Jak bezpiecznie wyczyścić paskudne kontrolery gier

Kontrolery gier są magnesem brud i brud. Nie ma znaczenia, czy naprawdę dobrze dbasz o swoje podpaski, w końcu będą one wymagały głębokiego czyszczenia, aby usunąć skórę, zanieczyszczenia i bakterie. Oto jak to zrobić bez uszkodzenia sprzętu.

Zanim wyczyścisz

Przed rozpoczęciem czyszczenia kontrolerów dobrze jest sprawdzić następujące „problematyczne” obszary, w których najprawdopodobniej nagromadził się brud:

„Strefa chwytu”, w której ręce trzymają kontroler podczas gry.
Mała szczelina wokół krawędzi sterownika, w miejscu połączenia przedniej i tylnej płyty.
Analogowe drążki.
Porty ładowania, zestawu słuchawkowego i rozszerzeń.
Wszelkie ostre kąty na kontrolerze, których nie można łatwo wyczyścić.

Aby dokładnie wyczyścić kontroler bez jego demontażu, będziesz potrzebować następujących elementów:

Miękka, niestrzępiąca się ściereczka
woda
Alkohol izopropylowy (co najmniej 70 procent; wyższy jest lepszy)
Porady
Kartka papieru lub drewniana wykałaczka
Butelka z pompką zamgławiającą (opcjonalnie)
Plastikowa słomka (opcjonalnie)

Do czyszczenia kontrolerów należy zawsze używać wody lub alkoholu. Większość gamepadów ma ładne, przyczepne wykończenie, a szorstkie środki czyszczące, takie jak wybielacz, mogą zepsuć wygląd plastiku.

Dobrym pomysłem jest również unikanie sprężonego powietrza, ponieważ siła powietrza może uszkodzić elementy wewnątrz sterownika.

Kupiliśmy ten kontroler DualShock 4 w sklepie z artykułami używanymi. Wskazówki, które tutaj zarysowaliśmy, usunęły maź i nadały jej połysk.

Jak czyścić lekko zabrudzony kontroler

Najpierw wyczyść kontroler miękką, wilgotną, niestrzępiącą się szmatką. Na początek użyj odrobiny wody i unikaj wszelkich ściernych środków czyszczących. Przetrzyj cały kontroler i usuń wszelkie widoczne smary lub zabrudzenia.

Wetrzyj wilgotną szmatkę we wszystkie zakamarki, które nie są normalnie dostępne. Posiadacze Xbox One i PlayStation 4 będą chcieli zwrócić szczególną uwagę na studnie, z których wystają analogowe drążki. W tych ciasnych rogach łatwo gromadzi się brud.

Ściereczka do wycierania kontrolera DualShock 4.

Teraz zwróć uwagę na drążki analogowe. Uważaj jednak – drążki są pokryte miękką gumą, która jest podatna na ścieranie (szczególnie w przypadku oryginalnych kontrolerów DualShock 4 firmy Sony). Wejdź pod drążki analogowe i usuń nagromadzony kurz i brud.

Możesz także przytrzymać kierunek i obracać drążek, wycierając „kulkę” pod spodem. Nie naprawi to lepkiego drążka analogowego, ale może zapobiec wystąpieniu takich problemów w przyszłości.

Ręka czyszcząca analogowy drążek szmatką na kontrolerze DualShock 4.

Użyj alkoholu izopropylowego, aby usunąć uparty brud

Alkohol izopropylowy jest stosunkowo bezpiecznym środkiem czyszczącym. Pomaga usunąć brud, który można łatwo usunąć, dzięki czemu jest skutecznym środkiem czyszczącym, który wyparowuje po zakończeniu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów wykorzystania alkoholu do wcierania jest rozcieńczenie go w wodzie w stosunku 1: 1, a następnie nałożenie za pomocą pompki z mgiełką. Dobrze potrząśnij roztworem, lekko spryskaj kontroler, a następnie wyczyść go miękką szmatką. Alkohol powinien pomóc usunąć zalegający brud i zabić bakterie.

Kontroler DualShock 4 z końcówką Q na górze obok butelki z alkoholem izopropylowym.

Aby uzyskać naprawdę uporczywy brud, namocz końcówkę Q w alkoholu i nałóż ją na zabrudzone miejsce. Alkohol przecina wszystko, co powoduje, że brud przylega do kontrolera, a następnie można go po prostu wytrzeć.

Możesz również użyć chusteczek antybakteryjnych, które są już nasączone alkoholem. Ponieważ jest tak wiele zastosowań alkoholu izopropylowego, dobrze jest mieć go zawsze pod ręką.

Jak czyścić „szew” i cienkie szczeliny

Teraz spójrzmy na „szew” biegnący wokół krawędzi kontrolera, w miejscu, gdzie przód i tył zatrzaskują się na miejscu. Ta niewielka szczelina przyciąga wszelkiego rodzaju brud i bakterie, ale jej czyszczenie nie jest niemożliwe.

Złóż kawałek papieru kilka razy, aż będzie mocny, ale nadal cienki. Przeprowadź krawędź papieru przez szczelinę. Gdy to zrobisz, powinieneś zobaczyć brud gromadzący się na krawędzi papieru. Wytrzyj go i powtarzaj, aż kontroler będzie wyglądał na czysty.

Możesz również użyć cienkiej drewnianej wykałaczki do wyczyszczenia tego obszaru. Drewno jest wystarczająco miękkie, aby dostać się do szczeliny bez zarysowania plastiku, chociaż końcówka może nie przetrwać zbyt długo.

Unikaj używania metalowych przedmiotów, takich jak spinacze biurowe lub noże, ponieważ mogą one łatwo zarysować kontroler. Możesz także zrobić sobie krzywdę, jeśli twój uchwyt się ześlizgnie.

Wykałaczka czyszcząca szew kontrolera DualShock 4.

Możesz również nanieść alkohol bezpośrednio za pomocą końcówki Q, zanim wyczyścisz szew wykałaczką. W rzeczywistości możesz to zrobić dla dowolnej cienkiej krawędzi kontrolera, w tym wokół przycisku touchpada na DualShock 4, jeśli go używasz.

Jak naprawić lepkie przyciski i pady kierunkowe

Jeśli wylałeś coś na kontroler, przyciski twarzy mogą być lepkie. Mogą czuć się bzdurnie i nieprawidłowo przygnębiać, lub mogą całkowicie utknąć. Chociaż możesz otworzyć kontroler, aby spróbować naprawić, jest kilka innych rzeczy, które możesz wypróbować najpierw.

Przed przystąpieniem do czyszczenia tych obszarów upewnij się, że kontroler jest wyłączony i odłącz wszystkie wyjmowane baterie, jeśli możesz. Uważaj, aby nie włączać kontrolera podczas wykonywania tej poprawki.

Namocz końcówkę Q w alkoholu i upuść niewielką jego ilość wokół krawędzi dotkniętych guzików. Następnie użyj końcówki Q, aby usunąć wszelkie widoczne zabrudzenia z tych obszarów. Naciskaj przyciski wielokrotnie, aby wprowadzić alkohol do mechanizmu styku i usunąć wszelkie zabrudzenia.

Q-tip wycierający przycisk na kontrolerze DualShock 4.

Niech wszystko wyschnie (alkohol wcierający się dość szybko wyparuje), a następnie przetestuj kontroler. W razie potrzeby powtórz ten proces kilka razy, aż przyciski znów poczują się normalnie. To może nie wystarczyć, aby uratować kontroler, ale jest o wiele mniej kłopotliwe niż otwieranie go, więc warto spróbować.

Możesz również pokroić plastikową słomkę na środku, aby utworzyć kształt półkola. Następnie możesz przesunąć go w dół z boku dotkniętych przycisków. Również manewruj słomką wokół krawędzi przycisków, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogą powodować ich przywieranie.

Jak czyścić porty i maskownice głośników

Brudny port ładowania może uniemożliwić ładowarce nawiązanie prawidłowego kontaktu i ładowanie kontrolera. Jednak porty kontrolera są wrażliwe, więc dobrze jest nie wbijać w nie zbyt głęboko. Jeśli to zrobisz, możesz zgiąć lub złamać szpilki w środku.

Końcówka Q czyszcząca port w kontrolerze DualShock 4.

Zanurz końcówkę Q w spirytusie, a następnie użyj jej do wyczyszczenia wlotów wszelkich otworów. Ponownie uważaj, aby nie wciskać jej zbyt głęboko.

Powtórz ten proces na dowolnych maskownicach głośników lub innych mniejszych obszarach, które mogłeś przegapić.

Kiedy wszystko inne zawiedzie, rozłącz to

Rozebranie kontrolera na części jest ryzykowne, jeśli nie wiesz, co robisz. Możesz stracić małe elementy, takie jak sprężyny lub śruby, a nawet spowodować niewielki wstrząs. Dlatego zawsze powinieneś odrobić pracę domową, zanim spróbujesz go rozebrać.

Po rozmontowaniu kontrolera i odłączeniu baterii można wyczyścić dotknięte obszary alkoholem lub mydłem i wodą. Pozostaw wszystko do całkowitego wyschnięcia, zanim spróbujesz go ponownie złożyć.

DualShock 4

iFixit ma koncentrator dedykowany Sony oryginalny i ulepszony Kontrolery DualShock 4. Najpierw postępuj zgodnie z instrukcjami i rozłóż kontroler na trzy części.

Następnie możesz przejść do bardziej złożonych wskazówek, takich jak wymiana przycisków twarzy lub baterii.

Kontrolery Xbox One

iFixit obejmuje również większość kontrolerów Xbox One, w tym kilka wersji podstawowy bezprzewodowy i Elita, który został sklasyfikowany jako całe oddzielne urządzenie peryferyjne.

Nintendo Switch Joy-Con

Jest też plik Hub iFixit dedykowany wymiennym kontrolerom Nintendo Joy-Con. Możesz się tego nauczyć wymienić joystick, wyłącz baterialub uzyskaj wskazówki problemy z synchronizacją, także.

Kontrolery Xbox 360

Istnieje szczegółowy przewodnik, jak zburzyć plik Bezprzewodowy kontroler Xbox 360 aby wyczyścić go w iFixit. Udaj się do koncentrator kontrolera bezprzewodowego aby zobaczyć poradniki dotyczące wymiany przyciski twarzy lub osłony drążków analogowych.

Kontrolery DualShock 3

Objęte są również kontrolery Sony z ery PlayStation 3 naprawię to. Możesz wymienić bateria, the płyta głównalub nawet naprawić Port do ładowania Jeśli potrzebujesz.

Utrzymuj kontrolery w czystości

Najlepiej byłoby, gdybyś przede wszystkim chciał, aby kontrolery nie stały się zagrożeniem dla zdrowia. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:

Przetrzyj kontroler po każdym użyciu, najlepiej za pomocą ściereczki antybakteryjnej.
Umyj ręce przed podniesieniem kontrolera.
Nie jedz podczas gry, zwłaszcza chipsów ani innych potraw paluszkami.
Regularnie czyść zakamarki, aby uniknąć konieczności gruntownego czyszczenia.

Niestety zdarzają się wypadki. Jeśli wylejesz coś na kontroler i wpłynie to na uruchamianie przycisku, postępuj zgodnie z jednym z filmów lub przewodników iFixit, które zamieściliśmy powyżej. Warto spróbować, zanim wyłożysz pieniądze na nowy kontroler.

Skoro już to robisz, twój laptop prawdopodobnie też przydałby się porządek.

x