Udostępnij teraz w social media:

Dostawcy usług internetowych zawsze chcą sprzedawać szybsze połączenie. Ale zapomnij o marketingu: ile prędkości naprawdę potrzebujesz? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż można by się spodziewać. Wyższe poziomy prędkości nie zawsze są warte swojej ceny.

Szybkość połączenia internetowego jest zwykle mierzona w megabitach na sekundę, często zapisywana jako Mb / s. Utworzenie jednego megabajta zajmuje osiem megabitów, więc jeśli masz połączenie o przepustowości 1000 Mb / s (gigabit), pobranie pliku o rozmiarze 1 GB zajmie 8 sekund.

Prędkość a ograniczenia danych

Ważne jest, aby wyjaśnić tutaj różnicę. Szybkość Internetu jest miarą ilości danych, które można pobrać naraz, a limit danych jest miarą tego, ile danych można pobrać w danym miesiącu. Z pewnością są ze sobą powiązane – jeśli masz szybsze połączenie i faktycznie korzystasz z tej przepustowości, znacznie łatwiej jest zmaksymalizować limit danych.

Limity danych są powszechne w branży mobilnej, zapewniając ograniczoną ilość danych do wykorzystania w telefonie każdego miesiąca. Są one głównie sposobem na podzielenie ich usług na poziomy i naliczenie większych opłat za opcje „premium”, a wymagania dotyczące danych rosną szybciej, niż usługodawcy mogą nadążyć.

Chociaż Twój telefon może mieć limit danych, dostawcy usług internetowych, takich jak Comcast, również nakładają limit, zwykle na 1 terabajt danych (1024 gigabajty) miesięcznie – z dodatkową opcją 50 USD miesięcznie, jeśli nie chcesz limitu danych. Według do Comcastwiększość abonentów internetu Xfinity zużywa około 174 GB miesięcznie od grudnia 2018 r. Jeśli jednak masz w domu wiele osób i przesyłasz strumieniowo dużo treści, bardzo łatwo jest przekroczyć limit danych.

Co wykorzystuje największą przepustowość?

Twoja prędkość Internetu jest ostatecznie miarą przepustowości. Jeśli masz połączenie 25 Mb / s, możesz oglądać pięć jednoczesnych strumieni Netflix 5 Mb / s. Ponieważ średnia prędkość Internetu w USA jest obecnie bliska 100 Mb / s, większość ludzi nie przekroczy maksymalnego poziomu połączenia. Jednak na obszarach wiejskich maksymalne dostępne prędkości mogą być jednocyfrowe.

Sprawdź -   Jak naprawić wskaźnik myszy zablokowany na iPadzie

Ogólnie rzecz biorąc, strumieniowe przesyłanie wideo wykorzystuje największą przepustowość – przynajmniej dla przeciętnego użytkownika. Netflix używa około 5 Mb / s dla strumieni 1080p i radzi 25 Mb / s dla strumieni 4K. YouTube jest zwykle nieco wyższy, ponieważ wiele filmów jest nagrywanych z prędkością 60 klatek na sekundę (dwukrotnie większa przepustowość) i zużywa około 7 Mb / s przy 1080p60 klatek na sekundę.

Ale to nie jest cały obraz. Podczas gdy film z YouTube może mieć średnio 7 Mb / s, to nie jest to, ile przepustowości faktycznie wykorzystuje. Ponieważ będzie buforować z wyprzedzeniem, YouTube zazwyczaj będzie próbował zmaksymalizować twoje połączenie, osiągając w naszych testach szczyt przy prawie 250 Mb / s (na połączeniu 400 Mb / s).

Jest też odwrotnie. Jeśli nie masz wystarczającej przepustowości, YouTube obniży Cię do 480p30fps lub nawet niżej, umożliwiając oglądanie filmów nawet przy marnym połączeniu 1 Mbps. Netflix działa w dużej mierze w ten sam sposób, dostosowując jakość do dostępnej prędkości. Jeśli masz uruchomionych wiele urządzeń, router zrównoważy ruch między nimi wszystkimi, a strumień odpowiednio się dostosuje.

W pewnym sensie nie ma więc znaczenia, jak szybkie jest Twoje połączenie, ponieważ strumieniowe przesyłanie wideo będzie na ogół wykorzystywać tak dużą przepustowość, jak to tylko możliwe. Dopóki masz wystarczającą prędkość, aby przynajmniej obsługiwać strumień o niskiej jakości, nie doświadczysz żadnego buforowania. Posiadanie strumienia o większej przepustowości umożliwi po prostu odtwarzanie wideo o wyższej jakości. Jednak nie wszędzie tak jest, więc posiadanie nadwyżki jest zawsze dobre.

Czy szybkość przesyłania ma znaczenie?

Szybkość wysyłania to kolejna część planu internetowego, która ma duże znaczenie. Zbyt często dostawcy usług internetowych sprzedają pakiety z dużymi prędkościami pobierania i strasznymi szybkościami wysyłania. Powodem jest to, że ludzie będą dużo więcej pobierać niż przesyłać. To prawda, ale kiedy coś prześlesz, twoje połączenie podmiejskie zacznie wydawać się wiejskie.

Sprawdź -   Czy potrzebujesz oprogramowania antywirusowego na swój komputer?

Speedtest ze złą szybkością wysyłaniaRóżnica może być obraźliwa.

Szybkość wysyłania określa, jak szybko możesz przesyłać treści do Internetu. Jeśli przesyłasz pliki na Dysk Google lub Dropbox, ogranicza Cię prędkość przesyłania. I to nie tylko pliki – prędkość wysyłania może wpłynąć na jakość Facetime i Skype, ponieważ zasadniczo przesyłasz wideo na żywo. Jeśli myślisz o przesyłaniu strumieniowym w witrynie takiej jak Twitch lub YouTube, potrzebujesz dużej prędkości przesyłania. Nie używasz go tak często, jak używasz prędkości pobierania, ale jest to bardzo ważne, kiedy to robisz.

Będziesz ograniczony przez plany oferowane przez twojego dostawcę usług internetowych. Zwykle reklamują prędkość pobierania i będziesz musiał kopać, aby znaleźć prędkość wysyłania. Xfinity sprzedaje tutaj „gigabitowy” Internet, ale umożliwia przesyłanie tylko do 35 Mb / s. To 965 Mbps bez gigabitów.

Plany internetowe XfinityW planie „Wydajność” firmy Comcast przesłanie pliku o rozmiarze 1 GB zajęłoby ponad godzinę.

Jeśli jesteś jednym z wielu Amerykanów, którzy utknęli w jednym dostawcy usług, być może będziesz musiał zainwestować w droższy plan, jeśli chcesz mieć rozsądną prędkość wysyłania. Uzyskanie większej szybkości wysyłania często wiąże się z wyborem droższego połączenia internetowego klasy biznesowej od usługodawcy internetowego.

Jak szybkie powinno być Twoje połączenie internetowe?

Są dwa główne czynniki, które powinny wpłynąć na twoją decyzję – ile osób masz w domu i ile pobierasz. Jeśli przesyłasz strumieniowo wideo w jakości HD (nie 4K), zalecamy co najmniej 5 Mb / s na osobę, aby uzyskać stabilny strumień o przyzwoitej jakości bez buforowania. Posiadanie nadwyżki jest w porządku, ale prawdopodobnie nie zauważysz tego w tym przypadku użycia.

Jeśli oprócz przesyłania strumieniowego wideo robisz coś wymagającego dużej przepustowości, na przykład regularnie wykonujesz duże pliki do pobrania, prędkość Internetu na ogół określa szybkość pobierania. Na pewno zauważysz tu nadwyżkę. Pobieranie gry o pojemności 10 GB ze Steam przy szybkości 5 Mb / s zajmuje prawie 4 godziny, ale przy połączeniu 100 Mb / s zajmie to 15 minut. Jednak nadal będziesz ograniczony przez serwer, z którego pobierasz, więc nie zdziw się, jeśli kupisz plan gigabitowy tylko po to, aby zobaczyć malejące zwroty. Innymi słowy, nawet przy połączeniu gigabitowym (1000 Mb / s) prawdopodobnie nie uzyskasz gigabitowych prędkości podczas pobierania ze Steam.

Sprawdź -   Czy możesz uzyskać wiele kont użytkowników na iPadzie?

Ogólnie rzecz biorąc, możesz przeglądać Internet i wykonywać większość codziennych zadań, nawet przy dość wolnych połączeniach. Jeśli pobieranie trwa zbyt długo, jak chcesz, spróbuj zainwestować w lepszy plan. Jeśli regularnie transmitujesz na żywo, przesyłasz duże pliki, tworzysz kopie zapasowe komputera w Internecie lub prowadzisz rozmowy wideo, upewnij się, że prędkość przesyłania nie jest ograniczana.

Czy połączenia światłowodowe są szybsze?

Światłowód jest zwykle szybszy, ponieważ może przesyłać jednocześnie większą ilość danych. Rura o większej przepustowości oznacza, że ​​dostawca usług internetowych może sprzedać dużą część tej większej rury. Ale nie zawsze tak jest i zależy od tego, co oferuje Twój lokalny dostawca usług internetowych.

Połączenia światłowodowe oferują jeszcze jedną niewielką przewagę nad połączeniami kablowymi: opóźnienie. Opóźnienie to szybkość, z jaką sygnał może fizycznie przejść z komputera do Internetu. Kable światłowodowe nie są technicznie szybsze niż dobre kable miedziane, ale jest to znacznie nowszy standard i zwykle jest szybszy niż (często sprzed dziesięcioleci) kable zasilające większość szerokopasmowego Internetu.

Opóźnienie nie ma większego znaczenia. Opóźnienie ma znaczenie podczas klikania linków w witrynach internetowych – większe opóźnienie oznacza dłuższy moment przed rozpoczęciem ładowania następnej strony internetowej – ale niekoniecznie zauważysz stopniową poprawę. Jeśli grasz dużo w gry online, może to pomóc obniżyć ping o niewielki margines i możesz zauważyć, że w szybkiej rozgrywce wymagającej odruchów drgań. Ale włókno to nie magia, a miedź jest nadal całkiem dobra. Różnica wynosi tylko kilka milisekund i prawdopodobnie nie zauważysz jej przez większość czasu.