Jak bezpłatne VPN sprawiają, że użytkownicy stają się częścią botnetu – dlaczego warto ich unikać

Trudno w to uwierzyć, ale niektóre bezpłatne sieci VPN naruszyły zaufanie swoich użytkowników, potajemnie czyniąc swoje urządzenia częścią botnetu. Dzisiaj omówimy negatywne konsekwencje, jakie ma to dla twojego bezpieczeństwa cybernetycznego, a także, jak możesz uniknąć tego ryzyka, pozostając przy zaufanym dostawcy VPN.

Jeśli podążasz za światem bezpieczeństwa online, w ciągu ostatnich kilku lat możesz usłyszeć wiele obaw związanych z darmowymi sieciami VPN i potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa, które stanowią. Szczególnie niepokojące jest to, że darmowe VPN mogą sprawić, że ich niczego nie podejrzewający użytkownicy będą częścią botnetu w celach złośliwych, a nawet nielegalnych. Ale czym jest botnet i jak można go stworzyć przez VPN? A co najważniejsze, w jaki sposób można uniknąć włączenia urządzenia do botnetu? Na te pytania odpowiemy dziś w naszym artykule na temat w jaki sposób darmowe VPN sprawiają, że użytkownicy stają się częścią botnetu – i jak ich uniknąć.

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Co to jest botnet?

Słowo botnet oznacza sieć robotów i odnosi się do grupy komputerów, które są zdalnie kontrolowane przez organizację lub osobę. Do urządzeń, które mogą być częścią botnetu, należą komputery PC, serwery, routery, telefony i inne urządzenia elektroniczne, takie jak kasy sklepowe lub kamery CCTV. Wiele botnetów może stać się częścią botnetu.

Botnet może być legalny i nadprzyrodzony. Na przykład projekt SETI – Search for Extraterrestrial Intelligence – ma projekt o nazwie SETI @ Home, w którym zainteresowani użytkownicy wyrażają zgodę na użycie swoich komputerów w celu wykonania skomplikowanych obliczeń wymaganych do przesiewania dużych ilości danych astronomicznych. Podobnie projekt Folding @ Home pozwala użytkownikom zarejestrować się, aby przekazać swoją moc obliczeniową na analizę wzorców składania białek, które mogą prowadzić do nowych metod leczenia raka lub chorób takich jak choroba Alzheimera. W takich przypadkach ludzie wyrażają zgodę na wykorzystanie procesorów komputerowych do scentralizowanych obliczeń, gdy nie są one używane.

Jak źli faceci używają botnetów

Jednak większość botnetów nie jest filantropijnie nastawionymi projektami do dzielenia się obliczeniami. Większość botnetów jest tworzona przez organizacje przestępcze i składają się z maszyn nieświadomych i niechętnych użytkowników. Urządzenie może zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, które powoduje, że urządzenie przekazuje moc przetwarzania kontrolerowi, zwanemu botmasterem. Botmast kontroluje ogromną liczbę maszyn, które są wykorzystywane do ich mocy obliczeniowej, zwykle bez właścicieli urządzeń nawet świadomi, że ich komputery zostały naruszone.

Botnety są wykorzystywane do różnych nieoczekiwanych zadań, takich jak rozproszone ataki typu „odmowa usługi”, w których wiele urządzeń uderza jednocześnie w stronę internetową w celu sprowadzenia strony lub spamowanie, gdy komputery są używane do wysyłania spamowych wiadomości e-mail . Inne popularne zastosowania botnetów to oszustwa związane z kliknięciami, w których skrypty są wielokrotnie klikane przez reklamy w celu oszukiwania pieniędzy od reklamodawców oraz wydobywanie kryptowalut. Najbardziej niepokojące jest to, że botnety mogą służyć do dostarczania nielegalnych materiałów, co może oznaczać, że urządzenia niczego niepodejrzewających użytkowników mogą służyć do pornografii dziecięcej lub innych nielegalnych treści.

Darmowe VPN sprawiają, że ich użytkownicy są częścią botnetu

Możesz zobaczyć, dlaczego botnety są czymś, czego użytkownicy bardzo chcieliby uniknąć. Tradycyjnie większość botnetów atakuje nieużywane maszyny, takie jak starsze serwery, które nie są często używane, ale pozostają włączone i podłączone do Internetu. Ale ostatnio pojawił się niepokojący trend darmowych sieci VPN, które zamieniły bazę użytkowników w botnet.

Najbardziej znanym przykładem darmowej sieci VPN, która działała jak botnet, jest Hola. Hola była niezwykle popularną bezpłatną usługą VPN z Izraela, która u szczytu miała prawie 50 milionów użytkowników na całym świecie. Ale w 2015 roku ujawniono, że Hola sprzedawała przepustowość swoich użytkowników, aby pokryć koszty bezpłatnej usługi – i że tę przepustowość można było kupić dla botnetów. Użytkownicy Holi nieświadomie oddawali swoje urządzenia botnetom wykorzystywanym do wszystkich podejrzanych celów, o których wspomnieliśmy powyżej.

Jeden z operatorów forum 8chan ujawnił, że urządzenia użytkowników Holi zostały wykorzystane do zaatakowania jego witryny. On wyjaśniono:

„Gdy użytkownik instaluje Hola, staje się punktem końcowym VPN, a inni użytkownicy sieci Hola mogą wyjść przez jego połączenie internetowe i przejąć jego adres IP. To sprawia, że ​​jest bezpłatny: Hola nie płaci za przepustowość, której w ogóle używa VPN, i nie ma możliwości rezygnacji przez użytkownika. ”

Później wiadomość pogorszyła się dla Holi, kiedy opublikowano zawiadomienie o produktach, powiedzenie:

„Klient Hola Unblocker dla systemu Windows, dodatek do przeglądarki Firefox, rozszerzenie Chrome i aplikacja na Androida zawierają wiele luk, które pozwalają zdalnemu lub lokalnemu atakującemu uzyskać wykonanie kodu i potencjalnie zwiększyć uprawnienia w systemie użytkownika”.

Awaria Holi była tylko jednym z przykładów sposobów, w jakie użytkownicy darmowych sieci VPN mogą zostać oszukani, a ich urządzenia mogą zostać przejęte i wykorzystane jako część botnetu.

POWIĄZANE CZYTANIE: Hola nie działa z Netflix, wypróbuj te alternatywne sieci VPN

Ten problem pojawia się w przypadku wielu bezpłatnych sieci VPN, ponieważ jeśli usługi te nie zarabiają na subskrypcjach użytkowników, muszą zarabiać na inne sposoby – i te sposoby mogą obejmować sprzedaż dostępu do komputerów swoich użytkowników podejrzanym organizacjom, które prowadzą botnety. Innymi słowy, darmowe VPN faktycznie sprawiają, że użytkownicy są mniej bezpieczni niż brak ochrony.

Jak wybrać renomowaną sieć VPN

Wszystko to może martwić Cię o korzystanie z VPN. Chcesz mieć absolutną pewność, że korzystanie z VPN zapewni ci bezpieczeństwo i nie będzie częścią botnetu. Poniżej polecamy niektóre sieci VPN, o których wiadomo, że są bezpieczne i godne zaufania i które nigdy nie uczynią cię częścią botnetu. Te godne zaufania sieci VPN mają wszystkie kluczowe funkcje potrzebne do najlepszego i najbezpieczniejszego korzystania z VPN:

 1. Silne szyfrowanie. Aby upewnić się, że twoje połączenie nie może zostać zhakowane lub złamane, potrzebujesz silnego 256-bitowego szyfrowania.
 2. Brak zasad rejestrowania. Aby mieć pewność, że Twoje dane nigdy nie zostaną sprzedane innej firmie, najlepszym sposobem jest upewnienie się, że nie ma żadnych danych dotyczących korzystania z Internetu. Dlatego dobra sieć VPN powinna mieć zasady braku rejestrowania, aby nigdy nie zapisywać danych.
 3. Szybkie połączenia. Wolny internet jest najgorszy, a złe VPN może być boleśnie powolne w użyciu. VPN, które zalecamy, wszystkie mają super szybkie połączenia.
 4. Brak ograniczeń przepustowości. Innym sposobem zarabiania darmowych sieci VPN jest ograniczenie przepustowości, a następnie obciążanie użytkowników, jeśli przekroczą ten niski próg. Wolimy pewność płatnej usługi VPN, która nie ma ograniczeń przepustowości, dzięki czemu możesz używać swojego dostawcy do treści twojego serca bez obawy o dławienie i buforowanie.
 5. Obsługa różnych systemów operacyjnych. Dzięki jednej płatnej subskrypcji VPN możesz chronić wszystkie swoje urządzenia, takie jak telefon, tablet i komputer. Poszukaj VPN z obsługą oprogramowania dla wszystkich używanych platform.

Aby znaleźć godną zaufania sieć VPN, która nigdy nie sprawi, że staniesz się częścią botnetu, wypróbuj jednego z naszych rekomendowanych dostawców:

Nasze zalecane Bezpieczne VPN

1. ExpressVPN

Poważni użytkownicy Internetu zgadzają się, że jedną z najbardziej popularnych i godnych zaufania usług VPN jest ExpressVPN. Ma superszybkie połączenia, które sprawiają, że korzystanie z niego jest przyjemnością, a także oferuje wyjątkową niezawodność z serwerami na całym świecie. Subskrypcja oferuje dostęp do sieci ponad 3000 serwerów w 160 różnych lokalizacjach w 94 krajach.

Co ważne, ExpressVPN spełnia wszystkie nasze wymagania bezpieczeństwa dzięki silnemu 256-bitowemu szyfrowaniu i zasadom braku rejestrowania w celu ochrony Twojej prywatności. Ten dostawca ma znakomitą reputację, więc możesz mieć pewność, że Twoje dane nigdy nie zostaną sprzedane, a Twoje urządzenie nigdy nie będzie kooptowane jako część botnetu. Oprogramowanie jest dostępne dla systemów Windows, Mac OS, Android, iOS i Linux oraz ma przydatne zaawansowane funkcje, takie jak test prędkości i wyciek DNS.

Przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

Plusy

 • OFERTA SPECJALNA: 3 miesiące za darmo (49% zniżki – link poniżej)
 • Ponad 3000 super szybkich serwerów
 • Nie znaleziono wycieków DNS / IP
 • Żadne zasady rejestrowania nie są dobrze egzekwowane
 • Obsługa klienta (czat 24/7).
Cons

 • Opcje konfiguracji dla zaawansowanych użytkowników.

2. NordVPN

Jeśli chcesz uzyskać najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa z szyfrowaniem klasy wojskowej, zalecamy wypróbowanie NordVPN. Na początek usługa ma podstawowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak silne 256-bitowe szyfrowanie i zasady braku rejestrowania. Istnieje jednak wyjątkowa dodatkowa funkcja NordVPN, która polega na podwójnym szyfrowaniu. Podwójne szyfrowanie oznacza, że ​​gdy dane opuszczają twoje urządzenie, są one szyfrowane i wysyłane na serwer w innym miejscu na świecie. Na tym pierwszym serwerze dane są ponownie szyfrowane i wysyłane na drugi serwer, gdzie są odszyfrowywane i wysyłane do miejsca docelowego.

Plusy

 • Współpracuje z Netflix, BBC iPlayer bez potu
 • Szybkie i stabilne połączenia
 • Silne funkcje bezpieczeństwa
 • Nie zachowuje żadnych metadanych podczas przeglądania
 • Obsługa czatu na żywo jest dostępna.
Cons

 • Przetwarzanie zwrotu środków może potrwać do 30 dni.

To podwójne szyfrowanie oznacza, że ​​złamanie go jest w zasadzie niemożliwe, dlatego VPN jest idealny dla tych, którzy chcą mieć spokój ducha ze swoim bezpieczeństwem. Sieć serwerów ma ponad 5 100 serwerów w 59 różnych krajach, a oprogramowanie ma pomocny interfejs mapy. Oprogramowanie jest dostępne dla systemów Windows, Mac OS, Linux, iOS, Chrome OS, Android, iOS i Windows Phone, a także rozszerzeń przeglądarki Firefox i Chrome.

Przeczytaj naszą pełną recenzję NordVPN.

Plusy

 • Współpracuje z Netflix, BBC iPlayer bez potu
 • Szybkie i stabilne połączenia
 • Silne funkcje bezpieczeństwa
 • Nie zachowuje żadnych metadanych podczas przeglądania
 • Obsługa czatu na żywo jest dostępna.
Cons

 • Przetwarzanie zwrotu środków może potrwać do 30 dni.

3. IPVanish

Jeśli nie chcesz, aby VPN spowalniał Cię, ale nie chcesz iść na kompromis w zakresie bezpieczeństwa, powinieneś wypróbować IPVanish. Ma jedne z najszybszych połączeń spośród dowolnych VPN, które wypróbowaliśmy, a także dużą sieć 1300 serwerów w 60 różnych krajach.

Najważniejsze funkcje bezpieczeństwa obejmują silne szyfrowanie 256-bitowe i zasadę braku rejestrowania, dzięki czemu masz pewność, że Twoje dane nie zostaną zapisane ani sprzedane innym osobom. Oprogramowanie ma wiele dodatkowych zaawansowanych funkcji, takich jak wyłącznik awaryjny, automatyczne ponowne łączenie, ochrona przed wyciekiem dla IPv6 i DNS, okresowa zmiana adresu IP i ręcznie konfigurowany DNS. Możesz zainstalować go w systemie Windows, Mac OS, Android, Linux, Windows Phone lub iOS.

Przeczytaj naszą pełną recenzję IPVanish.

4. PureVPN

Jeśli szukasz bardzo prostego rozwiązania VPN, które zawiera również mnóstwo dodatkowych funkcji bezpieczeństwa, nie możesz pokonać PureVPN. Dzięki silnemu 256-bitowemu szyfrowaniu i zasadom braku rejestrowania sieć VPN będzie działać, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo i chronić Twoją prywatność. Sieć serwerów obejmuje ponad 2000 serwerów w 140 różnych krajach.

Oto wspaniała cecha PureVPN: wraz z subskrypcją, a także VPN, otrzymasz także pakiet dodatkowego oprogramowania zabezpieczającego. To oprogramowanie obejmuje ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem oraz filtr antyspamowy, który chroni pocztę e-mail przed niechcianymi wiadomościami. Istnieje również filtrowanie aplikacji, ochrona DDoS, przełącznik „zabicia”, opcja dedykowanego adresu IP i zapora NAT. Możesz zainstalować łatwy w użyciu pakiet oprogramowania zabezpieczającego na urządzeniach Windows, Mac OS, Android, iOS i Android TV, a rozszerzenia przeglądarki są dostępne dla przeglądarek Chrome i Firefox.

Przeczytaj naszą pełną recenzję PureVPN.

5. VyprVPN

Jeśli musisz korzystać z VPN w sieciach z funkcjami blokującymi VPN, to konieczną usługą jest VyprVPN. Niektóre sieci są zaprojektowane do wykrywania i odrzucania ruchu, który wygląda tak, jakby pochodził z VPN, na przykład wiele sieci w Chinach. Jednak VyprVPN może być używany nawet w tych ograniczonych sieciach dzięki specjalnemu protokołowi Chameleon, który szyfruje zarówno twoje dane, jak i metadane – a zatem podstępnie wykrywa VPN i pozwala korzystać z VPN nawet w ograniczonych sieciach.

VyprVPN ma również dobre bezpieczeństwo dzięki 256-bitowemu szyfrowaniu i zasadom braku logowania, z siecią serwerów obejmującą ponad 700 serwerów w 70 różnych krajach. Oprogramowanie jest dostępne dla systemów Windows, Mac, Android i iOS.

Przeczytaj naszą pełną recenzję VyprVPN.

Wniosek

Istnieje wiele problemów z darmowymi sieciami VPN, w tym wolne połączenia, słaba niezawodność i ograniczenia wykorzystania przepustowości. Ale jednym z najbardziej niepokojących problemów jest to, że użytkownicy mogą stać się częścią botnetu, nawet o tym nie wiedząc. Stało się tak w przypadku bezpłatnej sieci VPN Hola, która odkryła, że ​​sprzedaje przepustowość swoich użytkowników wszelkiego rodzaju podejrzanym organizacjom, dzięki czemu użytkownicy stają się częścią botnetu.

Aby tego uniknąć, powinieneś trzymać się z dala od bezpłatnych VPN. Zamiast tego użyj godnej zaufania płatnej sieci VPN, takiej jak ta, którą zalecamy. Te płatne sieci VPN zapewnią ci bezpieczeństwo i ochronią Twoją prywatność, nigdy nie czyniąc Cię częścią botnetu.

Czy masz problemy z bezpieczeństwem w przypadku darmowych sieci VPN? A może wolisz korzystać z bezpiecznej płatnej usługi VPN? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach w komentarzach poniżej.