Udostępnij teraz w social media:

Funkcja kosza w wielu dystrybucjach Linuksa jest bardzo podobna do „Kosza” w systemie Microsoft Windows lub funkcji o tej samej nazwie w systemie MacOS firmy Apple. Dzięki niemu użytkownicy mogą wysyłać pliki i foldery, których nie lubią, do „kosza”. Skutecznie usuwając rzeczy z drogi.

Przede wszystkim wszystkie środowiska graficzne Linuksa są wyposażone w kosz, a po kliknięciu przycisku „usuń” na klawiaturze pliki trafiają do niego. Z biegiem czasu dane zapełniają kosz i zajmują miejsce, co może zająć miejsce na dysku twardym. Niestety w systemie Linux kosz na śmieci ma domyślnie ograniczone miejsce. Co gorsza, nie jest ustawione na automatyczne usuwanie. Na szczęście dzięki kilku sztuczkom możesz automatycznie opróżnić kosz w systemie Linux z odrobiną konfiguracji.

Instalowanie Autotrash

Autotrash to bezproblemowy sposób, aby łatwo ustawić komputer z systemem Linux, aby opróżnił kosz. Można go skonfigurować za pomocą zadania Cron, a nawet użyć do wyczyszczenia folderów śmieci wielu użytkowników, a nie tylko jednego.

Aby skonfigurować aplikację Autotrash w dystrybucji Linuksa, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze.

Sprawdź -   Jak zrobić klasyczną konsolę do gier wideo z systemem Linux z RecalboxOS

Po otwarciu sesji terminala postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji dotyczącymi używanego systemu operacyjnego Linux.

Ubuntu

Narzędzie Autotrash jest dystrybuowane do użytkowników Ubuntu w centralnym repozytorium oprogramowania. Aby go zainstalować, użyj poniższego polecenia Apt.

sudo apt install autotrash

Debian

Użytkownicy Debiana mogą zainstalować narzędzie Autotrash z głównych źródeł oprogramowania Debiana. Aby to uzyskać, wprowadź poniżej polecenie Apt-get.

sudo apt-get install autotrash

Arch Linux

W Arch Linux narzędzie Autotrash nie jest dostępne dla użytkowników w tradycyjny sposób. Zamiast tego ci, którzy chcą go uruchomić, muszą ręcznie skompilować go za pośrednictwem strony Github projektu.

Aby rozpocząć proces budowania, zainstaluj pakiet „Git” za pomocą menedżera pakietów Pacman.

sudo pacman -S git

Po zainstalowaniu pakietu „Git” na komputerze Arch Linux, nadszedł czas, aby pobrać kod źródłowy Autotrash za pomocą polecenia git clone.

git clone https://github.com/bneijt/autotrash.git

Po zakończeniu pobierania kodu użyj polecenia CD, aby przenieść sesję terminala z folderu domowego (~ /) do nowego katalogu „autotrash”.

cd autotrash

W katalogu „autotrash” czas na instalację programu. Aby uruchomić skrypt instalacyjny, uruchom:

sudo python setup.py install

Fedora

Fedora Linux ma narzędzie Autotrash w swoich repozytoriach oprogramowania od dłuższego czasu. Aby to działało, uruchom sesję terminala i użyj poniższego polecenia menedżera pakietów DNF.

sudo dnf install autotrash -y

OpenSUSE

Czy używasz OpenSUSE Linux? Chcesz uruchomić aplikację Autotrash? Na szczęście aplikacja jest dostępna na OpenSUSE LEAP i Tumbleweed za pośrednictwem repozytorium oprogramowania OSS All.

Sprawdź -   Jak grać w Age of Empires II (2013) na Linuksie

Aby go zainstalować, upewnij się, że masz włączoną opcję „OSS All” w YaST. Następnie wprowadź polecenie Zypper w oknie terminala, aby program działał w twoim systemie.

sudo zypper install autotrash -y

Skonfiguruj Autotrash

Autotrash to narzędzie, które można ręcznie skonfigurować w celu opróżnienia kosza na komputerze z systemem Linux. Jednak po wyjęciu z pudełka samo zainstalowanie narzędzia nic nie daje. Zamiast tego musisz skonfigurować automatyczny skrypt.

Na stronie GitHub dewelopera stwierdza się, że najlepszym sposobem automatyzacji aplikacji Autotrash jest zadanie Cron. Aby skonfigurować zadanie, musisz mieć dostęp do Cron na komputerze z systemem Linux.

Uwaga: większość systemów operacyjnych Linux ma możliwość natychmiastowego użycia Crona. Jeśli nie możesz użyć narzędzia Cron, zapoznaj się z naszym postem na temat konfigurowania i używania narzędzia Cron.

Sprawdź -   Jak tweetować z pulpitu Plazmy za pomocą Choqoka

Aby utworzyć nowe zlecenie, uruchom terminal i wprowadź:

EDITOR=nano crontab -e

Wklej następujący kod do edytora tekstu Nano.

@daily / usr / bin / autotrash -d 30

Zapisz zmiany w nowym zadaniu Cron, naciskając Ctrl + O. Następnie zakończ, naciskając Ctrl + X.

Zakładając, że Crontab jest poprawnie skonfigurowany, twój kosz powinien zostać automatycznie opróżniony.

Opróżnij kosz dla wszystkich użytkowników

Jeśli chcesz automatycznie opróżniać kosz w systemie Linux dla wszystkich użytkowników, a nie tylko dla jednego użytkownika, jest to możliwe. Aby to zrobić, musisz utworzyć zadanie Cron.

Najpierw otwórz Crontab w terminalu.

EDITOR=nano crontab -e

Usuń dowolny tekst z Crontab i upewnij się, że jest pusty. Następnie wklej ten wiersz kodu do edytora.

@daily / usr / bin / autotrash -td 30

Zapisz zadanie, naciskając Ctrl + O na klawiaturze. Następnie zamknij edytor, używając kombinacji klawiszy Ctrl + X.

Zakładając, że kod został poprawnie skonfigurowany w zadaniu Cron, Autotrash automatycznie opróżni kosz na komputerze z systemem Linux dla każdego użytkownika.