Dowiedz się, jak korzystać z Menedżera zadań na komputerze Mac

Udostępnij teraz w social media:

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows, być może znasz Menedżera zadań i jego rolę.

Jednak menedżer zadań jest inny dla użytkowników systemów Windows i Mac. Sposób otwierania menedżera zadań w systemie Windows lub Mac może być inny, ale funkcja jest taka sama.

Krótko mówiąc, otwarcie menedżera zadań to odruchowa reakcja użytkowników, gdy mają do czynienia z problematycznym systemem lub chcą wymusić zamknięcie aplikacji.

Ale typowy menedżer zadań na komputerze Mac nie tylko to robi.

Czy jesteś jednym z tych ciekawskich kumpli, którzy próbują znaleźć i używać menedżera zadań na komputerze Mac? Jeśli jesteś, kudos, jesteś we właściwym miejscu.

Ale najpierw wyjaśnijmy nasze zrozumienie menedżera zadań.

Co to jest Menedżer zadań?

Menedżer zadań to program narzędziowy, który monitoruje i raportuje stan uruchomionych aplikacji i procesów działających w tle w systemie w czasie rzeczywistym.

Możesz uzyskać wiele informacji na temat ogólnej wydajności systemu. Poza tym może być również pomocny w rozwiązywaniu krytycznych problemów.

Menedżer zadań to pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę, gdy mamy do czynienia z nieodpowiadającymi aplikacjami, częstymi opóźnieniami lub poważnymi spowolnieniami systemu. Pomaga ci, zmuszając cię do zamknięcia niechcianych aplikacji lub procesów działających w tle, które mogą obniżyć wydajność komputera Mac.

W jaki sposób Menedżer zadań pomaga użytkownikom komputerów Mac?

Podobnie jak Windows, użytkownicy komputerów Mac mogą z łatwością korzystać z menedżera zadań Apple, aby zabijać zawieszone lub opóźnione programy.

Aby otworzyć Menedżera zadań na Macu, naciśnij [CMD] + [Option] + [ESC] kombinację klawiszy na klawiaturze. Otworzy się okno narzędzia menedżera zadań z listą wszystkich aplikacji i procesów uruchomionych na komputerze Mac.

Stąd możesz wybrać aplikację lub procesy powodujące problemy i kliknąć „Wymuś zamknięcie”, aby je usunąć.

Co to jest Monitor aktywności w systemie MacOS?

Monitor aktywności to ukuty termin określający menedżera zadań w systemie macOS. Robi wszystko, co robi typowy menedżer zadań, z zaawansowanymi narzędziami do śledzenia i monitorowania.

Coś, co warto wiedzieć: Menedżer zadań na komputerze Mac to tylko część Monitora aktywności.

Apple nie omieszkało wprowadzić machishowego akcentu do menedżera zadań.

  Jak uruchomić aplikacje na iPhone'a i iPada na Macu

Tak więc Monitor aktywności umożliwia efektywne zarządzanie podstawowymi funkcjami komputera Mac, takimi jak:

 • Procesor: Jak procesy wpływają na procesor?
 • Pamięć: w jaki sposób poszczególne aplikacje i procesy wykorzystują pamięć RAM komputera Mac?
 • Energia: które aplikacje i procesy wyczerpują baterię i jak ją oszczędzać?
 • Dysk: Ile danych jest przetwarzanych i zapisywanych ponownie?
 • Sieć: ile danych jest wysyłanych i odbieranych przez aplikacje podczas korzystania z komputera Mac?

Następnie nauczymy się sposobów otwierania monitora aktywności.

Sposoby otwierania Monitora aktywności

Jeśli byłeś użytkownikiem systemu Windows, słusznie wiesz, jak uruchomić menedżera zadań w swoim systemie. Klikając prawym przyciskiem myszy na pasku zadań, to prawda!

Jednak zrobienie tego samego w systemie macOS robi coś zupełnie innego. Jak więc otworzyć Monitor aktywności na komputerze Mac?

Oto kilka prostych sposobów otwierania Monitora aktywności.

# 1. Otwórz Monitor aktywności za pomocą Spotlight

Możesz otworzyć Spotlight, klikając ikonę „🔍” w prawym górnym rogu. Lub użyj kombinacji klawiszy „Command + Space”, aby otworzyć Spotlight. Po otwarciu wpisz Monitor aktywności w pasku wyszukiwania Spotlight.

Następnie kliknij aplikację Monitor aktywności wyświetloną w wynikach wyszukiwania. I to wszystko! W ten sposób otwierasz Monitor aktywności za pomocą Mac Spotlight.

#2. Otwórz Monitor aktywności za pomocą Findera

Otwórz Findera z Docka. Dla nieświadomych tak wygląda ikona.

Teraz, po otwarciu narzędzia Finder. Przejdź do pozycji Aplikacje > Narzędzia > Activity Monitor.app.

#3. Otwórz Monitor aktywności za pomocą Launchpada

Aby to zrobić, kliknij ikonę startera na pasku zadań.

Następnie wpisz Monitor aktywności w pasku wyszukiwania.

Aplikacja Monitor aktywności pojawi się pod paskiem wyszukiwania, zanim dokończysz jej wpisywanie. Kliknij i gotowe!

#4. Otwórz Monitor aktywności z Docka

Innym łatwym sposobem otwarcia Monitora aktywności jest Dock. Ale zanim to zrobisz, upewnij się, że użyłeś jednego z powyższych sposobów, aby ikona Monitora aktywności była dostępna w Docku.

Po zakończeniu procesu możesz opcjonalnie przechowywać Monitor aktywności w Docku, aby mieć do niego łatwy i szybki dostęp w przyszłości. Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności:

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Monitora aktywności w Docku.
 • Wybierz opcje.
 • Wybierz „Zachowaj w stacji dokującej”
 • Podstawowe wskaźniki, które możesz śledzić za pomocą Monitora aktywności?

  Jak omówiliśmy powyżej, Monitor aktywności pomaga monitorować wiele rzeczy, oprócz wymuszania zamykania aplikacji.

  Posiada pięć zakładek dostępnych w górnej części okna 👇🏻

  To nie są tylko zakładki, ale metryki, które pomogą Ci monitorować pięć podstawowych aspektów Twojego systemu macOS. Zobaczmy, jak:

  # 1. procesor

  Po otwarciu Monitora aktywności domyślnie otwierana jest karta Procesor. Tutaj możesz uzyskać przegląd wykorzystania procesora.

  Na przykład dowiesz się, jak określone aplikacje i działania wpływają na wydajność procesorów.

  Ponadto możesz to lepiej zrozumieć, sortując wszystkie procesy w kolejności od najwyższego do najniższego użycia procesora. Aby to zrobić, kliknij pasek menu % CPU.

    Jak umieścić obramowania wokół obrazów w Dokumentach Google

  Wykonanie tego z pewnością ułatwi proces zabijania niepotrzebnych aplikacji.

  Poza tym jest to jedna z dwóch najcenniejszych kart do analizy, gdy komputer Mac staje się problematyczny.

  W kategoriach laika, gdy procesor jest używany na równi, system szybko się nagrzewa, a wbudowane wentylatory nie utrzymują go w chłodzie. To spowalnia twój system, zużywając więcej niż przeciętny czas pracy na baterii.

  Korzystając z tej karty, możesz kontrolować i monitorować użycie procesora oraz szybko optymalizować użycie, gdy coś pójdzie nie tak.

  #2. Pamięć

  Jak sama nazwa wskazuje, karta Pamięć monitoruje ilość pamięci o dostępie swobodnym (RAM) zużywanej przez każdą uruchomioną aplikację lub proces.

  Ale skąd możesz wiedzieć, kiedy musisz działać na podstawie tego wskaźnika?

  Ogólnie rzecz biorąc, gdy czujesz, że Twój system nie działa z pełnym potencjałem lub ma wpływ na Twoją regularną pracę, oznacza to, że pamięć RAM została nadmiernie wykorzystana lub wyczerpana.

  Możesz użyć tej karty do pomiaru wykorzystania pamięci przez poszczególne aplikacje lub procesy.

  Poza tym zakładka ma również wbudowany wskaźnik pamięci RAM. Jego działanie jest proste – jeśli obszar pod krzywą, którą widzisz na powyższym obrazku, jest zielony, twój system zużywa przyzwoitą pamięć. A jeśli jest czerwony, rozważ dokupienie dodatkowej pamięci.

  Pro Tip 💡: Możesz używać aplikacji takich jak App Tamer, która, jeśli jest włączona, wykrywa duże zużycie pamięci i automatycznie je spowalnia.

  #3. Energia

  Karta Energia zawiera wszystkie informacje i statystyki związane ze zużyciem baterii. Możesz przeglądać aplikacje i procesy w tle, które nieznacznie lub drastycznie wyczerpują żywotność baterii.

  Wskaźnik może być niezbędny, gdy chcesz, aby komputer Mac działał dłużej podczas oglądania serialu lub długich godzin pracy.

  Korzystając z tego, możesz ręcznie zamknąć lub wymusić zamknięcie niektórych aplikacji, które wyczerpują nadmierną żywotność baterii.

  #4. Dysk

  Teraz jest to rzadziej używana karta z większym celem. Czemu? 🤔

  W zakładce Dysk znajdziesz wszystkie procesy współpracujące z odbieraniem i zapisywaniem danych na dysku twardym. Zasadniczo możesz znaleźć wszystkie dane, które kiedykolwiek były przechowywane na komputerze Mac. 🗃

  Wyobraź sobie scenariusz, w którym twoje pliki są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, które nagle ulegają uszkodzeniu. W takich sytuacjach, w których czas ma znaczenie, będziesz w stanie wykryć i zakończyć szkodliwe procesy, zanim zaczną wariować.

  #5. Sieć

  Kolejna krytyczna zakładka, która pomaga monitorować, ile danych jest przesyłanych (wysyłanych lub odbieranych) przez różne aplikacje z sieci.

  Łatwiejsze wykonywanie zadań: Możesz posortować kolumnę Wysłany bajt od najwyższej do najniższej, aby mieć oko na duże liczby.

  Sekcja sieci w Monitorze aktywności jest ważna ze względów bezpieczeństwa. W świecie cyberataków najlepiej jest uważać, jakie dane wysyłasz i odbierasz z aplikacji innych firm pobranych na Maca.

    Jak grać w Frostpunk w systemie Linux

  Jak korzystać z Menedżera aktywności, aby przyspieszyć działanie komputera Mac?

  Analiza monitora aktywności to jedno, ale skąd wiesz, które pliki zamknąć? Jeśli zamkniesz pliki na podstawie ich użycia procesora lub zużytej pamięci, możesz wpaść w poważne niebezpieczeństwo.

  Aby więc wiedzieć, które pliki zamknąć, szukaj tylko aplikacji zainstalowanych na komputerze Mac i trzymaj się z dala od plików, które Twoim zdaniem są wbudowane.

  Na przykład spójrz na poniższy obrazek:

  Z obrazu możesz zamknąć Monitor aktywności, aplikację CleanMyMac, Finder, a nawet Chrome (jeśli nad tym nie pracujesz). Sugerujemy jednak unikanie plików takich jak kernel_task, delete, tccd, trustd itp.

  Aby zamknąć aplikację z monitora aktywności, kliknij dwukrotnie aplikację, którą chcesz usunąć.

  Jeśli chcesz dalej analizować proces działania aplikacji, możesz kliknąć kartę Statystyki i zrobić to.

  Aby zamknąć aplikację, po prostu kliknij Zakończ. I to wszystko!

  Tę samą procedurę można wykonać dla każdej aplikacji na podstawie użycia procesora, pamięci, energii, dysku i sieci.

  Co to jest skrót Ctrl-Shift-Esc dla komputerów Mac?

  Cóż, ta kombinacja klawiszy w systemie Windows jest bezpośrednim skrótem do otwierania Menedżera zadań, umożliwiającym wymuszenie zamknięcia aplikacji w ciągu kilku kliknięć. Najlepsze jest to, że ta kombinacja klawiszy działa nawet wtedy, gdy Twój system jest całkowicie zagrożony.

  Niestety, to nie zadziała na twoim Macu. Ale na szczęście istnieje dla ciebie alternatywny skrót.

  Na Macu możesz nacisnąć Command-Option-Esc, aby bezpośrednio otworzyć narzędzie wymuszania wyjścia.

  Stąd możesz wybrać aplikację lub proces, który chcesz zatrzymać lub zamknąć, a następnie kliknąć przycisk Wymuś zakończenie w prawym dolnym rogu, aby natychmiast zakończyć aplikacje.

  Uwaga: W przeciwieństwie do systemu Windows, jeśli aplikacja jest zawieszona i nie odpowiada na komputerze Mac, jej nazwa zostanie podświetlona na czerwono w narzędziu menedżera zadań Mac.

  Ostatnie słowa

  Teraz możesz lepiej zrozumieć całą teorię menedżera zadań i różnice między użytkownikami systemów Windows i Mac.

  Wiedza o tym, jak korzystać z Menedżera zadań na komputerze Mac, ma kluczowe znaczenie, ponieważ z czasem, gdy komputer Mac się starzeje, możesz napotkać problemy, takie jak spowolnienie lub zawieszenie ekranu.

  Lepiej więc być przygotowanym wcześniej niż czekać, aż to się stanie!

  Następnie możesz sprawdzić oprogramowanie do optymalizacji komputerów Mac pod kątem lepszej wydajności i bezpieczeństwa.

  x