EX294 kontra EX447: Certyfikaty dla Ansible

Ansible to bardzo elastyczne i potężne narzędzie do zarządzania konfiguracją, które automatyzuje procesy konfiguracyjne i upraszcza administrowanie wieloma systemami z różnymi czynnościami, które są częścią codziennej pracy administratora.

Działa w oparciu o koncepcję węzła kontrolnego i węzłów zarządzanych i działa przez normalne połączenie SSH bez konieczności zezwalania na dodatkowe porty z zapory. Zdalnymi hostami dostępnymi z węzła głównego można zarządzać za pomocą Ansible za pomocą podręczników w postaci plików YAML lub bezpośrednio za pomocą poleceń ad-hoc.

Powody popularności Ansible

Prosty

Ansible jest oparty na YAML, czytelnym dla człowieka języku kodowania z prostą składnią, w której napisane są playbooki. Każdy może szybko nauczyć się i opanować go, aby skryptować pożądane podręczniki bez konieczności posiadania specjalnych umiejętności kodowania.

Potężny

Ansible jest dostarczany z samowystarczalnymi, gotowymi do użycia wbudowanymi rolami i modułami, które umożliwiają nawet najbardziej złożone przepływy pracy IT. Wystarczy zaimportować wymagane moduły z ogromnej biblioteki społeczności, co czyni ją niezwykle przydatną i potężną funkcją.

Bez agenta

Ansible jest całkowicie bezagentowy, więc nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie ani agent. Nie musimy otwierać dodatkowych portów w zaporze na żadnym z hostów wymagających automatyzacji. Pomaga to zmniejszyć początkowe wysiłki związane z konfiguracją i ułatwia przejście na Ansible.

Otwarte źródło

Open source i łatwość dostępu to inne kluczowe cechy Ansible. Społeczności open-source stały się motorem napędowym innowacji. Każdy może dołączyć, uczyć się i współpracować w celu dostosowania różnych produktów do swoich potrzeb. Na przykład mamy Ansible Galaxy, gdzie dostarczane są wstępnie spakowane jednostki pracy zwane rolami, które mogą być importowane i używane przez dowolnego użytkownika Ansible.

Łatwy do uruchomienia i konfiguracji

Ansible to proste, ale niezwykle potężne narzędzie. Nawet nie-programista, który nie jest dobry w kodowaniu, może zautomatyzować za pomocą Ansible. Niezależnie od tego, czy jest to kilka, czy wiele serwerów, kompleksowy proces i czas wymagany od rozpoczęcia pisania podręczników do automatyzacji codziennych zadań za pomocą Ansible jest prosty, szybki i łatwy.

Dlaczego certyfikacja Ansible?

Dzisiejsze nowoczesne potrzeby biznesowe stale rosną, a firmy chcą dostarczać na rynku najlepsze produkty o coraz szybszych dostawach. Tak więc automatyzacja jest koniecznością wszędzie.

Aby zaspokoić tę potrzebę bezbłędnych wydań i lepszej wydajności dostarczania, automatyzacja stała się istotną częścią cyklu życia oprogramowania, takiego jak DevOps, który wymusza stosowanie tych najlepszych praktyk. Poniżej znajduje się kilka ważnych punktów, które przyciągają osobę poszukującą pracy do Ansible zgodnie z dzisiejszą potrzebą:

Wysoko płatne prace

Posiadanie wiedzy Ansible może zapewnić jedne z najlepiej płatnych miejsc pracy w branży technologicznej dzięki DevOps, gdzie podstawowe wymagania dotyczące umiejętności obejmują zarządzanie konfiguracją, udostępnianie i automatyzację IT. Ansible pomaga zapewnić solidną platformę do wykonywania wszystkich zadań automatyzacji bez wysiłku zgodnie z potrzebami organizacji.

Zwiększona produktywność

Ansible może być używany do dowolnego zadania lub projektu w pracy, który wymaga spójnego środowiska do konserwacji z powtarzalnymi procesami, udostępnianiem i końcowymi wdrożeniami. Ansible przyspiesza procesy i obniża koszty infrastruktury w celu zwiększenia szybkości skalowalności.

Otwarte źródło

Ansible, będąc open source z aktywną społecznością, użytkownicy mogą szybko uczyć się w środowisku współpracy, aby rozwijać swoją karierę. To ostatecznie pomaga w szybszych procesach automatyzacji w miejscu pracy i ogólnym rozwoju Ansible jako produktu.

Szybszy cykl wdrażania

Ponieważ Ansible jest szybki w początkowej konfiguracji i bez agenta, pomaga profesjonalistom przyspieszyć proces automatyzacji, aby uzyskać najlepsze wyniki. Jest to jeden z głównych powodów, dla których Ansible jest bardziej popularny niż inne mechanizmy automatyzacji dostępne na rynku.

Certyfikaty Ansible

Ansible oferuje kilka certyfikatów dla studentów lub profesjonalistów, aby zademonstrować swoje umiejętności i uzyskać certyfikat Red Hat. W kolejnych akapitach omówimy kilka egzaminów Ansible i omówimy ich szczegóły.

Te praktyczne, praktyczne egzaminy wymagają użycia Red Hat Ansible Engine do wykonywania rzeczywistych zadań. Otrzymasz wiele systemów i będziesz musiał zainstalować i skonfigurować Ansible Engine, a następnie użyć go do wykonywania standardowych zadań administracyjnych systemu, podobnych do tego, co robisz w pracy.

Certyfikowany inżynier Red Hat (RHCE): EX294

Egzamin Red Hat Certified Engineer (RHCE) lub egzamin EX294 sprawdza naszą wiedzę i umiejętności przy użyciu mechanizmu Red Hat’s Ansible Engine w zakresie zarządzania wieloma systemami i wykonywania zadań administracyjnych w wielu systemach.

Po zdaniu tego praktycznego egzaminu można uzyskać tytuł certyfikowanego inżyniera Red Hat lub RHCE, który jest podstawą administrowania systemem w wielu produktach Red Hat. Ten egzamin jest oparty na Red Hat Enterprise Linux® 8.4 i Red Hat Ansible Automation Platform 1.2.

Koncepcje techniczne objęte:

 • Wszystkie zadania wymagane od certyfikowanego administratora systemu Red Hat
 • Podstawowe elementy Ansible
 • Zainstaluj i skonfiguruj węzeł sterowania Ansible
 • Skonfiguruj węzły zarządzane Ansible
 • Zadania administracyjne skryptów
 • Twórz sztuki i podręczniki Ansible
 • Użyj modułów Ansible do zadań administracyjnych systemu
 • Praca z rolami
 • Korzystaj z zaawansowanych funkcji Ansible

Odbiorcy tego egzaminu:

 • Administratorzy systemu/Inżynierowie DevOps, którzy chcą wykazać się kompetencjami w automatyzacji za pomocą Ansible lub którzy posiadają obecnie certyfikat RHCSA i są zainteresowani uzyskaniem certyfikatu RHCE.
 • Studenci/doświadczeni specjaliści IT ds. Linuksa, którzy chcą zostać certyfikowanym inżynierem Red Hat (RHCE) lub Red Hat Certified Architect (RHCA).
 • Certyfikowani inżynierowie Red Hat, którzy nie są obecni lub niedługo przestaną pełnić swoją funkcję i chcą ponownie uzyskać certyfikat RHCE

Wymagania wstępne tego egzaminu:

 • Ukończyłeś Red Hat System Administration I (RH124) i Red Hat System Administration II (RH134) lub kurs RHCSA Rapid Track (RH199) lub masz porównywalne doświadczenie zawodowe jako administrator systemu w Red Hat Enterprise Linux.
 • Ukończył Red Hat System Administration III: Linux Automation with Ansible (RH294) lub posiada porównywalne doświadczenie zawodowe.

Jeśli chcesz przygotować EX294, sprawdź to kurs online.

Red Hat Certified Specialist in Advanced Automation – egzamin Ansible Best Practices: EX447

Egzamin Red Hat Certified Engineer Specialist w Advanced Automation: Ansible Best Practices (EX447) to test wydajnościowy sprawdzający Twoją wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania wieloma systemami przy użyciu Red Hat Ansible Engine i Red Hat Ansible Tower.

Zdając ten egzamin, stajesz się certyfikowanym specjalistą Red Hat w zakresie zaawansowanej automatyzacji: Ansible Best Practices, co również liczy się do uzyskania tytułu certyfikowanego architekta Red Hat (RHCA). Ten egzamin jest oparty na systemach Red Hat Enterprise Linux 8.0, Red Hat Ansible 2.8 i Red Hat Ansible Tower 3.5.

Koncepcje techniczne objęte:

 • Zrozum i używaj Git
 • Zarządzaj zmiennymi inwentaryzacyjnymi
 • Zarządzaj wykonywaniem zadań
 • Przekształć dane za pomocą filtrów i wtyczek
 • Delegować zadania
 • Zainstaluj wieżę Ansible
 • Zarządzaj dostępem do Ansible Tower
 • Zarządzaj zapasami i danymi uwierzytelniającymi
 • Zarządzaj projektami
 • Zarządzaj przepływami pracy
 • Pracuj z interfejsem Ansible Tower API
 • Utwórz kopię zapasową wieży Ansible

Odbiorcy tego egzaminu:

 • Administratorzy systemu/Inżynierowie DevOps/Doświadczeni specjaliści IT ds. Linuksa, którzy chcą wykazać się szerszą wiedzą i zrozumieniem najlepszych praktyk Ansible, stosując Ansible w większych i bardziej złożonych projektach oraz korzystając z Ansible Tower.

Wymagania wstępne tego egzaminu:

 • Przejdź Advanced Automation: Ansible Best Practices (DO447) lub uzyskaj porównywalne doświadczenie w pracy z Red Hat Enterprise Linux®, Ansible i Ansible Tower.
 • Przejść Red Hat System Administration III: Linux Automation (RH294) lub posiadać porównywalne doświadczenie w pracy z Red Hat Enterprise Linux i Ansible.

Porównanie

Aby ułatwić wybór odpowiedniego certyfikatu, w poniższej tabeli przedstawiono podsumowanie szczegółów egzaminu i wymagań, które pomogą Ci wybrać odpowiedni egzamin na podstawie Twoich umiejętności i przyszłych celów.

Egzamin certyfikacyjny
Egzamin Red Hat Certified Engineer (RHCE): EX294
Red Hat Certified Specialist in Advanced Automation – egzamin Ansible Best Practices: EX447
Kod egzaminacyjny
EX294
EX447
Produkty
Red Hat Enterprise Linux 8.0, Red Hat Ansible 2.8 i Red Hat Ansible Tower 3.5
Red Hat Enterprise Linux 8.4 i platforma Red Hat Ansible Automation 1.2
Publiczność
Administratorzy systemu/Inżynierowie DevOps/Doświadczeni specjaliści IT ds. Linuksa/Studenci
Administratorzy systemu/Inżynierowie DevOps/Doświadczeni specjaliści IT ds. Linuksa
Warunki wstępne
Zdane Red Hat System Administration I (RH124) i Red Hat System Administration II (RH134) lub RHCSA Rapid Track Course (RH199) lub Red Hat System Administration III: Linux Automation with Ansible (RH294) lub porównywalne doświadczenie zawodowe
Przeszedł Advanced Automation: Ansible Best Practices (DO447) lub Red Hat System Administration III: Linux Automation (RH294) lub porównywalne doświadczenie zawodowe
Tematy

 • Wszystkie zadania wymagane od certyfikowanego administratora systemu Red Hat
 • Podstawowe elementy Ansible
 • Zainstaluj i skonfiguruj węzeł sterowania Ansible
 • Skonfiguruj węzły zarządzane Ansible
 • Zadania administracyjne skryptów
 • Twórz sztuki i podręczniki Ansible
 • Użyj modułów Ansible do zadań administracyjnych systemu
 • Praca z rolami
 • Korzystaj z zaawansowanych funkcji Ansible
 • Zrozum i używaj Git
 • Zarządzaj zmiennymi inwentaryzacyjnymi
 • Zarządzaj wykonywaniem zadań
 • Przekształć dane za pomocą filtrów i wtyczek
 • Delegować zadania
 • Zainstaluj wieżę Ansible
 • Zarządzaj dostępem do Ansible Tower
 • Zarządzaj zapasami i danymi uwierzytelniającymi
 • Zarządzaj projektami
 • Zarządzaj przepływami pracy
 • Pracuj z interfejsem Ansible Tower API
 • Utwórz kopię zapasową wieży Ansible

Czas trwania
4.00 godzin
4.00 godzin
Rodzaj
Praktyczny, praktyczny egzamin wymaga podjęcia rzeczywistych zadań
Praktyczny, praktyczny egzamin wymaga podjęcia rzeczywistych zadań
Inne szczegóły
Odwiedź stronę egzaminacyjną Red Hat Certified Engineer (RHCE)
Odwiedź witrynę Red Hat Certified Specialist in Advanced Automation.

Ostatnie słowa 👩‍💻

Ponieważ jest to jedna z popularnych technologii dostępnych dla Administratorów Systemów i specjalistów Cloud/IT do automatyzacji konfiguracji i wdrażania, rośnie również zapotrzebowanie na jej certyfikację.

Omówiliśmy, dlaczego warto przejść na certyfikację Ansible i dlaczego posiadanie jej wiedzy jest dobre dla Twojej kariery. Na koniec omówiliśmy dwa egzaminy certyfikacyjne oferowane przez certyfikację Red Hat for Ansible i przedstawiliśmy łatwą tabelę porównawczą.

Możesz również zainteresować się zadaniami Sysadmin, które możesz zautomatyzować za pomocą Ansible.