Ile pamięci RAM naprawdę potrzebuje Chromebook?

Chrome jest znany z tego, że jest świrem pamięci RAM, ale większość Chromebooków ma tylko 4 GB pamięci RAM. Chrome OS zarządza pamięcią RAM inaczej niż komputery z systemem Windows lub Mac, więc może zrobić więcej za mniej.

Chromebooki nie potrzebują dużo pamięci RAM

Po pierwsze, tylko dlatego, że Chrome jest żarłokiem pamięci RAM na komputerze z systemem Windows lub Mac, nie oznacza to, że jest to problem z Chrome we wszystkich obszarach. System operacyjny Chrome bardzo różni się od tradycyjnego komputera, podobnie jak sposób obsługi pamięci RAM.

Bez zbytniego komplikowania (czyli proste do zrobienia z takim tematem), przyjrzyjmy się bliżej, jak Chrome OS zarządza pamięcią RAM. Ponieważ jest oparty na Linuksie i używa jądra Linuksa, obsługuje pamięć RAM w bardzo podobny sposób. Google nieco zmodyfikował ten proces, aby lepiej odpowiadał potrzebom systemu operacyjnego Chrome, ale ogólny pomysł jest taki sam.

zRAM zapewnia sprawność

Chrome OS używa czegoś, co nazywa się „zRAM”, aby zapewnić lepszą wydajność niż komputer z systemem Windows lub Mac z mniejszą pamięcią RAM. Ta skompresowana pamięć wirtualna znacznie ułatwia optymalne wykorzystanie mniejszej pamięci RAM, tworząc skompresowany blok w pamięci RAM i wykorzystując go zamiast pamięci wirtualnej, która jest zwykle przechowywana na dysku twardym (a zatem wolniej).

Dane są następnie przesyłane do iz tego skompresowanego miejsca w razie potrzeby, aż do jego zapełnienia, w którym to momencie zostaje wykorzystana przestrzeń wymiany (wirtualna pamięć RAM na dysku twardym). Rezultatem jest znacznie szybsze i wydajniejsze wykorzystanie pamięci RAM. Ponieważ kompresja odbywa się w locie w zRAM, a pamięć RAM jest generalnie szybsza niż wymiana, system operacyjny Chrome może zrobić znacznie więcej za mniej.

Niski stan pamięci o „podwójnych ściankach” pozwala zachować porządek

Google w pełni wykorzystuje również pamięć RAM w systemie operacyjnym Chrome, używając czegoś, co nazywa się „podwójną ścianką” małej ilości pamięci. Podstawowym założeniem jest to, że „miękka ściana” jest ustawiona w pamięci RAM, gdzie po jej osiągnięciu system operacyjny zaczyna czyścić starsze działania. Rozpoczyna się od kart, które zostały otwarte, ale nie były widoczne, następnie przechodzi do kart w tle, które nie zostały kliknięte / wpisane / przewijane, a następnie do kart w tle i na końcu do karty pierwszego planu. Innymi słowy, systematycznie próbuje zamykać procesy, które zakładają, że użytkownicy nie są zainteresowani w pierwszej kolejności, zanim stanie się coraz bardziej agresywny.

Druga ściana tego „dwuściennego” systemu to „twarda ściana”. Dzieje się tak, gdy system jest całkowicie pozbawiony pamięci RAM i uruchamiany jest zabójca braku pamięci (OOM) jądra. Kiedy tak się stanie, Chrome ogólnie się zawiesi. Dobra wiadomość jest taka, że ​​rzadko się to już zdarza – po uderzeniu w miękką ścianę czyszczenie elementów w tle zwykle wystarcza, aby zapobiec uderzeniu w twardą ścianę. Jeśli tak się dzieje, zazwyczaj jest to spowodowane innym rodzajem błędu – na przykład szybkim wyciekiem pamięci.

Oczywiście nie oznacza to, że na Chromebooku nie ma czegoś takiego jak „za mało pamięci RAM” – absolutnie tak. Chodzi o to, jak korzystasz ze swojej książki.

Ile pamięci RAM potrzebujesz?

Niektóre Chromebooki mają zaledwie 2 GB pamięci RAM, podczas gdy inne mają nawet 16 GB. W większości systemów standardem są 4 GB od najdłuższego czasu, ale zaczynamy również zauważać wzrost liczby książek z 8 GB. Jeśli jednak chodzi o to, co będzie dla Ciebie najlepsze, musisz przyjrzeć się, jak planujesz korzystać z Chromebooka.

Na przykład, jeśli ma to być dodatkowa maszyna – coś, czego używasz w tandemie ze swoimi „głównymi” komputerami – możesz nie potrzebować konia roboczego systemu. Jeśli będzie to stolik kawowy, którego planujesz używać do łatwego przeglądania, poczty e-mail, sieci społecznościowych itp., To zdecydowanie wybierz model 4 GB. I tak jest prawdopodobnie tańszy niż coś z mocniejszymi specyfikacjami.

Ale jeśli planujesz używać Chromebooka jako podstawowej maszyny do pracy, szkoły, zabawy i nie tylko, prawdopodobnie będziesz chciał mieć więcej pamięci RAM. Podczas gdy 8 GB jest generalnie więcej niż wystarczające dla prawie wszystkich użytkowników, najciężsi użytkownicy mogą nawet chcieć spojrzeć na systemy 16 GB – które w tej chwili są nadal nieliczne (ale istnieją!)

Warto też pomyśleć o tym, jak długo planujesz mieć swojego Chromebooka. W miarę wprowadzania coraz większej liczby funkcji w systemie operacyjnym Chrome – takich jak aplikacje dla systemu Linux i wirtualne komputery stacjonarne – Twoje zastosowania mogą być coraz większe. Wraz z rozwojem i dojrzewaniem systemu operacyjnego Chrome możesz zacząć używać go do cięższego podnoszenia. Jeśli nadejdzie ten czas, będziesz potrzebować więcej pamięci RAM!

Na koniec trochę anegdotycznych dowodów. Mam Google Pixelbook z 8 GB RAM-u i procesorem Core i5. Podczas przeglądania Stacja dokująca IOGEAR USB-C Użyłem mojego Pixelbooka sparowanego z maksymalnie dwoma zewnętrznymi ekranami przez cały tydzień pracy. Wszystko, co zwykle robię na komputerze z systemem Windows – od edycji zdjęć po badania – robiłem na moim Chromebooku z konfiguracją wieloekranową. Oznacza to, że w dowolnym momencie zwykle miałem ponad 30 kart w wielu oknach, a także co najmniej sześć lub siedem aplikacji działających do różnych zadań. W większości radził sobie z tym wszystkim bez jednej czkawki, ale pod koniec każdego dnia roboczego mogłem powiedzieć, że zaczyna robić się trochę powolny i musiałem zamknąć niektóre rzeczy, które prawdopodobnie działały przez ponad 10 godzin.

Innymi słowy, tylko w kilku przypadkach pomyślałem „stary, naprawdę chciałbym, żeby ten Chromebook miał 16 GB pamięci RAM”. Mimo to tak myślałem – przynajmniej raz czy dwa. ?

Ostatecznie to od Ciebie zależy, jak będziesz używać swojego Chromebooka i ile pamięci RAM będzie dla Ciebie najlepsze. Najtańsze Chromebooki są obecnie wyposażone w 4 GB pamięci RAM, więc możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli uważasz, że to zadziała. Jeśli jednak potrzebujesz więcej, będziesz musiał wyłożyć fundusze, aby je zdobyć – Chromebooki o pojemności 8 GB (i więcej), choć stają się coraz bardziej powszechne, wciąż są rzadkością i będziesz musiał spłacić gotówka na luksus.

x