Jak automatycznie ponownie uruchomić zamrożony komputer Mac

Komputery mogą doświadczać zawieszeń, gdy są obciążone zbyt dużą ilością zadań. Możesz myśleć, że inwestycja w lepszy sprzęt ochroni cię przed tym problemem, jednak nie zawsze tak jest. Nawet systemy o wyższej wydajności, mimo że radzą sobie z większą liczbą procesów, również mogą ulegać zawieszeniom.

W momencie, gdy komputer przestaje odpowiadać, system operacyjny podejmuje próbę zwolnienia zasobów, aby wyjść z tego stanu. Niestety, nie zawsze się to udaje. W takich sytuacjach konieczne może być wymuszenie wyłączenia komputera poprzez przytrzymanie przycisku zasilania. W przypadku komputerów Mac, zwłaszcza modeli MacBook, może się zdarzyć, że ta metoda nie zadziała lub nie chcesz, aby ręczne wyłączanie było jedynym rozwiązaniem. Istnieje możliwość automatycznego ponownego uruchamiania zamrożonego Maca, co można skonfigurować wcześniej. Oto jak to zrobić.

Automatyczne ponowne uruchamianie zamrożonego Maca

Aby zautomatyzować proces ponownego uruchamiania zamrożonego komputera Mac, należy skorzystać z polecenia w Terminalu. Wymaga ono uprawnień administratora, ponieważ będzie odpowiadać za wszystkie inne operacje w momencie wystąpienia zawieszenia systemu.

Otwórz Terminal i wpisz poniższe polecenie. Zostaniesz poproszony o wprowadzenie hasła administratora. Po jego podaniu, system będzie się automatycznie restartować w przypadku zawieszenia.

sudo systemsetup -setrestartfreeze on

Aby dezaktywować tę funkcję, otwórz ponownie Terminal i wprowadź poniższe polecenie. Podobnie jak wcześniej, system poprosi cię o hasło administratora, aby kontynuować. Po jego wykonaniu komputer nie będzie już automatycznie restartowany w przypadku zawieszenia.

sudo systemsetup -setrestartfreeze off

Ostrzeżenie

Wymuszone ponowne uruchomienie lub zamknięcie systemu nie jest standardową metodą jego zakończenia, a komputery Mac nie są wyjątkiem. Wprowadzane powyżej polecenie zasadniczo wymusza ponowne uruchomienie, co może prowadzić do utraty danych. Jeśli w momencie zawieszenia były otwarte jakieś dokumenty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że niezapisane zmiany zostaną utracone. Nawet aplikacje z funkcją automatycznego zapisywania mogą w takiej sytuacji być mało pomocne.

W przypadku mniej wydajnych komputerów Mac, które często się zawieszają, nie jest to rozwiązanie, które chciałbyś wdrożyć. Ta opcja może być przydatna, gdy system działa w miarę stabilnie, ale w przypadku komputerów o niskiej wydajności może prowadzić do dalszych problemów.


newsblog.pl