Dropbox daje możliwość selektywnego dodawania plików oraz folderów do swojego konta. Po zainstalowaniu aplikacji pojawia się opcja w menu kontekstowym, która pozwala na przesyłanie elementów bezpośrednio do Dropbox. Jeśli jednak ta funkcja nie spełnia Twoich oczekiwań, ponieważ wymaga ręcznego dodawania plików, co łatwo można przeoczyć, warto zwrócić uwagę na aplikację Filelize. Jest to program na system Windows, który automatyzuje ten proces. Działa w tle i współpracuje z wieloma innymi usługami przechowywania w chmurze, nie tylko z Dropbox, przesyłając ostatnio otwierane pliki do wybranej platformy. Wymagana jest instalacja odpowiedniego klienta stacjonarnego dla usługi chmurowej, aby móc przesyłać pliki. Filelize oferuje również aplikacje na iOS i Androida, ale te służą jedynie do przeglądania listy przesłanych plików. Oprócz przesyłania ostatnich plików do chmury, Filelize synchronizuje również historię przeglądania użytkownika.
Aby korzystać z Filelize, musisz najpierw założyć konto, ponieważ aplikacja nie oferuje opcji rejestracji przez Facebooka ani Google. Podczas rejestracji zapytają Cię, z jakiej usługi przechowywania w chmurze zamierzasz korzystać. Nie będziesz musiał logować się do usługi z poziomu Filelize podczas zakupu, ani też z aplikacji desktopowej. Po założeniu konta aplikacja rozpocznie pobieranie klienta stacjonarnego. Upewnij się, że zarówno Filelize, jak i Dropbox (lub inna aplikacja, której używasz) działają poprawnie.
Za każdym razem, gdy otworzysz oraz zamkniesz aplikację, Filelize doda ją do folderu „Ostatnie” w Dropbox. Aby uzyskać dostęp do listy ostatnio przesłanych plików, uruchom aplikację Filelize lub odwiedź jej interfejs internetowy. Aplikacje mobilne pozostawiają trochę do życzenia; poza dostępem do historii przeglądania oraz szybkim przeglądzie ostatnio dodanych plików do Dropbox, nie oferują zbyt wiele. Ich działanie bywa wolne i nieporęczne, a aplikacja czasami zawiesza się bez wyraźnego powodu.
Jeśli chodzi o przeglądanie historii, Filelize może być zbędne, zwłaszcza jeśli korzystasz z przeglądarek takich jak Chrome czy Firefox, które oferują mobilne wersje synchronizujące historię. Nawet jeśli planujesz używać aplikacji mobilnej do synchronizacji tej historii, jej częste zawieszanie może być irytujące. Dodatkowo, przydatnym ulepszeniem w aplikacji komputerowej byłby filtr, który pozwoliłby użytkownikom na wybór, które pliki, na przykład dokumenty czy obrazy, chcą przesyłać do chmury.