Ile danych wykorzystuje YouTube? I jak to śledzić

Na całym świecie każdego dnia ogląda się ponad miliard godzin filmów w YouTube. Jeśli jesteś zapalonym obserwatorem, możesz się zastanawiać, jak przekłada się to na zużycie danych.

Gdy Twoje dane znikają w zastraszającym tempie lub Twoje urządzenia mobilne opóźniają się, przyczyną może być YouTube. Na szczęście istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy tak jest. W tym artykule dowiesz się, ile danych jest wykorzystywanych podczas oglądania filmów na YouTube.

Dlaczego YouTube wykorzystuje dużo danych?

W porównaniu ze strumieniowym przesyłaniem dźwięku lub przeglądaniem strony internetowej, oglądanie filmu na YouTube zużywa znacznie więcej danych. Ale dlaczego? Odpowiedź jest prosta – filmy wymagają dużej ilości danych. Są zbudowane z tysięcy pikseli zmieniających się kilka razy na sekundę. Zwiększa to ilość informacji, które muszą dotrzeć do Twojego urządzenia przez Internet.

To intensywne użycie danych nie dotyczy tylko YouTube. Średnio usługi przesyłania strumieniowego, takie jak Netflix i Hulu, zużywają jeszcze więcej danych. Jednak wykorzystanie danych YouTube może być powszechne ze względu na nieograniczony dostęp do platformy.

Ile danych mobilnych używasz

Jakość przesyłanego strumieniowo wideo określi, ile danych wykorzysta YouTube. Urządzenia mobilne zwykle oferują jakość w zakresie od 144p do 2160p lub 4K. Im wyższa jakość, tym więcej danych jest używanych. Chociaż liczby mogą się nieznacznie różnić, warto dowiedzieć się, ile danych zużywa YouTube na godzinę podczas przesyłania strumieniowego wideo w rozdzielczości 480p lub 720p.

Ile danych zużywa YouTube na godzinę przy 720p

Standardowa liczba klatek na sekundę dla wideo YouTube to 30 FPS (klatek na sekundę). W przypadku jakości 720p i wyższej YouTube oferuje zwiększoną liczbę klatek na sekundę do 60 klatek na sekundę. Podczas gdy wyższa szybkość oznacza płynniejsze przesyłanie strumieniowe, oznacza to również większe zużycie danych.

Jeśli przesyłasz strumieniowo wideo w rozdzielczości 720p przy 30 klatkach na sekundę przez godzinę, zużyjesz około 1,24 GB danych. Ta liczba wzrasta do 1,86 GB, jeśli zdecydujesz się na opcję 60 FPS.

Ile danych wykorzystuje YouTube przy 480p

O ile nie zostanie zmieniona ręcznie, rozdzielczość 480p będzie domyślnym odtwarzaniem w YouTube.

Przy średniej szybkości transmisji bitów wynoszącej 1250 Kb/s oglądanie wideo w rozdzielczości 480p na YouTube zużywa około 9,375 MB danych na minutę. Jeśli przesyłasz strumieniowo wideo z YouTube w rozdzielczości 480p przez godzinę, zużyjesz około 562 MB danych.

Jak śledzić wykorzystanie danych YouTube

Śledzenie wykorzystania danych może pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób są zużywane Twoje dane i czy musisz je ograniczyć. Jeśli chcesz monitorować, ile danych YouTube używa na Twoim telefonie, możesz to zrobić zarówno na iPhonie, jak i na Androidzie.

Jak śledzić wykorzystanie danych YouTube na iPhonie?

Aby sprawdzić wykorzystanie danych YouTube na iPhonie, wykonaj następujące kroki:

 • Otwórz ustawienia.”
 • Wybierz „Komórka”.
 • Znajdź „YouTube” na wyświetlonej liście i sprawdź numer poniżej.
 • Jeśli chcesz całkowicie uniemożliwić YouTube korzystanie z danych, przesuń suwak obok opcji „Wył.”.

  Pamiętaj, że iPhone śledzi zużycie danych w bieżącym okresie. Ponieważ nie aktualizuje się to automatycznie, musisz kliknąć „Resetuj statystyki” dla każdego nowego cyklu rozliczeniowego.

  Jak śledzić wykorzystanie danych YouTube na Androidzie

  Oto, jak użytkownicy Androida mogą sprawdzić, ile danych używa YouTube:

 • Przejdź do ustawień.”
 • Przejdź do „Karta SIM i sieć komórkowa”.
 • Kliknij „Ustawienia danych i wykorzystanie danych”.
 • Wybierz „YouTube” z wyświetlonej listy, a zobaczysz podział wykorzystania.
 • Dane będą zawierać dwa obliczenia – „Pierwszy plan” i „Tło”. Dane zużyte podczas aktywnego korzystania z aplikacji będą wyświetlane obok „Pierwszy plan”. Z drugiej strony „Tło” pokazuje, ile danych zostało użytych, gdy aplikacja została zminimalizowana. Aby uniemożliwić YouTube korzystanie z Twoich danych, gdy aplikacja nie jest otwarta, przesuń opcję „Dane w tle” na „Niedozwolone”.

  Poniżej znajdziesz więcej sposobów na zapisywanie danych.

  Jak zapisywać dane

  Oglądanie YouTube z mobilną transmisją danych może dość szybko pochłonąć Twój abonament internetowy. Jeśli często znajdujesz się poza zasięgiem swojej zwykłej sieci Wi-Fi, najlepszym rozwiązaniem może być podjęcie kroków w celu zmniejszenia zużycia danych w YouTube.

  Ogranicz wykorzystanie danych

  Użytkownicy Androida mogą ograniczyć ilość danych wydawanych na filmy w YouTube. Oto jak to zrobić:

 • Kliknij swoje zdjęcie profilowe w górnym rogu aplikacji YouTube.
 • W sekcji „Konto” wybierz „Ustawienia”.
 • Przejdź do opcji „Tryb oszczędzania danych” na stronie „Zapisywanie danych”.
 • Stuknij przycisk przełączania, aby włączyć opcję.
 • Twoja aplikacja YouTube będzie teraz przesyłać strumieniowo filmy HD tylko wtedy, gdy telefon jest podłączony do Wi-Fi.

  Zmniejsz jakość wideo

  Ogólnie rzecz biorąc, YouTube przesyła strumieniowo filmy w najwyższej dostępnej jakości dla Twojej szybkości Internetu. Chociaż prowadzi to do wspaniałych wrażeń wizualnych, może również szybko pochłonąć dane. Wykonaj poniższe czynności, aby obniżyć jakość wideo:

 • Odtwórz film z YouTube.
 • Kliknij ikonę Ustawienia w prawym górnym rogu ekranu zegarka.
 • Dotknij „Jakość”.
 • Przejdź do „Zaawansowane”.
 • Wybierz opcję o niższej jakości.
 • Najlepsza opcja zależy od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę danych, wybierz jedną opcję niższą niż obecne ustawienie domyślne. Opcje HD zużywają znacznie więcej danych, więc przejście do rozdzielczości 480p lub niższej może być najlepszym rozwiązaniem do zapisania większej ilości danych.

  Pamiętaj, że to ustawienie dotyczy tylko aktualnie oglądanego filmu. Będziesz musiał powtórzyć te kroki dla każdego nowego odtwarzanego filmu.

  Niższa domyślna jakość YouTube

  Jeśli nie chcesz ciągle zmieniać rozdzielczości każdego odtwarzanego filmu, możesz zmienić domyślne ustawienia YouTube. Aby domyślnie zapisywać dane, wykonaj następujące kroki:

 • Kliknij swoje zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu aplikacji YouTube.
 • Przejdź do ustawień.”
 • Wybierz „Preferencje jakości wideo”.
 • Wybierz opcję „Oszczędzanie danych”.
 • Chociaż nie ma oficjalnych informacji na temat dokładnej rozdzielczości używanej przez tę opcję, z pewnością unikniesz odtwarzania HD podczas korzystania z mobilnej transmisji danych.

  Wyłącz autoodtwarzanie

  Świetnym sposobem na zatrzymanie niepotrzebnego wykorzystania danych w YouTube jest wyłączenie opcji „Autoodtwarzanie”. Jeśli ta opcja jest włączona, filmy będą odtwarzane automatycznie, nawet jeśli ich nie oglądasz. Aby to zmienić, znajdź opcję u góry ekranu oglądania filmu i dotknij przełącznika „Autoodtwarzanie”, aby włączyć lub wyłączyć.

  Wyłącz wyciszone odtwarzanie

  Domyślnie YouTube zacznie odtwarzać kilka sekund filmu, który chcesz obejrzeć. Ponieważ ta opcja niepotrzebnie wykorzystuje dane, możesz ją wyłączyć w pięciu prostych krokach:

 • Stuknij swoje zdjęcie profilowe w górnym rogu aplikacji YouTube.
 • Przejdź do ustawień.”
 • Wybierz „Ogólne”.
 • Przewiń do opcji „Wyciszone odtwarzanie w kanałach”.
 • Wybierz „Wył.”
 • Jeśli lubisz tę funkcję, możesz wybrać opcję „Tylko Wi-Fi”, aby cieszyć się nią bez marnowania danych mobilnych.

  Uważaj

  Oglądanie filmów na YouTube może pochłaniać zaskakującą ilość danych internetowych. Na szczęście nie musisz rezygnować z tej przyjemnej rozrywki. Po prostu miej oko na wykorzystanie danych i ogranicz je, jeśli wymknie się spod kontroli. Nie martw się, twoi ulubieni twórcy treści i samouczki będą równie interesujące w niższej rozdzielczości.

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile danych zużywają filmy z YouTube? Czy byłeś zaskoczony liczbami? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.