Dlaczego istnieje klawisz Caps Lock?

Caps Lock: klawisz, który PRZYPADKOWO POWODUJE KRZYCZEK po naciśnięciu Czy naprawdę potrzebujemy tego w dzisiejszych czasach? Dlaczego w ogóle tam jest? Dowiedzmy Się.

Wszystko zaczęło się w erze maszyn do pisania

W dawnych czasach większość maszyn do pisania produkowane tylko wielkie litery. XIX wieku producent maszyn do pisania Remington wymyśliłem ekonomiczny sposób aby wpisywać wielkie i małe litery. Zrobił to poprzez umieszczenie dwóch symboli lub liter (takich jak wielkie i małe litery) na każdej maszynie – kawałku metalu, który uderzył litery na papierze.

Aby przełączać się między tymi dwoma symbolami, użyłeś klawisza Shift, który fizycznie przesuwał cały aparat z paskiem tekstowym. Umożliwiło to innej części maszyny uderzanie w wstążkę i wydrukowanie innej litery.

Ponieważ użycie klawisza Shift wymagało stosunkowo dużej siły mechanicznej, ciągłe przytrzymywanie go w celu wpisania wszystkich liter mogłoby być męczące. Aby to naprawić, wynaleziono Shift Lock. Zasadniczo był to klucz zatrzaskowy, który utrzymywał mechanizm zmiany biegów na miejscu. Często był po prostu oznaczony jako „Zablokuj”.

Shift Lock staje się Caps Lock

Na maszynach do pisania Shift Lock modyfikował funkcję każdego klawisza, włączając litery (od małych do wielkich) i inne znaki (takie jak cyfry na symbole).

Jednak w erze komputerów klawiatury nie przesuwały już fizycznie pasków pisma, więc blokady klawiatury można było dowolnie różnicować. Niektóre klawiatury terminali i komputerów zachowały klawisz Shift Lock, podczas gdy inne zawierały nowy klawisz o nazwie „Caps Lock”. Ten klucz zmienił tylko małe litery na wielkie i nie wpłynął na żadne inne klawisze.

Klawisz Caps Lock na klawiaturze A DEC LA36 DECWriter II.Klawiatura LA36 DECWriter II.

Według ten artykuł dotyczący blokady Caps Lock autorstwa Daniela Colina Jamesa, oryginalny wynalazek Caps Lock wydaje się być powiązany z ten patent z 1968 rdotyczy to elektronicznej klawiatury terminalowej, wynalezionej przez Douglasa A. Kerra z Bell Labs.

James przeprowadził wywiad z Kerrem, który powiedział, że wynalazł klawisz „Caps”, ponieważ sekretarz jego szefa był sfrustrowany wpisywaniem ciągów znaków, takich jak „@ # $%” zamiast cyfr, gdy włączona jest funkcja Shift Lock.

Ale patenty nie zawsze przekładają się na prawdziwe produkty. Najwcześniejszym zapisem klucza Caps Lock w produkcie komercyjnym, jaki udało nam się znaleźć, była klawiatura wbudowana w terminal / teleprinter LA36 DECwriter II. Ogłoszony w 1974 roku był to teleteks i drukarka komputerowa w jednym.

LA36 DECwriter II instrukcja obsługi opisuje Caps Lock (na stronie 1-1) jako sposób na zredukowanie zestawu 96 wielkich i małych liter do zestawu 64 wielkich liter. Początkowo można było to ustawić tylko wewnętrznie za pomocą przełącznika na płytce drukowanej. Sugeruje to, że ciągłe pisanie wielkich liter było pożądaną cechą w tamtym czasie. Mogło to być spowodowane tym, że ludzie byli przyzwyczajeni do stylu „all-cap” z wielu wcześniejszych teletypów.

Jednak może istnieć wcześniejszy przykład Caps Lock, który nie został jeszcze odkryty. Nie jest jasne, w jakim stopniu na DEC miał wpływ patent Kerra (jeśli w ogóle). Możliwe, że Caps Lock DEC powstał właśnie jako funkcja kompatybilności, aby naśladować zachowanie wszystkich wielkich liter w starszych teletypach.

Caps Lock w erze PC

Kilka wczesnych komputerów domowych w latach 70., takich jak Apple II i TRS-80 Model 1, nie obsługiwało małych liter, więc nie było potrzeby używania Caps Locka. Jednak terminale IBM, które mocno zapożyczyły z Maszyna do pisania IBM Selectric układ, często zawierał Shift Lock, a później klawisz Caps Lock.

Kiedy IBM stworzył plik Komputer osobisty w 1981 roku zawierał klawisz Caps Lock, ale IBM umieścił go tuż po prawej stronie spacji – stosunkowo na uboczu. Po lewej stronie klawisza A zamiast tego znalazłbyś klawisz Control. To rozmieszczenie było powszechne na klawiaturach terminalowych i klawiaturach teletype.

Klawiatura IBM Model M.

W 1984 roku, kiedy IBM przekonwertował układ klawiatury na 101-klawiszową rozszerzoną klawiaturę (znaną również jako Model M), umieścił klawisz Caps Lock po lewej stronie litery A, a niektórzy ludzie nadal narzekają na to do dziś.

Teraz, gdy wiemy o patencie Kerra i DECWriter II, widzimy, że IBM właśnie przywrócił Caps Lock do pierwotnej pozycji. Niestety ta pozycja jest widoczna, więc ludzie często przypadkowo wciskają Caps Lock i wpisują SHOUTY WORDS. Zakłóca również wpisywanie haseł uwzględniających wielkość liter.

Jak jednak zobaczymy, istnieje kilka dobrych powodów, dla których klawisz Caps Lock nadal jest dostępny.

Ludzie nadal używają Caps Lock

Podczas gdy wiele osób narzeka na Caps Lock, inni nadal używają go w biznesie, aby zaoszczędzić czas i wysiłek. Niektóre z najczęstszych zastosowań to:

Nagłówki raportów: To powrót do ery maszyn do pisania, kiedy różne czcionki były niedostępne.
Numery seryjne lub VIN: Wiele z nich zawiera tylko wielkie litery.
Umowy prawne: Prawnicy używali wielkich liter w dokumentach prawnych od czasów maszyn do pisania, aby ważne terminy były bardziej widoczne.
Aby oznaczyć elementy w planach architektonicznych: Architekci robią to od czasów odręcznych listów. Obecnie w programach CAD nadal używają czcionek architektonicznych przypominających pismo odręczne.

Poza tymi bardziej popularnymi zastosowaniami istnieje również problem kompatybilności wstecznej. Na przykład funkcja, która była obecna w IBM 1981 5150 PC jest prawdopodobnie nadal dostępny, jeśli starsza aplikacja nadal go używa.

Jak wpisywać wszystkie litery bez używania Caps Lock

Jeśli często wpisujesz wszystkie litery, ale nie lubisz używać Caps Locka (lub brakuje klucza), masz szczęście. Większość edytorów tekstu umożliwia normalne wpisywanie tekstu, zaznaczanie go, a następnie stosowanie pisowni wielkimi literami. Oto jak to zrobić w kilku typowych aplikacjach:

Microsoft Word: zaznacz żądany tekst wielkimi literami, a następnie naciśnij klawisze Control + Shift + A w systemie Windows lub Command + Shift + A na komputerze Mac.
Dokumenty Google: zaznacz tekst, który chcesz zmienić, a następnie wybierz Format> Tekst> Wielkie litery> WIELKIE LITERY na pasku menu.
Strony: zaznacz tekst, który chcesz zmienić, a następnie wybierz Format> Czcionka> Wielkie litery> Wersaliki na pasku menu.

Możesz także ponownie przypisać klawisz Caps Lock, aby wykonać inną funkcję (taką jak Sterowanie), użyć go jako klawisza modyfikującego w systemie Windows 10 lub całkowicie go wyłączyć.

Chociaż wielu ludzi może go nigdy nie potrzebować, Caps Lock nie jest bezużyteczny. Jak zauważyliśmy powyżej, wiele osób nadal używa go w pracy, więc prawdopodobnie będzie z nami przez dziesięciolecia.