Dlaczego Twój iPhone ciągle pyta o użycie lokalizacji w tle

Prawdopodobnie widziałeś wiele wiadomości o aplikacjach używających Twojej lokalizacji w tle na Twoim iPhonie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. To nie tylko Ty – to zmiana mająca na celu ujawnienie, ile danych o lokalizacji udostępniasz aplikacjom.

Ta zmiana ma na celu zwiększenie prywatności: od premiery iOS 13 marketerzy zbierają o 68% mniej danych o lokalizacji w tle. Tak powiedziała firma Location Sciences, zajmująca się reklamą lokalizacyjną Szybka firma pod koniec stycznia 2020 r.

Dostęp do lokalizacji w tle w iOS 13

Jeśli masz te aplikacje zainstalowane przed iOS 13 i dałeś im dostęp do monitorowania Twojej lokalizacji w tle, te aplikacje uzyskiwały dostęp do Twojej lokalizacji jeszcze przed aktualizacją. To się nie zmieniło – jedyną zmianą jest to, że Twój iPhone ostrzega Cię o tym.

Na przykład aplikacja pogodowa może używać Twojej lokalizacji, aby wyświetlać prognozy w pobliżu. Aplikacja mapy może użyć Twojej lokalizacji w tle, aby określić, gdzie zaparkowałeś. I tak, wiele aplikacji przechwyciło te dane o lokalizacji i wysłało je do marketerów w celach reklamowych.

Począwszy od wersji iOS 13, wydanej we wrześniu 2019 r., To udostępnianie lokalizacji jest mniej ciche. Starsza wersja systemu iOS umożliwia aplikacji „Zawsze” wyświetlanie Twojej lokalizacji i zapominanie o niej. iOS 13 nie pozwoli Ci zapomnieć. Będzie regularnie wyświetlać wyskakujące okienka z komunikatem „[App] wykorzystał Twoją lokalizację [number of] razy w tle w przeszłości [number of] dni. Czy chcesz nadal zezwalać na używanie lokalizacji w tle? ”

Aby wskazać punkt, iOS pokazuje mapę lokalizacji, które aplikacja otrzymała z telefonu lub tabletu. Apple próbuje pokazać, jak duży dostęp dajesz tej aplikacji.

Gdy zobaczysz ten monit, możesz dotknąć „Zmień na tylko podczas używania”, a aplikacja uzyska dostęp do Twojej lokalizacji tylko wtedy, gdy ją otworzysz i użyjesz. Możesz też kliknąć „Zawsze zezwalaj”, wyrażając zgodę na dalszy dostęp do lokalizacji w tle.

Ostrzeżenie o używaniu lokalizacji w tle dla Dark Sky na ekranie głównym iPhone'a.

Jak wyłączyć ostrzeżenie o lokalizacji?

Jeśli ufasz aplikacji, takiej jak ulubiona aplikacja pogodowa lub mapa, możesz chcieć wyłączyć podpowiedzi dotyczące używania lokalizacji w tle. Niestety nie ma opcji „nie pytaj ponownie”. iOS 13 będzie pytał Cię o aplikacje używające Twojej lokalizacji w tle, chyba że wybierzesz „Zmień na tylko podczas używania”. iOS nie ostrzeże Cię o aplikacjach, które mają dostęp do Twojej lokalizacji tylko wtedy, gdy ich używasz.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​zauważyliśmy, że z czasem te monity stają się coraz rzadsze. Innymi słowy, jeśli będziesz powtarzać swojemu iPhone’owi lub iPadowi, że nie masz nic przeciwko dostępowi do lokalizacji aplikacji, nie będziesz o to pytać tak często.

Włączanie dostępu do lokalizacji w tle również jest trudniejsze

Aplikacja Find My pyta o dostęp do lokalizacji na telefonie iPhone z systemem iOS 13.

Apple wprowadził kolejną zmianę w iOS 13, która utrudniła dostęp do lokalizacji w tle. Aplikacje nie mogą już prosić Cię o dostęp do Twojej lokalizacji w tle za pomocą wyskakującego okienka po ich otwarciu. Możesz wybrać „Zezwól podczas korzystania z aplikacji”, „Zezwól raz” lub „Nie zezwalaj” w wyskakującym okienku, ale to wszystko.

Ta opcja „Zezwól raz” jest również nowa w iOS 13: możesz teraz przyznać aplikacji dostęp do swojej lokalizacji tylko raz, aw przyszłości będzie musiała ponownie poprosić o dostęp do lokalizacji.

Aby dać aplikacji dostęp do swojej lokalizacji w tle, musisz przejść do Ustawienia> Prywatność> Usługi lokalizacyjne> [App Name] i wybierz „Zawsze”. Aplikacje muszą cię o to prosić, zamiast wyświetlać monit z prośbą o dostęp.

Opcje dostępu do lokalizacji dla Dark Sky w ustawieniach iOS 13.

Apple stara się uniemożliwić ludziom szybkie wyrażanie zgody na udostępnianie swojej lokalizacji, nie zdając sobie sprawy z wagi danych, które oferują. Musisz zrobić wszystko, aby umożliwić dostęp do lokalizacji w tle w specjalny sposób, tak jak wtedy, gdy dajesz „pełny dostęp” do klawiatury innej firmy lub aktywujesz menedżera haseł innej firmy.

Czy należy zezwolić na dostęp do lokalizacji w tle?

To, czy powinieneś zawsze zezwalać na dostęp, jest wyborem, którego musisz dokonać w zależności od tego, jak bardzo ufasz aplikacji i do czego jej używasz.

Aplikacje mogą wyświetlać w tym monicie krótką wiadomość wyjaśniającą, dlaczego używają dostępu do Twojej lokalizacji. Na przykład aplikacja pogodowa może informować, że lokalizacja jest używana do dostarczania informacji o pogodzie przez cały czas. Różne typy aplikacji mają różne powody, dla których żądają Twojej lokalizacji.

Jeśli wyłączysz dostęp do lokalizacji, gdy nie używasz aplikacji, utracisz dostęp do niektórych funkcji aplikacji, które zależą od działania w tle. Na przykład Tile umożliwia śledzenie zgubionych przedmiotów, nawet gdy znajdują się poza zasięgiem telefonu. Czyni to za pomocą aplikacji Tile na telefonach innych użytkowników Tile, aby zlokalizować pobliskie trackery Tile i udostępnić ich fizyczną lokalizację serwerom Tile. Bez dostępu do lokalizacji w tle Tile nie może tego zrobić.

Niektórzy programiści nazywają te zmiany antykonkurencyjnymi

Te zmiany są jednym z powodów, dla których Tile i inni programiści twierdzą, że te zmiany są „antykonkurencyjne”, Ponieważ utrudniają działanie aplikacji, które wymagają zawsze włączonego śledzenia lokalizacji w tle. Bardziej skomplikowane jest dla użytkowników włączenie dostępu do lokalizacji w tle dla aplikacji takiej jak Tile, a iOS 13 będzie nadal wyświetlać komunikaty ostrzegawcze z pytaniem, czy użytkownicy naprawdę chcą udostępniać swoje lokalizacje, jeśli to zrobią.

To może być trudne dla programistów – i byłoby miło, gdyby istniał sposób, aby powiedzieć iOS „nie pytaj mnie ponownie” – ale zmiany w iOS 13 pomogły wielu ludziom uzyskać większą kontrolę nad udostępnianiem lokalizacji.