Udostępnij teraz w social media:

Jedną z zalet korzystania z pamięci w chmurze jest możliwość synchronizacji plików bez względu na to, na jakim komputerze się znajdujesz. Problem w tym, że ta wygoda ma swoją cenę. Aby przesłać dużą ilość danych, zwykle trzeba kupić plany. Ponadto przesłanie pliku na serwer zdalny trwa wieczność, wystarczy pobrać go z powrotem na inny komputer w sieci. Dobra wiadomość jest taka, że ​​synchronizacja plików między komputerami z systemem Linux nie musi być niewygodna. Jest lepsze rozwiązanie: Synchronizacja.

Syncthing to narzędzie, które synchronizuje rzeczy. Dzięki temu narzędziu użytkownicy mogą przesyłać dowolną ilość danych przez Internet, a także przez sieć lokalną. Nie ma potrzeby kupowania drogich planów przechowywania w chmurze, aby uzyskać dodatkową przestrzeń. Przestrzeń dyskowa Syncthing to pojemność twoich dysków twardych, a prędkość to szybkość twojej własnej sieci i połączenia internetowego.

A co najważniejsze, jest dostępny w systemie Linux. Oto, jak to działa.

Instalacja

Instalowanie Syncthing różni się nieco w porównaniu z innymi typami programów. Dzieje się tak, ponieważ jest to program internetowy, który działa lokalnie. Synchronizacja działa w tle, wykonując wszystkie ważne obliczenia, ale wszystko, co robi użytkownik, jest konfigurowane w przeglądarce internetowej. Oznacza to również, że jeśli chcesz zainstalować to oprogramowanie na serwerze Linux, wszystko będzie dobrze.

Sprawdź -   Jak zainstalować LibreELEC na Raspberry Pi 4

Ubuntu i Debian

Zacznij od dodania klucza zwalniającego PGP. Jest to ważne, ponieważ zarówno Ubuntu, jak i Debian nie mogą instalować oprogramowania bez klucza do wydania. Otwórz terminal, pobierz klucz za pomocą tego polecenia:

curl -s https://syncthing.net/release-key.txt | sudo apt-key add -

Następnym krokiem procesu instalacji jest dodanie repozytorium Syncthing do listy / etc / apt / sources.

echo "deb https://apt.syncthing.net/ syncthing stable" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/syncthing.list

W systemie znajduje się nowe repozytorium synchronizacji. Mimo to Syncthing nie zostanie zainstalowany, dopóki źródła oprogramowania nie odzwierciedlą nowych zmian.

sudo apt-get update

Na koniec zainstaluj oprogramowanie za pomocą:

sudo apt-get install syncthing

Arch Linux

Narzędzie Syncthing server / web UI jest dostępne w repozytorium użytkowników Arch Linux. Pobieranie i zbuduj go dla Archa, aby działał.

Inny

Inne dystrybucje Linuksa w większości nie mają dostępnych pakietów. Zamiast tego dostępne jest archiwum tarballa programu.

Pobieranie archiwum i przeczytaj instrukcje, jak je zainstalować.

Uruchom usługę Syncthing, wpisując: syncthing

Interfejs sieciowy zostanie automatycznie otwarty w domyślnej przeglądarce na komputerze z systemem Linux.

Sprawdź -   Jak pobierać filmy z YouTube'a na iOS

Inne platformy

Chociaż ten artykuł dotyczy Linuksa, pliki będą synchronizowane również z innymi platformami. Mac, Windows, a nawet Android działają. Jedynym warunkiem udostępniania plików jest to, że każde urządzenie musi znajdować się w tej samej sieci. Aby pobrać aplikację na te platformy, kliknij ten link tutaj.

Korzystanie z synchronizacji

Uzyskaj dostęp do ustawień synchronizacji, odwiedzając stronę https: // localhost: 8080. W interfejsie internetowym użytkownik ma opcje tworzenia nowego folderu współdzielonego i dodawania zdalnego urządzenia. Aby utworzyć nowy folder do udostępnienia, kliknij przycisk „Dodaj folder”. Spowoduje to wyświetlenie okna z informacjami do wypełnienia. W szczególności: etykieta folderu, identyfikator folderu i ścieżka folderu.

Zacznij od etykiety folderu. Dodaj nazwę do swojego udziału, aby wiedzieć, co to jest. Pomiń identyfikator folderu, ponieważ system generuje jeden z nich automatycznie.

Na koniec dodaj ścieżkę folderu do nowego udziału. Na przykład: jeśli udostępniasz z folderu Moja muzyka, ścieżka będzie wyglądać następująco: / home / nazwa użytkownika / Muzyka /. Każdy folder będzie działał, nawet nowy.

Dodaj zdalne urządzenie

Folder nie zostanie udostępniony bez wcześniejszego dodania innych urządzeń do serwera synchronizacji. Aby to zrobić, przejdź do innego komputera z uruchomioną synchronizacją i znajdź „ID urządzenia”. Jest to unikalny identyfikator, który pozwoli Syncthing szybko (i łatwo) znaleźć urządzenie i dodać je do sieci. Po uzyskaniu identyfikatora kliknij „Dodaj zdalne urządzenie”. Spowoduje to wyświetlenie menu podręcznego.

Sprawdź -   Jak skonfigurować demona odtwarzacza muzyki w systemie Linux

Znajdź „identyfikator urządzenia” i wprowadź identyfikator urządzenia, któremu chcesz się podzielić. Aby znaleźć identyfikator urządzenia, kliknij menu Czynności, a następnie „pokaż identyfikator”.

Udostępnianie folderu

Po pomyślnym dodaniu urządzenia zobaczysz je z boku z napisem „Nieużywane” obok niego. Jest oznaczony jako „nieużywany”, ponieważ chociaż usługa Syncthing widzi urządzenie i wchodzą one w interakcje ze sobą, żadne elementy nie zostały mu udostępnione. Oto jak dodać do niego folder.

Przejdź do utworzonego wcześniej udostępnionego folderu i kliknij przycisk „Edytuj”. Poszukaj opcji „Udostępnij urządzeniom”. Zauważysz, że ostatnio dodane urządzenie znajduje się w tym menu. Kliknij pole wyboru, a wkrótce Twój folder udostępniony wraz ze wszystkimi jego plikami zostanie zsynchronizowany z tym urządzeniem.

Wniosek

Ci, którzy szukają szybkiego i łatwego sposobu na synchronizację plików między komputerami z systemem Linux lub komputerami z innymi systemami operacyjnymi, powinni zwrócić uwagę na synchronizację. Chociaż program nie jest pierwszym tego rodzaju, sposób, w jaki rozwiązuje problem synchronizacji plików w tak łatwy w użyciu sposób, bardziej niż wyróżnia go na tle innych podobnych rozwiązań. Jeśli szukasz szybkiej i łatwej naprawy synchronizacji plików, nie szukaj dalej.