Jak automatycznie montować udziały sieciowe w systemie Linux

Podobnie jak ręczne montowanie dysku twardego w systemie Linux, dostęp do udziałów sieciowych jest uciążliwy. Należy określić adresy IP, skonfigurować loginy itp. Możliwość logowania się do komputera i automatycznego montowania udziałów sieciowych oznacza, że ​​praca jest łatwiejsza. Podobnie jak automatyczne uruchamianie dysku twardego, automatyczne montowanie udziału sieciowego odbywa się w pliku fstab. W tym przewodniku omówimy, jak automatycznie montować udziały NFS, udziały Samba / CIFS, a nawet udziały SSHFS! Oto jak to zrobić.

Utwórz kopię zapasową pliku Fstab

Edycja pliku fstab jest bardzo niebezpieczna, a wszelkie zmiany mogą poważnie uszkodzić system, jeśli się zepsujesz. Przed rozpoczęciem tego samouczka otwórz terminal i wykonaj następujące czynności:

Krok 1: Utwórz folder na komputerze do przechowywania kopii zapasowej. Ponadto rozważ przesłanie wspomnianej kopii zapasowej do usług takich jak Dropbox lub Dysk Google w celu bezpiecznego przechowywania.

mkdir ~/system-backups

Krok 2: zdobądź powłokę roota za pomocą sudo -s, a następnie wejdź do katalogu / etc /.

cd /etc/

Krok 3: Utwórz kopię zapasową i umieść ją w folderze kopii zapasowej.

cp fstab /home/username/system-backups

Krok 4: Zmień nazwę pliku, aby miał rozszerzenie .bak.

mv fstab fstab.bak

Przywróć kopię zapasową

Krok 1: zdobądź powłokę roota za pomocą sudo -s.

Krok 2: Wejdź do katalogu / etc / i usuń uszkodzony plik fstab.

cd /etc/
rm fstab

Krok 3: skopiuj kopię zapasową do folderu / etc /.

cp /home/username/system-backups/fstab /etc/

Krok 4: Zmień nazwę kopii zapasowej.

mv fstab.bak fstab

Automatyczne uruchamianie NFS

Montowanie udziału NFS jest denerwujące i żmudne; szczególnie dla nowych użytkowników. Dla osób niezaznajomionych z systemem plików NFS i jego działaniem może to wyglądać jak nauka o rakietach. Dlatego fajnie byłoby móc zalogować się do komputera i od razu mieć łatwy dostęp do udostępnień, bez zamieszania. Aby to osiągnąć, musisz napisać linię w pliku fstab.

Najpierw znajdź nazwę udziału, który chcesz zamontować. Na przykład:

showmount -e 192.168.1.150

Następnie utwórz folder, w którym NFS powinien zostać podłączony w systemie Linux.

mkdir ~/Network-Files

Otwórz plik fstab za pomocą nano.

sudo -s
nano /etc/fstab

Wypisz linię montażu. Oto przykład tego, jak powinien wyglądać:

# Data from my NFS server
servername:/data /home/username/Network-Files nfs rsize=8192,wsize=8192,timeo=14,_netdev 0 0

Uwaga: zastąp „dane” nazwą udziału NFS.
Zapisz zmiany w / etc / fstab, naciskając CTRL + O i uruchom ponownie. Podczas logowania Twój udział NFS zostanie automatycznie zamontowany.

Automatyczne uruchamianie SAMBA

Samba to świetne narzędzie. Dzięki niemu administratorzy Linuksa mogą udostępniać pliki sieciowe do trzech głównych systemów operacyjnych komputerów osobistych, a nawet urządzeń mobilnych. Z tego powodu Samba jest szeroko stosowana. Mimo to do protokołu SMB trudno jest uzyskać dostęp ręcznie. Menedżery plików w Linuksie rozpylają się i szukają udziału w nieskończoność, a czasami nawet ignorują adresy IP.

Dlatego wspaniale jest móc montować tego typu akcje podczas logowania.

Aby rozpocząć, zainstaluj narzędzia CIFS. Jest to zestaw narzędzi, które sprawiają, że automatyczne montowanie udziałów Samby działa poprawnie.

Ubuntu

sudo apt install cifs-utils

Debian

sudo apt-get install cifs-utils

Arch Linux

sudo pacman -S cifs-utils

Fedora

sudo dnf install cifs-utils

OpenSUSE

sudo zypper install cifs-utils

Inne systemy Linux

CIFS jest krytycznym składnikiem Samby. W rezultacie większość systemów operacyjnych Linux zawiera narzędzia CIFS. Aby pobrać ten pakiet do swojej dystrybucji Linuksa, wyszukaj „cifs utils” lub coś podobnego, a następnie zainstaluj go za pomocą menedżera pakietów.

Uwaga: przed próbą zamontowania SMB musisz utworzyć katalog montowania.

sudo mkdir /mnt/samba

Za pomocą pobranych narzędzi skonfiguruj montowanie:

sudo -s

nano /etc/fstab

Wypisz swoją linię montażową. Oto jak to powinno wyglądać:

# Samba share from my server
//SERVER/share /mnt/samba cifs username=user,password=password 0 0

Uwaga: zastąp „udział” nazwą udziału, a „SERVER” nazwą serwera lub adresem IP. Zmień „= użytkownik” na użytkownika Samby, a „= hasło” na hasło Samby.

Po wypisaniu linii montowania naciśnij CTRL + O, aby zapisać zmiany, a następnie uruchom ponownie. Przy następnym uruchomieniu udział Samby zostanie automatycznie zamontowany.

Automatyczne uruchamianie SSHFS

SSHFS to bardzo przydatne narzędzie dla osób pracujących na serwerach. Dzięki niemu każdy system plików można łatwo udostępniać i udostępniać przez SSH. Jednak montowanie SSHFS jest żmudne w pisaniu. Z tego powodu wiele osób automatycznie montuje SSHFS podczas uruchamiania. Oto jak to zrobić.

Najpierw zainstaluj pakiet SSHFS.

Ubuntu

sudo apt install sshfs

Debian

sudo apt-get install sshfs

Arch Linux

sudo pacman -S sshfs

Fedora

sudo dnf install sshfs

OpenSUSE

sudo zypper install sshfs

Inne systemy Linux

SSHFS jest szeroko stosowany. Z tego powodu użytkownicy mało znanych dystrybucji Linuksa nie powinni mieć problemów z jego zainstalowaniem. Aby go znaleźć, otwórz narzędzie do zarządzania pakietami, wyszukaj „sshfs” i zainstaluj je.

Uwaga: Automatyczne montowanie systemów plików SSH odbywa się dzięki systemowi init systemd. Jeśli twój system operacyjny nie ma systemd, nie masz szczęścia w tej metodzie

Najpierw utwórz punkt montowania dla SSHFS, aby wylądować w systemie:

mkdir ~/Remote-Machine

Zdobądź powłokę roota i otwórz plik fstab. Następnie wypisz linię montowania. Zmień „użytkownika” i „hosta” na nazwę użytkownika i zdalny adres IP / nazwę hosta, a nazwę użytkownika na swoją nazwę użytkownika.

# SSH File System Mount of my server 
user@host:/remote/folder /home/username/Remote-Machine fuse.sshfs noauto,x-systemd.automount,_netdev,users,idmap=user,IdentityFile=/home/username/.ssh/id_rsa,allow_other,reconnect 0 0

Po wypisaniu linii montowania i komentarza, zapisz zmiany w fstab, naciskając CTRL + O. Uruchom ponownie. Przy następnym logowaniu udział SSHFS zostanie automatycznie zamontowany!

Wniosek

Udziały sieciowe są z łatwością najlepszym sposobem uzyskiwania dostępu do plików. Niestety, dostęp do nich może być czasem bardzo żmudnym procesem. Dlatego jest tak fajny, że można automatycznie zamontować te udziały w systemie Linux. Pozwala użytkownikom pozbyć się uciążliwości ciągłego ręcznego montowania udziałów sieciowych.