01/21/2022

Jak bezprzewodowo udostępniać pliki między systemami Android i Linux

Udostępnij teraz w social media:

Próbujesz wysłać jakieś pliki na swoje urządzenie z Androidem z komputera z systemem Linux, ale nie masz w pobliżu kabla do transmisji danych? Dobra wiadomość, dzięki swobodzie, jaką Google daje użytkownikom Androida, programiści wymyślili dziesiątki różnych sposobów łatwego łączenia urządzenia z Androidem z komputerem z systemem Linux.

Być może najłatwiejszym sposobem bezprzewodowego udostępniania plików między Androidem i Linuksem jest pobranie aplikacji FTP na urządzenie z Androidem. Czemu? Pozwala szybko hostować zaimprowizowany serwer FTP na urządzeniu z Androidem, który może następnie bezprzewodowo akceptować połączenia zdalne.

Wystarczy powiedzieć, że wielu programistów aplikacji na Androida zdaje sobie sprawę, jak łatwo to zrobić, w wyniku czego w sklepie z aplikacjami Google Play jest mnóstwo aplikacji do przesyłania FTP WiFi. Mając to na uwadze, w tym przewodniku skupimy się na aplikacji WiFi FTP Server, ponieważ jest to jedna z najbardziej niezawodnych aplikacji w swojej kategorii.

Pobierz aplikację

Zanim będziemy mogli porozmawiać o konfiguracji serwera, musisz zainstalować aplikację WiFi FTP Server na swoim urządzeniu z Androidem. Aby to zrobić, otwórz aplikację Google Play Store na Androida, wyszukaj „WiFi FTP Server” i zainstaluj ją. Alternatywnie, kliknij ten link tutaj i zdobądź to w ten sposób. Pamiętaj, że aplikacja wymaga systemu Android 4.0 lub nowszego, więc przed zainstalowaniem aplikacji upewnij się, że urządzenie jest aktualne.

Sprawdź -   Jak odinstalować aplikację Preferencje systemowe na macOS

Skonfiguruj serwer

Po zainstalowaniu aplikacji WiFi FTP Server na urządzeniu z systemem Android czas skonfigurować serwer. Aby to zrobić, uruchom aplikację. Następnie, gdy jest otwarty, kliknij ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu.

Przewiń ustawienia i poszukaj opcji „Katalog główny”. Kliknij „Katalog główny”. Następnie wybierz folder, który chcesz ustawić jako folder współdzielony na serwerze FTP.

Po zakończeniu ustawiania folderu głównego dotknij przycisku Wstecz na urządzeniu z systemem Android, aby wyjść z ustawień.

Uwaga: masz problemy z powrotem do obszaru ustawień po naciśnięciu przycisku Wstecz? Zamiast tego spróbuj zamknąć aplikację i ponownie ją otworzyć.

Po wyjściu z obszaru ustawień serwera FTP WiFi znajdź przycisk „start” i dotknij go, aby włączyć serwer transferu plików Android.

Zainstaluj FileZilla

Będziesz przesyłać pliki z tym serwerem za pośrednictwem protokołu FTP, więc musisz zainstalować odpowiedniego klienta FTP na swoim komputerze z systemem Linux. Protokół FTP istnieje od bardzo dawna, więc jest tam całkiem sporo przyzwoitych klientów. Mając to na uwadze, FileZilla jest powszechnie uważana za najlepszą w użyciu, więc skupimy się na tym w tym przewodniku.

Aby zainstalować FileZilla na komputerze z systemem Linux, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. Po otwarciu okna terminala postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji z wiersza polecenia dla Filezilli, które odpowiadają Linuksowi System operacyjny, którego używasz.

Sprawdź -   Jak skonfigurować język Apple Swift w systemie Linux

Ubuntu

sudo apt install filezilla

Debian

sudo apt-get install filezilla

Arch Linux

sudo pacman -S filezilla

Fedora

sudo dnf install filezilla

OpenSUSE

sudo zypper install filezilla

Ogólny Linux

Chcesz pobrać klienta FTP Filezilla na swój komputer z systemem Linux, ale nie używasz dobrze znanej dystrybucji? Rozważ przejście do oficjalna strona FileZilla. Mają dostępne do pobrania ogólne Linux, które będą działać na prawie wszystkim!

Połącz się z serwerem w FileZilla

Teraz, gdy serwer jest uruchomiony, a FileZilla jest zainstalowana, czas połączyć klienta FTP z serwerem. Aby się połączyć, uruchom FileZilla na swoim komputerze. Następnie odblokuj urządzenie z systemem Android, znajdź adres FTP wydrukowany w aplikacji serwera FTP i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku, aby uzyskać połączenie.

Krok 1: W sekcji „Host” na górze FileZilla wpisz adres FTP widoczny w aplikacji. Powinien wyglądać jak na poniższym przykładzie.

ftp://local.ip.address

Krok 2: Znajdź sekcję „Nazwa użytkownika” w FileZilla i wpisz „android” jako użytkownik.

Krok 3: Znajdź sekcję „Hasło” i wpisz „android” jako hasło.

Krok 4: Przejdź do sekcji „Port” i wpisz „2221” jako port.

Krok 5: Uruchom połączenie z serwerem FTP, klikając przycisk „szybkie połączenie”.

Sprawdź -   Jak zainstalować motyw ikon Delft w systemie Linux

Prześlij pliki z Linuksa na Androida

Chcesz wysłać dane z systemu Linux do urządzenia z systemem Android? Oto jak to zrobić. Najpierw znajdź kolumnę po lewej stronie w FileZilla. Powinien zawierać tekst „Witryna lokalna”.

W sekcji „Witryna lokalna” użyj przeglądarki plików, aby przejść do pliku lub folderu, który chcesz wysłać na urządzenie z Androidem. Po znalezieniu tego, co chcesz przesłać, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz przycisk „Prześlij”, aby przesłać dane na serwer FTP.

Chcesz przesłać wiele plików lub folderów? Znajdź plik lub folder w panelu „Witryna lokalna” po lewej stronie. Następnie kliknij dane prawym przyciskiem myszy i wybierz „Dodaj do kolejki”. Następnie naciśnij Ctrl + P, aby przetworzyć listę kolejek.

Pobierz pliki z Androida na Linuksa

Pobieranie plików z Androida na Linuksa przez FTP w FileZilla działa bardzo podobnie do sposobu, w jaki działa przesyłanie. Aby to zrobić, otwórz FileZilla i znajdź panel po prawej oznaczony „Witryna zdalna”. To reprezentuje Twój serwer FTP Android.

Użyj przeglądarki plików i znajdź zdalne pliki, które chcesz przenieść na komputer z systemem Linux. Gdy je znajdziesz, kliknij dane prawym przyciskiem myszy i wybierz przycisk „Pobierz”, aby rozpocząć przesyłanie.

Aby pobrać wiele plików z serwera FTP z Androidem do systemu Linux, kliknij pliki prawym przyciskiem myszy, wybierz opcję „dodaj do kolejki” i naciśnij Ctrl + P, aby rozpocząć kolejkę.

x