FIX the Antimalware Service Executable High Usage CPU (MsMpEng)

Windows 10 uruchamia sporo usług w tle. Te usługi zwykle nie mają pierwszeństwa, jeśli chodzi o wykorzystanie zasobów systemowych. Procesy użytkownika mają generalnie priorytet. Będą jednak chwile, w których niektóre procesy systemu Windows będą miały pierwszeństwo i te procesy będą wymagały więcej mocy procesora. Jeśli widzisz wysokie użycie procesora przez program Antimalware Service Executable (MsMpEng) i jest on spójny, być może będziesz musiał się temu przyjrzeć i rozwiązać jeden lub dwa problemy.

Plik wykonywalny usługi ochrony przed złośliwym oprogramowaniem (MsMpEng)

Plik wykonywalny usługi ochrony przed złośliwym oprogramowaniem (MsMpEng) to w zasadzie program Windows Defender. Będzie działał cały czas, więc jeśli zobaczysz go w Menedżerze zadań, nie ma się czym martwić. Niepokojące jest to, że konsekwentnie zużywa dużo mocy procesora. Jeśli system jest bezczynny, użycie procesora wzrośnie, ponieważ program Windows Defender wykorzystuje przestój do wykonywania skanów, ale nie powinieneś widzieć konsekwentnie wysokiego użycia procesora w tym procesie.

Wysokie użycie procesora przez usługę ochrony przed złośliwym oprogramowaniem

NAPRAW: Wysokie użycie procesora przez usługę ochrony przed złośliwym oprogramowaniem (MsMpEng)

1. Uruchom ponownie system

Komputery stacjonarne nie muszą być wyłączane co noc. Większość radzi sobie dobrze, przechodząc w stan niskiego poboru mocy. Jest to w porządku, dopóki procesy nie zaczną się zatrzymywać. Jest to problem w systemie Windows 10. Spróbuj ponownie uruchomić system i sprawdź, czy użycie w tym procesie wróci do normy (pojedyncze cyfry lub niskie dwucyfrowe).

2. Uruchom pełne skanowanie

Wysokie użycie procesora przez program Antimalware Service Executable może być spowodowane długo oczekiwanym skanowaniem, które musi zostać uruchomione. Często prostym rozwiązaniem jest umożliwienie uruchomienia pełnego skanowania. Będziesz musiał zatrzymać usługę w jej bieżącym stanie, a następnie zainicjować nowe skanowanie. Najlepiej nie używać systemu, dopóki skanowanie nie zostanie zakończone, aby zostało ukończone szybciej.

Otwórz program Windows Defender. Przejdź do Ochrona przed wirusami i zagrożeniami. Kliknij Zarządzaj ustawieniami w obszarze Ustawienia ochrony przed wirusami i zagrożeniami. Wyłącz wszystkie przełączniki. Uruchom ponownie system. Po ponownym uruchomieniu komputera włącz ponownie wszystkie ustawienia ochrony przed wirusami i zagrożeniami. Wróć do głównej zakładki Ochrona przed wirusami i zagrożeniami. Kliknij „Opcje skanowania”. Wybierz „Pełne skanowanie” i kliknij przycisk „Skanuj teraz”. Poczekaj na zakończenie skanowania.

3. Zresetuj zaporę systemu Windows

Zapora systemu Windows ma określone reguły, które użytkownicy mogą modyfikować zgodnie ze swoimi potrzebami. Podczas instalowania aplikacji często będziesz musiał zezwolić na pewne wyjątki dla zapory. Odtwarzacz VLC to typowy przykład aplikacji, która prosi o wyjątki. Chociaż reguły te są ogólnie nieszkodliwe, mogą zakłócać działanie programu Windows Defender, a zresetowanie reguł może rozwiązać problem.

Otwórz program Windows Defender. Przejdź do zakładki Zapora i ochrona sieci. Przewiń w dół i kliknij Przywróć domyślne zapory. Uruchom ponownie system, a użycie procesora programu Antimalware Service Executable powinno wrócić do normy. Możesz później dodać wyjątki z powrotem do zapory.

4. Skanuj w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania

Windows Defender nie jest nieprzepuszczalny. Może zatrzymać działanie złośliwych plików i aplikacji, ale nie będzie w stanie zatrzymać wszystkiego. Możliwe, że Twój system jest zainfekowany czymś, co powoduje, że program Windows Defender działa w trybie overdrive. Spróbuj użyć innego narzędzia do skanowania, na przykład bezpłatnej wersji MalwareBytes. Może wyłączyć program Windows Defender podczas działania, ale nie ma się czym martwić. Pozwól mu przeskanować system i usunąć wszelkie zainfekowane pliki. Możesz zachować MalwareBytes lub wrócić do programu Windows Defender.

5. Wyklucz plik wykonywalny usługi ochrony przed złośliwym oprogramowaniem z usługi Windows Defender

Usługa Antimalware Service Executable to jedna z wielu usług uruchamianych przez program Windows Defender, ale nie jest to suma wszystkich usług, które uruchamia program antywirusowy. Czasami wysokie użycie procesora przez Antimalware Service Executable jest spowodowane tym, że Windows Defender skanuje usługę Antimalware Service Executable, czego nie powinien. Możesz dodać tę usługę jako wykluczenie i przywróci normalne użycie procesora.

Otwórz program Windows Defender. Przejdź do Kontrola aplikacji i przeglądarki W obszarze Ochrona przed exploitami kliknij Ustawienia ochrony przed exploitami. Przejdź do zakładki Ustawienia programu. Kliknij przycisk „Dodaj program do dostosowania”. Wybierz „Dodaj program według nazwy”. Wpisz następujące informacje i kliknij „Dodaj”.

MsMpEng.exe

Uruchom ponownie system.

6. Opcja jądrowa

Wszystkie powyższe rozwiązania są proste, ale jeśli problemy nie ustąpią, możesz spróbować kilku innych rzeczy, które są nieco bardziej ekstremalne.

Możesz spróbować utworzyć nowe konto użytkownika i usunąć to, które jest obciążone dużym obciążeniem procesora z programu Antimalware Service Executable. Możesz zresetować system Windows 10 i zachować wszystkie swoje aplikacje i pliki. Możesz wykonać nową instalację.

Wniosek

Znajdziesz wiele porad online zalecających odinstalowanie programu Windows Defender, aby pozbyć się tego problemu, a to zadziała. Pozwoli Ci to również pozostawić bez programu antywirusowego i generalnie nie zalecamy czegoś takiego. Windows Defender zachowuje twój system i jeśli zdecydujesz się go usunąć, powinieneś zastąpić go innym antywirusem. Podobnie zmiana sposobu działania programu Windows Defender nie jest dobrym pomysłem. Wypróbuj jedną z wymienionych przez nas opcji jądrowych lub upewnij się, że masz solidną alternatywę, zanim ją usuniesz.

newsblog.pl

newsblog.pl

x