Jak automatycznie cofnąć uprawnienia do nieużywanych aplikacji na Androida

Kiedy nie korzystasz już aktywnie z aplikacji, najlepiej cofnąć wszelkie poufne uprawnienia, które mogłeś jej udzielić. Na szczęście na telefonie lub tablecie z Androidem nie musisz ręcznie tego robić.

Wprowadzona w systemie Android 11 funkcja uprawnień oferuje przydatną opcję, która automatycznie cofa uprawnienia aplikacji, której nie otwierałeś od jakiegoś czasu. To ustawienie nie może być stosowane globalnie w całym systemie operacyjnym, co oznacza, że ​​będziesz musiał włączyć je osobno dla każdej aplikacji. Zalecamy włączenie go, zwłaszcza w przypadku aplikacji od programistów, którym nie ufasz. Oto jak uzyskać do niego dostęp.

Zanim zaczniemy, zwróć uwagę, że każdy producent Androida dostosowuje nazwy różnych menu i ustawień. Poniższe kroki i zrzuty ekranu obejmują proces na telefonie Samsung. Chociaż nazwy mogą się różnić, proces będzie bardzo podobny.

Otwórz aplikację „Ustawienia” na smartfonie lub tablecie z systemem Android. Możesz go znaleźć w szufladzie aplikacji lub dotykając ikony koła zębatego w panelu powiadomień.

Odwiedź aplikację Ustawienia na Androida

Wybierz „Aplikacje i powiadomienia”.

Przejdź do aplikacji i powiadomień w ustawieniach Androida

Wewnątrz kliknij opcję „Zobacz wszystkie aplikacje”.

Przejdź do listy wszystkich aplikacji w ustawieniach Androida

Znajdź aplikację, której uprawnienia chcesz automatycznie odebrać po kilku miesiącach nieużywania. Wybierz opcję „Uprawnienia”.

Przejdź do ustawień uprawnień aplikacji na Androida

Przełącz ustawienie „Usuń uprawnienia, jeśli aplikacja nie jest używana”, które znajduje się na dole strony.

Skonfiguruj automatyczne usuwanie uprawnień aplikacji na Androida

Teraz, jeśli nie będziesz używać tej aplikacji przez kilka miesięcy, Twój telefon lub tablet odetnie połączenie ze wszystkimi modułami danych i czujnikami, do których ma dostęp. Jeśli wybierzesz WhatsApp, utracisz uprawnienia dostępu do kamery, mikrofonu, lokalnej pamięci i nie tylko.

Zestaw uprawnień, do których odnosi się to ustawienie, różni się w zależności od aplikacji. Co więcej, warto zauważyć, że jest dostępny tylko w ograniczonej formie dla aplikacji na poziomie systemu. Dlatego na przykład nie możesz poinstruować Androida, aby automatycznie anulował dostęp Gmaila do kontaktów i kalendarza w telefonie.

Google nie określa, kiedy Android automatycznie cofnie uprawnienia aplikacji między użyciami. Ale w przyszłości, kiedy i jeśli to ustawienie zostanie uruchomione dla dowolnej aplikacji, Android powiadomi Cię, a także zaoferuje opcję odinstalowania aplikacji.

Chcesz mieć lepszą kontrolę nad prywatnością swojego smartfona? Jest więcej rzeczy, które możesz zrobić, aby lepiej zarządzać uprawnieniami na Androidzie i ilością danych, które każda aplikacja może odczytać.

body #primary .entry-content ul # nextuplist {list-style-type: none; margin-left: 0px; padding-left: 0px;}
body #primary .entry-content ul # nextuplist li a {text-decoration: none; color: # 1d55a9;}