynym prawnie zastrzeżonym oprogramowaniem jest system operacyjny. Chodzi o to, że pracownicy będą już zaznajomieni z aplikacjami, więc przeskok do Linuksa nie będzie wielkim szokiem kulturowym.

Używanie Linuksa w pracy może zmienić to, co ludzie czują się komfortowo podczas pracy po powrocie do domu, ale oczywiście można to zrobić na dwa sposoby.

Następnie są Chiny

W Chinach możemy wkrótce zauważyć duży wzrost liczby osób korzystających z komputerów stacjonarnych z systemem Linux w wyniku rozszerzenia Amerykańskie embargo handlowe z Huawei. Pekin nakazał wszystkim swoim rządom i instytucjom publicznym wymiana całego sprzętu komputerowego i oprogramowania pochodzi spoza Chin, w tym Windows.

Stworzyli także własne Dystrybucja Linuksa oparta na Deepin aby pomóc im to osiągnąć, zwany System operacyjny Unity (UOS).

Kto używa Linuksa?

Są ludzie, którzy nadal używają Linuksa spośród wszystkich następujących:

Wieloletni wielbiciele i hobbyści.
Osoby, które używały * NIX na studiach lub zawodowo.
Te ze sprzętem, który jest zbyt stary lub zbyt słaby, aby obsługiwać system Windows 10.
Rady, administracje, firmy i organizacje charytatywne.
Kierunki informatyczne.
Osoby zainteresowane oprogramowaniem typu open source, wolnym oprogramowaniem i prywatnością.
Ciekawy.
Osoby, które z jakiegokolwiek powodu przyszły do ​​Linuksa i znalazły się w domu.
Programiści – wielu programistów.

Sprawdź -   Jak skonfigurować zadania na liście czynności do wykonania w systemie Linux

Jeśli świat działa na Linuksie, świat potrzebuje programistów Linuksa. Bogactwo narzędzi programistycznych dostępnych bezpłatnie w systemie Linux jest zdumiewające. Niezależnie od tego, czy chodzi o tworzenie aplikacji, aplikacji internetowych, wieloplatformowych czy osadzonych, profesjonalne łańcuchy narzędzi są na wyciągnięcie ręki. Do tego stopnia, że ​​programiści opuszczali platformę Windows, aby uzyskać lepsze środowisko programistyczne dla systemu Linux.

Podsystem Windows dla systemu Linux (WSL) był sposobem firmy Microsoft na zwabienie ich z powrotem. Najnowsza wersja, WSL2, zawiera oryginalne jądro Linuksa, zapewniając programistom niemal całkowicie nagie doświadczenie Linuksa.

Jak śpiewa Ray Davies z The Kinks: „To pomieszany, pomieszany, wstrząśnięty świat”. Linux jest w systemie Windows 10, a Microsoft wydał aplikacje dla Linuksa. To zdanie, o którym nigdy nie myślałem, że napiszę.

Możesz zainstalować Microsoft Visual Studio Code zintegrowane środowisko programistyczne w systemie Linux i swobodnie używaj go do projektów prywatnych i komercyjnych. Możesz także skorzystać z Microsoft Teams natywny klient Linux aby współpracować z kolegami podczas programowania.

Te aplikacje nie są open source, więc są darmowe (jak w piwie, a nie w mowie). Mimo to ktoś w firmie Microsoft siedzi i zwraca uwagę. Jeśli świat działa na Linuksie, świat potrzebuje programistów Linuksa, a Microsoft chce, aby tworzyli wieloplatformowy system Windows.

2 procent komputerów stacjonarnych: czy to ma znaczenie?

Linux nie przejął świata komputerów stacjonarnych, ale czy to naprawdę ma znaczenie? W końcu jest uniwersalny. Praktycznie obsługuje już Internet i Internet Rzeczy. Jest w kosmosie, atomowych łodziach podwodnych i samochodach autonomicznych. To niesamowity system operacyjny z niesamowitą historią.

Niewielu z nas używa go nawet na naszych komputerach stacjonarnych.