Rekomendujemy korzystanie z menedżera haseł, takiego jak 1Password, LastPass czy Bitwarden. Chociaż współczesne przeglądarki internetowe oferują wbudowane menedżery haseł, istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć użycie zewnętrznego narzędzia.
Dlaczego warto mieć menedżera haseł
Menedżer haseł pełni kluczową rolę w zabezpieczaniu Twoich kont online. Największe ryzyko związane z bezpieczeństwem to ponowne używanie haseł. Gdy używasz tego samego hasła w różnych serwisach, każda kompromitacja jednego z nich może prowadzić do wycieku Twojego adresu e-mail i hasła. Hakerzy często próbują wykorzystać te dane, aby uzyskać dostęp do innych kont. Ta powszechna praktyka sprawia, że konta są narażone na ataki.
Rozwiązaniem jest stosowanie mocnych, unikalnych haseł dla każdego konta. Kto jednak może zapamiętać setki lub nawet dziesiątki skomplikowanych haseł? Menedżer haseł odciąża Cię od tego zadania, pamiętając o wszystkich hasłach za Ciebie. Wystarczy, że zapamiętasz jedno hasło główne, które odblokowuje dostęp do całego sejfu haseł. Dodatkowo, menedżery haseł potrafią generować silne hasła automatycznie i logować Cię na stronach internetowych.
1Password, LastPass, Bitwarden oraz Dashlane to zaufane menedżery haseł. Open-source’owy KeePass również jest dobrą opcją, choć nie oferuje wbudowanej synchronizacji.
Przeglądarki internetowe od lat pamiętają Twoje hasła, ale ich menedżery haseł stają się coraz bardziej skomplikowane. Mimo to zalecamy, aby zrezygnować z wbudowanego menedżera haseł w przeglądarkach takich jak Chrome, Firefox, Safari czy Edge i zdecydować się na dedykowane oprogramowanie.
Wbudowany menedżer haseł w przeglądarkach to tylko minimum
Menedżer haseł w przeglądarce jest lepszy niż brak ochrony. Bez potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania przeglądarka potrafi zapamiętać Twoje hasła i zsynchronizować je między urządzeniami, przechowując je w zaszyfrowanej formie w chmurze. Dzięki temu możesz korzystać z silnych, trudnych do zapamiętania haseł, co poprawia bezpieczeństwo Twoich kont, eliminując potrzebę ich ponownego używania.
Konto, z którym jest zsynchronizowane dane – na przykład konto Google w Chrome lub Apple ID w Safari – można dodatkowo zabezpieczyć dwuetapowym uwierzytelnianiem, co zwiększa ochronę przed nieautoryzowanym dostępem.
Niemniej jednak, istnieją pewne wady. Wbudowane menedżery haseł w przeglądarkach nie są tak zaawansowane jak te oferowane przez firmy zewnętrzne. Choć ich funkcje są coraz lepsze, nadal nie osiągnęły poziomu dedykowanych menedżerów.
Obsługa różnych przeglądarek
Menedżery haseł innych producentów działają w różnych systemach operacyjnych oraz przeglądarkach. W przeciwieństwie do nich, wbudowane menedżery haseł są ograniczone do konkretnej przeglądarki. Na przykład, jeżeli korzystasz z Google Chrome na komputerze oraz Safari na iPhone, menedżer haseł zewnętrzny umożliwi Ci dostęp do haseł we wszystkich przeglądarkach. Z kolei wbudowany menedżer haseł nie pozwoli na korzystanie z różnych przeglądarek jednocześnie.
Dodatkowo, zewnętrzne menedżery haseł oferują aplikacje na komputery i urządzenia mobilne, co ułatwia dostęp do haseł, kluczy licencyjnych oraz innych ważnych informacji.
Generowanie silnych haseł
Menedżery haseł od zewnętrznych dostawców nie tylko przechowują istniejące hasła, ale także automatycznie generują nowe, mocne hasła, gdy tworzysz nowe konta lub zmieniasz hasła w już istniejących. Niektóre przeglądarki wprowadziły również funkcje generowania haseł – Chrome oraz Safari posiadają tę możliwość, ale nie oferują tak wielu opcji jak dedykowane menedżery haseł, takie jak kontrola długości hasła czy rodzaj używanych znaków.
Łatwe udostępnianie haseł
Menedżery haseł oferują wygodne funkcje udostępniania. Chcesz podzielić się swoim hasłem do Netflixa z rodziną? Możesz to zrobić za pomocą menedżera haseł, który ma wbudowaną funkcję udostępniania. Wszyscy będą mieli dostęp do tego samego hasła, a jego zmiana będzie automatycznie aktualizowana dla wszystkich użytkowników.
W przeglądarkach nie znajdziesz takich opcji. Możesz wysłać hasło innym osobom przez wiadomości tekstowe lub e-maile, co nie jest szczególnie bezpieczne. W przypadku zmiany hasła, nie zostanie ono automatycznie zaktualizowane, co może prowadzić do problemów. Funkcje udostępniania w menedżerach haseł to świetne rozwiązanie dla rodzin.
Ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa haseł
Menedżery haseł posiadają wbudowane ostrzeżenia, takie jak Wyzwanie bezpieczeństwa LastPass oraz Strażnik 1Password. Informują Cię o słabych i powielonych hasłach, a także alertują, gdy Twoje hasło pojawi się w wyciekłej bazie danych. Dzięki temu masz na bieżąco informacje o stanie bezpieczeństwa swoich kont. Nie ma potrzeby korzystania z dodatkowych usług w celu sprawdzenia, czy Twoje hasło zostało skradzione.
Przeglądarki również zaczynają implementować podobne funkcje – Google ma w swoim menedżerze haseł narzędzie do sprawdzania haseł. Dodatkowo, Google oferuje Rozszerzenie Password Checkup do Chrome, które jest zintegrowane z przeglądarką, ale nie jest tak rozbudowane jak funkcje w menedżerach haseł.
Przechowywanie różnych informacji
Menedżery haseł pozwalają na przechowywanie nie tylko haseł. Możesz tworzyć bezpieczne notatki, w których zapiszesz ważne teksty, takie jak kody dostępu do budynków czy hasła do Wi-Fi. Możesz także dołączać pliki do swojego sejfu, co czyni go idealnym miejscem do przechowywania dokumentów podatkowych, skanów paszportów czy prawa jazdy oraz innych wrażliwych danych.
Aby zabezpieczyć takie pliki, możesz tworzyć zaszyfrowane archiwa i przechowywać je w chmurze. Korzystanie z sejfu menedżera haseł jest znacznie bardziej komfortowe.
To rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku udostępniania – możesz przechowywać różne poufne informacje i łatwo dzielić się nimi z osobami, które ich potrzebują.
Łatwość zmiany menedżera haseł
Cieszy nas, że menedżery haseł w przeglądarkach stają się coraz bardziej zaawansowane, jednak nadal nie dorównują pełnoprawnym menedżerom haseł.
Jeśli przekonałeś się do zmiany i aktualnie korzystasz z menedżera haseł w przeglądarce, nie martw się – możesz łatwo przejść na dedykowany menedżer haseł i zaimportować wszystkie swoje dane, takie jak nazwy użytkowników i hasła, z wbudowanego narzędzia przeglądarki. Wybrany menedżer ułatwi Ci ten proces.
Czy menedżery haseł są bezpieczne?
Przechowywanie wszystkich haseł w jednym miejscu może budzić pewne obawy – czy nie powinieneś jednak samodzielnie zapamiętać tych informacji? Wiele osób, w tym eksperci, twierdzi, że korzystanie z menedżera haseł jest bezpieczniejsze niż inne opcje. Oto powody, dla których warto zaufać menedżerom haseł.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.