Dlaczego nagrywanie Dolby Vision HDR iPhone’a 12 to wielka okazja

Apple iPhone 12 jest wyposażony w nowe funkcje, takie jak 5G i system zatrzaskowy dla akcesoriów MagSafe. Ale chyba najbardziej imponującym technicznie dodatkiem jest możliwość nagrywania i edycji 10-bitowego wideo HDR w Dolby Vision.

Czym więc jest Dolby Vision i dlaczego powinno Cię to obchodzić?

Dlaczego Dolby Vision to wielka sprawa?

Dolby Vision to zastrzeżony format wideo HDR. HDR oznacza wysoki zakres dynamiki, a wideo HDR zawiera o wiele więcej informacji niż wideo o standardowym zakresie dynamicznym (SDR). Kamera, która może przechwytywać wideo HDR, rejestruje więcej informacji o scenie, w tym szerszą gamę kolorów i bardziej widoczne szczegóły w światłach i cieniach.

Aby skorzystać z zalet wideo HDR, musisz obejrzeć je na wyświetlaczu HDR. To samo dotyczy Dolby Vision, ponieważ jest to zastrzeżony format. Nie wszystkie monitory i telewizory HDR są kompatybilne z treściami Dolby Vision, ale format ten powoli zyskuje na popularności.

To, co wyróżnia Dolby Vision, to wykorzystanie dynamicznych metadanych. W przeciwieństwie do HDR10, który jest formatem otwartym, Dolby Vision wykorzystuje dynamiczne metadane do mapowania tonalnego obrazu scena po scenie lub klatka po klatce. Poprawia to HDR10, dostarczając wyświetlaczowi więcej informacji na temat prezentacji sceny. Dolby Vision bierze nawet pod uwagę możliwości wyświetlacza podczas mapowania tonalnego wideo w celu dokładniejszego odtwarzania na szerokiej gamie wyświetlaczy.

Smartfony już wcześniej zaimplementowały nagrywanie HDR, w tym modele Sony, LG i Samsung, które faworyzują własny format HDR10 +. Firma Apple jako pierwsza udostępniła obsługę Dolby Vision w telefonie komórkowym lub samodzielnym aparacie, ponieważ proces ten zwykle wymaga dodania metadanych Dolby Vision w postprodukcji.

iPhone 12 w kolorze zielonym

To, co sprawia, że ​​implementacja Dolby Vision na iPhonie 12 jest tak imponująca, to sama ilość wymaganej mocy obliczeniowej. IPhone musi przechwytywać i przetwarzać dane z czujnika aparatu, rejestrować metadane Dolby Vision i zapisywać je w czasie rzeczywistym. Jest to dodatek do kosztów związanych z uruchomieniem systemu operacyjnego i innymi rzeczami związanymi z byciem telefonem.

Implementacja Dolby Vision firmy Apple na iPhonie 12

IPhone 12 (od 699 USD) i jego mini wariant będą w stanie nagrywać wideo Dolby Vision w 4K przy 30 klatkach na sekundę. Jeśli sięgniesz po droższego iPhone’a 12 Pro (od 999 USD), otrzymasz przechwytywanie Dolby Vision w 4K przy 60 klatkach na sekundę. Wynika to z dodatkowej pamięci RAM iPhone’a 12 Pro, ponieważ oba smartfony używają systemu A14 Bionic-on-chip.

iPhone 12 i iPhone 12 mini

A14 Bionic to najważniejszy element układanki, dzięki któremu Apple po raz pierwszy objął nagrywanie HDR. Nie spodziewaj się, że Dolby Vision lub jakiekolwiek 10-bitowe nagrania HDR zostaną dodane do starszych urządzeń za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania.

IPhone 12 ma 10-bitowy wyświetlacz OLED, który może osiągnąć szczytową jasność 1200 nitów, która jest jaśniejsza niż większość paneli OLED używanych w monitorach lub telewizorach. Jeśli nagrywasz w Dolby Vision, będziesz potrzebować wyświetlacza zgodnego z Dolby Vision, na którym w końcu będziesz oglądać swój materiał filmowy.

Umieszczenie przechwytywania Dolby Vision w iPhonie to nie lada wyczyn. Poza smartfonami, strzelanie w 10-bitach wymaga drogiego bezlusterkowca, takiego jak Sony A7S III (3499 USD MSRP) lub Panasonic GH5S (2499 USD MSRP), a także dowolnych obiektywów, których chcesz użyć. Aby uzyskać „płaski” obraz, który można ocenić w poście, należy użyć logarytmicznych profili obrazu, takich jak Slog3 (Sony).

Następnie musisz się nauczyć, jak oceniać materiał HDR pod kątem docelowego formatu, którym dla większości amatorów byłyby otwarte standardy, takie jak HDR10 lub Hybrid Log Gamma (HLG). Obejmuje to pracę z dużymi plikami, więc potrzebujesz stacji montażowej, która nadąży. Potrzebowałbyś także porządnego monitora obsługującego HDR, który może osiągnąć rozsądną szczytową jasność, aby zobaczyć owoce Twojej pracy.

IPhone 12 usuwa wiele bólu z tego procesu i umożliwia każdemu nagrywanie w Dolby Vision. Nigdy wcześniej tego nie robiono i wymagało to, aby Apple i Dolby opracowały odpowiedni przepływ pracy, aby nagrywać zarówno wideo, jak i metadane w przyjazny dla użytkownika sposób.

Edytor wideo iPhone'a 12

IPhone 12 to nie tylko aparat, ale także edytor wideo, który obsługuje edycję filmów HDR za pomocą standardowej aplikacji Zdjęcia. Możesz nawet zastosować filtry i zmienić parametry, aby uzyskać pożądany wygląd.

Oczywiście iPhone jest nadal ograniczony przez rozmiar, mały czujnik, stały obiektyw, ograniczoną żywotność baterii i procesor, który nie jest przeznaczony wyłącznie do przechwytywania wideo. Nie spodziewaj się hollywoodzkiego poziomu produkcji, ale spodziewaj się dużego skoku w jakości wideo, głośności kolorów i maksymalnej jasności w porównaniu z wideo SDR.

Czy są jakieś wady nagrywania w Dolby Vision?

Dolby Vision zyskuje na popularności jako format wideo HDR, ale nie jest rozpowszechniony. W porównaniu do swojego najbliższego rywala, HDR10 +, Dolby Vision cieszy się stosunkowo szerokim poparciem wśród producentów telewizorów. Jedyną dużą marką, która do tej pory nie obsługiwała Dolby Vision, był Samsung.

Dla wielu osób iPhone 12 będzie jedynym posiadanym urządzeniem kompatybilnym z Dolby Vision. Ograniczyłoby to wspaniałość samodzielnie nagrywanych filmów Dolby Vision do wyświetlacza iPhone’a 12. Może to również osłabić użyteczność tych filmów HDR pod względem udostępniania.

Wideo Dolby Vision jest ograniczone do wyświetlaczy Dolby Vision. Jeśli kiedykolwiek natknąłeś się na wideo tylko HDR na wyświetlaczu SDR, będziesz świadomy, jak wyblakłe i dziwne mogą wyglądać kolory. Jeśli Apple opanuje „SDR squash” do udostępniania filmów Dolby Vision w formacie SDR, nada temu formatowi szerszy wygląd i większą elastyczność.

Wyświetlacze OLED mini iPhone 12 i iPhone 12

Jest też mała kwestia miejsca na dysku. Nagrywanie w 10-bitach oznacza, że ​​przechwytujesz znacznie więcej danych. Nawet przy bardziej wydajnych kodekach wideo, takich jak HEVC (H.265), filmy Dolby Vision zajmą znacznie więcej miejsca niż wideo SDR. Będziesz potrzebować większego planu iCloud lub więcej miejsca na swoim iPhonie.

Więcej danych oznacza więcej chrupania ze strony A14, oprócz nagrywania metadanych w locie. Nagrywanie w Dolby Vision skraca żywotność baterii szybciej niż wideo w standardowej rozdzielczości. To samo dotyczy drugiej strony produkcji, jeśli chodzi o edycję i przetwarzanie plików.

Nawet oglądanie filmów Dolby Vision będzie kosztować więcej energii, ponieważ wyświetlacz musi pracować ciężej, aby renderować jasne światła.

Czy Dolby Vision przejdzie do „mainstreamu”?

Pojawia się również pytanie, jak szeroko odbiorcy iPhone’ów 12 przyjmą Dolby Vision, przynajmniej na początku. Telewizory Dolby Vision istnieją dopiero od kilku lat. Jeśli go nie masz, jakie jest prawdopodobieństwo, że nagrasz coś w tym formacie?

To samo pytanie można było zadać kilka lat temu, gdy Apple dodał obsługę przechwytywania 4K. Ilu właścicieli iPhone’a ręcznie zmieniło na format o wyższej rozdzielczości w Ustawieniach> Aparat? W końcu Apple nigdy nie „wymusiło” zmiany w aktualizacji iOS.

Chociaż osiągnięcie techniczne dokonane przez Apple jest imponujące, wycofanie się z szumu ujawnia nieco niszową funkcję, która może nie być tak cenna dla przeciętnego właściciela iPhone’a w krótkim okresie. Dla twórców, kamerzystów, YouTuberów i osób, które lubią bawić się wideo, Dolby Vision sprawia, że ​​iPhone 12 jest atrakcyjnym zakupem. Dla wszystkich innych 5G i MagSafe mogą być bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem.

Ale wideo HDR stanie się bardziej popularne w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ coraz więcej wyświetlaczy i smartfonów będzie je wdrażać, z lub bez zastrzeżonej technologii Dolby. Qualcomm demonstrował „profesjonalną jakość” wideo HDR10 + przy użyciu układu Snapdragon 855 w układzie scalonym wcześniej w 2020 roku, z obsługą Dolby Vision dostępną w Snapdragon 865. Samsung obsługuje HDR10 + w wybranych modelach Galaxy od 2019 roku.

Dodanie Dolby Vision do iPhone’a 12 to ogólnie korzyść dla wideo HDR, przesuwając format do przodu. To także wygrana dla Dolby, która wydaje się być w lepszej pozycji niż kiedykolwiek, aby wygrać powstającą wojnę o format HDR.

Szukasz nowego telewizora HDR 4K, który będzie pasował do Twojego iPhone’a 12? Dowiedz się, jakich błędów unikać kupując nowy telewizor.

x