Dlaczego dobre obiektywy do aparatów są tak ważne?

Obiektywy aparatu są ważniejsze niż aparat, do którego są przymocowane, przynajmniej w większości sytuacji. Podstawowa lustrzanka cyfrowa ze świetnym obiektywem zrobi świetne zdjęcia, a profesjonalny aparat za 10000 dolarów z okropnym obiektywem zrobi okropne zdjęcia. Dlatego.

Aparaty są po prostu naprawdę dobre

Dużym powodem, dla którego aparaty nie mają już tak dużego znaczenia, jest to, że nawet modele podstawowe są doskonałe. Pomyśl, jak bardzo poprawił się aparat w Twoim smartfonie w ciągu ostatniej dekady. Dzięki znacznie większemu czujnikowi w lustrzankach cyfrowych i aparatach bezlusterkowych różnica jest jeszcze wyraźniejsza.

Oto zdjęcie, które zrobiłem moim podstawowym (i pięcioletnim) Canonem 650D z obiektywem 50 mm f / 1.8.

A oto ujęcie z moim profesjonalnym, nowszym Canonem 5D III używającym tego samego obiektywu.

Gdy robisz zdjęcia przy dobrym oświetleniu i wyświetlasz zdjęcia online, nie ma dużej różnicy w jakości między obrazami wykonanymi przez oba aparaty. Droższe aparaty mają inne zalety, ale czysta jakość obrazu nie jest już najważniejsza.

To, co staje na drodze światła, ma znaczenie

A więc przejdźmy do sedna sprawy: wszystko, co znajduje się między fotografowaną sceną a czujnikiem aparatu, wpływa na jakość obrazu. Łatwo to sprawdzić samodzielnie: po prostu zrób zdjęcie przez dowolne okno. Chociaż możesz przez to wyraźnie przejrzeć, jakość zrobionego zdjęcia zostanie poważnie obniżona.

Wystarczy spojrzeć na to zdjęcie, które zrobiłem z samolotu. To dobre zdjęcie, ale łatwo zauważyć, jak dodatkowe tafle szkła sprawiają, że wszystko wygląda na nieco rozmyte.

Każdy obiektyw składa się z wielu różnych elementów. Każdy element wpływa na światło, przez które przechodzi. W przypadku drogich obiektywów producenci dokładają wszelkich starań, aby zastosować najwyższej jakości techniki i materiały, aby zminimalizować wszelkie aberracje chromatyczne, zniekształcenia lub winietowanie wynikające z interakcji elementów ze światłem podczas przechodzenia. Z tego samego powodu drogie soczewki są również ostrzejsze na całym obrazie. Dzięki tańszym soczewkom producenci nie mogą sobie pozwolić na inwestowanie tak dużych pieniędzy w materiały lub badania. Starają się robić wszystko, co w ich mocy, ale trzeba iść na kompromisy, a jakość obrazu to jedna z rzeczy, które na tym cierpią.

Nie zrozumcie mnie źle, są tam świetne obiektywy w przystępnej cenie – sprawdź nasze artykuły o dobrych obiektywach do aparatów Canon i Nikon – ale nadal kosztują od 150 do 600 USD. Wszystko tańsze jest najprawdopodobniej źle wykonane i ma poważny wpływ na jakość twoich zdjęć.

Soczewki kontrolują to, co możesz robić

Twój aparat to po prostu głupia cegła do robienia zdjęć. Bez obiektywu wszystko, co będziesz w stanie zrobić, to zrobić takie selfie:

Jestem taka seksowna.

To różne obiektywy, które masz, umożliwiają fotografowanie różnych sytuacji i obiektów. Jeśli chcesz fotografować w nocy, potrzebujesz czegoś z ładną, szeroką aperturą. Do fotografii sportowej lub dzikiej przyrody idealny jest teleobiektyw. Najlepsze portrety i najlepsze krajobrazy wykorzystują zupełnie inne obiektywy.

Chociaż możliwe jest fotografowanie różnych obiektów bez „odpowiedniego” obiektywu – fotografuję wiele rzeczy sportowych przy użyciu obiektywu szerokokątnego – znacznie utrudnia to życie. Wybór odpowiedniego obiektywu o ogniskowej do fotografowanego obiektu to duża część fotografii.

Soczewki Last

Kamery tracą ważność co kilka lat. Nowe osiągnięcia, nowe technologie i tak dalej. Soczewki są jednak aktualizowane znacznie rzadziej. Jeśli dbasz o swoje obiektywy, będą one działać przez wiele różnych korpusów aparatu, o ile są kompatybilne – dlatego zalecamy dokładne przemyślenie zakupu soczewek do czujników upraw.

Kupowanie dobrych soczewek to inwestycja. O wiele lepiej jest wydać 500 dolarów na aparat i 1000 dolarów na dobre obiektywy niż na odwrót. Mają większy wpływ na jakość obrazu, określają, co można fotografować i będą trwać znacznie dłużej.