Jak bardzo powinieneś się martwić?

Udostępnij teraz w social media:

Wyświetlacze OLED są piękne i drogie, ale możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że mogą cierpieć z powodu „wypalenia” lub trwałego zatrzymywania obrazu. Jak powszechny jest ten problem i czy powinieneś się nim martwić?

Co to jest wypalanie OLED?

OLED to skrót od Organic Light Emitting Diode. Ponieważ materiały użyte do budowy tych paneli są organiczne, z czasem ulegają degradacji. OLED to technologia samoemisyjna, co oznacza, że ​​nie jest wymagane podświetlenie. Każdy piksel generuje własne światło, które stopniowo przygasa w miarę upływu czasu użytkowania produktu.

Wypalenie OLED (lub trwałe zatrzymanie obrazu) odnosi się do stopniowej degradacji pikseli. Wypalenie nie jest unikalne dla wyświetlaczy OLED – monitory CRT, LCD i plazmy są w pewnym stopniu podatne.

Trwałe zatrzymywanie obrazu na wyświetlaczach OLED jest spowodowane nierównomierną degradacją pikseli, z których składa się wyświetlacz. Występuje, gdy określony zestaw pikseli degraduje się w innym tempie niż te, które go otaczają.

Przyczyną tego problemu są statyczne obrazy lub grafika na ekranie. Obejmuje to logo wyświetlane w rogu podczas oglądania niektórych kanałów telewizyjnych, toczące się banery informacyjne lub obszar, w którym pojawia się tablica wyników podczas oglądania sportu.

Ale żeby było jasne, oglądanie pięciu godzin sportu w niedzielę nie spowoduje wypalenia ekranu OLED. Jednak łączny efekt oglądania tego samego kanału sportowego przez dłuższy czas może być.

To samo dotyczy wszystkiego, co pozostawia statyczne elementy na ekranie przez długi czas. HUD gry wideo, pasek zadań systemu Windows, tablica przylotów na lotnisku i tak dalej mogą być winowajcami.

Zmieniaj swoje nawyki związane z oglądaniem

Jeśli obawiasz się wypalenia, możesz uniknąć kupowania wyświetlacza OLED. Jeśli jednak po prostu nie możesz się oprzeć (i kto by cię winił?), Istnieje kilka środków ostrożności, które możesz podjąć, aby uniknąć tego problemu.

Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zmiana nawyków oglądania. Dzięki temu piksele będą się zużywać bardziej równomiernie, więc nigdy nie przepracujesz jednego obszaru ekranu. Oczywiście sprawia to, że wyświetlacze OLED są nieodpowiednie dla niektórych osób.

  Co dokładnie dzieje się po włączeniu komputera?

Na przykład, jeśli zostawisz telewizor przez cały dzień na stale zmieniającym się kanale informacyjnym, OLED to zły wybór. Tak samo jest, jeśli chcesz używać go jako monitora komputera, który wyświetla statyczne ikony i paski zadań przez cały dzień. Jeśli codziennie obsesyjnie grasz w tę samą grę wideo, OLED również jest złym wyborem.

I odwrotnie, jeśli oglądasz szereg kanałów telewizyjnych lub grasz w różne gry wideo, wyświetlacz OLED będzie w porządku. Podobnie, jeśli nie zostawisz statycznych obrazów na monitorze komputera przez dłuższy czas, OLED również będzie w porządku.

Dla niektórych osób pomysł, że trzeba „pielęgnować” swój telewizor, aby uniknąć trwałego utrwalenia obrazu, brzmi jak surowa sprawa. Nie pomaga też wyższa cena diod OLED w porównaniu z panelami LCD.

Jednak dla innych atramentowa czerń i (teoretycznie) nieskończony współczynnik kontrastu sprawiają, że opieka nad dziećmi jest tego warta.

Istnieje wiele innych czynników, które decydują o tym, czy kupić telewizor OLED, czy tradycyjny telewizor z podświetleniem LED. Na przykład panel OLED nie będzie tak jasny, jak najjaśniejsze zestawy LED. Jednak ze względu na „idealną” czerń niekoniecznie muszą.

Dodatkowo, nawet jeśli oglądasz wiele tych samych treści, nie ma gwarancji, że będziesz musiał poradzić sobie z trwałym zachowaniem obrazu. Nawet jeśli piksele zużywają się nierównomiernie, możesz tego nie zauważyć podczas zwykłego oglądania.

Wzory testowe i jednolite kolorowe bloki są przydatne do wykrywania wypalenia OLED, ale niekoniecznie są reprezentatywne dla normalnego użytkowania.

Obecne diody OLED są mniej podatne na wypalenie

Wyświetlacz LG jest jedyną firmą produkującą panele OLED. Jeśli widzisz telewizor Sony lub Panasonic z panelem OLED, nadal był on wykonany przez LG Display. Na przestrzeni lat firma udoskonalała proces produkcyjny, aby produkować bardziej wytrzymałe ekrany po niższych cenach.

Starsze wyświetlacze OLED używały osobnych, kolorowych pikseli. Jednak producenci szybko zdali sobie sprawę, że różne kolorowe subpiksele starzeją się w różnym tempie, szczególnie niebieskim i czerwonym. LG Display zdecydowało się na zastosowanie siatki białych diod LED, które starzeją się w tym samym tempie. Kolorowe filtry są następnie używane do tworzenia czterech oddzielnych subpikseli: czerwonego, zielonego, niebieskiego i białego.

Istnieją również rozwiązania tego problemu oparte na oprogramowaniu, chociaż zależy to od producenta telewizora, a nie od producenta panelu. W swoich telewizorach LG ogranicza jasność w określonych obszarach ekranu, w których są wyświetlane statyczne piksele, takie jak logo lub HUD w grach wideo.

  Jak się dowiedzieć, czy ktoś dodał Cię z powrotem na Snapchacie?

Statyczny

Następnie występuje przesunięcie pikseli, które nieznacznie przesuwa obraz, aby podzielić obciążenie statycznego obrazu i uniknąć przeciążenia niektórych pikseli. Istnieją również procedury „odświeżania pikseli”, które są uruchamiane mniej więcej co kilka tysięcy godzin. Mierzą one napięcie każdego piksela i próbują zniszczyć wszystkie obszary, które nie były używane tak często. Następnie telewizor zwiększa ogólną jasność ekranu, aby to skompensować.

Każdy producent korzystający z paneli OLED ma swój własny zestaw sztuczek, chociaż są to w dużej mierze te same taktyki z różnymi nazwami charakterystycznymi dla marek.

W 2013 roku firma LG Electronics twierdziła, że ​​oczekiwana żywotność wyświetlacza OLED wynosi 36 000 godzin. Jednak w 2016 roku firma zwiększyła to do 100 000 godzinlub 30 lat oglądania telewizji przez 10 godzin dziennie. Natomiast panele LCD z podświetleniem LED mają żywotność od sześciu do 10 lat, według jednego badania.

Testy wypalenia pokazują rzeczywisty obraz

W styczniu 2018 r. RTINGI zaczął dyrygować testy wypalenia w świecie rzeczywistym na sześciu wyświetlaczach LG C7. Korzystali z różnych treści, aby symulować lata użytkowania w krótkim okresie. Pozostawili też telewizory działające przez 20 godzin dziennie, bez zmiany treści.

Wyniki ich testów po roku możecie zobaczyć na powyższym filmie. W czasie, gdy kręcono ten film, telewizory pracowały przez około 9 000 godzin. Byłoby to odpowiednikiem około pięciu lat użytkowania przez pięć godzin dziennie. Niektóre zestawy wideo, takie jak ten dostrojony do CNN, mają znaczące wypalenie.

Inne, takie jak ta z Call of Duty: WWII, nie wykazują żadnych oznak wypalenia, nawet przy użyciu wzorców testowych. RTINGS stwierdził, że nie oczekuje, że te wyniki będą odzwierciedlać rzeczywiste wyniki, ponieważ nie jest to sposób, w jaki ludzie normalnie używają swoich telewizorów.

Jednak w każdych okolicznościach, w których telewizory są używane w ten sposób, test potwierdził, że OLED to zły wybór:

„Telewizory działają już od ponad 9 000 godzin (około 5 lat po 5 godzin każdego dnia). Problemy z jednolitością pojawiły się w telewizorach wyświetlających piłkę nożną i FIFA 18 i zaczynają się pojawiać w telewizorze z NBC na żywo. Nasze stanowisko pozostaje takie samo, nie spodziewamy się, że większość ludzi, którzy oglądają zróżnicowane treści bez statycznych obszarów, doświadcza problemów z wypalaniem na telewizorze OLED ”.

  Jak włączyć panel Emoji Chrome

Na swoim kanale YouTube HDTVTestVincent Teoh przeprowadził własny test na wyświetlaczu LG E8 (zobacz film poniżej). Chociaż test był agresywny pod względem użytkowania (telewizor był włączony przez 20 godzin dziennie), był również dość reprezentatywny dla tego, jak ludzie używają swoich telewizorów.

Teoh przechodził również przez kilka kanałów telewizyjnych w czterogodzinnych blokach w ciągu sześciu miesięcy.

Wyświetlacz nie wykazywał żadnych oznak trwałej retencji obrazu po prawie 4000 godzin użytkowania. Chociaż ważne jest, aby nie wyciągać zbyt wielu wniosków z jednego testu, ten wzorzec użytkowania jest znacznie bardziej reprezentatywny dla sposobu, w jaki większość z nas korzysta z naszych telewizorów.

Po co zawracać sobie głowę OLED?

Jeśli chodzi o technologię wyświetlania, OLED wygląda świetnie. Wielu recenzentów twierdzi również, że najnowsza generacja wyświetlaczy OLED firmy LG to najlepsze telewizory, jakie można kupić, jeśli chodzi o ogólną jakość obrazu. Ponieważ diody OLED są samoemisyjne, mogą osiągnąć doskonałe poziomy czerni, co sprawia, że ​​obraz jest naprawdę wyskakujący.

Chociaż telewizory z podświetleniem LED i pełnym lokalnym przyciemnianiem poprawiły się w ciągu ostatnich kilku lat, nadal używają stosunkowo dużych „stref ściemniania”. Może to spowodować powstanie efektu halo podczas wyświetlania scen o wysokim kontraście. Mini-LED zbliża się do OLED poprzez zwiększenie liczby stref ściemniania. Jednak aby prawdziwie konkurować z OLED, potrzeba nowej technologii, takiej jak MicroLED.

Ponieważ wyświetlacze OLED są drogie, trafiają tylko do flagowych modeli. Kupując OLED, prawdopodobnie otrzymasz najwyższej klasy procesor obrazu, częstotliwość odświeżania 120 Hz dla lepszej obsługi ruchu oraz złącze HDMI 2.1 do gier nowej generacji. Możesz oczekiwać, że wydajność HDR będzie doskonała, nawet jeśli wyświetlacz nie zbliża się do ponad 1000 nitów jasności na najlepszych wyświetlaczach LCD.

Jednak OLED nie jest dla wszystkich. Pomijając problemy z ceną i statycznym obrazem, po prostu nie są tak jasne, jak ich odpowiedniki z podświetleniem LED. Jeśli masz wyjątkowo jasny pokój, możesz zamiast tego chcieć jaśniejszego modelu z oświetleniem LED. Jeśli chodzi o ciemny pokój, doświadczenie jak w kinie, nie możesz teraz pokonać OLED.

Problem wypalenia nie znika całkowicie. Jednak nie stanowi to już takiego problemu, jak kiedyś, dzięki ulepszeniom w zakresie produkcji i kompensacji oprogramowania. Jeśli szukasz nowego telewizora w 2020 roku, zwłaszcza do grania w najnowsze gry, gdy pojawią się konsole nowej generacji, najlepszym wyborem może być OLED.

x