Dlaczego wentylator mojego Maca jest tak głośny? 14 sposobów na naprawę przegrzewającego się komputera Mac!

Komputery Mac są znane z wysokiej wydajności i talentu do obsługi energochłonnych zadań z wymaganą płynnością. Solidny sprzęt jest umiejętnie uzupełniany przez w pełni zoptymalizowane oprogramowanie. Nie są one jednak pozbawione wad. Jednym z problemów, na który narzeka wielu użytkowników macOS, jest nadmierny dźwięk wentylatora, który nie tylko wstrzymuje pracę, ale także grozi bezużytecznością maszyny. Jeśli nagle znalazłeś się w takiej sytuacji i zastanawiasz się, dlaczego mój wentylator Mac jest tak głośny, mamy wskazówki, jak rozwiązać problem z hałasem wentylatora Mac.

14 wskazówek, jak naprawić problem z hałasem wentylatora Mac (2022)

Na początek zastanówmy się, jakie są możliwe powody, dla których fani komputerów Mac stają się głośniejsi, ponieważ utoruje to drogę do praktycznych rozwiązań!

Dlaczego wentylator Maca robi tyle hałasu?

Podczas wykonywania intensywnych zadań, takich jak indeksowanie dysku twardego za pomocą Spotlight, intensywne granie w gry na komputerze Mac i kompresowanie wideo HD, wentylatory komputera Mac mogą zacząć działać szybciej, aby zapewnić dodatkowy przepływ powietrza i utrzymać temperaturę. Kiedy tak się dzieje, wentylatory stają się głośniejsze, co powoduje niepożądany hałas. Ten nagły dźwięk pędzącego powietrza jest całkiem normalny i stanowi istotną część procesu chłodzenia.

Więc gdzie jest problem? Cóż, jeśli fani wtrącają się od czasu do czasu i zaczynają biec w swoim ekstremalnym tempie, nawet gdy nie wykonujesz żadnych intensywnych zadań, może być jakiś problem. Ten problem może dotyczyć zarówno oprogramowania, jak i sprzętu.

Poza tym są jeszcze inne czynniki, o których musisz pamiętać. Na przykład temperatura otoczenia, nagromadzenie kurzu i zablokowany przepływ powietrza wokół obudowy. Tak więc, gdy fani Twojego Maca zaczynają brzmieć głośniej niż zwykle, powinieneś spojrzeć na problem z różnych perspektyw.

Uwaga: czasami nowa aktualizacja oprogramowania może również powodować takie losowe problemy. Jeśli masz problemy z przegrzewaniem się po aktualizacji macOS Monterey, zapoznaj się z naszym połączonym przewodnikiem, aby rozwiązać ten problem.

1. Upewnij się, że przepływ powietrza wokół obudowy nie jest zablokowany

Ilekroć zauważysz, że wentylatory komputera Mac robią dużo hałasu, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, aby rozwiązać problem, jest upewnienie się, że nic nie blokuje przepływu powietrza wokół obudowy. Dzięki otworom wentylacyjnym komputery Mac są w stanie wprowadzać chłodne powietrze i usuwać gorące powietrze. Kiedy coś blokuje drogę otworów wentylacyjnych, wpływa to na cyrkulację powietrza. A to prowadzi do problemów, takich jak nienormalny hałas wentylatora i przegrzanie.

Jeśli MacBook jest umieszczony bezpośrednio na powierzchni, powietrze nie może wokół niego krążyć. Unikaj używania komputera Mac w łóżku, pod kołdrą lub na poduszce. Upewnij się również, że nie umieszczasz niczego na wbudowanej klawiaturze. Aby uzyskać lepszą cyrkulację powietrza, polecam użyć stojaka, aby umożliwić znacznie lepsze rozpraszanie ciepła.

Jeśli używasz komputera Mac Pro, upewnij się, że urządzenie jest idealnie zablokowane i osadzone. Poza tym upewnij się, że górna pokrywa jest starannie zamknięta i zablokowana w modelach montowanych w stojaku.

2. Upewnij się, że otwory wentylacyjne są czyste

Kurz, brud i brud nigdy nie przegapią żadnej okazji, aby wkraść się do każdego małego portu i otworu wentylacyjnego. Jeśli przez jakiś czas nie czyściłeś otworów wentylacyjnych, istnieje duża szansa, że ​​kurz może przeszkadzać w wentylacji. Możesz użyć śrubokręta, aby zdjąć dolny panel MacBooka, a następnie spróbować zdmuchnąć wszelkie zanieczyszczenia za pomocą sprężonego powietrza. Dodatkowo do czyszczenia otworów wentylacyjnych można również użyć miękkiej, niestrzępiącej się ściereczki.

3. Sprawdź temperaturę w pomieszczeniu

Temperatura otoczenia również odgrywa kluczową rolę w reakcji fanów komputera Mac. Idealna temperatura otoczenia do korzystania z MacBooków to od 10° do 35° C od 50° do 95° F. Jeśli temperatura na zewnątrz urządzenia jest wysoka, wentylatory uruchomią się dużo wcześniej i będą działać szybciej.

Pamiętaj, aby nie zostawiać notebooka Mac w samochodzie, ponieważ temperatura w zaparkowanych samochodach może z łatwością przekroczyć ten zakres, szczególnie latem. Ponadto zaleca się używanie komputera Mac w warunkach wilgotności względnej od 0% do 95% (bez kondensacji).

4. Wymuś zamknięcie aplikacji

Mimo że wymuszanie zamykania aplikacji może nie wydawać się bezpośrednim rozwiązaniem dla głośnych fanów komputera Mac, może odegrać dobrą rolę w zapobieganiu niepotrzebnemu zużyciu energii. Mniejsze zużycie energii oznacza większe prawdopodobieństwo, że Twój Mac pozostanie chłodny.

 • Kliknij menu Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz Wymuś zakończenie. Teraz wybierz aplikacje, których obecnie nie używasz i naciśnij Wymuś ponowne uruchomienie.

Uwaga: możesz również uzyskać dostęp do tego okna, naciskając „polecenie + opcja + esc (escape)”

To samo dotyczy kart. Jeśli podczas przeglądania sieci pozostanie kilka otwartych kart w tle, również mogą one powodować problemy. Upewnij się więc, że pozbędziesz się niepotrzebnych zakładek. Możesz też użyć flag Chrome, aby włączyć również karty usypiające.

5. Uruchom ponownie komputer Mac

Prawdopodobnie najszybszym sposobem naprawienia bardzo głośnego dźwięku wentylatora Maca jest jego ponowne uruchomienie. Chociaż może to nie być trwałe rozwiązanie, nigdy nie powinieneś tego nie próbować, aby uzyskać natychmiastową wytchnienie.

 • Kliknij ikonę menu Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz Uruchom ponownie. Po ponownym uruchomieniu komputera Mac użyj go przez jakiś czas, aby sprawdzić, czy wentylator przestał wydawać dźwięki.

6. Sprawdź użycie procesora na komputerze Mac

Gdy procesor nagrzewa się podczas intensywnego obciążenia, do akcji wkraczają wentylatory, które zapewniają chłodzenie MacBooka. Jeśli jednak wentylatory uruchamiają się nawet podczas normalnego użytkowania lub nie masz pojęcia, co powoduje ich działanie, powinieneś sprawdzić użycie procesora komputera Mac. Dzięki Monitorowi Aktywności możesz dowiedzieć się, które aplikacje zużywają maksymalne zasoby procesora na Twoim urządzeniu i podjąć niezbędne kroki, aby je kontrolować.

 • Po prostu przytrzymaj klawisz CMD i naciśnij spację, aby wywołać Spotlight. Następnie wyszukaj Monitor aktywności i uruchom go.
 • Następnie wybierz kartę CPU, a następnie sprawdź aplikacje znajdujące się u góry kolumny %CPU. Teraz usuń te aplikacje lub używaj ich rzadziej.

7. Zresetuj PRAM i NVRAM

Jeśli wentylatory nadal zaczynają działać bez wyraźnego powodu, spróbuj zresetować PRAM/NVRAM. Dla niewtajemniczonych PRAM to rodzaj pamięci, który jest przeznaczony do przechowywania ustawień systemowych, takich jak głośność głośnika, ustawienie strefy czasowej, ustawienia wyświetlania i inne. Po zresetowaniu Mac przywraca domyślne ustawienia sprzętu, co często powoduje naprawienie niektórych uporczywych problemów.

Uwaga: nie można zresetować PRAM/NVRAM na MacBookach, iMacu, Macu mini z Apple Silicon (M1, M1 Pro, M1 Max lub M1 Ultra)

 • Wyłącz komputer Mac z procesorem Intel i włącz go.
 • Następnie pamiętaj, aby jednocześnie nacisnąć i przytrzymać klawisze Command, Option, P i R, zaraz po usłyszeniu dźwięku uruchamiania.
 • Przytrzymaj te klawisze, aż komputer Mac uruchomi się ponownie i ponownie usłyszysz dźwięk uruchamiania.

8. Zresetuj SMC komputera Mac (procesor Intel)

SMC (skrót od System Management Controller) kontroluje kilka kluczowych komponentów, takich jak zarządzanie baterią, ustawienia oświetlenia, reakcja przycisku zasilania i inne. Dlatego zresetowanie go może pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów związanych z wentylatorami, mocą i nie tylko.

Uwaga: nie można zresetować SMC na komputerze Mac M1

MacBooki z układem T2

 • Wyłącz komputer Mac, a następnie naciśnij i przytrzymaj klawisze Control, Opcja (Alt) i Shift na wbudowanej klawiaturze. Przytrzymaj te klawisze przez 7 minut, a następnie przytrzymaj przycisk zasilania.
 • Przytrzymaj wszystkie cztery klawisze, a następnie zwolnij je wszystkie. Następnie naciśnij przycisk zasilania, aby włączyć komputer Mac.

Komputery stacjonarne z układem T2

 • Wyłącz komputer Mac, a następnie odłącz kabel zasilający. Po odczekaniu 15 sekund ponownie podłącz kabel zasilający.
 • Teraz poczekaj 5 sekund, a następnie naciśnij przycisk zasilania, aby ponownie uruchomić komputer Mac.

MacBooki z niewymienną baterią

 • Wyłącz MacBooka. Następnie naciśnij i przytrzymaj jednocześnie klawisze Shift, Control i Opcja (Alt). Trzymając te klawisze, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania.
 • Przytrzymaj wszystkie te klawisze przez 10 sekund, a następnie zwolnij je. Następnie naciśnij przycisk zasilania, aby włączyć urządzenie.

MacBooki z wymienną baterią

 • Wyłącz komputer Mac, a następnie wyjmij baterię. Następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez 5 sekund.
 • Następnie ponownie zainstaluj baterię. Następnie naciśnij przycisk zasilania, aby włączyć komputer Mac.

Komputery Mac

 • Wyłącz komputer Mac, a następnie odłącz kabel zasilający. Po odczekaniu 15 sekund ponownie podłącz kabel zasilający.
 • Teraz poczekaj 5 sekund, a następnie naciśnij przycisk zasilania, aby włączyć komputer Mac.

9. Zaktualizuj aplikacje

Zaleca się aktualizowanie aplikacji na komputerze Mac, aby zapewnić ogólnie płynne działanie. W przeciwnym razie często napotykasz problemy, takie jak powolność, awarie i brak odpowiedzi podczas korzystania z przestarzałych aplikacji. To nie wszystko, przestarzałe aplikacje mają również tendencję do zabijania większej ilości baterii, co często prowadzi do problemów z przegrzaniem.

 • Przejdź do App Store na Macu -> karta Aktualizacje na pasku bocznym. Teraz zaktualizuj wszystkie aplikacje.

10. Uporządkuj swój komputer Mac

Jeśli powyższe wskazówki nie pomogły w naprawie głośnego wentylatora na komputerze Mac, wyczyść komputer. Zaleca się od czasu do czasu usuwanie niepotrzebnych plików, dużych załączników i bezużytecznych zrzutów ekranu. W przeciwnym razie gromadzą się, aby nie tylko zjadać cenne miejsce do przechowywania, ale także spowalniać system. Co więcej, zagracony komputer Mac nie jest zbyt daleko od przegrzania i hałaśliwych problemów z wentylatorami.

 • Kliknij ikonę menu Apple w lewym górnym rogu ekranu -> O tym Macu -> Zarządzaj. Teraz spójrz na ogólne zużycie pamięci i ile przechwycono w określonej kategorii, takiej jak zdjęcia i wiadomości.

11. Zaktualizuj swój komputer Mac

W przypadku przestarzałego oprogramowania komputer Mac jest bardziej narażony na problemy, takie jak rozładowanie baterii, nieoczekiwane spowolnienie, a nawet przegrzanie. Jeśli nie zaktualizowałeś oprogramowania na swoim urządzeniu, przyczyną problemu może być nieaktualne oprogramowanie.

 • Kliknij ikonę menu Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz Preferencje systemowe.
 • Teraz pobierz i zainstaluj najnowszą wersję systemu macOS na swoim urządzeniu.

12. Użyj Diagnostyki Apple, aby przetestować wentylatory komputera Mac

Diagnostyka Apple (dawniej Apple Hardware Test) jest więcej niż w stanie sprawdzić wszelkie możliwe problemy ze sprzętem, a także pomóc przetestować wentylatory komputera Mac. Uruchom więc test sprzętu, aby dowiedzieć się, czy występuje problem z wentylatorami.

 • Aby rozpocząć, wyłącz komputer Mac i upewnij się, że znajduje się na płaskiej powierzchni z odpowiednią wentylacją.
 • Na komputerach Mac z układem krzemowym firmy Apple: Włącz urządzenie macOS, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania podczas uruchamiania urządzenia. Pamiętaj, aby zwolnić przycisk zasilania, gdy na ekranie pojawi się okno opcji uruchamiania (ikona koła zębatego z etykietą Opcje). Następnie naciśnij klawisze Command (⌘)-D na klawiaturze.
 • Na komputerach Mac z procesorem Intel: Włącz komputer Mac, a następnie przytrzymaj klawisz D na klawiaturze podczas uruchamiania systemu. Pamiętaj, aby zwolnić klawisz, gdy pojawi się pasek postępu lub gdy pojawi się monit o wybranie języka.
 • Następnie Apple Diagnostics rozpocznie działanie i zacznie sprawdzać możliwe problemy ze sprzętem na komputerze Mac. Za pomocą paska postępu możesz z łatwością sprawdzać postępy.
 • Po przetestowaniu komputera Mac przez Diagnostykę Apple, wyniki powinny być wyświetlane z jednym lub więcej kodów referencyjnych.

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Apple

 • Jeśli pokazuje PPF001, PPF003 lub PPF004, wentylatory mogą mieć jakieś kłopoty.
 • Możesz kliknąć „Uruchom test ponownie” lub nacisnąć Command-R, aby powtórzyć test. Aby ponownie uruchomić komputer Mac, kliknij Uruchom ponownie lub naciśnij klawisz R.

13. Ręczne sterowanie i monitorowanie systemu chłodzenia

Niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowanym użytkownikiem, czy kimś, kto szuka lepszego sposobu na ręczne sterowanie i monitorowanie systemu chłodzenia komputera Mac, sterowanie wentylatorem komputera Mac (wolny) może okazać się bardzo przydatne.

Oprogramowanie jest dość lekkie i działa niezawodnie, umożliwiając dostosowanie wartości obrotów i prędkości wentylatora w stosunku do czujnika temperatury. Dlatego wentylatory nie będą działać, dopóki urządzenie nie stanie się naprawdę gorące. Chociaż oprogramowanie jest przydatnym narzędziem, używaj go ostrożnie, ponieważ może uszkodzić system, jeśli zmusisz wentylatory do wolnego działania, nawet gdy procesor jest intensywnie obciążony.

14. Używaj wyłącznie zasilaczy autoryzowanych przez Apple

Niecertyfikowane zasilacze z mniej wydajną termiką są również w równym stopniu odpowiedzialne za problemy z przegrzewaniem i zmuszaniem wentylatorów do wcześniejszego uruchomienia. Dlatego upewnij się, że używasz tylko zasilaczy autoryzowanych przez Apple.

Łatwo napraw problem z hałasem wentylatora na komputerze Mac

Tak więc kończy się nasz przewodnik dotyczący diagnozowania źle działającego wentylatora Maca i naprawiania go za pomocą praktycznych rozwiązań. Wydaje mi się, że znalazłeś odpowiednie wskazówki, aby utrzymać komputer Mac w chłodzie, a także zapobiec szybszemu działaniu wentylatorów. Częściej możesz pozbyć się tego problemu, przejmując kontrolę nad aplikacjami pochłaniającymi zasoby i ułatwiając płynne odprowadzanie ciepła. A jeśli nic nie działa dla Ciebie, koniecznie Skontaktuj się z Apple Support bezzwłocznie. Przy okazji, daj nam znać, która metoda pomogła Ci naprawić hałas wentylatora komputera Mac. A jeśli jest jakaś przydatna wskazówka, o której warto wspomnieć, daj nam znać w komentarzach.

x