Dlaczego słuchawki redukujące hałas ranią mi uszy?

Udostępnij teraz w social media:

Czy twoja nowa para słuchawek z redukcją szumów wywiera bolesne uczucie „ucisku” na uszy? Okazuje się, że twój umysł płata ci figle.

W ciągu ostatniej dekady słuchawki z redukcją szumów stały się bardziej powszechne, tańsze i skuteczniejsze. Ale gdy słuchawki stają się lepsze w filtrowaniu dźwięków zewnętrznych, coraz więcej osób skarży się, że powodują ból ucha, bóle głowy i uczucie „ucisku” w uchu wewnętrznym. Te skargi sięga wstecz dalej niż 2009, więc dlaczego ten problem nie został jeszcze rozwiązany? Cóż, najpierw musimy zrozumieć, jak działają słuchawki z redukcją szumów.

Słuchawki ANC nasłuchują zewnętrznych szumów i eliminują je

Wbrew powszechnemu przekonaniu, słuchawki z aktywną redukcją szumów (ANC) nie blokują hałasu, fizycznie chroniąc ucho przed zewnętrznymi falami dźwiękowymi. Nie przypominają puszystych nauszników strzelców; to tylko małe kawałki plastiku. Jak więc słuchawki ANC wyciszają dźwięk?

Jak światło, dźwięk przemieszcza się w powietrzu w postaci „fal”. I tak jak różne częstotliwości światła są rozpoznawane jako różne kolory, tak różne częstotliwości dźwięku są postrzegane jako różne wysokości.

Chodzi o to, że dźwięk to „fala ciśnienia”. W przeciwieństwie do światła dźwięk może przenikać przez ciała stałe, takie jak ściany, woda i plastikowe słuchawki. Fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości są szczególnie dobre w poruszaniu się przez obiekty stałe (pomyśl o bębnie basowym), ale dźwięki o wysokiej częstotliwości (takie jak nieprzyjemny dźwięk telewizora CRT) nie są tak dobre w poruszaniu się przez przedmioty.

  Jak wyświetlić wolne miejsce na dysku i wykorzystanie dysku w terminalu systemu Linux

Dlatego słuchawki ANC mają na celu wyeliminowanie dźwięków o niskiej częstotliwości. Robią to, monitorując środowisko dźwiękowe za pomocą wbudowanego mikrofonu, identyfikując częstotliwości tych dźwięków i wysadzając uszy falą przeciwdziałającą hałasowi, która eliminuje niepożądane dźwięki zewnętrzne.

Brzmi to skomplikowanie, ale łatwo to zrozumieć. Fala przeciwzakłóceniowa to w zasadzie lustrzana wersja dźwięku, który słuchawki próbują wyeliminować. To ta sama częstotliwość (wysokość) niepożądanego szumu, ale z odwróconą polaryzacją (znowu wersja lustrzana). Kiedy dwa dźwięki o przeciwnych polaryzacjach spotykają się, oba są tłumione. To dziwne, ale to nauka.

Dlaczego moje uszy odczuwają „ciśnienie” w samolocie?

OK, więc słuchawki ANC eliminują hałas, wtłaczając falę antyszumową do Twoich uszu. Ale dlaczego ranią uszy i powodują bóle głowy?

Większość ludzi opisuje uczucie słuchawek ANC jako rodzaj „ciśnienia” na uszach, jak zmiany ciśnienia atmosferycznego podczas wynurzania się samolotem lub nurkowania w głąb oceanu. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak działa ciśnienie powietrza (i jego związek z percepcją dźwięku), zanim spróbujemy zrozumieć, dlaczego słuchawki ANC wywierają „ciśnienie” na uszy.

Ciśnienie atmosferyczne (nazywane również ciśnieniem powietrza i ciśnieniem barometrycznym) to siła wywierana na powierzchnię przez atmosferę. Grawitacja z naszej Ziemi nieustannie obniża atmosferę, więc powietrze w klimatach niskogórskich (dno oceanu) jest gęstsze niż w klimatach wysokogórskich (szczyt góry lub samolot w locie).

Otóż, gęstość atmosfery nie jest tym, co powoduje bolesne ciśnienie w uszach. To uczucie „ciśnienia” jest spowodowane różnicą między ciśnieniem powietrza w uszach wewnętrznych a ciśnieniem powietrza w otoczeniu. Jeśli jesteś na dużej wysokości, powietrze w twoich uszach chce uciec. Jeśli jesteś na małej wysokości i pod dużym ciśnieniem, twoje uszy wewnętrzne potrzebują więcej powietrza, aby się nie zapadły. Kiedy „trzaskasz” uszami, po prostu wyrównujesz ciśnienie powietrza w uchu z ciśnieniem powietrza otoczenia, a uczucie „ciśnienia” znika.

  Jak używać GIF-a do zdjęcia profilowego Google

Słuchawki ANC nie wywierają „nacisku” na uszy

Ale twój mózg nie polega tylko na bólu ucha i głowy, aby określić, kiedy następuje zmiana ciśnienia atmosferycznego. Sprawdza również, jak bardzo wibruje ucho środkowe.

Kiedy po raz pierwszy lecisz samolotem, twoje ucho ma większą gęstość powietrza niż otoczenie. W rezultacie ucho wewnętrzne przypomina trochę balon, jest pod dużym ciśnieniem i nie wibruje zbytnio. Ten brak wibracji powoduje osłabienie słyszenia niskich częstotliwości, więc mózg ma tendencję do działania przy założeniu, że utrata słuchu o niskiej częstotliwości wskazuje na zmianę ciśnienia atmosferycznego. (Jest to również powód, dla którego słychać lepiej w samolocie po trzaskaniu uszami).

Mężczyzna cieszący się słodkim dźwiękiem jego słuchawek z redukcją szumów

Pamiętasz, jak słuchawki ANC mają na celu eliminację dźwięków otoczenia o niskiej częstotliwości, takich jak dźwięk silnika? Czasami może to oszukać mózg, aby zauważył zmianę ciśnienia powietrza.

Oczywiście mózg nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Zaczyna więc naśladować te uczucia, aby zachęcić cię do wyłupienia uszu. Ponieważ trzaskanie uszu nie rozwiązuje problemu braku dźwięków otoczenia o niskiej częstotliwości, poczucie bólu i ciśnienia może rosnąć, dopóki nie zdejmiesz słuchawek ANC.

Niektórzy ludzie nie są stworzeni do słuchawek ANC

Niektórzy ludzie nie odczuwają dyskomfortu podczas korzystania ze słuchawek ANC. Inni z czasem przyzwyczajają się do tego uczucia, ale niektórzy nie mogą ominąć poczucia „ciśnienia”, jakie mogą wywołać słuchawki ANC.

  Kto może zobaczyć moje biegi i przejażdżki na Strava?

Tak więc, jeśli twoja nowa para słuchawek ANC powoduje uczucie „ucisku”, ból ucha, ból szczęki i bóle głowy, wtedy masz minimalne możliwości radzenia sobie z tą sytuacją. Możesz używać słuchawek przez około 15 minut i mieć nadzieję, że Twój mózg się dostosuje, lub możesz zwrócić słuchawki i ponownie zainwestować pieniądze w wkładki douszne izolujące dźwięk lub trochę nauszniki strzeleckie założyć zwykłą parę wkładek dousznych.

Pamiętaj tylko, że nawet jeśli ból jest „nadawany” przez mózg, nie sprawia to, że ból jest mniej realny. Jeśli Twój mózg odmawia dostosowania się do pary słuchawek ANC, powinieneś to zostawić. Nie ma powodu, aby się torturować (lub potencjalnie zrobić sobie krzywdę) tylko po to, aby zablokować hałas otoczenia podczas słuchania podcastów.

Źródła: The Friedel Chronicles / Medium, Wikipedia, Klawisz gwiazdki

x