Dlaczego nadal używam starego PowerPC Mac w 2020 roku

W zeszłym miesiącu kupiłem sobie „nowego” Maca i kosztował mnie tylko 50 $. Jak to możliwe, skoro najtańszy komputer Apple (Mac Mini) kosztuje 799 USD, czyli 16 razy więcej niż zapłaciłem?

Ponieważ kupiłem starego 12-calowego iBooka z 2003 roku, który działa na długo przestarzałej wersji systemu Mac OS X na parze z procesorem 800 MHz G4 PowerPC. Chociaż ta maszyna może być dość długa, jest zaskakująco przydatna jako codzienny koń roboczy.

Wydajność PowerPC

Nowoczesne miejsce pracy jest pełne rozrywek, od oficjalnych aplikacji biznesowych, takich jak Slack i Microsoft Teams, po błahostki w mediach społecznościowych. Są one bardziej widoczne niż kiedykolwiek, ponieważ tak wielu z nas pracuje w domu.

Oczywiście jest oczywiste, że mój starożytny iBook nie może działać na Slacku, który powstał prawie dekadę po tym, jak mój laptop opuścił linię produkcyjną. W rzeczywistości, z powodów, których jeszcze nie dostrzegam, wewnętrzna karta Wi-Fi mojego iBooka nie może łączyć się z nowoczesnymi sieciami Wi-Fi – po prostu ją mylą.

W istocie jest całkowicie pozbawiony powietrza. Jest to idealne rozwiązanie na długie maratony nieprzerwanej pracy, podczas których przerwy w Internecie po prostu nie są możliwe.

Pomaga również to, że iBook jest przyjemny do pisania. Pochodzi z czasów, kiedy laptopy były bardzo nieporęczne. W rezultacie jego klawiatura ma duży skok, z dobrze rozmieszczonymi i wyprofilowanymi klawiszami. Powiedziałbym nawet, że jest przyjemniejszy w użyciu niż najnowszy Apple Magic Keyboard.

Do pisania używam AppleWorks 6.0, pakietu biurowego, który został w dużej mierze wyparty przez iWork. Zawiera edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i aplikację do prezentacji. Możesz go również użyć do tworzenia stron internetowych, chociaż nie wyglądałyby szczególnie dobrze według dzisiejszych standardów.

Po ukończeniu pracy kopiuję go na dysk flash USB i przenoszę na mój główny komputer połączony z Internetem.

AppleWorks obsługuje kilka typów plików Microsoft Word, z których najnowszy pochodzi z 2003 roku. Otwierają się one natywnie w najnowszej wersji macOS z TextEdit, więc nie musiałem pobierać narzędzia do konwersji.

Jak można się było spodziewać, odkryłem, że posiadanie dedykowanego laptopa bez internetu pomogło mi zwiększyć produktywność. Brak rozpraszania oznacza, że ​​mogę lepiej skupić się na wykonywanym zadaniu. Już samo to sprawiło, że mój iBook jest wart każdego centa.

Stare gry na Maca wciąż działają

Oczywiście to nie wszystko jest zabawne i nie ma zabawy. Na komputery Mac z procesorem PowerPC wydano przyzwoitą liczbę gier, a wiele z nich można znaleźć w Internecie. Dwie gry, z których obecnie korzystam, to strzelanka XIII w cieniu komórkowym (która zostanie ponownie wydana w tym roku) i Star Trek: Elite Force II. Chociaż rozgrywka i grafika nie do końca odpowiadają wyrafinowaniu dzisiejszych gier, nadal są dość zabawne.

Możesz łatwo znaleźć stare gry na Maca w serwisie eBay. Niektóre można nawet pobrać bezpłatnie z różnych witryn internetowych. Ponieważ mój Mac ma problemy z połączeniem się z Internetem, pobieram je na mój główny komputer i kopiuję je na dysk flash USB.

Pamiętaj, że niektóre witryny oferują gry do pobrania jako „oprogramowanie porzucające”. Oznacza to, że właściciel nie sprzedaje ich aktywnie, ale nadal są objęte prawami autorskimi i nie mogą być legalnie rozpowszechniane. Pobierając gry z takich witryn, kieruj się własnym rozsądkiem.

Ponieważ system plików FAT32 używany na wielu dyskach flash ogranicza pliki do 4 GB, zaleca się sformatowanie dysku na MacOS Extended (znany również jako HFS +). Jest w stanie przechowywać znacznie większe pliki. Będziesz jednak musiał skopiować pliki za pomocą innego komputera Mac.

Kontekst historyczny

Mój iBook powstał w czasie, gdy Apple sprzedawał komputery z procesorami IBM. Mikroarchitektura PowerPC była w tamtym czasie prawdziwie przełomowa iz łatwością przewyższała równoważny układ krzemowy Intela.

Jednak te zalety były krótkotrwałe. Intel szybko odzyskał grunt pod nogami, szczególnie jeśli chodzi o konstrukcje wielordzeniowe i wydajność energetyczną. Do 2006 roku Apple odszedł od projektów procesorów IBM. Chociaż spowodowało to krótkotrwałe zamieszanie – szczególnie jeśli chodzi o zgodność aplikacji – była to niewątpliwie właściwa decyzja.

Przejście na chipy Intela pozwoliło Apple na produkcję cieńszych i wydajniejszych maszyn, takich jak MacBook Pro. Ponadto, po raz pierwszy od czasu wydania Power Macintosh 6100/66, możliwe było podwójne uruchamianie systemu Windows na komputerach Apple.

PowerPC nie jest martwy. Dominuje w kilku niszowych obszarach, takich jak obliczenia o wysokiej wydajności i systemy wbudowane. NASA Curiosity Roverna przykład użył procesora PowerPC specjalnie zaprojektowanego, aby wytrzymać trudne warunki Marsa. W międzyczasie, trzy z pierwszej dziesiątki superkomputery na świecie używają pochodnej starej architektury PowerPC.

W 2019 roku IBM oficjalnie Open-source PowerPC, pozwalając tym, którzy go używali, przejąć inicjatywę w rozwoju i tworzyć nowe chipy bez konieczności płacenia ogromnych opłat licencyjnych. Rozwój standardu jest teraz kontrolowany przez Fundacja OpenPOWER, w ramach kompetencji Linux Foundation.

Czy to oznacza, że ​​w przyszłości zobaczymy kolejny komputer stacjonarny lub laptop PowerPC? Raczej nie.

Pulpit OS X 10.3 na starym Macu.

Gorąco, aby dostać w swoje ręce starego Maca

Jest wiele miejsc, w których możesz zdobyć starszego Maca, w tym sklepy z używanymi rzeczami, wyprzedaże w garażu i eBay. Oczywiście, jeśli chodzi o stan, w jakim może się znajdować, przebieg będzie różny.

Miałem szczęście ze swoim. Nie tylko jest dość wolny od zadrapań i widocznych skaz, ale również bateria nadal jest naładowana.

Jeśli szukasz prostego rozwiązania, poszukaj iBooka lub PowerBooka wyprodukowanego po 1999 roku. Będą one nie tylko działać pod systemem Mac OS X (a zatem będą bardziej znane), ale zazwyczaj mają również wbudowane złącze USB.

Jeśli jesteś bardziej odważny, możesz kupić jeszcze starszego Maca. Mogą one być dostarczane z wersją Mac OS wcześniejszą niż OS X (Mac OS 7, 8 lub 9). Niektóre z pierwszych laptopów PowerBook G3 nie zawierały nawet USB, chociaż można to łatwo naprawić za pomocą karty rozszerzeń Cardbus. Znalazłem jeden w serwisie eBay za 10 USD w oryginalnym opakowaniu, z płytami CD ze sterownikami.

Aby uzyskać jeszcze lepszą okazję, możesz kupić komputer Mac „zapasowy lub naprawiony”. Prawdopodobnie będzie to jednak wymagać trochę majsterkowania.

Niektóre starsze komputery Mac, które nie chcą się uruchomić, mogą wymagać wymiany tylko baterii PRAM. Jeśli czujesz się komfortowo z tym procesem, możesz również wykonać rozerwanie i usunąć wewnętrzny kurz, który może powodować przegrzanie maszyny.

Kiedy tam jesteś, możesz również wymienić starszą pastę termiczną na świeży wytrysk. Kiedy skończysz, będziesz mieć potężnego (choć nieco archaicznego) konia roboczego.

x