Do czego właściwie była używana teczka Windows?

Aktówka Windows została wprowadzona w Windows 95 i była ówczesnym Dropboxem. Nadal jest częścią systemu Windows 7, ale został wycofany w systemie Windows 8 i nie jest już częścią systemu Windows 10.

Aktówka dotyczyła synchronizacji plików

Jeśli jesteś wystarczająco dorosły, prawdopodobnie zobaczyłeś kiedyś ikonę „Moja Aktówka” na pulpicie komputera, nawet jeśli nigdy nie korzystałeś z Aktówki Windows.

Aktówka systemu Windows została zaprojektowana, aby ułatwić synchronizację plików w czasach przed solidnymi połączeniami internetowymi. Na przykład możesz go użyć do przeniesienia na dyskietkę niezbędnych plików z domu w miejscu pracy. Możesz też zsynchronizować pliki z sieci lokalnej w miejscu pracy z laptopem, zanim się rozłączysz.

Nie chodziło tylko o kopiowanie plików w tę iz powrotem, co można zrobić za pomocą kopiowania i wklejania. W teczce chodziło o synchronizację tych plików. Jeśli edytowałeś kopię plików w teczce, możesz następnie zsynchronizować je z powrotem do pierwotnej lokalizacji. Lub, jeśli masz kopie niektórych plików w teczce, a pliki zostały zaktualizowane w pierwotnej lokalizacji, możesz zsynchronizować Aktówkę, aktualizując kopie aktówki tak, aby pasowały do ​​oryginałów.

Jak działała teczka

Oto, jak mógłbyś wykorzystać Aktówkę:

Po pierwsze, przechowujesz teczkę na urządzeniu, które podróżuje z tobą. Na przykład, jeśli masz laptopa, możesz trzymać teczkę w dowolnym miejscu na laptopie. Gdybyś miał komputer stacjonarny, mógłbyś umieścić teczkę na dyskietce i zabrać ją ze sobą do domu.

Możesz przenieść obiekt Moja teczka z pulpitu na dyskietkę lub kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolny folder i wybrać Nowy> Aktówka, aby utworzyć nową.

Przeciągnąłbyś wszystkie ważne pliki, które chciałbyś zabrać ze sobą do Aktówki. Na przykład, jeśli masz ważne dokumenty przechowywane na serwerze plików w sieci w miejscu pracy, możesz przeciągnąć je do teczki na swoim laptopie. Lub, jeśli masz jakieś pliki, których używasz na komputerze stacjonarnym w miejscu pracy, możesz przeciągnąć je do teczki na dyskietce.

Możesz także przeciągnąć całe foldery do teczki, a system Windows zsynchronizuje te foldery.

Teraz możesz odłączyć laptopa od sieci lub wyjąć dyskietkę i przenieść ją na inny komputer. Aktówka na laptopie lub dyskietce zawierała kopie wszystkich plików, które umieściłeś w teczce. Możesz przeglądać je offline, a nawet wprowadzać zmiany. Właśnie otworzyłeś teczkę, a następnie otworzyłeś pliki w środku.

Windows traktował teczki jak praktycznie każdy inny folder. Możesz otworzyć plik bezpośrednio z teczki i zapisać go bezpośrednio w teczce.

Później wracałeś do pracy i podłączałeś laptopa do sieci lokalnej w miejscu pracy lub wkładałeś dyskietkę do komputera stacjonarnego. Aby zsynchronizować zmiany, należy otworzyć Aktówkę i kliknąć przycisk „Aktualizuj wszystko” na pasku narzędzi. Wszelkie zmiany zostaną zsynchronizowane. Na przykład, jeśli edytowałeś pliki w teczce, zmiany zostaną zsynchronizowane z powrotem do oryginalnych lokalizacji pliku. Gdyby zmieniły się pliki w sieci w miejscu pracy, kopie w teczce zostałyby zaktualizowane.

Możesz także użyć przycisku „Aktualizuj wybrane”, aby zaktualizować tylko kilka plików. Niezależnie od tego, w jaki sposób to zrobiłeś, zostaniesz poproszony o wybranie plików, które chcesz zaktualizować, aby nie było żadnych błędów.

W przeciwieństwie do Dropbox nie można synchronizować plików na kilku różnych komputerach za pomocą teczki. Zawartość teczki można było zsynchronizować tylko z jednym miejscem – to wszystko. Tak więc, gdy nie było Cię w miejscu pracy, chodziło o to, aby pracować tylko z plikami przechowywanymi w teczce i nie wyciągać ich z teczki ani nie próbować synchronizować ich w innym miejscu.

Co się stało z teczką?

Aktówka Windows była świetna, gdy została wprowadzona w Windows 95, ale z biegiem czasu stawała się coraz mniej ważna. Mimo to Aktówka nadal była częścią systemu Windows XP, Windows Vista i Windows 7. Została uznana za „przestarzałą” w systemie Windows 8. Aktówka systemu Windows została wyłączona w pierwotnej wersji systemu Windows 10 i można ją było włączyć tylko za pomocą ukrytego ustawienie rejestru. Został całkowicie usunięty wraz z wydaniem Aktualizacji Creators.

Ostatecznie dzięki Internetowi Aktówka stała się znacznie mniej ważna. Dzięki dostępowi do szybkiego łącza internetowego praktycznie wszędzie, zwykle nie ma potrzeby przechowywania kopii plików w trybie offline i ich synchronizowania. Nawet jeśli potrzebujesz udziałów plików w sieci, możesz połączyć się z siecią w miejscu pracy z dowolnego miejsca za pośrednictwem sieci VPN.

Aktówka została również całkowicie zastąpiona usługami takimi jak Dropbox, Microsoft OneDrive i Dysk Google. Podobnie jak teczka systemu Windows, te usługi synchronizują kopie plików między komputerami. Tak więc nawet jeśli jesteś offline, możesz mieć dostęp offline do swoich plików, które zostaną zsynchronizowane, gdy wrócisz do trybu online.

W przeciwieństwie do teczki, te usługi umożliwiają synchronizację plików z wieloma różnymi komputerami. Cała synchronizacja również odbywa się automatycznie. Nie ma potrzeby klikania przycisku „Aktualizuj wszystko”, aby ręcznie zastosować zmiany. Aktówka Windows jest teraz przestarzała.

x