HDMI a DisplayPort – co jest lepsze?

HDMI i DisplayPort to dwa najpopularniejsze złącza kablowe dla wielu urządzeń, od konsol do gier i monitorów po różne telewizory. Jednak te złącza od jakiegoś czasu mają przyjazną konkurencję. Mogą wyglądać podobnie, ale w praktyce są różne.

Masz dylemat, który z nich wybrać?

W tym artykule pomożemy Ci wybrać najlepszą opcję. Poznaj funkcje i urządzenia, które najlepiej współpracują z każdym złączem.

HDMI — optymalne zarówno dla telewizorów, jak i komputerów PC

HDMI jest najczęściej używany w telewizorach do przesyłania sygnałów wideo i audio w wysokiej rozdzielczości za pomocą jednego kabla w celu połączenia telewizora z urządzeniami ISP, odbiornikami STB lub konsolami do gier. Jest to również najlepszy wybór dla monitorów PC o niskim i średnim zakresie. Ponieważ nowoczesne złącze HDMI jest ustandaryzowane, można je łatwo podłączyć i używać z szeroką obsługą wielu marek i modeli.

Nowoczesne urządzenia wyświetlające, modemy i karty graficzne zwykle mają kombinację następujących portów:

  • HDMI 1.4: obsługuje rozdzielczość do 4K przy 24 Hz, 4K przy 30 Hz lub 1080p przy 120 Hz. Przepustowość (przepustowość danych) wynosi 10,2 Gb/s.
  • HDMI 2.0: obsługuje do 4K przy 60 Hz z przepustowością 18 Gb/s. Nowsze wersje (2.0a, 2.0b) zawierają również obsługę HDR (High Dynamic Range) w celu poprawy kontrastu obrazu.
  • HDMI 2.1: obsługuje do 10K przy 120 Hz. Przepustowość to 48Gbps. Ta wersja poprawiła obsługę systemu HDR z dynamicznymi metadanymi i ulepszonym kanałem zwrotnym audio (eARC).

Należy zauważyć, że nie wszystkie urządzenia obsługują najnowszą wersję HDMI i należy sprawdzić, jakie opcje są dla Ciebie dostępne. Z reguły nowsze wersje HDMI są lepsze. Zawsze możesz sprawdzić złącza HDMI w swoich urządzeniach lub instrukcję obsługi, aby sprawdzić zgodność ich wersji.

Na szczęście nowoczesne HDMI (1.4 i nowsze) jest wstecznie kompatybilne, dzięki czemu można podłączyć ekran HDMI 2.1 do urządzenia zgodnego z 1.4. W takich przypadkach starsze urządzenie (pod względem kompatybilności HDMI) decyduje o ogólnej jakości obrazu.

Ta sama kompatybilność dotyczy kabli. Podłączenie kabla HDMI 2.0 do dwóch urządzeń zgodnych z 2.1 ograniczy ich przepustowość do standardu 2.0. Spowoduje to również wyłączenie dodatkowych funkcji zapewnianych przez zaktualizowany standard. W przypadku HDMI zakup kabla jest tak samo istotny, jak wybór urządzeń do podłączenia.

Na szczęście opcje są prawie nieograniczone, a obecnie można nawet kupić kabel RGB.

DisplayPort – aktualizacja do komputera

Chociaż DisplayPort wygląda powierzchownie jak kabel HDMI, jest częściej używany na komputerach PC niż na telewizorach. Obsługuje wideo i audio w wysokiej rozdzielczości, a jego standardy są inne.

Na nowoczesnych kartach graficznych, monitorach i niektórych telewizorach można znaleźć następujące wersje kabli DisplayPort:

  • DisplayPort 1.2: obsługuje do 4K przy 60 Hz. Przepustowość to 17,28 Gb/s.
  • DisplayPort 1.3: obsługuje do 4K przy 120 Hz lub 8K przy 30 Hz. Przepustowość wynosi 32,4 Gb/s.
  • DisplayPort 1.4: obsługuje do 8K przy 60 Hz. Przepustowość wynosi 32,4 Gb/s.
  • DisplayPort 2.0: obsługuje do 16K z HDR przy 60 Hz. Przepustowość to 80Gbps.

Ponadto DisplayPort obsługuje AMD Free Sync i Nvidia G-Sync, dzięki czemu możesz cieszyć się wspaniałymi wrażeniami z gier i projektowania bez względu na to, której karty graficznej używasz.

Kolejną zaletą kabli DisplayPort jest łączenie wielu monitorów z jednego połączenia przez łańcuch. Jest to przydatne, jeśli chcesz podłączyć dwa monitory do komputera, a twoja karta graficzna ma zainstalowany tylko jeden port DisplayPort. Jeśli używasz laptopa, możesz również wysyłać sygnały DisplayPort przez port USB-C.

Kable DisplayPort są również uniwersalne dla tego standardu połączeń. W praktyce oznacza to, że pojedynczy zakup kabla DisplayPort jest odporny na przyszłość lub przynajmniej z dużym prawdopodobieństwem taki pozostanie.

Jak wybrać między HDMI a DisplayPort

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie, które wersje połączeń obsługuje Twoje urządzenie. Ogólnie rzecz biorąc, nowszy standard będzie działał najlepiej i później staje się przestarzały. Na przykład, jeśli Twoje urządzenie obsługuje HDMI 2.0 i DisplayPort 1.4, DisplayPort będzie lepszą opcją.

HDMI ma jednak pewne zalety ze względu na swój wiek. Ponieważ jest bardziej rozpowszechniony, więcej urządzeń będzie miało ten port połączenia. Jeśli często podróżujesz w interesach i chcesz podłączyć laptopa do szerszej gamy urządzeń w swoim mieszkaniu, lepszą opcją będzie HDMI.

Jeśli masz ograniczony budżet i kupujesz monitor, HDMI to oczywisty wybór, ponieważ ma go prawie każdy monitor. Jeśli jednak planujesz uaktualnić do nowej karty graficznej, zakup karty z połączeniem DisplayPort będzie rozsądniejszą decyzją.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybranie najlepszego kabla do konkretnej konfiguracji, aby uzyskać optymalną wydajność.

Używanie HDMI i DisplayPort do gier

Możesz pomyśleć, że najlepszy kabel do użycia to ten, który jest dostarczany z komputerem, ale pewne różnice mogą wpłynąć na częstotliwość odświeżania, jakość kolorów lub obie te cechy.

Przed podjęciem decyzji o zakupie warto rozważyć możliwości wyjścia wideo karty graficznej i wejścia wideo wyświetlacza.

W większości przypadków, jeśli chodzi o gry, najlepiej jest użyć kabla DisplayPort, aby podłączyć kartę graficzną do monitora. Oferuje najlepszą przepustowość i pełną obsługę funkcji adaptacyjnego odświeżania, takich jak G-Sync i FreeSync. Technologie synchronizacji adaptacyjnej pomagają zsynchronizować wyjściową liczbę klatek na sekundę w grach z częstotliwościami odświeżania monitora, aby zapobiec problemom, takim jak rozrywanie obrazu. Umożliwia bezproblemową pracę monitora o wyższej liczbie klatek na sekundę podczas pracy z programami o niższej liczbie klatek na sekundę.

W przypadku nowoczesnych, zaawansowanych systemów DisplayPort 1.4 jest rozwiązaniem uniwersalnym. Obsługuje HDR, kompresję i obsługę 32-kanałowego dźwięku, oferując jednocześnie maksymalny potencjał rozdzielczości dla najwyższej jakości wrażenia. Jeśli używasz niedrogiego monitora lub komputera bez oddzielnego procesora graficznego, HDMI jest lepszym (i zwykle jedynym) wyborem spośród tych dwóch.

Debata DisplayPort vs. HDMI może być rozstrzygnięta przez twoją kartę graficzną i typ monitora. G-Sync Nvidii wymaga DisplayPort, a FreeSync AMD jest obsługiwany przez oba typy połączeń. Niektóre starsze karty AMD mogą mieć tylko port HDMI. Zazwyczaj jednak monitory, które muszą korzystać z technologii Adaptive Sync (zwykle 144 Hz i więcej), będą miały zarówno port DisplayPort, jak i HDMI.

HDMI to preferowany format dla sprzętu kina domowego i konsol do gier, takich jak Xbox Series X i Play Station 5. DisplayPort nie jest jeszcze dostępny dla tych urządzeń i można korzystać z HDMI 2.1. Jednak w przypadku starszych konsol należy zwrócić uwagę na ich wersję HDMI i konkretną listę obsługiwanych funkcji.

Jeśli chodzi o czystą ostrość obrazu i jakość, DisplayPort jest preferowany przez profesjonalistów i entuzjastów gier, a HDMI 2.1 jest na drugim miejscu.

Należy również zauważyć, że monitory Apple nie obsługują HDMI, co czyni DisplayPort wyraźnym zwycięzcą tej marki.

Czasami nie ma zwycięzcy

HDMI i DisplayPort mają podobną wydajność, ale każde z nich ma zalety i wady. HDMI jest powszechnie obsługiwane na większości urządzeń, ale DisplayPort oferuje pewne funkcje, których HDMI nie oferuje. Jednak właściwy wybór nadal sprowadza się do używanego sprzętu i tego, co chcesz uzyskać, wybierając jeden z dwóch typów.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł ci podjąć właściwą decyzję dla twoich potrzeb.

Czy używałeś wcześniej kabli HDMI lub DisplayPort? Czy ten artykuł pomógł ci w podjęciu decyzji? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

x