Jak będą działać „rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń” systemu Windows 7

Windows 7 nie jest długi dla tego świata. 14 stycznia 2020 r. Microsoft kończy „rozszerzoną pomoc techniczną” dla systemu Windows 7 i przestanie otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń. Ale jest na to sposób: płacenie za „dodatkowe aktualizacje zabezpieczeń”.

Normalne aktualizacje zabezpieczeń kończą się 14 stycznia 2020 r

Po raz pierwszy wydany 22 października 2009, Windows 7 zbliża się do dziesiątej rocznicy. 14 stycznia 2020 r. System Windows 7 opuści „rozszerzoną pomoc techniczną”. Microsoft przestanie wydawać rutynowe aktualizacje zabezpieczeń, a twórcy oprogramowania ostatecznie przestaną obsługiwać je w najnowszych wersjach swojego oprogramowania. Nowy sprzęt może nie działać w systemie Windows 7, jeśli producenci sprzętu nie wykonają pracy w celu jego obsługi.

Zasadniczo to znowu Windows XP. Windows 7 może mieć większą moc, ale stopniowo zostanie pozostawiony w tyle przez twórców oprogramowania i sprzętu. Znajdzie się w nim więcej luk w zabezpieczeniach – wiele z tych samych luk występujących w systemie Windows 10 ma wpływ na system Windows 7 – a Microsoft ich nie poprawi. Ten stary system operacyjny stanie się mniej bezpieczny. Microsoft ostrzegał ludzi przed tym od lat, a teraz zbliża się data.

Firma Microsoft może wydać bezpłatne aktualizacje zabezpieczeń

Windows 7 obsługuje komunikat o dacie zakończenia nagrania na pulpicie.

Jeśli Windows XP czegoś nas nauczył, to to, że Microsoft i tak może udostępnić wszystkim aktualizacje zabezpieczeń dla systemu Windows 7.

Nawet w 2019 roku, pięć lat po wygaśnięciu wsparcia, firma Microsoft podjęła rzadki krok w postaci wydania aktualizacji zabezpieczeń dla systemu Windows XP. Potok Windows Update dla XP był najwyraźniej dawno zamknięty, więc użytkownicy Windows XP musieli ręcznie pobrać i zainstalować tę aktualizację – ale była ona dostępna.

Mimo to Microsoft nie załatał wszystkich luk w zabezpieczeniach systemu Windows XP. Firma nie zaktualizuje ich również dla systemu Windows 7. Szczególnie złe dziury – takie jak luka w Windows XP, która mogłaby umożliwić robakowi rozprzestrzenianie się w Internecie poprzez infekowanie starych maszyn z Windows XP – mogą zostać załatane. Nie należy jednak polegać na otrzymywaniu aktualizacji zabezpieczeń dla większości luk w łatach firmy Microsoft w innych wersjach systemu Windows.

Organizacje mogą uzyskać dodatkowe aktualizacje zabezpieczeń

Przeciętny użytkownik komputera domowego powinien zostawić system Windows 7 i uaktualnić go do nowoczesnej, obsługiwanej wersji systemu Windows, takiej jak Windows 10. Jeśli masz oprogramowanie lub sprzęt wymagający systemu Windows 7, rozważ odizolowanie tego komputera z systemem Windows 7 od Internetu lub uruchomienie tego oprogramowania w maszyna wirtualna w nowoczesnej wersji systemu Windows.

Firmom, które potrzebują więcej czasu na aktualizację, firma Microsoft sprzedaje „Rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń”. Innymi słowy: firma Microsoft będzie nadal tworzyć aktualizacje zabezpieczeń, ale można je uzyskać tylko wtedy, gdy zapłacisz.

Są one zaprojektowane jako tymczasowe rozwiązanie. Te aktualizacje będą co roku droższe. Microsoft chce, aby firmy, rządy i inne organizacje przeszły na nowoczesną wersję systemu Windows. Mam nadzieję, że ten koszt finansowy zachęci do tego.

Użytkownicy domowi nie mogą ich kupić

Windows Update w Panelu sterowania w systemie Windows 7.

Jednak przeciętny użytkownik systemu Windows 7 nie może kupić tych aktualizacji. Są dostępne tylko dla firm i innych organizacji.

Dobre wieści: zamiast być dostępne tylko dla dużych firm z umowami licencjonowania zbiorowego, dodatkowe aktualizacje zabezpieczeń systemu Windows 7 (ESU) będą dostępne dla firm dowolnej wielkości – nawet małych i średnich firm.

Firma Microsoft nie będzie sprzedawać tych aktualizacji bezpośrednio i nie są one dostępne w normalnych kanałach sprzedaży detalicznej. Według Mary Jo Foley, Przedstawiciele firmy Microsoft powiedzieli, że te ESU należy kupować „od wykwalifikowanych partnerów dostawców rozwiązań chmurowych”. ZA Wpis na blogu firmy Microsoft o wsparciu technicznym systemu Windows 7 zaprasza zainteresowane strony do „Skontaktuj się ze swoim partnerem lub zespołem ds. kont Microsoft w celu uzyskania dalszych informacji”.

Ile będą kosztować dodatkowe aktualizacje zabezpieczeń?

To, że możesz je kupić, nie oznacza, że ​​powinieneś. Microsoft nie publikuje cennika. Obserwator Microsoftu Mary Jo Foley ma kilka szczegółów, chociaż uważa, że ​​ceny te można negocjować.

W przypadku organizacji z systemem Windows 7 Enterprise aktualizacje będą kosztować 25 USD za urządzenie w pierwszym roku, 50 USD za urządzenie w drugim roku i 100 USD za urządzenie w trzecim roku. Jest to „dodatek” do umowy licencji zbiorczej systemu Windows.

Organizacje z urządzeniami z systemem Windows 7 Pro zapłacą 50 USD za urządzenie w pierwszym roku, 100 USD za urządzenie w drugim i 200 USD za urządzenie w trzecim. Nie wymaga to umowy licencjonowania zbiorowego.

Dokumentacja firmy Microsoft stwierdza, że ​​nie jest wymagany żaden minimalny zakup – technicznie rzecz biorąc, można po prostu zapłacić za aktualizacje dla jednego urządzenia.

Z systemem Windows 7 nadal zainstalowanym na ponad 35% komputerów według niektóre szacunkiwiele organizacji bez wątpienia zapłaci za te rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń.

Na szczęście, jeśli jesteś użytkownikiem domowym, nadal możesz zaktualizować system do Windows 10 za darmo – chociaż Microsoft nie publikuje tej sztuczki.