Inteligentne kontrakty: przewodnik dla początkujących

Wiadomo, że inteligentne kontrakty są podstawą platformy blockchain do wykonywania różnych operacji.

Definicje techniczne są zawsze trochę trudne do zrozumienia. Spróbujmy najpierw lepiej zrozumieć inteligentne kontrakty za pomocą podstawowego przykładu.

Wyobraź sobie scenariusz, w którym osoba próbuje kupić coś z automatu. Tutaj kupujący wkłada monetę i naciska przycisk żądanego przedmiotu. Teraz cukierek lub przedmiot, którego przycisk zostanie wciśnięty, zostanie wypchnięty z maszyny za pomocą dźwigni.

Jeśli zauważysz, nie było wymogu żadnego kasjera. W podobny sposób działa smart kontrakt. Nie ma potrzeby uiszczania dodatkowych opłat pośrednikowi w związku z wdrożeniem inteligentnych kontraktów.

Teraz zrozumiemy techniczne znaczenie inteligentnych kontraktów.

Czym są inteligentne kontrakty?

Inteligentne kontrakty to samowykonujące się protokoły, które zawierają różne instrukcje oraz zawarte w nich warunki. Kontrakty te są realizowane na zdecentralizowanej platformie blockchain Ethereum. Wszystkie instrukcje są napisane w formie kodu.

Warunki każdego inteligentnego kontraktu są podobne do warunków tradycyjnych kontraktów. Zawierają różne zasady, przepisy i warunki, w których należy wykonać określone czynności. Nie ma osoby ani podmiotu, który utrzymywałby te inteligentne kontrakty. Zamiast tego są po prostu wdrażane w sieci blockchain i działają zgodnie z programem.

Inteligentne kontrakty działają na różne sposoby, powodując wymianę własności, aktywów, manipulację danymi i wiele więcej w sieci blockchain.

Wcześniej zaufana strona trzecia zawarła umowę między obiema stronami. Teraz scenariusz zmienił się wraz z rozwojem technologii. Mogą zautomatyzować całą procedurę, a także wyeliminować pracę ręczną.

Podstawową funkcją inteligentnego kontraktu jest programowe wykonywanie logiki biznesowej i wykonywanie różnych zadań lub procesów poprzez reagowanie na inny zestaw warunków.

Historia inteligentnych kontraktów

Nick Szabo, amerykański kryptograf i programista, po raz pierwszy wymyślił inteligentne kontrakty w 1996 roku. Stało się to bardzo długo, jeszcze przed pojawieniem się technologii blockchain. Według niego inteligentne kontrakty to protokoły cyfrowe, które wykorzystują algorytmy matematyczne do wykonania określonej transakcji po spełnieniu określonych z góry warunków.

Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, która pojawiła się w 2008 roku. Opierał się na technologii blockchain. To wtedy rozwój inteligentnych kontraktów stał się widoczny w świecie technologii. Po pięciu latach platforma Ethereum umożliwiła korzystanie z inteligentnych kontraktów.

Obecnie istnieje wiele platform umożliwiających korzystanie z inteligentnych kontraktów, ale nic nie jest w stanie prześcignąć Ethereum.

Teraz zrozummy trochę o działaniu i funkcjonowaniu tych umów.

Jak działają inteligentne kontrakty?

Inteligentne kontrakty składają się z kodu, który może automatycznie wykonywać zestaw instrukcji i je wykonywać. Są przechowywane na różnych platformach blockchain. Przejdźmy teraz do podstaw jego funkcjonowania.

Po pierwsze, warunki inteligentnego kontraktu są finalizowane przez obie strony umowy. Po sfinalizowaniu warunków wszystkie te instrukcje są tłumaczone na kod i programowane. Ten kod składa się z różnych instrukcji warunkowych, które opisują wszystkie możliwe scenariusze dla konkretnej transakcji w przyszłości.

Utworzony kod jest przechowywany, a także replikowany wśród wszystkich uczestników sieci blockchain. Teraz wszystkie komputery w sieci wykonają podany kod. Tylko wtedy, gdy wszyscy uczestnicy zweryfikują kod, a warunki umowy zostaną spełnione, transakcja nastąpi.

Kod inteligentnych kontraktów jest opracowywany w taki sposób, aby wykonywać określone czynności po spełnieniu określonego kryterium. Deweloperzy nie są w stanie kodować skomplikowanych inteligentnych kontraktów i pozwalać im na wykonywanie złożonych działań. Obecnie możemy oczekiwać od nich automatycznego wykonywania dwóch rodzajów transakcji:

  • Zapewnienie wypłaty środków w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń
  • W przypadku niespełnienia pewnych obiektywnych warunków strona musi zapłacić kary finansowe.
  • Po wdrożeniu udanego kontraktu nie ma potrzeby interwencji człowieka w obu scenariuszach. Zmniejsza to pracę ludzką, a także automatyzuje cały proces bez ryzyka błędów.

    Zastosowania inteligentnych kontraktów

    Istnieje szeroki wachlarz zastosowań inteligentnych kontraktów w różnych sektorach. Nawet jeśli nie rozwinął się całkowicie, wciąż istnieje kilka zastosowań inteligentnych kontraktów w różnych sektorach, od usług finansowych po opiekę zdrowotną. Aplikacje te będą rosnąć w ogromnym stopniu w miarę ewolucji blockchain i inteligentnych kontraktów.

    Przyjrzyjmy się niektórym kluczowym aplikacjom.

    Opieka zdrowotna i leki

    Główna funkcjonalność inteligentnych kontraktów widoczna jest w sektorze ochrony zdrowia. Kartoteka zdrowia każdego pacjenta może być przechowywana za pomocą klucza prywatnego w łańcuchu bloków. Tylko określony upoważniony personel powinien mieć dostęp do tych danych. Co więcej, inteligentne kontrakty mogą również pomóc w poufnym prowadzeniu badań.

    Paragony pacjentów mogą być przechowywane w sieci blockchain, a szpitale mogą nawet udostępniać je bezpośrednio firmom ubezpieczeniowym jako dowód rejestrów. Poza tym sektory opieki zdrowotnej mogą również wykorzystywać rozproszoną księgę do nadzorowania leków, zarządzania dostawami i regulowania zgodności.

    Kolejną istotną korzyść z inteligentnych kontraktów można zaobserwować w medycynie. Na przykład, jeśli nosisz bransoletkę monitorującą stan zdrowia, zarejestruje ona wszystkie szczegóły dotyczące ciśnienia krwi i tętna. Jeśli te dane są przesyłane bezpośrednio do sieci blockchain, natychmiast otrzymasz powiadomienie za pośrednictwem inteligentnej umowy, jeśli jakikolwiek parametr przekroczy linię.

    Zostaniesz ostrzeżony, jeśli coś złego może ci się przytrafić. Jest to najskuteczniejsze zastosowanie inteligentnych kontraktów, ponieważ mogą one nawet uratować życie danej osoby.

    Usługi bankowe

    Tradycyjne usługi bankowe można przekształcić na wiele sposobów dzięki wykorzystaniu inteligentnych kontraktów i technologii blockchain. Jeśli weźmiemy pod uwagę scenariusz roszczeń ubezpieczeniowych, banki mogą bezpośrednio sprawdzać błędy, przekierowywać i przekazywać płatności do strony bezpośrednio w swoim banku, jeśli wszystko wygląda dobrze.

    Prowadzenie rejestru wszystkich transakcji i rachunków można znacznie uprościć dzięki inteligentnym kontraktom. Nie będzie żadnych problemów z infiltracją danych. Ponadto akcjonariusze mogą nawet w przejrzysty sposób uczestniczyć w podejmowaniu decyzji.

    Rozliczanie transakcji jest uproszczone, ponieważ po obliczeniu kwot rozliczeń handlowych wszystkie środki można bezpośrednio przelać na konto danej osoby.

    Poza tym nie musisz czekać kilka dni na przelanie pieniędzy. Za pomocą inteligentnych kontraktów możesz wykonywać natychmiastowe przelewy pieniężne bez opłat. Bez udziału osób trzecich transakcje są dość tanie i szybkie.

    Inteligentne kontrakty mogą ułatwić prowadzenie wszystkich ewidencji podatkowej bez ryzyka oszustwa. Ludzie często zapominają o płaceniu podatków, a później muszą płacić grzywny. Za pomocą inteligentnych kontraktów można zautomatyzować płatności podatków i całkowicie uniknąć opóźnionych opłat. Wszystkie dane o płatnościach podatkowych są widoczne w sieci blockchain z pełną przejrzystością.

    Zarządzanie łańcuchem dostaw i zapasami

    W tradycyjnym łańcuchu dostaw wszystko bardzo ucierpiało z powodu systemu opartego na papierze. Każdy formularz musiał przejść różnymi kanałami, aby uzyskać zatwierdzenie. W tym trudnym scenariuszu istnieje wiele szans na oszustwo, a także na stratę.

    Dzięki wykorzystaniu blockchain i inteligentnych kontraktów wszystkie te zagrożenia można zniwelować. Blockchain z powodzeniem dostarcza bezpieczną i dostępną wersję cyfrową wszystkim stronom zaangażowanym w łańcuch dostaw. Inteligentne kontrakty mogą nawet okazać się pomocne w zarządzaniu stanami magazynowymi i automatyzowaniu płatności oraz zadań.

    Menedżerowie będą mogli zobaczyć stany magazynowe w czasie rzeczywistym oraz czas potrzebny na przeniesienie tych produktów do dużych magazynów za pomocą inteligentnych kontraktów. Czasy dostaw można poprawić i usprawnić, analizując wszystko.

    Jeśli łańcuch dostaw działa w wielu lokalizacjach, inteligentne kontrakty mogą również dokonywać automatycznych ponownych zamówień i dokonywać automatycznych płatności za otrzymane zamówienia. Dane te mogą być również wykorzystane do określenia najbardziej ruchliwego czasu dla dowolnego magazynu i tego, jak firmy mogą się poprawić w tym obszarze. Poza tym firmy będą nawet wiedziały, które produkty należy przechowywać w różnych porach roku, dzięki wyraźnym zapisom dostępnym w sieci blockchain.

    Wirtualne gry

    Istnieje wiele opcji grania w gry online, w których możesz grać i wygrywać prawdziwe pieniądze. Istnieje wiele wirtualnych witryn z grami z różnymi ofertami. Jeśli grasz tylko dla zabawy bez udziału prawdziwych pieniędzy, nie będziesz musiał o niczym myśleć. Ale jeśli grasz prawdziwymi pieniędzmi, musisz zacząć myśleć o płatnościach i sposobach na zdobycie wygranych.

    Zapewnią, że wszystkie Twoje płatności i zarobki są wyraźnie rejestrowane i nie ma niejasności.

    Tożsamość cyfrowa i KYC

    Jeśli musisz przejść weryfikację tożsamości, musisz zebrać różne szczegóły dotyczące swojego życia. Teraz jest to męcząca praca, ponieważ w niektórych momentach zostaniesz poproszony o dostarczenie znacznej liczby dokumentów, które zawierają szczegóły Twojej pracy, dane bankowe, dane demograficzne i wiele innych. Tak więc będziesz musiał biegać w różnych instytucjach, aby uzyskać wszystko w jednym pliku.

    Z drugiej strony inteligentne kontrakty mogą całkowicie rozwiązać problem za pomocą cyfrowej tożsamości. Tutaj wszystkie dane będą obecne w jednym miejscu w sieci. Dzięki temu weryfikacja KYC stanie się również natychmiastowa. Co więcej, Twoja prywatność pozostanie nienaruszona, ponieważ możesz kontrolować ilość informacji, które chcesz ujawnić ludziom.

    Poza tymi aplikacjami w obecnym świecie technologii istnieje wiele innych zastosowań inteligentnych kontraktów.

    Teraz zrozummy, dlaczego potrzebujemy inteligentnych kontraktów i niektórych z ich kluczowych korzyści.

    Jaka jest potrzeba inteligentnych kontraktów?

    Inteligentne kontrakty okazały się bardzo korzystne dla różnych sektorów. Oto niektóre z kluczowych zalet inteligentnych kontraktów.

    Oszczędność kosztów

    Inteligentne kontrakty usuwają pośredników z całego procesu. Dzięki temu nie tylko zmniejsza się koszt, ale nawet transakcje stają się szybsze.

    Autonomiczny

    Najważniejszą zaletą inteligentnych kontraktów jest poziom automatyzacji, jaki zapewnia. Nie ma potrzeby interwencji człowieka, a żadna osoba trzecia nie może wprowadzać zmian w inteligentnym kontrakcie. Firmy mogą wykorzystywać inteligentne kontrakty do automatyzacji kilku aspektów swojej działalności. Ponadto może pomóc w rozwiązywaniu różnych procesów, w których problemem jest zaufanie.

    Rozszerzona ochrona

    Wiadomo, że inteligentne kontrakty są wyjątkowe ze względu na ich bezpieczeństwo. Wszystkie procesy są wykonywane bezpiecznie, a inteligentne kontrakty działają tylko zgodnie z przeznaczeniem. Dostępne w nich dane są niezmienne, dlatego nie można ich zmienić. Wszystkie informacje zawarte w inteligentnych kontraktach są całkowicie bezpieczne.

    Przejrzystość i niezawodność

    W inteligentnych kontraktach wszystkie zaszyfrowane zapisy transakcji są udostępniane uczestnikom. Nie ma więc kwestii zaufania, ponieważ wszystko jest przejrzyste przed uczestnikami. Poza tym żaden uczestnik nie może manipulować danymi dostępnymi w inteligentnych kontraktach. Z tego powodu uważa się je za bardziej wiarygodne w porównaniu z tradycyjnymi zapisami.

    Właściwe przechowywanie

    Inteligentne kontrakty okazują się bardzo pomocne w przechowywaniu ważnych informacji. Nawet w przypadku utraty danych możesz łatwo odzyskać dane z inteligentnych kontraktów, ponieważ wszystkie szczegóły są trwale przechowywane w sieci.

    Zapewnione wyniki

    Najlepsze w inteligentnych kontraktach jest to, że działają przez wspomniane zasady w kodzie. Jeśli którekolwiek z kryteriów zostanie spełnione, inteligentny kontrakt zrealizuje wspomnianą w nim transakcję. Tak więc nie ma szans na oszustwo ani taki scenariusz.

    Krystalicznie przejrzysta komunikacja

    Podczas tworzenia inteligentnych kontraktów i ich kodowania należy wspomnieć o każdym szczególe. Tak więc nie ma szans na nieporozumienie lub pominięcie jakiegokolwiek szczegółu, ponieważ obie strony muszą wszystko napisać. Gdy komunikacja jest jasna, zauważysz błyskawiczną wydajność.

    Dzięki tym korzyściom byłoby całkiem jasne, że są one bardzo korzystne w różnych sektorach. Dlatego ich znaczenie stale rośnie.

    Wniosek 👩‍🏫

    Obecnie istnieje wiele platform blockchain wykorzystujących inteligentne kontrakty, w tym Ethereum, Corda, Hiperksięga, i więcej. Wsparcie technologii blockchain stale rośnie, a wraz z nim rośnie również zapotrzebowanie na inteligentne kontrakty na każdej platformie.