Udostępnij teraz w social media:

Każdy program na twoim komputerze przechodzi przez pamięć RAM, gdy działa. Twoja pamięć RAM działa z pewną prędkością ustawioną przez producenta, ale kilka minut w BIOS-ie może podnieść ją znacznie powyżej znamionowej specyfikacji.

Tak, szybkość pamięci RAM ma znaczenie

Każdy uruchamiany program jest ładowany do pamięci RAM z dysku SSD lub dysku twardego, które są stosunkowo znacznie wolniejsze. Po załadowaniu zwykle pozostaje tam przez jakiś czas, uzyskując dostęp do procesora, gdy tylko tego potrzebuje.

Poprawa szybkości, z jaką działa pamięć RAM, może bezpośrednio poprawić wydajność procesora w niektórych sytuacjach, chociaż istnieje punkt malejących zwrotów, gdy procesor po prostu nie może wystarczająco szybko przepuścić większej ilości pamięci. W codziennych zadaniach pamięć RAM, która jest o kilka nanosekund szybsza, może nie mieć znaczenia, ale jeśli naprawdę pracujesz nad liczbami, każda niewielka poprawa wydajności może pomóc.

Jednak w grach prędkość pamięci RAM może mieć zauważalny wpływ. Każda klatka może mieć tylko kilka milisekund na przetworzenie dużej ilości danych, więc jeśli gra, w którą grasz, jest związana z procesorem (jak CSGO), szybsza pamięć RAM może poprawić liczbę klatek na sekundę. Spójrz na ten test porównawczy z Wskazówki techniczne Linusa:

Średnia liczba klatek na sekundę jest zwykle zwiększana o kilka punktów procentowych dzięki szybszej pamięci RAM, gdy procesor wykonuje większość pracy. Tam, gdzie prędkość pamięci RAM naprawdę świeci, jest minimalna liczba klatek na sekundę; na przykład, kiedy ładujesz nowy obszar lub nowe obiekty w grze, jeśli wszystko musi się wydarzyć w jednej klatce, ta klatka może trwać dłużej niż zwykle, jeśli czeka na załadowanie pamięci. Nazywa się to mikroprzerwaniem i może powodować zacinanie się gier, nawet przy wysokiej średniej liczbie klatek na sekundę.

Przetaktowywanie pamięci RAM nie jest przerażające

Przetaktowywanie pamięci RAM nie jest tak przerażające ani niebezpieczne, jak przetaktowywanie procesora lub karty graficznej. Kiedy podkręcasz procesor, musisz się martwić, czy twoje chłodzenie poradzi sobie z szybszymi zegarami. Przetaktowany procesor lub procesor graficzny może być znacznie głośniejszy niż ten działający z ustawieniami fabrycznymi.

Sprawdź -   Czym był NeXTSTEP i dlaczego ludzie go kochali?

Dzięki pamięci w ogóle nie wytwarzają dużo ciepła, więc jest to całkiem bezpieczne. Nawet przy niestabilnych przetaktowaniach najgorsze jest to, że podczas testowania stabilności pojawi się błąd i zostaniesz wyrzucony z powrotem na deskę kreślarską. Chociaż jeśli próbujesz tego na laptopie, będziesz chciał sprawdzić, czy jesteś w stanie wyczyścić CMOS (aby zresetować BIOS do ustawień domyślnych), jeśli coś pójdzie nie tak.

Szybkość, czasy i opóźnienie CAS

Szybkość pamięci RAM jest zwykle mierzona w megahercach, zwykle w skrócie „Mhz”. Jest to miara szybkości zegara (ile razy na sekundę pamięć RAM może uzyskać dostęp do swojej pamięci) i jest taka sama, jak mierzona jest szybkość procesora. „Standardowa” prędkość DDR4 (najnowszy typ pamięci) to zwykle 2133 MHz lub 2400 MHz. Chociaż w rzeczywistości jest to trochę marketingowe kłamstwo; DDR oznacza „Double Data Rate”, co oznacza, że ​​pamięć RAM odczytuje i zapisuje dwa razy na każdy cykl zegara. Tak naprawdę prędkość wynosi 1200 MHz, czyli 2400 megapikseli na sekundę.

Ale większość pamięci RAM DDR4 ma zwykle 3000 MHz, 3200 MHz lub więcej. Dzieje się tak z powodu XMP (Extreme Memory Profile). XMP to w zasadzie pamięć RAM, która mówi systemowi: „Hej, wiem, że DDR4 ma obsługiwać tylko prędkości do 2666 Mhz, ale dlaczego nie pójdziesz dalej i nie podkręcisz mnie do prędkości na pudełku?” To fabryczny overclock, już dostrojony, przetestowany i gotowy do pracy. Osiąga to na poziomie sprzętowym za pomocą chipa w samej pamięci RAM o nazwie Szeregowy układ wykrywania obecności, więc jest tylko jeden profil XMP na pendrive:

Układ wykrywania obecności szeregowej

Każdy zestaw pamięci RAM ma w rzeczywistości wiele prędkości; prędkości magazynowe wykorzystują ten sam system wykrywania obecności i nazywane są JEDEC. Cokolwiek wyższe niż standardowe prędkości JEDEC to przetaktowanie, co oznacza, że ​​XMP to po prostu profil JEDEC, który został podkręcony przez fabrykę.

Czasy JEDEC dla pamięci RAM

Czasy pamięci RAM i opóźnienia CAS są inną miarą szybkości. Są miarą opóźnienia (szybkości reakcji pamięci RAM). Opóźnienie CAS jest miarą liczby cykli zegara między wysłaniem polecenia READ do karty pamięci a otrzymaniem odpowiedzi przez procesor. Zwykle jest określany jako „CL” po szybkości pamięci RAM, na przykład „3200 Mhz CL16”.

Sprawdź -   Jak zablokować klawiaturę i mysz w systemie Windows 10

Zwykle jest to związane z szybkością pamięci RAM – większa prędkość, większe opóźnienie CAS. Ale opóźnienie CAS jest tylko jednym z wielu różnych czasów i zegarów, które powodują, że pamięć RAM działa; pozostałe są ogólnie określane jako „taktowanie pamięci RAM”. Im niższe i krótsze czasy, tym szybsza będzie pamięć RAM. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co naprawdę oznacza każdy moment, możesz przeczytać ten przewodnik od Gamers Nexus.

XMP nie zrobi tego wszystkiego za Ciebie

Możesz kupić pamięć RAM od G.Skill, Crucial lub Corsair, ale te firmy nie wytwarzają rzeczywistych układów pamięci DDR4, które powodują, że pamięć RAM działa. Kupują je od odlewni półprzewodników, co oznacza, że ​​cała pamięć RAM na rynku pochodzi tylko z kilku głównych miejsc: Samsung, Micron i Hynix.

Dodatkowo, efektowne zestawy pamięci, które są oceniane na ponad 4000 MHz przy niskich opóźnieniach CAS, są tym samym, co „wolna” pamięć, która kosztuje połowę ceny. Obaj używają chipów pamięci Samsung B-die DDR4, z wyjątkiem tego, że jeden ma złoty rozpraszacz ciepła, światła RGB i ozdobiony klejnotami blat (tak, to jest prawdziwa rzecz, którą możesz kupić).

Kiedy chipy pochodzą z fabryki, są testowane w procesie zwanym binningiem. Nie wszystkie pamięci RAM działają najlepiej. Niektóre pamięci RAM radzą sobie naprawdę dobrze przy 4000+ MHz z niskim opóźnieniem CAS, a niektóre pamięci RAM nie mogą przetaktować powyżej 3000 MHz. Nazywa się to loterią krzemową i to sprawia, że ​​zestawy szybkobieżne są drogie.

Ale prędkość na pudełku nie zawsze pasuje do prawdziwego potencjału pamięci RAM. Szybkość XMP to tylko ocena, która gwarantuje, że pendrive będzie działał z prędkością znamionową przez 100% czasu. Chodzi bardziej o marketing i segmentację produktów niż o ograniczenia pamięci RAM; nic nie stoi na przeszkodzie, aby pamięć RAM działała poza specyfikacjami producenta, poza tym, że włączenie XMP jest łatwiejsze niż samodzielne przetaktowanie.

XMP jest również ograniczony do kilku określonych czasów. Według przedstawiciela firmy Kingston, „dostrajają tylko czasy 'Primary’ (CL, RCD, RP, RAS)”, a ponieważ system SPD używany do przechowywania profili XMP ma ograniczony zestaw wpisówReszta należy do płyty głównej, co nie zawsze jest właściwym wyborem. W moim przypadku ustawienia „auto” mojej płyty głównej ASUS ustawiają bardzo dziwne wartości dla niektórych taktowań. Mój zestaw pamięci RAM nie działał z profilem XMP po wyjęciu z pudełka, dopóki sam nie naprawiłem taktowania.

Sprawdź -   Jak używać polecenia zmiany nazwy w systemie Linux

Dodatkowo, proces binningu fabrycznego będzie miał ustawiony zakres napięcia, w którym chcą pracować. Na przykład mogą załadować swoje zestawy pamięci RAM na 1,35 V, nie przeprowadzać rozszerzonych testów, jeśli nie przejdą, i wrzucić je do „3200 Mhz mid-tier bin ”, do którego należy większość zestawów pamięci. Ale co, jeśli uruchomisz pamięć przy 1,375 V? A co z 1.390 woltami? Oba nadal nie są bliskie niebezpiecznym napięciom dla DDR4, a nawet odrobina dodatkowego napięcia może pomóc znacznie zwiększyć zegar pamięci.

Jak podkręcić pamięć RAM

Najtrudniejszą częścią przetaktowywania pamięci RAM jest ustalenie, jakiej prędkości i taktowania powinieneś użyć, ponieważ BIOS ma ponad 30 oddzielnych ustawień, które możesz dostosować. Na szczęście tylko cztery z nich są uważane za „podstawowe” i można je obliczyć za pomocą narzędzia o nazwie „Kalkulator Ryzen DRAM. ” Jest dostosowany do systemów AMD, ale nadal będzie działał dla użytkowników Intela, ponieważ w dużej mierze zależy od taktowania pamięci, a nie procesora.

Pobierz narzędzie i podaj prędkość pamięci RAM oraz jej typ (jeśli nie wiesz, szybkie wyszukiwanie w Google numeru części pamięci RAM powinno przynieść pewne wyniki). Naciśnij fioletowy przycisk „R – XMP”, aby załadować parametry znamionowe zestawu, a następnie naciśnij „Oblicz BEZPIECZNIE” lub „Oblicz szybko”, aby wyświetlić nowe czasy.

Kalkulator DRAM

Możesz porównać te czasy z ocenianymi specyfikacjami za pomocą przycisku „porównaj czasy”, a zobaczysz, że wszystko jest nieco zaostrzone w ustawieniach SAFE, a podstawowe opóźnienie CAS jest zmniejszone w ustawieniach FAST. Nie wiadomo, czy ustawienia FAST będą działać dobrze dla Ciebie, ponieważ zależy to od zestawu dostarczonego z luźnym pojemnikiem z fabryki, ale prawdopodobnie możesz go uruchomić w bezpiecznym zakresie napięcia.

Będziesz chciał wysłać zrzut ekranu tego na inne urządzenie, ponieważ musisz wprowadzić te czasy w BIOS-ie. Następnie, gdy już zaczniesz działać, musisz sprawdzić, czy przetaktowanie jest stabilne za pomocą wbudowanego testera pamięci kalkulatora. To trochę długi proces, więc możesz przeczytać nasz przewodnik po podkręcaniu pamięci RAM, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.