Jak automatycznie otworzyć Findera na dysku w systemie macOS

Po podłączeniu zewnętrznego dysku do komputera Mac jest on montowany automatycznie. Następnie musisz dwukrotnie kliknąć, aby otworzyć go w Finderze. To nic trudnego, ale jeśli chcesz automatycznie otwierać Findera na dysku, możesz utworzyć akcję folderu za pomocą Automatora. Otworzy zamontowany dysk i pokaże jego zawartość w Finderze. Oto, co musisz zrobić.

Automatycznie otwieraj Findera po zamontowaniu dysku

Otwórz Automatora i utwórz nowy dokument. W panelu wyboru typu dokumentu wybierz opcję Folder Action.

Gdy to zrobisz, u góry pojawi się lista rozwijana o nazwie „Akcja folderu odbiera pliki i foldery dodane do”. Otwórz menu i wybierz Inne. Następnie dotknij skrótu klawiaturowego Shift + Command + G. Zobaczysz nowy panel. W tym panelu wprowadź następujące informacje i kliknij Przejdź, a następnie Wybierz.

/volumes

Ostatnim krokiem jest wyszukanie akcji „Otwórz elementy wyszukiwarki” w kolumnie po lewej stronie. Aby go znaleźć, możesz użyć paska wyszukiwania u góry. Przeciągnij i upuść go w okienku po prawej stronie i kontynuuj i zapisz akcję. Nadaj mu nazwę, która powie Ci, do czego służy.

Następnie podłącz dysk. Zamontuje się automatycznie, a zobaczysz monit informujący, że „FolderActionsDispatcher” chce uzyskać dostęp do plików i folderów na woluminie. Pozwól mu to zrobić. Ten monit nie pojawi się za każdym razem.

Jeśli kiedykolwiek zechcesz usunąć akcję folderu, musisz przejść do następującej lokalizacji.

/Library/Scripts/Folder Actions

W tym miejscu poszukaj skryptu o nazwie Remove Folder Actions.scpt. Kliknij go dwukrotnie, aby uruchomić skrypt, a następnie wybierz akcję folderu, którą chcesz usunąć. Nie będziesz musiał usuwać wszystkich działań dotyczących folderów. Będziesz mieć możliwość wyboru, które z nich zachować, a których się pozbyć.

Będzie to działać na wszystkich dyskach i wszystkim innym, co macOS rozpoznaje jako dysk. Oznacza to, że aplikacje, które są dystrybuowane jako pliki DMG i zamontowane, prawdopodobnie również zostaną otwarte w Finderze. Jest to przydatne, ale należy pamiętać, że może również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego macOS nie ma tej funkcji po wyjęciu z pudełka. Wolumin może zawierać coś złośliwego, który uruchamia się podczas uzyskiwania do niego dostępu. Zamontowanie go nie pozwala na uruchomienie niczego, ale otwarcie dysku w Finderze może uruchomić złośliwą zawartość, cokolwiek to jest, do uruchomienia. Chodzi o to, żebyś był z tym ostrożny.