Dlaczego Twój iPhone piszczał lub wibrował? Oto jak się tego dowiedzieć

Ustawienia powiadomień są stosunkowo złożone na nowoczesnym iPhonie lub iPadzie. Aplikacja może odtwarzać dźwięki lub wibrować telefon bez wyświetlania żadnych widocznych powiadomień. Oto jak zidentyfikować sprawcę.

Wibracje Phantom (i dźwięki)

Warto pamiętać, że wibracje fantomowe są zjawiskiem powszechnym. Wiele osób poczuło, jak ich iPhone wibruje w kieszeni, tylko po to, by wyciągnąć go i zdać sobie sprawę, że w ogóle nie wibrował. Mogą również występować dźwięki fantomowe, szczególnie w hałaśliwych miejscach. Czy dźwięk powiadomienia telefonu naprawdę był odtwarzany? Być może był to po prostu kolejny dźwięk pośród zgiełku – albo ten sam dźwięk powiadomienia pochodzący z telefonu innej osoby.

Ale to nie jedyny problem. Twój iPhone mógł wibrować lub odtwarzać dźwięk, nawet jeśli po sprawdzeniu nie ma żadnych powiadomień w centrum powiadomień ani na ekranie blokady.

Aplikacja ma niewidoczne powiadomienia odtwarzające dźwięki

Aplikacje mogą mieć niewidoczne powiadomienia, które wibrują telefon lub odtwarzają dźwięk powiadomienia.

Aby to sprawdzić, przejdź do Ustawienia> Powiadomienia. Jeśli aplikacja jest ustawiona na „Dźwięki” bez „Banerów”, odtworzy dźwięk powiadomienia bez pokazywania żadnych widocznych powiadomień. Jeśli aplikacja jest ustawiona na „Dźwięki” bez banerów, ale z „Odznakami”, wyświetli się czerwona plakietka z powiadomieniem z licznikiem nowych elementów w aplikacji. Odtwarza dźwięk, gdy wzrasta znaczek, ale nie pokazuje widocznego powiadomienia.

Ekran powiadomień iPhone'a przedstawiający aplikację z tylko alertami dźwiękowymi.

Przewiń listę i poszukaj takich podstępnych aplikacji. Jeśli zobaczysz jeden lub więcej ustawionych tylko na „Dźwięki”, prawdopodobnie są one przyczyną tajemniczych dźwięków i wibracji Twojego iPhone’a.

Jeśli znajdziesz taką aplikację, stuknij ją, a następnie wybierz, co chcesz zrobić. Na przykład możesz całkowicie wyłączyć powiadomienia dla tej aplikacji, przełączając opcję „Zezwalaj na powiadomienia” lub włączając widoczne banery powiadomień w sekcji „Alerty”.

Aplikacja na iPhone'a

Powiadomienie pojawiło się i zniknęło

Możliwe, że telefon zadzwoni i obudzi się tylko po to, aby powiadomienie zniknęło kilka chwil później.

Nie jest to zbyt częste, ale zdarza się. Ta sama aplikacja, która wysłała powiadomienie na Twój telefon, może je „cofnąć” i usunąć je później z telefonu. Możesz to zobaczyć w akcji podczas korzystania z aplikacji do przesyłania wiadomości na wielu platformach. Jeśli przeglądasz nieprzeczytaną wiadomość na innym urządzeniu, aplikacja często usuwa powiadomienie o tej wiadomości z Twojego iPhone’a. W końcu widzieliście już to na innej platformie; nie musisz tego ponownie oglądać.

Niektóre aplikacje do obsługi wiadomości mogą również umożliwiać komuś usunięcie wysłanej przez siebie wiadomości. W zależności od sposobu zaprogramowania usługi przesyłania wiadomości aplikacja może również usunąć powiadomienie z telefonu iPhone lub iPada. Innymi słowy, jeśli ktoś wyśle ​​Ci wiadomość i usunie ją, Twój iPhone może wydać sygnał dźwiękowy lub buczeć, ale powiadomienie może zniknąć, zanim na nie spojrzysz.

Ponownie, nie jest to zbyt powszechne – nawet niektóre aplikacje, które umożliwiają usuwanie wiadomości, nie usuwają automatycznie powiadomienia skojarzonego z wiadomością. Istnieje duża szansa, że ​​wibracja w Twojej kieszeni była tylko wibracją fantomową i nie była powiązana z powiadomieniem, które od tego czasu zniknęło.

Na telefonie z Androidem można przejrzeć historię powiadomień, aby określić, czy tak się stało i zobaczyć tekst powiadomienia. Jednak system operacyjny Apple iOS nie oferuje takiej funkcji. Na iPhonie nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, która aplikacja wysyła i czyści powiadomienia, chyba że patrzysz na ekran, gdy pojawia się powiadomienie, a następnie znika.