Jak aktywować wszystkie rdzenie procesora (Windows 10)

Współczesny procesor może obsługiwać wiele zadań jednocześnie. Jest to możliwe dzięki znacznemu postępowi w technologii procesorów. W szczególności nowoczesne procesory mają wiele rdzeni i są w stanie tworzyć i uruchamiać wiele rdzeni wirtualnych.

Rdzeń umożliwia działanie wielu procesów. Im więcej rdzeni ma procesor, tym więcej zadań może obsłużyć jednocześnie. Procesor inteligentnie zarządza zadaniami między swoimi rdzeniami, a użytkownicy nigdy nie wiedzą, co się dzieje. Nie wszystkie rdzenie są zawsze aktywne. Procesor będzie używał dodatkowego rdzenia tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli tak się nie stanie, pozostałe rdzenie pozostają uśpione, dopóki nie będą potrzebne.

Napraw procesor nie pokazujący wszystkich rdzeni w Menedżerze zadań

Niezależnie od tego, czy Twój procesor używa wszystkich swoich rdzeni, czy nie, powinny one nadal być widoczne w menedżerze zadań. Możesz również wyświetlić użycie dla każdego rdzenia w Menedżerze zadań.

Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz Menedżer zadań z menu kontekstowego.
Przejdź do zakładki Wydajność i wybierz CPU.
Kliknij prawym przyciskiem myszy wykres w prawym panelu i wybierz Zmień wykres na> Procesory logiczne.
Zobaczysz wykres dla każdego rdzenia i jego wykorzystania.

Niezależnie od tego, który rdzeń jest lub nie jest używany, Menedżer zadań nadal wyświetla je wszystkie. Wyświetli rdzenie logiczne i możesz zobaczyć, ile faktycznie ma rdzeni.

Jeśli nie widzisz wszystkich rdzeni wymienionych w Menedżerze zadań, wykonaj poniższe poprawki.

1. Włącz rdzenie

Możesz wyłączyć rdzenie w CPU. Nie jest to dobry pomysł, ale mimo wszystko jest to możliwe. Aby włączyć wszystkie rdzenie, wykonaj następujące kroki.

Stuknij skrót klawiaturowy Win + R, aby otworzyć okno uruchamiania.
Wpisz msconfig i naciśnij klawisz Enter.
Przejdź do zakładki Boot.
Kliknij Opcje zaawansowane.
Włącz „Liczba procesorów”.
Otwórz menu i wybierz najwyższą liczbę na liście.
Kliknij OK, a następnie Zastosuj.
Uruchom ponownie system.

Uwaga: jeśli opcja „Liczba procesorów” była już zaznaczona, odznacz ją i uruchom ponownie system.

2. Sprawdź rdzenie procesora za pomocą CPU-Z

Możliwe, że nie znasz prawidłowej liczby rdzeni, które ma Twój procesor. Aby potwierdzić, czy numer, który widzisz w menedżerze zadań, jest poprawny, czy nie, powinieneś uzyskać drugą opinię.

Ściągnij CPU-Z i uruchom go.
Przejdź do zakładki CPU.
Spójrz na prawy dolny róg, aby zobaczyć liczbę rdzeni i wątków.
Jeśli pasuje do tego, co widzisz w Menedżerze zadań, twój sprzęt prawdopodobnie jest w porządku.

Pokaż wszystkie rdzenie w Menedżerze zadań

3. Awaria sprzętu

Jeśli specyfikacje dla twojego procesora wskazują, że ma więcej rdzeni niż wynika z Menedżera zadań lub CPU-Z, możliwe, że twój procesor jest fizycznie uszkodzony. Naprawa jest możliwa, ale nigdy nie jest warta swojej ceny. Powinieneś rozważyć wymianę procesora. Sprawdź system, zanim zdecydujesz się wymienić procesor.

Wniosek

Procesory mogą ulec uszkodzeniu, jeśli system się przegrzeje. Często takie uszkodzenie jest nieodwracalne, dlatego ważne jest, aby system działał w rozsądnej temperaturze.

Procesor nie zostanie uszkodzony przy kilku pierwszych przegrzaniu systemu, ale konsekwentne przegrzewanie go uszkodzi. Jeśli twój system się nagrzewa, dodaj wentylatory i popraw wentylację, aby obniżyć temperaturę.

x