Jak Apple iPad Pro 2020 porównuje się z gładzikiem Mac z 1994 roku

Udostępnij teraz w social media:

Prezentacja Apple nowy iPad Pro i Klawiatura Magic Keyboard z gładzikiem w marcu 2020 roku. To pierwszy raz, kiedy Apple wypuścił gładzik dla iPadów. Przypomniał nam pierwszy laptop firmy z gładzikiem: seria Powerbook 500, wydana 26 lat temu.

Biorąc pod uwagę historyczny charakter tego wydania, pomyśleliśmy, że fajnie byłoby przyjrzeć się PowerBookowi 540c. Porównajmy to z nowym iPadem Pro i zobaczmy, jak daleko zaszła przenośna technologia Apple.

Powrót do serii PowerBook 500

Komputery Apple PowerBook 520 i 540 mają ten sam rozmiar.

W maju 1994 roku Apple zaprezentował pierwsze cztery modele w Seria PowerBook 500: modele 520, 520c, 540 i 540c. Maszyny 520 były wyposażone w procesory 25 MHz, podczas gdy procesory modeli 540 pracowały z częstotliwością 33 MHz. Modele 520 i 540 były wyposażone w monochromatyczne monitory LCD z pasywną matrycą, podczas gdy modele „c” zawierały wyświetlacze LCD z aktywną matrycą z obsługą 16-bitowego koloru.

  Jak zresetować zapomniane hasło Apple Notes na iPhonie, iPadzie i komputerze Mac

Seria 500 zmodernizowała linię PowerBook, dodając kilka nowych funkcji, w tym wbudowane głośniki stereo, Ethernet i opcję Gniazdo PCMCIA. Przede wszystkim były to jednak pierwsze laptopy na świecie wyposażone w zintegrowany gładzik w nowoczesnej konfiguracji, jaką znamy dzisiaj. (Wcześniejszy laptop, Gavilan SC, zawierało urządzenie wskazujące podobne do touchpada w niewygodnym miejscu nad klawiaturą).

Przed gładzikiem Apple zawierało niewielką wbudowaną trackball jako urządzenie wskazujące w serii PowerBook. W przeciwieństwie do komputerów PC z systemem MS-DOS, laptopy Mac wymagały wbudowanych urządzeń wskazujących ze względu na graficzny charakter systemu operacyjnego. Gładzik zapewnił trwały, kompaktowy sposób na zintegrowanie tej funkcji z coraz cieńszymi maszynami.

Nowe gładziki do iPadów

Nowy Apple iPad Pro z Magic Keyboard.Nowy Apple iPad Pro z Magic Keyboard zawiera gładzik.

Od 26 lat Apple dostarcza laptopy Mac z gładzikami. Jednak gdy firma ogłosiła, że ​​jej iPady będą teraz obsługiwać gładzik i mysz, nasze uszy ożywiły się. Od jego wprowadzenie w 2010 roku, Apple mocno reklamuje iPada jako pierwsze urządzenie dotykowe, więc ta zmiana sygnalizuje wyraźną ewolucję platformy iPada.

  Jak zainstalować Minetest w systemie Linux

IPad (a wcześniej iPhone) zrewolucjonizował przenośne gadżety głównie dlatego, że nie wymagały żadnej metody wprowadzania danych poza dotykiem ludzkich palców. W przeciwieństwie do poprzednich maszyn przenośnych (nawet tych z ekranami wrażliwymi na dotyk) ludzie nie musieli bawić się rysikami czy malutkimi klawiaturami. A więc Apple trzymał twardą linię jeśli chodzi o odmowę obsługi zewnętrznego wskaźnika.

Teraz, gdy iPad stał się tak potężny, jak niektóre laptopy z wyższej półki, jego rola zmieniła się z niedrogiego tabletu do surfowania w Internecie na profesjonalnego zamiennika laptopa. Niektórzy eksperci branżowi podejrzewali Urządzenia iPadOS mogą zastąpić komputery Mac lat (choć nigdy nie był to wyraźny konsensus).

Wraz z wprowadzeniem gładzika iPada wydaje się, że Apple zatoczyło pełne koło z powrotem do swoich korzeni z serii PowerBook-500.

  Jak zmienić domyślne konto Google na Androida

Porównanie: PowerBook 540c kontra iPad Pro z Magic Keyboard

PowerBook 540c obok iPada Pro z magiczną klawiaturą.

W ramach edukacyjnego zestawienia porównajmy szczyt z 1994 roku PowerBook 540c z dzisiejszym topowym Apple iPad Pro (Wi-Fi + Cellular) z nową Magic Keyboard. Ceny były Dostosowane do inflacji do przodu i do tyłu, aby dać ci lepsze wyobrażenie o tym, ile każdy kosztowałby w każdej epoce.

Ciekawie jest zobaczyć dzikie różnice w możliwościach tych maszyn z dwóch różnych epok.

x