Dlaczego odłączenie urządzenia rozwiązuje tak wiele problemów?

Podczas próby naprawienia nieprawidłowo działającego gadżetu prawdopodobnie przeczytałeś lub usłyszałeś następujące informacje: Odłącz go, odczekaj 10 sekund, a następnie podłącz go ponownie. Często wystarczy, aby rozwiązać problem. Co to robi i dlaczego działa?

Wykonujesz wymuszony restart

Odłączanie czegoś zwykle działa, ponieważ wiele urządzeń konsumenckich, takich jak modemy kablowe, routery i odtwarzacze strumieniowe TV, ma w sobie małe komputery. Odłączenie i ponowne podłączenie zmusza te komputery do ponownego uruchomienia i usunięcia wszelkich tymczasowych problemów z oprogramowaniem.

Na komputerach wewnętrznych tych urządzeń działa wbudowane oprogramowanie (zwane oprogramowaniem układowym), które kontroluje zachowanie urządzenia. Czasami oprogramowanie układowe zawiera błędy, które mogą prowadzić do stanów błędów, wycieków pamięci lub awarii. Ponowne uruchomienie urządzenia wymusza ponowne uruchomienie komputera wewnętrznego, co powoduje wyczyszczenie pamięci urządzenia i wymusza ponowne załadowanie i ponowne uruchomienie oprogramowania od zera.

To tymczasowa poprawka

Ponowne uruchomienie urządzenia przez odłączenie go może czasami działać dobrze, ale w rzeczywistości jest to tylko tymczasowe rozwiązanie. W pierwszej kolejności nie rozwiązuje podstawowego problemu, który spowodował awarię, zawieszenie lub awarię. Aby to zrobić, musisz pobrać i wykonać aktualizację oprogramowania układowego dla tego konkretnego urządzenia.

Awarie sprzętu w urządzeniu mogą również powodować problemy, które ponowne uruchomienie może tymczasowo rozwiązać. Jednak trwała naprawa będzie wymagać naprawy lub wymiany urządzenia. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z działem wsparcia producenta.

Urządzenia, które często korzystają z metody Odłącz / Podłącz ponownie

Ktoś podłącza coś do listwy zasilającej.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest odłączać tylko urządzenia zaprojektowane jako urządzenia konsumenckie, które nie mają przełączników On / Off. Te urządzenia ładują swoje oprogramowanie z oprogramowania układowego, które zwykle nie zostanie uszkodzone w wyniku nagłego cyklu zasilania.

Oto kilka przykładów:

Modemy kablowe
Routery internetowe
Urządzenia do transmisji strumieniowej i telewizji kablowej
Telewizory Smart TV
Inteligentne urządzenia domowe

Co się stanie, jeśli urządzenie ma wyłącznik zasilania?

Jeśli urządzenie, którego dotyczy problem, ma wyłącznik zasilania, spróbuj go najpierw użyć do ponownego uruchomienia urządzenia, ponieważ może to potencjalnie rozwiązać problem.

Czasami jednak zmiana nie wystarczy. Obecnie wiele gadżetów korzysta z „miękkich” przełączników zasilania, które opierają się na sterowaniu programowym. Niektóre z tych przełączników tylko wprowadzają urządzenie w tryb „uśpienia”, podczas gdy inne mogą rozpocząć wewnętrzną sekwencję wyłączania.

Wyłączenie „miękkiego” przycisku zasilania i ponowne włączenie go na wadliwym urządzeniu niekoniecznie wymusi ponowne uruchomienie wewnętrznego komputera. Może więc nadal będziesz musiał przejść do następnego kroku: odłączenie urządzenia i ponowne podłączenie.

Kiedy nie należy odłączać uszkodzonego urządzenia

Zwykle złym pomysłem jest nagłe odcięcie zasilania takich urządzeń, jak komputery stacjonarne lub laptopy. Dzieje się tak, ponieważ ładują swoje oprogramowanie ze źródła wielokrotnego zapisu, takiego jak dysk twardy lub dysk SSD. Często też używają tych urządzeń do przechowywania tymczasowych ustawień podczas pracy komputera.

Nagłe odcięcie zasilania komputera może przerwać proces zapisu i uszkodzić system plików na komputerze.

Czasami jednak komputer całkowicie przestaje odpowiadać i nie ma sposobu, aby to naprawić w oprogramowaniu. W takich przypadkach można wyciągnąć przewód zasilający, a w ostateczności ponownie uruchomić urządzenie. Może nastąpić utrata danych, ale czasami po prostu nie masz innego wyjścia.

Istnieją również rodzaje wrażliwego sprzętu naukowego i medycznego, których nigdy nie należy nagle odłączać. Może to spowodować uszkodzenie lub zagrozić życiu.

Oczywiście chcesz mieć pewność, że każde urządzenie, które zamierzasz odłączyć, nie narazi nikogo na niebezpieczeństwo, gdy przejdzie w tryb offline i włączy się ponownie.